فن بيانمقالات

فن بیان در خواستگاری – فرزانه قهرمانی – آموزش فن بیان

سلام سلام سلام بر دوستان پر انرژی و هدفمند ..
چه موضوع شیرینی 😉
در این مقاله با توجه به درخواست و پرسش های شما قصد دارم درباره فن بیان در خواستگاری ( چگونه در جلسه خواستگاری صحبت کنیم ) و موضوعات زیر صحبت کنیم . رفتار دختر در جلسه خواستگاری ، رفتار پسر در جلسه خواستگاری ، در جلسه خواستگاری چی بپرسیم ، سئوالات پدر دختر در جلسه خواستگاری ، مهارتهای گفتگو در خواستگاری. 

مشاور خانواده : بهترین روش خواستگاری کردن آن است که دختر و پسر بعد از مدتی آشنایی نسبی که در چهارچوب منطقی از یکدیگر پیدا می‌کنند، آشنایی شان را به خانواده‌ها اطلاع دهند. این جا یک تعریف از خواستگاری در ویکی پدیا ارائه خواهم داد . در ایران معمولاً خواستگاری توسط پسر و در حضور والدین یا سرپرست دختر انجام می‌شود؛ در این روش، معمولاً خانواده‌های پسر و دختر در خواستگاری حضور دارند و به‌صورت جمعی انجام می‌شود.

آداب خاص 

خواستگاری رفتن همراه خانواده یکی از رسومات خوب در بین ایرانیان است که اهمیت خانواده و نقش آنان را در ازدواج نشان می دهد. بعد از آشنایی اولیه دختر و پسر زمان مراسم خواستگاری برای شناخت بیشتر خانواده ها و آشنایی آنان با یکدیگر برگزار می شود . خواستگاری رفتن به همراه خانواده وموافقت آنان با ازدواج دو جوان این وصلت را پایدارتر می سازد. 

فن بیان در خواستگاری

برنامه داشتن برای روز خواستگاری

در کلاس های فن بیان و سخنرانی یک موضوعی که پیش می آید این است که گاهی شرکت کنندگان بدون آمادگی می آیند و صحبت می کنند. من همیشه این موضوع را می گویم که شما حاضرید وقت مثلاً ۳۰ نفر بگیرید و بدون آمادگی برای آنها و  بداهه صحبت کنید ؟ خب جلسه خواستگاری هم همینطور است . ما باید از قبل برای شروع صحبت ، سوالاتی که ممکن است از ما پرسیده شود، سوالاتی که ما قراره بپرسیم فکر کنیم . مثلاً اگر از شما بپرسند که لطفاً کمی بیشتر از خودتون بگید و از اهدافتون و..آیا پاسخی آماده کردید ؟ شما زمان گذاشتید و می خواهید بهترین نتیجه را بگیرید . فن بیان در خواستگاری یعنی اینکه متناسب با افراد و شرایط خوب صحبت کنیم تا به نتیجه دلخواهمان برسیم. 

شروع صحبت در خواستگاری

یکی از موارد مهم در فن بیان در خواستگاری ، شروع صحبت است . سعی کنید از موضوعات روز شروع کنید. تا همین ابتدا ، نگاه و دید طرف مقابل را نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی روز متوجه شوید. خودتان را خوب معرفی کنید . همه موارد زیر را درباره خودتان بگویید تا او هم متقابلا همین کار را انجام دهد. درباره شکل گیری زندگیتان بگویید یعنی تحصیلات، شغل و فعالیتهایتان را بیان کنید. اعتقادات خودتان را شفاف بگوئید مثلاً دیدگاههای مذهبی و… ویژگی های روحیتان را نام ببرید اینکه آدم آرامی هستید یا بدخلق یا آدم شادی، عصبانی و… برنامه زندگی تان را تدوین کنید و پیرامون آن صحبت کنید. این که قرار است به کجا برسید،محاسن و معایب را هم فراموش نکنید مخصوصا معایب جسمی و روحی تا بعدا به دروغگویی متهم نشوید.

این مقاله را بخوانید : نحوه شروع صحبت

مهارتهای گفتگو در خواستگاری

یکی را مهارتهای مهم برای فن بیان در خواستگاری خوب گوش دادن است . هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، سراپا گوش باشید. دقت لازم را به عمل آورید تا مطالب گفته شده را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید و گاهی با تکان دادن سر و گفتن عباراتی چون «بله»، «عجب»، «چه جالب» و … متناسب با صحبت های طرف مقابل تان نشان دهید که به حرف هایش دقت دارید. هنگامی که خودتان صحبت می کنید نیز سعی کنید با چارچوب حرف بزنید. از این شاخه به آن شاخه نپرید و سعی کنید زیاد صحبت نکنید! شوخ طبعی به جا داشته باشید. در خانواده هر کسی فردی وجود دارد که فن بیان بهتری نسبت به بقیه دارد.از قبل مشخص کنید و  از او بخواهید مدیریت صحبت کردن را در دست بگیرد.  قبل از آمدن خواستگار یا قبل از رفتن به خواستگاری با هم در مورد تمامی مسائل و سوالات احتمالی خانواده عروس یا داماد مثل وضعیت شغل ,مسکن, مدت زمان عقد و … صحبت کنید و به توافق اولیه برسید که حرفتان یکی باشد.

در جلسه خواستگاری چی بپرسیم

طبیعتاً چون جلسه خواستگاری به نوعی جلسه ای برای آشنایی اولیه ممکن است باشد بهتر است سؤالات کلی در زمینه های مهم بپرسید . در مورد موضوعاتی چون مهریه ، نحوه برگزاری مراسم ،فرهنگ ها و رسوم ، محل زندگی ، شرایط زندگی دلخواه ، محل زندگی دلخواه  و مسائل مذهبی و..  طوری سوال کنید که بتوانید کاملا طرف را بشناسید مثلا درباره چرایی و چگونگی بینش ها و گرایشهایش سوال کنید این که چرا می خواهد ازدواج کند چرا این شغل را دارد، چرا درس می خواند.

رفتار دختر در جلسه خواستگاری 

 فن بیان در خواستگاری یعنی ، خوش سخن گفتن و البته این هم مد نظر قرار بدهید که صادقانه هر موردی که احساس می کنید لازم است بگوئید. به عنوان مثال یکی از شرکت کننده های دوره افزایش عزت نفس می گفت : دختر من یک ماه گرفتگی در دستانش دارد که ما این را به خانواده داماد نگفته بودیم پس از آنکه فهمیده بودند گله کرده و قضیه منتفی شده بود! خوشرو و خوش برخورد، عاقل بودن، لبخند به موقع داشتن، تیپ مناسب داشتن، حسن جویی به موقع و مناسب و….                          گاهی با دختر خانم هایی مواجه می شم که  وقتی ازشون یک سؤال می پرسی انگار دعوا دارن باهات 😉 سعی کنید بیش از حد رسمی و خشک صحبت نکنید. در مورد اثر هاله ای به کرات در کلاس های فن بیان ، سخنرانی صحبت کرده ام . اثر هاله ای یعنی اینکه اگر یک ویژگی مشخص مثبت یا منفی داشته باشید، آن ویژگی مثبت یا منفی شما به سایر ویژگی های شما بسط داده خواهد شد پس حواسمان باشد که ظاهر خوب و آراسته داشته باشیم تا اثر هاله ای مثبتی داشته باشیم. 

این مقاله را بخوانید : ارتباط موثر با اطرافیان

رفتار پسر در جلسه خواستگاری

خودتان باشید. از کسی که ادا در میارد و خودش نیست چه برداشتی دارید؟ جز عزت نفس پائین .. در هنگام صحبت کردن با فرد مورد نظر در اولین جلسه بنا را بر صداقت و یکرنگی بگذارید. صداقت در رفتار و گفتار، اضطراب شما را به شدت کاهش خواهد داد. سعی کنید بیش از حد رسمی و خشک صحبت نکنید و تا حدی راحت بنشینید و راحت صحبت کنید . سعی کنید حواستون به نگاه هایتان هم باشد . یعنی اینکه اینور و آنور نگاه کردن یا حتی زیاد نگاه کردن به دختر خانم و…توصیه نمی شود.

در مورد ظاهر در بخش دختر خانم گفتم به شما هم می گم 😉 شیک، تمیز و معطر باشید. زمانی که به خواستگاری می روید، زیباترین لباسهایتان را بپوشید و پوششی شیک و مناسب داشته باشید. اولین دیدارها بسیار مهم هستند و به یاد خواهند ماند. عده ای با لباس های نامناسب و نه چندان تمیز به خواستگاری می روند و تصورشان این است که این شخص باید وضعیت زندگی مرا بداند و مرا همینطوری که هستم بپذیرد!! 😈 

شاید بد نباشد اینجا خاطره ای از خواستگاری پدرم از مادرم بگویم. پدرم من بسیار عجول است هنوز هم همینطور است  😆 ظاهراً زمانی که به خواستگاری مادر من رفته بود ( البته جلسه رسمی بوده و در حقیقت جواب مثبت را گرفته بودند) ، قرار بوده که پدر من یک صحبتی با مادر من داشته باشند . اما پدر من از شدت کمرویی و خجالت با عجله آنجا را ترک می کند . همیشه این جمله را به او می گویند ” هنوز هم که هنوزه داری می دوی ”  😮 

سئوالات پدر دختر در جلسه خواستگاری

اول این نکته را بگیم که صحبت در مورد اینکه دختر شما خواستگاران متعدد و با جایگاه و شغل عالی را رد کرده است، این جملات کمک کننده نیستند و حتی ممکن است طرف مقابل شما آن را بولف قلمداد کند. کسی که در خواستگاری به نمایندگی از خانواده عروس یا داماد صحبت میکند باید حواسش باشد که جو گیر نشود. وعده وعیدهای غیر واقعی ندهد.

در انتها محصول چطور فن بیان خوبی داشته باشید را به شما معرفی میکنم :

فن بیان در خواستگاری

 

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا