مقالاتسخنرانی

شروع سخنرانی -چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم – سخن سبز

 

سلام خدمت همه شما همراهان گرامی، برای بسیاری افراد شروع سخنرانی سخت ترین بخش ان است . فرض کنید شما سخنران دوم هستید و سخنران اول در حال سخنرانی است . اگر استرس داشته باشید به نظر شما از سخنرانی نفر اول چیزی متوجه می شوید؟ پس استرس سخنرانی در ابتدای سخنرانی زیاد است و باید کنترل و مدیریت ان را بیاموزیم .مهم‌ترین دلیلی که باعث ایجاد استرس و نگرانی ما حین صحبت کردن در جمع می‌شود، این است که بسیاری از ما تلاش می‌کنیم کسی باشیم که نیستیم. 

در این مقاله

راههای شروع سخنرانی

در رابطه با شروع سخنرانی نکاتی را گفتیم که در این مقاله قصد دارم که ادامه آن را مطرح کنم و به موارد مهم دیگر اشاره کنم. در شروع سخنرانی به موارد زیر توجه کنید :

شروع سخنرانی

 در شروع سخنرانی درباره خودتان به آنها بگویید

همانطورکه درمقاله قبل بیان کردم یکی از بهترین روش برای شروع سخنرانی،شروع با یک داستان است. حال می خواهیم درباره خودمان و مرتبط با موضوع صحبت کنیم.
چند روز پیش درسمیناری حضور پیدا کردم و سخنران در ابتدای سخنرانی شروع به صحبت راجع به خودش و گذشته و خانواده ش کرد.به شدت احساساتی شده بود و گریه کرد. حضار از جمله خود من تحت تأثیر قرار گرفته بودیم واشک ریختیم. سخنران در باره پدر، مادر و همسرش صحبت کرد و از آنها قدردانی کرد، در ادامه آنها را در آغوش کشید، تأثیرفوق العاده ای روی مخاطبین داشت. از آنجایی که موضوع سخنرانی روابط بود بسیارمرتبط بود.

من همیشه وقتی می خواهم درباره فن بیان سخنرانی کنم از اتفاقات واقعی که در اطرافم دیدم که افراد به دلیل نداشتن فن بیان مناسب نمی توانستند به خوبی خواسته خود را بیان کنند،تعریف می کنم. بسیاری از مخاطبین وقتی این صحبت ها را می شنوند می گویند ما نیز چنین تجربه ای داشته ایم. وقتی مخاطب با سخنران همزادپنداری کند بقیه سخنرانی را راحتتر می پذیرد . در این حالت در واقع ما یک پلی را بین خودمان و مخاطب می سازیم که مخاطبان را در سمت ما قرار می دهد به شکلی که ما از خودش هستیم.

این مقاله را بخوانید: چگونه می توانیم یک سخنرانی موثر ارائه دهیم؟

شروع با یک مطلب مشترک

یکی از راههای شروع سخنرانی، شروع با مطلبی است که بین ما و مخاطب مشترک باشد. به عنوان مثال زمانی که سخنرانی که در مورد ثروت می خواهد صحبت کند می تواند از شرایط سختی که در دوران بی پولی اش داشته است صحبت کند. در اکثر موارد افرادی که در سالن حضوردارند شرایط سخت فقر را تجربه کرده اند. یا من در ابتدای سخنرانی به عنوان مثال در حوزه دفاع دانشجویی، حتماً استرسی را که قبل از دفاع داشته ام ر ا کاملاً با جزئیات تعریف می کنم.        حضار وقتی می بینند که سخنران تجربه مشترکی را در آن موضوع با مخاطب داشته اند در این صورت بسیار با رغبت بیشتری توجه می کنند. دراین حالت مخاطب ما را یکی از خودش می پندارد و پذیرای صحبت های ما می شوند. یا این زمینه مشترک آنها حس می کنند که ما با دانش تر و اگاه تر هستیم.

راستی اگر در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی شرکت نکرید از لینک زیر ثبت نام کنید :

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی

 

آمار و حقایق جالب برای شروع سخنرانی

برای شروع صحبت می توانید با یک آمار جالب شروع کنید . مثال، جیمی الیور: «متأسفانه در طول ۱۸ دقیقه‌ی آینده که من در حال صحبت کردن هستم، ۴ آمریکایی به‌ خاطر رژیم غذایی‌شان می‌میرند.»

سونیتا کریشنان: «من با شما راجع به بدترین نوع نقض حقوق بشر صحبت می‌کنم. سومین جنایت بزرگ سازمان یافته، صنعتی ده میلیاد دلاری. من در مورد برده‌داری عصر جدید صحبت می‌کنم.»

 سرگرم کننده باشید

باید به طرق مختلف تلاش کنیم که شروع سخنرانی عالی داشته باشیم. دریکی از همایش ها وقتی همه ما منتظرآمدن سخنران روی سن بودیم که یک دفعه دیدیم سخنران از پشت سن شروع به آمدن به روی سن کرد و برای مخاطبین جالب بود. سخنرانی دیگری در رابطه با مواجهه با بحران در زندگی بود. ناگهان در اواسط سخنرانی با قطع شدن برق همه حضار شوکه شدند. در ادامه سخنران با مدیریت بحران نشان داد که چطور می توان با بحران ها در زندگی مقابله کرد.

این مقاله را بخوانید: روشهای شروع سخنرانی

شروع سخنرانی طنز داشته باشید

اگر شوخ طبع هستید و مطمئن هستید که مخاطبین به شوخی شما می خندند می توانید از طنز برای شروع سخنرانی خود استفادهکنید. البته این موضوع بستگی به این دارد که شما قبلاً از طنز استفاده کرده باشید و مطمئن باشیدکه نتیجه مطلوب را می گیرید. در غیراین صورت ریسک نکنید. شما باید بتوانید طنز موردنظر را خوب بیان کنید و حضار نیز پذیرای آن باشند.

این مقاله را بخوانید : تمرینات فن بیان

یکی از یخ شکنی های مهم در شروع سخنرانی همین استفاده از طنز است به شرطی که مؤثر واقع شود. البته باید مواظب باشیم که در چه سخنرانی هایی با طنز شروع می کنیم زیرا ممکن است مخاطبین در ادامه فکر کنند که سخنرانی یک سخنرانی سرگرم کننده است.خالی از لطف نیست این سخنرانی طنز را بشنوید. یکی از روشهای طنز ، طنز در رابطه با خودمان ( مثلاً یک ویژگی طنز ظاهری مان) است .

 

اصل مهمی که باید به یاد داشته باشیم این است که طنز ریشه در غافلگیری دارد. ما به عنوان انسان، تغییر ناگهانی را راکه انتظار و حس ما را به چالش بکشد، دوست داریم .باید ازقبل راجع به طنز هایی که می خواهیم در شروع سخنرانی مان استفاده کنیم بیندیشم.
گاهی در حین سخنرانی اتفاقاتی می افتد
که سخنران می تواند از آنها برای خنداندن مخاطبان استفاده کند. به عنوان مثال در یک سخنرانی که سخنران در حال صحبت بود وقتی همه جا ساکت بود، ناگهان صدای”میومیو” از یک گربه آمد. سخنران از این اتفاق به عنوان طنز استفاده کرد و باعث به وجود آمدن جو طنز در سالن شد.

 در رابطه با طنز در سخنرانی  مفصل درمقاله ای جدا گانه صحبت خواهم کرد.

 

نوشته های مشابه

‫۷ نظرها

 1. سِلام مقاله بسیار مفید و ارزشمندی بود آموزنده موفق و پیروز باشید

 2. سِلام مقاله بسیار مفید و ارزشمندی بود و آموزنده موفق و پیروز باشید.

 3. من سخنرانی ام را با داستان شروع می‌کنم. یک دفعه هم با یک کار عملی!
  ولی وقتی مخاطبین با تاخیر می‌آیند و اول صحبت تعداد کمی حضور دارند،‌ شروع صحبت برایم مشکل است.
  زارعی

 4. با سلام و احترام
  مقاله خوبی بود
  اینکه چگونه صحبت های خود را در جلسات و همایش ها شروع کنیم موضوع مهمی است که بسیاری از افراد را درگیر می کند
  موفق و پاینده باشید

 5. خیلی جامع و با بیان روان و مثالهای متنوع به مسیله شروع سخنرانی پرداختید.متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا