مقالاتمهارتهاي ارتباطي

مهارتهای ارتباطی چیست؟ – ۸۵ درصد زندگی ارتباطات است

مهارتهای ارتباطی موثر 

مهارتهای ارتباطی ،جزء مهارتهای مهم است که باید برای کسب آن زمان بگذاریم ..در این مقاله به نکاتی پیرامون این مهارت ها اشاره خواهم کرد:

۱- وقتی بحث داشتن مهارتهای ارتباطی می شود هدفمان این است که حس خوب دهیم و حس خوب بگیریم . برای اینکار اگر کاری از دستمان بر می آید انجام دهیم . همسایه از بازار بر می گردد و دستش پر است  … ؛ کمکش کنیم!  یک تمرین برای رفع خجولی هم هست ! یک تیر دو نشان ..خرجش فقط دو کلمه است: کمک نمی خواهید؟ (البته لبخند و ارتباط چشمی را هم هنگام ادای این دو کلمه فراموش نکنید). بسیار موثر است!

۲- دل تان می خواهد وقتی وارد یک جمع می شوید، با شما چطور برخورد کنند؟ دوست دارید با لبخند به استقبال تان بیایند؟ به شما توجه کنند؟ به حرف هایتان گوش کنند و صمیمانه با شما صحبت کنند؟ ..حتی اگر برای اینکار خجالتی هستید خجالتی های جمع را پیدا کنید و با آن ها همان طوری رفتار کنید که دل تان می خواهد با شما رفتار شود. با سوال های صمیمانه ، آن ها را به صحبت کردن وادار کنید و شنونده خوبی باشید. این کار، هم برای برقرای ارتباط آن ها مفید است، هم برای خودتان یک تمرین جهت کسب مهارتهای ارتباطی است. شروع کنید و ببینید که چقدر روی خودتان تاثیر می گذارد!

این مقاله را بخوانید : متقاعد سازی چیست ؟

۳- برای کسب مهارتهای ارتباطی یادمان باشد که در ارتباطاتمان باید تا می توانیم حس خوب بدهیم..پس حسن جویی کنید. از ویژگی مثبت طرف مقابل تعریف کنید .هم آسان است، هم فوق العاده موثر. اغلب آدم ها وقتی ازشان تعریف می کنید، ذوق می کنند و بیشترشان آن قدر ذوق می کنند که به هیچ قیمتی حاضر نمی شوند هم صحبتی با شما را از دست بدهند! نکته مهم این است که هنگام تعریف و تمجید از این و آن، به هیچ وجه لازم نیست دروغ بگویید. اگر کمی دقت کنید، مطمئنا در هر آدمی بالاخره یک چیزی پیدا می کنید که قابل تعریف باشد. مثلاً فرض کنید که شخص مقابلتان خیلی فن بیان خوبی دارد می توانید به این موضوع اشاره کنید .

بیشتر بخوانید: دلایل اهمیت آداب معاشرت در زندگی

۴- وانمود کنید! یک ضرب المثل آمریکایی می گوید ” fake it ..make it ” وانمود کنید تا همان شوید …دوست دارید از جنبه مهارتهای ارتباطی و برقراری ارتباط شبیه چه کسی شوید ؟  او در ارتباطاتش چطور رفتار می کند…با اعتماد به نفس ؟ با لبخند باز؟ صمیمانه؟ خوش برخورد؟ و… همه این ها را می توانید به تنهایی و در مقابل آینه تمرین کنید. تمرین های ذهنی و این نوع وانمود ، تاثیرات زیادی برآمادگی ارگانیکی و ذهنی شما برای روبرو شدن  با چنین موقعیت هایی خواهد گذاشت.

Communication skills

۵- برقراری ارتباط چشمی در یک ارتباط موثر، خیلی مهم است. حتما به چشم طرف مقابل تان نگاه کنید. چه وقتی دارید صحبت می کنید، چه وقتی که دارند با شما صحبت می کنند. این ارتباط چشمی را بهتر است  با یک لبخند ملایم و حالت دوستانه همراه کنید.

