مقالاتسخنرانی

مراحل سخنرانی خوب – چطور سخنرانی خوبی طراحی کنیم؟

 

مراحل سخنرانی خوب

 

سلام به تو دوست توانمند و قدرتمند. در این مقاله قصد دارم درباره آموزش سخنرانی صحبت بکنم و اینکه برای ارائه یک سخنرانی خوب چه نکاتی را باید رعایت کنیم .یکی از اولین گامها در ارائه یک سخنرانی خوب شناخت مخاطب است.سن،جنسیت،تحصیلات، فرهنگ ، موقعیت اجتماعی و شغل و…از موارد مهمی است که در شناخت مخاطب حتما باید مورد توجه قرار بگیرد. بعد از این که شناخت مخاطب کامل شد حالا باید سخنرانی را طراحی کنیم.

مراحل سخنرانی خوب : شروع سخنرانی 

زمانی که سخنرانی خود را شروع می کنیم مدت زمان کمی در حدود ۶۰ ثانیه داریم که بتوانیم توجه مخاطب را جلب کنیم . در حقیقت ما باید با یک شروع خوب به مخاطب دلیلی بدهیم که به صحبت های ما توجه کنند . باید حواسمان باشد که چند ثانیه اول که بسیار مهم است را به معرفی ، عذرخواهی و تشکرهای طولانی و …اختصاص ندهیم. 

 پس برای شروع سخنرانی هرگز این کارها را نکنیم

 ۱- مقدمه های  طولانی؛
بیشتر سخنرانان مقدمه را بسیار طولانی می کنند  و آنچنان به مقدمه میپردازند که برای اصل موضوع زمانی باقی نمی ماند.
یک مثالی اگر بخواهم در این مورد بزنم یکی از نمایندگان مجلس از سه دقیقه زمانی که در اختیار داشت، دو دقیقه را به مقدمه گذراند و در پایان قبل از آنکه بتواند حرف اصلی خود را بزند از ایشان خواسته شد که از سن پایین بروند و اصل صحبش را نتوانست مطرح کند.

 ۲- عذر خواهی؛
دلیلی ندارد که بابت سرماخوردگی، صدای گرفته یا تپق احتمالی پوزش بخواهید. مخاطب برای اینها وقت با ارزش خود را در اختیار ما قرار نداده است . پس سریع به اصل موضوع می پردازیم.

 

این مقاله را بخوانید : فن سخنرانی چیست؟

 

مراحل سخنرانی خوب : داستان گویی

یک شروع کننده قدرتمند برای سخنرانی تعریف کردن داستان است مخصوصاً داستان هایی که مربوط به خودتان است . زمانی که داستان تعریف می کنید توجه مخاطبان بسیار بالا می رود . نکته مهم این است که داستان ها باید تا جای ممکن مربوط به موضوع سخنرانی باشد .

چند روز پیش زمانی که در کلاس بودم و طبق روال همه دوره ها افراد نفر به نفر در مقابل جمع سخنرانی می کردند، ناگهان روشن شدن موبایل م که بدون صدا هم بود توجه م را به خود جلب کرد. وقتی پیام را باز کردم از شدت هیجان در پوست خودم نمی گنجیدم ..یعنی درست دیدم ..باورم نمی شد …

دوستان عزیزم همانطور که دیدید ذهن ناخوداگاه کنجکاو می شود که خب آخرش جی می شود ؟!

مراحل سخنرانی خوب : ساختار سخنرانی

در حقیقت شروع و پایان سخنرانی خیلی مهم است. لحن صدای شما و بالا و پائین های صدا در موفقیت سخنرانی بسیار تعیین‌کننده است. در گام اول باید طوری صحبت کنید که نظر مخاطب جلب بشود و در گام نهایی نیز باید کاری کنید که در ذهن او ماندگار شوید. در آخر با درخواست عملی مخاطب را درگیر کنید. ذهن مخاطب را آماده کنید و در پایان برنامه‌ای به او بدهید تا آنچه را در طی سخنرانی گفته‌اید، پیگیری کند. اقدام به عمل واضح در پایان سخنرانی به اثر بخش شدن بیشتر سخنرانی شما کمک می کند. درست مانند نگارش یک مقاله یا نوشتن فیلم‌نامه، سخنرانی نیز از شروع، بدنه و پایان‌ تشکیل می‌شود. برای تأثیرگذاری باید بتوانید تمام این مراحل را درست ارائه بدهید. اهمیت همه‌ی مراحل را در نظر بگیرید و سعی کنید برای هرکدام برنامه داشته باشید . 

 

این مقاله را بخوانید : چگونه ترس از سخنرانی را کنترل کنیم؟

 مراحل سخنرانی خوب : زبان بدن سخنران

 

اجازه بدهید در رابطه با زبان بدن سخنران یک سئوال بپرسم ..هنگام آماده شدن برای یک سخنرانی، چقدر از کل زمان خود را به تنظیم زبان بدن‌تان اختصاص می‌دهید؟» احتمالا می‌گویید: «خیلی کم». اکثر ما بیشتر روی آنچه که قرار است بگوئبم متمرگز و فراموش می‌کنیم تأثیری که روی مخاطبان می‌گذاریم، بیشتر از طریق زبان بدن ،نحوه‌ی صحبت کردن و لحن صدای ماست، نه  لزوماً چیزهایی که می‌گوییم.

تحقیقات نشان داده‌اند که توانایی ما برای ارتباط موثر با مخاطبان و تأثیر گذاشتن روی آنها،‌ به صدا و زبان بدن‌مان بسیار وابسته است. این وابستگی آن‌قدر زیاد است که محتویات سخنرانی جایگاه سوم را دارد و تأثیر آن در برقراری ارتباط با مردم فقط ۷٪ است! صدا با ۳۸٪ رتبه‌ی دوم و زبان بدن با تأثیری ۵۵ درصدی، رتبه‌ی اول را در برقراری ارتباط مؤثر با مردم دارد. 

دستان هرمی که در  عکس زیر می بینید فرد دستانش را به شکل هرم درآورده است که نشاندهنده نوعی اعتماد به نفس است . اگر از حالت تخفیف  نخردید 

مراحل سخنرانی خوب

این حالت دست مثل این است که انگار یک توپ بسکتبال در دستانش است، حس اعتماد و اختیار را انتقال می دهد؛ محدوده و حالتی که در تصویر زیر می بینید نیز مناسب است . «استیو جابز» در سخنرانی‌هایش از این حالت بسیار استفاده می‌کرد.

مراحل سخنرانی خوب

 

 

پیشنهاد ویژه ما شرکت در دوره فن بیان و سخنرانی است برای اطلاعات بیشتر شماره ۰۹۳۹۵۵۹۹۱۸۲ تماس بگیرید .

این دوره که در ۶ جلسه تشکیل می شود و هر جلسه شرکت کننده گان مقابل جمع سخنرانی خواهند داشت . 

آموزش سخنرانی – آموزش سخنرانی در جمع – سخنوری – فن بیان

 

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید