مقالاتسخنرانی

سخنرانی آسانسوری – چطور یک سخنرانی آسانسوری حرفه ای آماده کنیم؟

سخنرانی آسانسوری

سلام خدمت شما دوستان و همراهان گرامی . نمی دونم تا حالا این عبارت یعنی سخنرانی آسانسوری به گوشتون خورده یا نه ؟ فرض کنید که به مدت چند ثانیه در یک آسانسور با یک فرد مهم که می تواند به شما در رسیدن به خواسته هایتان کمک کند ، روبرو می شوید، در این صورت شما مدت زمان بسیار کمی فرصت دارید که بگوئید چه کار می کنید و او را برای برقراری ارتباط بیشتر مجاب کنید البته تا قبل از رسیدن آسانسور به مقصد!! در ۳۰ ثانیه چندین مرتبه تمرین بکنید ببیند چه چیزی  می‌توانید بگوئید که برای شخص جذابیت داشته باشد و بخواهد که بیشتر شما رو ببیند و به ادامه صحبت شما گوش بکند.

در یکی از جلسات دوره فن بیان و سخنرانی، که در واقع جلسه اول بود و شرکت کننده ها در حال معرفی خودشون بودند ، در انتهای سالن فردی شروع به صحبت کرد و در حال معرفی خود بود . چشمتون روز بد نبینه  اینقدر طولانی معرفی کرد که همه صداشون داشت در میومد و فرصت اصلی از دست داد .  می خواهم در این مقاله در رابطه با این صحبت کنم که چطور یک سخنرانی آسانسوری حرفه ای آماده کنیم؟ سخنرانی آسانسوری یا نطق آسانسوری ترجمه عبارت Elevator Pitch است و  این طور تعریف می شود که در مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه باید به این سوال پاسخ بدید که چه کار می کنید؟! یعنی در حقیقت در این مدت زمان کم در مورد کارتون و ارزشی که ایجاد می کنید صحبت کنید . در این سخنرانی زمان شما برای اثرگذاری و نتیجه گرفتن بسیار محدود هست و شما باید بتوانید در زمان کم، نتیجه دلخواه تون را  بگیرید. به عنوان مثال دیروز من در یک جلسه ای شرکت کرده بودم که یک نفر تعریف می کرد که فروشنده ماشین های لوکس بوده و زمانی فرصتی به دست آورده که بایکی از غول های کار خودش ملاقاتی داشته باشد اما به گفته خودش چون این مهارت را نداشت ان فرصت را از دست داده بود .

حالا سوال من از شما این هست که اگر با مهم ترین فردی که می تواند به شما کمک کند همین الان ملاقاتی داشته باشید ، درخواست شما چه خواهد بود؟ باید این سوال از خودم بپرسم که  چطور می‌توانم اثرگذار باشم که شخص مورد نظر ما رو دوست داشته باشد و بخواهد با ما ارتباط داشته باشد.

فرض کنید که من یک فروشنده بیمه هستم که در جلسه ای با فردی آشنا شدم که چندین کارمند دارد و من می خواهم در چند ثانیه خودم را برایش معرفی کنم چه باید بگویم تا بتوانم در ادامه به او بیمه بفروشم ؟ در سخنرانی آسانسوری باید به این نکته اشاره کنیم که چه کمکی می توانیم به شخص برسانیم ..چه نفعی ارتباط با ما برای او ( حتی می تواند طرف مقابل ما یک سازمان باشد که در حال گفتگو هستیم ) دارد ؟ اگر کاری که انجام می دهید ارزشی ایجاد نمی کند که درباره آن صحبت کنید پس نتیجه نخواهید گرفت ….

سخنرانی آسانسوری چه ویژگی‌هایی دارد؟

سخنرانی آسانسوری از یک چارچوب خاص برخوردار است. یک سخنران موفق تلاش می‌کند تا این چارچوب را در مکالمه خود رعایت کرده و به این ترتیب تاثیر بهتری روی مخاطب داشته باشد. سه ویژگی اساسی سخنرانی آسانسوری عبارت است از:

سخنرانی آسناسوری

  • سخنرانی خلاصه اما مفید باشد: در سخنرانی اسانسوری باید منظور و هدف خود را بین ۳۰ ثانیه تا دو دقیقه بیان کنید. زمانیکه وقت مکالمه تان محدود است، مسلما باید مختصر صحبت کنید و از بیان مطالب اضافه خودداری نمایید.
  • شفاف صحبت کنید: شفافیت دومین ویژگی مهم سخنرانی آسانسوری است. شفافیت یعنی مخاطب بفهمد شما درباره چه موضوعی با او صحبت می‌کنید. اگر مخاطب منظور شما را بخوبی متوجه نشود، صحبت‌های شما برایش گنگ باشد و نداند که خواسته شما از وی چیست قطعا درخواست شما را نمی‌پذیرد.
  • مصنوعی صحبت نکنید: طوری صحبت کنید که مخاطب تصور کند شما بدون آمادگی قبلی و به طور بداهه در حال سخنرانی کردن هستید. طبیعی صحبت کردن تاثیر بهتری روی مخاطبان شما خواهد داشت. برای بداهه گویی تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌توانید آنها را تمرین کنید و در موقعیت‌های مناسب از آنها استفاده کنید.(پیشنهاد ما این است برای مطالعه بهتر ودقیق تر درمورد بداهه سخن گفتن  مقاله ۱۸ تکنیک بداهه گویی  را حتما مطالعه فرمایید)