۶- برای برقراری ارتباط موثر  و کسب مهارتهای ارتباطی به روز باشید! کتاب بخوانید و اطلاعات جدید و بروز کسب کنید. برنامه های آموزشی، اینترنت و…  تا حرفی برای گفتن داشته باشید. اینکار می تواند در بالا رفتن اعتماد به نفس شما نیز بسیار موثر باشد.

این مقاله را بخوانید : ارتباط غیر کلامی چیست ؟

۷- با گام های کوچک ولی پیوسته شروع کنید؛ مثلا ابتدا کار خود را با اظهار نظر به پدر، مادر، برادر و یا خواهر (جمع های کوچک ) شروع کنید و وقتی تسلط به این موقعیتهای کوچک پیدا کردید گستره کار خود را افزایش دهید و در جمع دو سه نفره از دوستان شروع به صحبت نمایید و بعد در کلاس کنفرانسی را ارائه دهید و به همین ترتیب پیش بروید. کوچک کوچک شروع کنید . 

۸- وقتی دارید برای کسب مهارتهای ارتباطی تلاش می کنید، باید توجه کنید که ممکن است که همه چیز آنطور که ما می خواهیم پیش نرود؛ ولی قرار نیست شما از میدان فرار کنید. تا رسیدن به پیروزی نباید دست از تلاش بردارید. باید حواسمان باشد که شکست ما ممکن است ناشی از شرایط باشد، نه ناشی از اشتباه ما. مثلا ممکن است با رعایت همه مهارتهای ارتباطی باز هم طرف مقابل شما آنطور که شما می خواهید با شما رفتار نکند ! پس حواسمان باشد.

Communication skills

۹- سوالهایی برای شروع ارتباط آماده داشته باشد . در جلسات هم  طرح یک سوال صمیمانه و مودبانه معمولا نقطه شروع مناسبی برای ورود به بحث دیگران است و هر قدمی هم که برای چنین هم کلامی هایی بردارید، مطمئنا قدم بعدی آسان تر و آسان تر می شود.

۱۰-برای ارتقاء مهارتهای ارتباطی از علایق و نیازها و خواسته های اطرافیانتان اطلاع کسب کنید . این طوری راحت تر می توانید هم صحبت شان شوید. وقتی می خواهید سر صحبت را  باز کنید یا وقتی که می خواهید در یک بحث گروهی شرکت کنید، باید این را ارزیابی کنید که آیا آن ها هم تمایل دارندحرف های شما را بشنوند و اصلا آیا شما خوب به حرف های آن ها گوش داده اید یا نه. حرف شان را قطع نکنید. بهتر است مودبانه و آرام آرام به هر بحثی وارد شوید.

این مقاله را بخوانید : چطور می توانیم ارتباط موثر برقرار کنیم ؟

۱۱- نکته مهم:  ما نمی توانیم همه را مجبور کنیم همان طوری که ما می خواهیم رفتار کنند. چرا که اولا همه آدم ها مثل هم نیستند و مثل هم فکر نمی کنند. انتظار نداشته باشیم وقتی که در یک مهمانی، گوشه ای نشستیم و با هیچ کس حرف نمی زنیم، دیگران بیایند و با ما شروع به صحبت کنند . در هر جمعی ممکن است که بغل دستی ما هم خودش خجالتی باشد، نزدیک به ۵۰ درصد آدم ها، کم و بیش با درجات مختلف، خجالتی اند. پنجاه درصد یعنی نصف آدم های هر جمع. کم نیست! 

اما کسب مهارتهای ارتباطی با تمرین به دست می آید. وقتی انرژی تان را در هر مقطع زمانی روی یک یا دو مهارت بخصوص می گذارید خیلی زودتر به نتیجه می رسید. مثلا پیش دستی در سلام گفتن را باید تمرین کرد. وقتی به آن تسلط پیدا کردید، شروع به صحبت با لبخند ر ا تمرین کنید. ارتباط چشمی، کمک به دیگران، کمک به سایر خجالتی های جمع، حسن جویی و … که باعث افزایش اعتماد به نفس مان هم می شود.

نوشته های مشابه

‫۷ نظرها

  1. سلام، ممنون از مقاله ارزشمند و کاربردیتون
    نکات مهارت های ارتباطی را عالی بیان فرمودین و نکته ۴، وانمود کردن خیلی جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید