رادیو سخن سبز(فایل صوتی)

رادیو سخن سبز : چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ؟

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم

سلام سلام سلام بر شما دوستان و همراهان پرانرژی و هدفمند … خدا رو شکر می کنم که دوباره این فرصت را دارم که با بک مقاله دیگر و یک فایل صوتی به نام رادیو سخن سبز در خدمت شما باشم..آموزش امروز چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ؟ انسان موجودی است اجتماعی ، از این رو کسب مهارت در این زمینه بسیار اهمیت دارد . وقتی در رابطه با ویژگی های بارز افراد موفق مطالعه می کنیم، می بینیم که یکی از ویژگی های بارزشان ارتباطات موثر با اطرافیانشان بوده است .            

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ؟ گوش دادن موثر را بیاموزید

یکی از مهمترین مهارتهایی که در برقراری ارتباط موثر به ما کمک می کند این است که با تمام توجه به صحبت های شخص گوش کنیم . این گوش دادن طوری باشد که گویی طرف مقابل شما مهمترین شخص روی کره زمین است . از عبارت‌هایی چون مانند «اوهوم»، «خب»، «چه عالی»، «اوه» و …تکان دادن سر ، ارتباط چشمی و یا کمی از صحبت فرد را ادامه دادن و همراهی کردن و… برای اینکه نشان دهیم به صحبت های طرف مقابلمان گوش می دهیم استفاده کنیم .

در کتاب آیین دوست‌یابی دیل کارنگی، قانونی مطرح شده است که : «به دیگران این احساس را بدهید که مهم هستند، و این کار را صادقانه انجام دهید.» زمانی که دیگران بدانند وجودشان ارزشمند است، احساس خوبی پیدا می‌کنند که به آنها اجازه‌ی بیان بیشتر خودشان را می‌دهد. زمانی که شما سراپا گوش می شوید حس مهم بودن به طرف مقابل تان می دهید و این حس مهم دادن در ارتباطات اساس شکل گیری یک ارتباط موثر است . به عنوان یک قانون کلی همیشه به دیگران به شیوه‌ای گوش بدهید که دوست دارید به شما گوش کنند.

این مقاله را بخوانید : مهارتهای ارتباطی

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ؟  صحبت کردن متناسب با مخاطب

یکی از اصول فن بیان این است که ما متناسب با مخاطبمان صحبت کنیم..یعنی اگر مخاطب من یک فرد تحصیل کرده با یک جایگاه خاص است نوع کلماتی که به کار می برم متفاوت است از زمانی که من دارم با مادربزرگم که سواد بالایی ندارد ، گفتگو می کنم. در حقیقت در برقراری ارتباط مخاطب شناسی خیلی مهم است . در دوره فن بیان و سخنرانی که برگزار می کنیم یک جلسه در رابطه با شخصیت شناسی صحبت می کنیم. در این جلسه ما پی می بریم که به عنوان مثال اگر من تیپ شخصیت کل نگر هستم _ یعنی به جزئیات توجه زیادی ندارم _ باید در مراوداتم به شخص مقابل توجه کنم و اگر مخاطبم جزنگر باشد ( برخلاف تیپ شخصیتی خودم ) باید توضیحات بیشتری بدهم و موارد ریز را هم مطرح کنم. یا زمانی که من تیپ شخصیتی منعطف دارم و هنگام صحبت یا مراوداتم نظم خاصی وجود ندارد ،چارچوب خاصی ندارم ، در این صورت اگر شخص مقابل من تیپ شخصیتی منظم دارد باید به چارچوب ها بیشتر توجه کنم . پس 

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ؟ توجه به ارتباط غیر کلامی

تاثیر ارتباط غیر کلامی کمتر از ارتباط کلامی ما با اطرافیانمان نیست . ارتباط چشمی ، حرکات دست ، نحوه نشستن ، نحوه دست دادن به ویژه در ارتباطات کلامی بسیار مهم است . در ارتباطاتتان موظب پیامهایی که  به صورت غیر کلامی می دهید باشد . به عنوان مثال زبان بدن تان نباید بسته باشد . زبان بدن باز داشته باشید . یعنی دست به سینه نباشید و  متمایل به شخص مقابل بنشینید.

این مقاله را بخوانید : ارتباط غیر کلامی چیست ؟

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ؟ سودی به شخص مقابل تان برسانید

ممکن است این سئوال در ذهن شما ایجاد شود که من چه کمکی می توانم به شخصی که مثلاً جایگاه اجتماعی بالاتری از من دارد برسانم . بسیاری از افراد از ترس اینکه شاید چیزی برای ارائه به آدم‌های بالاتر از خودشان نداشته باشند هرگز اقدامی نمی‌کنند. اما شما بیشتر از آنچه فکر کنید می‌توانید به دیگران ببخشید: مقاله‌ یا پستی در وبلاگ راجع به آنها بنویسید، پروژه‌ی آنها را با افرادی که می‌شناسید در میان بگذارید یا پیشنهاد مصاحبه‌ای بدهید که در آن بتوانند پیام خود را به دیگران برسانند. درباره‌ی اینکه چگونه می‌توانید به اهداف آنها سودی برسانید خوب فکر کنید. به عنوان مثال یکی از همکارانم با فردی که دارای اعتبار اجتماعی بسیار بالابود ارتباط داشت و به او زبان انگلیسی آموزش می داد و  از این طریق توانسته بود به دایره ارتباطی  آن شخص وارد شود . سعی کنید که واقعا منفعتی برسانید . متعجب خواهید شد وقتی بفهمید کارهای بسیار ساده چطور انجام نشده‌ باقی مانده‌اند. در نهایت به یادماندنی بودن آنقدرها که برخی فکر می‌کنند سخت نیست! مثلاً یک پیشنهاد برای بهبود سایت شخص دادن ، پیشنهادی برای محتوای شبکه های اجتماعی فرد ، کمک برای رفع کردن مسئله ای از فرد …حال شخص مهمی که در ذهن دارید و می خواهید با او ارتباط ایجاد کنید را نامش را بنویسید و به این فکر کنید که چطور می توانید منفعتی به شخص برسانید؟

صرف برقراری ارتباط کافی نیست بعد از اینکه فهمیدیم که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ؟ باید بدانیم که با چه افرادی ارتباط برقرار کنیم که در فایل صوتی در ادامه قرار داده شده است در این باره صحبت شده است . فایل صوتی را  بشنوید:

 

 

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم

فایل صوتی را دانلود کنید

 ⇓⇓⇓

دانلود فایل صوتی رادیو سخن سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید