مقالاتاعتماد به نفس و عزت نفس

اعتماد به نفس چیست؟ چگونه اعتماد به نفس را درخودمان افزایش دهیم

سلام ..سلام ..سلام دوستان پرانرژی و هدفمند ..در این مقاله می خواهم راجع به اعتماد به نفس صحبت کنم. به نظر شما اهمیت داشتن اعتماد به نفس چقدر است؟  همین الان اسم یک فردی که در نظر شما موفق است را بنویسید. به نظر شما این فرد اعتماد به نفس دارد یا خیر؟ من در گذشته همیشه صحبت از اعتمادبه نفس که می شد، تعدادی همکلاسی هایم در دانشگاه به ذهنم می آمدند. به عنوان نمونه در مقطع کارشناسی زمانی که جشن فارغ التحصیلی داشتیم. دو نفر از همکلاسی هایم مجری جشن فارغ التحصیلی بودند. در آن زمان حتی فکر کردن به اینکه من جای آنها بودم و برنامه را اجرا می کردم تنم را می لرراند. صحبت مقابل آنهمه دانشجو و از همه سختتر مقابل آنهمه استاد!   🙄 😳 خلاصه اینکه صحبت کردن در جمع برای من همیشه سخت بود و اعتماد به نفس در این حوزه نداشتم. عکس زیر مربوط به یکی از تمرینات سمینار افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی است.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟

ابتدا یک تعریفی از اعتماد به نفس در سایت ویکی پدیا بخوانیم .خودباوری یا اعتماد به نفس یکی از شرایط روحی است که شخص در آن بخاطر تجربه‌های قبلی، به توانایی‌ها و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارها بطور موفقیت‌آمیز اعتماد و باور دارد. خصوصیت دارا بودن اعتمادِ به خویشتن نقش حیاتی در توسعه و پیشرفت و موفقیت‌های یک فرد ایفا می‌کند. پژوهشگران دریافتند که برخلاف آنچه تصور می‌شود، اعتماد به نفس کودکان تا سن پنج سالگی به‌طور کامل شکل می‌گیرد. محققان آمریکایی می‌گویند کودکان زمانی که پنج ساله می‌شوند، از احساس اعتماد به نفسی برخوردار هستند که به لحاظ تکامل با بزرگسالان قابل مقایسه است. تاکنون گمان می‌رفت که کودکان تا پیش از رسیدن به سنی که به دبستان بروند، کم سن و سال هستند و نمی‌توانند احساس منفی یا مثبت نسبت به خود داشته باشند.

 

اعتماد به نفس یعنی عقیده یک فرد نسبت به توانایی و استعدادهایش. دریک جمله اعتماد به نفس یعنی من می توانم. یک انسان زمانی می تواند موفق شود که به توانایی های خود ایمان داشته باشد. برهمین اساس است که اعتماد به نفس معمولاً در زمینه های مختلف ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است شخصی در زمینه تدریس چون به توانایی خود ایمان دارد اعتماد به نفس بالا داشته باشد،اما از آن طرف در زمینه فروش اعتماد به نفس نداشته باشد چون در آن زمینه مهارت و دانشی نداشته باشد.

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی کارمندی که به استعداد و توانایی خود ایمان نداشته باشد با اعتماد به نفس پایین نمی تواند درخواست افزایش حقوق و یا ارتقاء سمت خود را مطرح کند.
دوره رایگان فن بیان و سخنرانی مدیری که می خواهد در جلسه ای صحبت کند ولی از قضاوت شدن می ترسد و به توانایی خود در برابر بقیه مدیران مطمئن نیست اعتماد به نفس پایین دارد .
دوره رایگان فن بیان و سخنرانی دانشجویی که می خواهد از پایان نامه خود دفاع کند یا می خواهد مطلبی را ارائه بدهد اما از قرار گرفتن در مقابل جمع وحشت دارد اعتماد به نفس پایین دارد .

 

سخنرانی زیر را با موضوع اعتماد به نفس و راههای افزایش اعتماد به نفس گوش کنید.

ویژگی افراد با اعتماد به نفس بالا

اعتماد به نفس

 

به ظاهر خود اهمیت می دهد

تا به حال برای شما پیش آمده که بدون اهمیت به ظاهرتان به بیرون بروید؟ بعد در این حالت یک باره شخصی که اصلاً تصورش را نمی کردید شما را با آن تیپ و قیافه ببیند؟ 🙄  😉 چه احساسی خواهید داشت؟ اعتماد به نفس تان را از دست خواهید داد. دوستان خوبم شک نکنید که وقتی ظاهرو پوشش تان خوب باشد احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

.

 

این مقاله را بخوانید:تمرین افزایش اعتماد به نفس

 

– خودش است و نقش بازی نمی کند

شخصی که اعتماد به نفس بالا دارد رابطه بسیار خوبی با خدای خودش دارد. باور دارد که خداوند همیشه همراه و یار اوست ..یقین دارد که همه چیز خوب پیش می رود. اگراتفاقی برضد چیزی که میخواست بیفتد اطمینان دارد که حتماً خیری درآن بوده است .به همین دلیل همیشه شاد،راضیاست واحساس خوشبختی و رضایت می کند..
به شخصی جز خدا نیاز ندارد و اگر چیزی بخواهد فقط از او می خواهد. بر خدا توکل می کند . باور دارد که خدا او را بسیاردوست دارد و همیشه از در آمرزش با او برخورد می کند. ترس از چطوردیده شدن در نظردیگران ندارد وفقط برای او احساس خودش مهم است..نیاز به همراه کردن بقیه با خود ندارد.

.

 

این مقاله را بخوانید:راههای افزایش اعتماد به نفس

 

-نظر دیگران برایش مهم نیست..

رسیدیم به نکته کلیدی در داشتن اعتماد به نفس…
کسی که اعتماد به نفس بالا دارد به هیچ وجه نظر دیگران برایش مهم نیست چون که می داند نمی تواند هیچوقت همه را راضی کند. پس باید یاد بگیریم که برای خودمان زندگی کنیم.برنامه ها واهداف خودمان را پیگیری کنیم چه دیگران خوششان بیاید چه خوششان نیاید. نباید بقیه در زندگی ما خیلی نظرات وعقایدشان نقش داشته باشد..البته این به این معنی نیست که افراد با اعتماد بهنفس از دیگران مشورت نمی گیرد. بلکه به این معنی که کاری را که بعداز کسب آگاهی، فکر ومطالعه به نتیجه رسیدن که باید انجام شود را انجام می دهد. اگردر میانه مسیر دیدند که اشتباه می روند راه را عوض می کنند البته نه به خاطر نظر دیگران، بلکه به این خاطر که خودشان به این نتیجه رسیدند. قاطع وبدون ترس نظرش را همه جا ابراز می کند و کاری را که فکر می کند صحیح است انجام می دهد. منتظر تائید گرفتن از بقیه نیست. لباسی را ه گمان می کند مناست است می پوشد و مدام دنبال تایید گرفتن ازاطرافیان نیست.

خواسته ها ونیازهایش را محترمانه و قاطعانه مطرح می کند. به عنوان مثال وقتی به کسی پولی راقرض داده است به راحتی می تواند درخواست برگرداندن پول را به شخص بدهد. و می تواند به راحتی در برابر خواسته هایی که از او می شود نه بگوید..به همین دلیل خیلی راحت است و از زندگیش لذت می برد.
یک بار برای همیشه باید بپذیریم که ما توانایی این را نداریم که همه را راضی نگه داریم. چقدر آرزوهایای که درگذشتهداشتیم را بخاطر راضی کردن دیگر ان را از دست داده ایم..

 

فن بیان خوبی دارد 

فردی که روی اعتماد به نفسش کار می کند، روی فن بیانش هم به عنوان یک مهارت ضروری زمان می گذراد و مهارت لازم را کسب می کند. فرد با اعتماد به نفس، با ثبات، با تن صدا و ریتم مناسب صحبت می‌کنند. افرادی که اعتماد به نفس بالا دارند یاد گرفته‌اند در صحبت کردن تأثیرگذارتر باشند، به جای اینکه حین سخنرانی تپق بزنند و گیر کنند، شمرده حرف می‌زنند و بین صحبت‌هایشان مکث می‌کنند. در حقیقت زمانی که داریم روی فن بیان مان کار می کنیم و این مهارت را به دست می آوریم، چون شیوا و واضح تر صحبت می کنیم و فن بیانمان بهتر می شود، تصویر ذهنی که ازخودمان داریم بهبود پیدا می کند و اعتماد به نفس مان هم بالاتر می رود.

 

محصول صوتی: چطور فن بیان خوبی داشته باشیم؟

– کارهایش را پشت گوش نمی اندازد

فرد با اعتماد به نفس بالا چون به توانایی های خود ایمان دارند وقتی کاری قرار است که انجام شود اهمال کاری نمی کنند و آن را انجام می دهند. برای این هدف معمولاً کارهایی که باید انجام دهند را اولویت بندی می کنند.سپس کارها را بر اساس اولویت انجام می دهند و بعد به سراغ کار دیگر می روند. فردی که اعتماد به نفس پایین دارد و توانایی خود را باور ندارد مدام کارهایش را پشت گوش می اندازد .

از انجام مسئولیتهایش گریزان است…۱۰۰ کار نیمه تمام به اندازه یک کار تمام شده ارزش ندارد. کارهای تمام شده که دربرگیرنده نتیجه هستند باعث موفقیت ما می شود.پس بیایید با خود عهد ببندیم که هرشب لیست کارهایی که روز بعد قراراست انجام دهیم را یادداشت کنیم. سپس کار کهانجام شد تیک آن را در لیست بزنیم . بهتر است از کارهای کوچک شروع کنیم. سپس تیک انجام شان را بزنیم و بعد برویم سراغ کار بعدی..زمانی که این لیست را تهیه نکنیم و صبح زمانی که بلند می شویم دقیقاً کاری که باید انجام بدهیم مشخص نیست. زمانی که اولویت بندی برای کارها نداریم…یعنی برای خودمان ارزش قائل نیستیم و اعتماد به نفس مان پایین است.

 

فایل صوتی : افزایش اعتماد به نفس

 

 

برای تهیه محصول افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی وارد روی عکس زیر کلیک کنید⇓⇓⇓⇓

 

 

اعتماد به نفس

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. با سلام مقاله بسیار عالی و مفیدی پیرامون موضوع اعتماد به نفس ارائه نمودید
    شاد، سلامت و ثروتمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید