سخنرانيمقالات

سخنرانی آسانسوری – چطور یک سخنرانی آسانسوری حرفه ای آماده کنیم؟

سخنرانی آسانسوری

سلام خدمت شما دوستان و همراهان گرامی . نمی دونم تا حالا این عبارت یعنی سخنرانی آسانسوری به گوشتون خورده یا نه ؟ فرض کنید که به مدت چند ثانیه در یک آسانسور با یک فرد مهم که می تواند به شما در رسیدن به خواسته هایتان کمک کند ، روبرو می شوید، در این صورت شما مدت زمان بسیار کمی فرصت دارید که بگوئید چه کار می کنید و او را برای برقراری ارتباط بیشتر مجاب کنید البته تا قبل از رسیدن آسانسور به مقصد!! در ۳۰ ثانیه چندین مرتبه تمرین بکنید ببیند چه چیزی  می‌توانید بگوئید که برای شخص جذابیت داشته باشد و بخواهد که بیشتر شما رو ببیند و به ادامه صحبت شما گوش بکند.

در یکی از جلسات دوره فن بیان و سخنرانی، که در واقع جلسه اول بود و شرکت کننده ها در حال معرفی خودشون بودند ، در انتهای سالن فردی شروع به صحبت کرد و در حال معرفی خود بود . چشمتون روز بد نبینه  اینقدر طولانی معرفی کرد که همه صداشون داشت در میومد و فرصت اصلی از دست داد .  می خواهم در این مقاله در رابطه با این صحبت کنم که چطور یک سخنرانی آسانسوری حرفه ای آماده کنیم؟ سخنرانی آسانسوری یا نطق آسانسوری ترجمه عبارت Elevator Pitch است و  این طور تعریف می شود که در مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه باید به این سوال پاسخ بدید که چه کار می کنید؟! یعنی در حقیقت در این مدت زمان کم در مورد کارتون و ارزشی که ایجاد می کنید صحبت کنید . در این سخنرانی زمان شما برای اثرگذاری و نتیجه گرفتن بسیار محدود هست و شما باید بتوانید در زمان کم، نتیجه دلخواه تون را  بگیرید. به عنوان مثال دیروز من در یک جلسه ای شرکت کرده بودم که یک نفر تعریف می کرد که فروشنده ماشین های لوکس بوده و زمانی فرصتی به دست آورده که بایکی از غول های کار خودش ملاقاتی داشته باشد اما به گفته خودش چون این مهارت را نداشت ان فرصت را از دست داده بود . 

حالا سوال من از شما این هست که اگر با مهم ترین فردی که می تواند به شما کمک کند همین الان ملاقاتی داشته باشید ، درخواست شما چه خواهد بود؟ باید این سوال از خودم بپرسم که  چطور می‌توانم اثرگذار باشم که شخص مورد نظر ما رو دوست داشته باشد و بخواهد با ما ارتباط داشته باشد.

فرض کنید که من یک فروشنده بیمه هستم که در جلسه ای با فردی آشنا شدم که چندین کارمند دارد و من می خواهم در چند ثانیه خودم را برایش معرفی کنم چه باید بگویم تا بتوانم در ادامه به او بیمه بفروشم ؟ در سخنرانی آسانسوری باید به این نکته اشاره کنیم که چه کمکی می توانیم به شخص برسانیم ..چه نفعی ارتباط با ما برای او ( حتی می تواند طرف مقابل ما یک سازمان باشد که در حال گفتگو هستیم ) دارد ؟ اگر کاری که انجام می دهید ارزشی ایجاد نمی کند که درباره آن صحبت کنید پس نتیجه نخواهید گرفت ….

 

سخنرانی آسانسوری

چطور یک سخنرانی آسانسوری طراحی کنیم؟

 

    ۱٫تعریف کن یک مشکلی را که می توانی حل کنی

در سخنرانی آسانسوری باید بتوانی در مدت زمان کوتاهی خودت و یا خدمات و محصول خودت و نیازی که مطرح می کند را بیان کنی . ( یعنی همانطور که در بالا گفتم کردم به سودی که می رسانی اشاره کن ) . در اینجا داشتن فن بیان خوب بسیار می تواند به پیشبرد اهداف شما کمک کند که محصول چطور فن بیان خوبی داشته باشیم پیشنهاد خوبی برای شما خواهد بود.

 

محصول صوتی چطور فن بیان خوبی داشته باشیم؟

 

 

    ۲٫ راه حل و یا خدماتتو توضیح بده 

خیلی از افراد اشتباهی که می کنند این است که تمام مزایایی که خدمات یا محصولشان دارد را یکجا می خواهند به طور مفصل توضیح دهند که شاید بالاخره یکی از آنها به نیاز مخاطب پاسخ دهد  این روش را در سخنرانی آسانسوری نمی توان استفاده کرد چون ما مدت زمان کمی برای نتیجه گرفتن داریم . پس باید به توضیح راه حل اصلی به صورت مختصر در چند جمله بپردازی .

  ۳٫ اشاره کن به نقاط تمایزت

طبیعتاً در هر صنعتی که باشی یکسری رقبا داری . باید این مسئله را توضیح دهید که چرا مشتری شما را انتخاب کند ؟ خدمات شما ارزانتر است ؟ دسترسی شما به آن راحتتر است ؟ 

 

این مقاله را بخوانید: چطور هوش هیجانی بالایی داشته باشیم؟

 

 

 

۴٫مهارت های خود را پرزنت کنید

سخنرانی آسانسوری که شما ارائه می دهید باید صلاحیت ها و مهارت هایتان را توضیح دهد. اینکه در چه کاری شما حرفی برای گفتن دارید . یادگیری مهارت سخنرانی در این مرحله به شما کمک خواهد کرد.

۵٫تمرین ، تمرین ، تمرین

برای فضاهای و مخاطبین مختلف سخنرانی آسانسوری متفاوتی طراحی کنید . سعی کنید این سخنرانی ها را  را با یک دوست تمرین کنید و یا آن را ضبط کنید. این کار کمک خواهد کرد که محدودیت زمانی را در نظر بگیرید و هم محتوای خوبی  برای رسیدن به نتیجه آماده کنید . 

نکته آخر اینکه افرادی که جایگاه اجتماعی بالا در حیطه هایی که مدنظر شما است ، دارند ،  وقت زیادی برای شما نخواهند گذاشت پس اگر به دنبال کار هستید و یا می خواهید ارتباطاتتان را با افراد مهم بیشتر کنید، یکی از اولین کارهای که باید انجام دهید این است که آموزش سخنرانی آسانسوری را ببینید. باید بتوانید در  یک سخنرانی آسانسوری۳۰ ثانیه ای به فرد بقبولانید که  یک کاندیدای مناسب برای کار او هستید.

 

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرمانی هستم مربی توسعه فردی . در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

  1. بازتاب: نکات ارائه ایده های نو به سرمایه گذار + قالب پاورپوینت ارائه ایده | مرکز نوآوری دانشگاه امام صادق (ع)
  2. بازتاب: نکات ارائه ایده های نو به سرمایه گذار + قالب پاورپوینت ارائه ایده | مرکز نوآوری دانشگاه امام صادق (ع)
  3. بازتاب: نکات ارائه ایده های نو به سرمایه گذار + قالب پاورپوینت ارائه ایده | مرکز نوآوری امام صادق (ع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Secured By miniOrange