سخنرانی آسانسوری

چطور یک سخنرانی آسانسوری طراحی کنیم؟

    ۱٫تعریف کن یک مشکلی را که می توانی حل کنی

در سخنرانی آسانسوری باید بتوانی در مدت زمان کوتاهی خودت و یا خدمات و محصول خودت و نیازی که مطرح می کند را بیان کنی . ( یعنی همانطور که در بالا گفتم کردم به سودی که می رسانی اشاره کن ) . در اینجا داشتن فن بیان خوب بسیار می تواند به پیشبرد اهداف شما کمک کند که محصول چطور فن بیان خوبی داشته باشیم پیشنهاد خوبی برای شما خواهد بود.

محصول صوتی چطور فن بیان خوبی داشته باشیم؟

    ۲٫ راه حل و یا خدماتتو توضیح بده

خیلی از افراد اشتباهی که می کنند این است که تمام مزایایی که خدمات یا محصولشان دارد را یکجا می خواهند به طور مفصل توضیح دهند که شاید بالاخره یکی از آنها به نیاز مخاطب پاسخ دهد  این روش را در سخنرانی آسانسوری نمی توان استفاده کرد چون ما مدت زمان کمی برای نتیجه گرفتن داریم . پس باید به توضیح راه حل اصلی به صورت مختصر در چند جمله بپردازی .

سخنرانی آسانسوری

  ۳٫ اشاره کن به نقاط تمایزت

طبیعتاً در هر صنعتی که باشی یکسری رقبا داری . باید این مسئله را توضیح دهید که چرا مشتری شما را انتخاب کند ؟ خدمات شما ارزانتر است ؟ دسترسی شما به آن راحتتر است ؟

این مقاله را بخوانید: چطور هوش هیجانی بالایی داشته باشیم؟

۴٫مهارت های خود را پرزنت کنید

سخنرانی آسانسوری که شما ارائه می دهید باید صلاحیت ها و مهارت هایتان را توضیح دهد. اینکه در چه کاری شما حرفی برای گفتن دارید . یادگیری مهارت سخنرانی در این مرحله به شما کمک خواهد کرد.

سخنرانی آسانسوری

۵٫با مطرح کردن یک سوال مخاطب را درگیر کنید

پس از اینکه مهارت‌های خود را توضیح دادید باید مخاطب را درگیر موضوع کنید. در این مرحله می‌توانید با طرح سوالاتی که برای پاسخ دادن به آنها نیاز به توضیح است، مخاطب را وارد گفتگو نمایید.

۶٫تمرین ، تمرین ، تمرین

برای اینکه یک سخنران آسانسوری حرفه‌ای شوید بایستی تمرین کنید. به یاد داشته باشید که ” کار نیکو کردن از پر کردن است”. هر چه بیشتر تمرین کنید؛ ارائه‌تان طبیعی‌تر خواهد بود.

برای فضاهای و مخاطبین مختلف سخنرانی آسانسوری متفاوتی طراحی کنید . سعی کنید این سخنرانی ها را  را با یک دوست تمرین کنید و یا آن را ضبط کنید. این کار کمک خواهد کرد که محدودیت زمانی را در نظر بگیرید و هم محتوای خوبی  برای رسیدن به نتیجه آماده کنید .

نکته آخر اینکه افرادی که جایگاه اجتماعی بالا در حیطه هایی که مدنظر شما است ، دارند ،  وقت زیادی برای شما نخواهند گذاشت پس اگر به دنبال کار هستید و یا می خواهید ارتباطاتتان را با افراد مهم بیشتر کنید، یکی از اولین کارهای که باید انجام دهید این است که آموزش سخنرانی آسانسوری را ببینید. باید بتوانید در  یک سخنرانی آسانسوری۳۰ ثانیه ای خود، محصول یا ایده‌ تان را به مخاطب معرفی کنید.

شما چه تکنیک‌های دیگری را برای سخنرانی آسانسوری می‌شناسید یا بکار می‌برید؟ لطفا آن‌ها را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

اینستاگرام ما را هم دنبال کنید

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

  1. بازتاب: نکات ارائه ایده های نو به سرمایه گذار + قالب پاورپوینت ارائه ایده | مرکز نوآوری امام صادق (ع)
  2. بازتاب: نکات ارائه ایده های نو به سرمایه گذار + قالب پاورپوینت ارائه ایده | مرکز نوآوری دانشگاه امام صادق (ع)
  3. بازتاب: نکات ارائه ایده های نو به سرمایه گذار + قالب پاورپوینت ارائه ایده | مرکز نوآوری دانشگاه امام صادق (ع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید