فن بيانمقالات

کلمات مناسب و زیبا در صحبت کردن و سخنرانی – آموزش فن بیان

کلمات مناسب

در این مقاله قصد دارم درباره استفاده از کلمات مناسب و زیبا در هنگام صحبت کردن با شما همراهان عزیز صحبت کنم . در حقیقت در تعریف فن بیان وقتی می گوئیم فن بیان یعنی خوب صحبت کردن و خوب صحبت کردن هم بخشیش مربوط میشه به استفاده از کلمات مناسب و خوب در زمانی که درحال گفتگو هستیم.

یکی از مهمترین تمرینات برای اینکه بتوانیم از کلمات مناسب در صحبت کردن استفاده کنیم پیدا کردن کلمات مترادف واژگان است . اینکه بتوانیم برای هر کلمه ای کلمات دیگری که همان مفهوم رو منتقل میکنند به کار ببریم.
مثلا:
بخشنده:دست و دل باز ،مهربان،خیر خواه،رئوف،آزاد منش،واهب،خوش قلب،

وحشتناک:هولناک،ترسناک،بیمناک،سهمناک،رعب آور
و…..
شما می توانید بی نهایت کلمه دیگر را انتخاب و برای انها مترادف سازی کنید تا سطح بیانی تان نیز بهبود پیدا کند . در ضمن در اینترنت جستجو کنید سایت واژه یاب این سایت مترادف کلمات را به شما می دهد . موضوعی که مهم این هست که ما فرار نیست کلمات مناسب و زیبا را حفظ کنیم و در سمنیارها استفاده کینم بلکه هدف من این نست که حتی کل کلمه یا جمله مهم می بینیم و برای مان جالب است انرا حفظ کنیم و بعد ازدواج ما باید ب

 

کلمات مناسب ، افراد و موقعیت مناسب

اینکه من کجا ، در موقعیت های مختلف از چه کلماتی استفاده می کنم فوق العاده مهم است . 

بسیار پیش آمده که کلمات «تصفیه» و «تسویه» را افراد به جای هم به کار برده‌اند؛ در حالی که این ۲ واژه تفاوت محتوایی با یکدیگر دارند.

تصفیه: پالایش/ معمولاً برای آب به کار می‌رود.

تسویه: تراز و موازنه/ همیشه برای محاسبه به کار می‌رود. پس معانی را هم باسد بدانیم.

این مقاله را بخوانید : چطور دایره لغاتمان را افزایش دهیم ؟

 

به بکاربردن کلمات مناسب قبل از صحبت یا سخنرانی فکر کنید 

 

برای پیشگیری از برهم خوردن رشته‌ی افکار‌تان در هنگام صحبت کردن و شروع صحبت، درباره‌ی آنچه می‌خواهید بیان کنید، فکر کنید. مثل نوشتن یک نامه، از قبل فکر کردن به شما برای چگونگی بیان آن زمان می‌دهد. مثلا ً با خود بگوئید من فردا برای شروع صحبتم در جلسه از چه کلماتی استفاده کنم تا صحبتم اثربخشی بیشتری داشته باشد .

 به کاربردن کلمات و جملات مثبت 

زبان خوش و به کار گرفتن عبارات و جملات مثبت باعث می‌شود تا صحبت ادامه پیدا کند و از سوءتفاهم‌های احتمالی جلوگیری شود. کلمات منفی مانند نمی‌توانید، نباید و… باری به‌شدت منفی دارند. سعی کنید تا مسئله شخص را حل کنید و چیزی نگویید که مخاطبتان حس منفی از شما بگیرد. در کتاب آئین دوستیابی درباره تعریف حسن حویی ، تعریف و تحسین صادقانه مطلب دارند 

کلمات مناسب

دفترچه کلمات مناسب و خوب

پیشنهادم به شما این است که دفتر چه ای تهیه کنید و هربار که با واژه جدید و مناسبی مواجه می شوید آن را در این دفتر چه یادداشت کنید . مثلا در هنگام صحبت کردن یک سخنران، مجری و ..به یکسری عبارات می رسید که برایتان جذاب است از آنها استفاده ی میکنید ..البته نکته مهم این است که بعد از یادداشت این کلمات سعی کنیم که آنها را در جملات روزمره مان استفاده کنیم تا وارد دایره واژگان مان شوند . 

 

این مقاله را بخوانید : چطور دایره لغاتمان را افزایش دهیم ؟

 

دفترچه صبحگاهی برای گسترش کلمات مناست

طبق بررسی زبانشناسان، دامنه واژگان و اصطلاحات به طور میانگین در افراد تحصیل کرده چیزی در حدود ۲۵٫۰۰۰ واژه و افراد معمول‌تر حداقل ۱۲٫۰۰۰ واژه را در ذهنشان دارند.به نظر شما از چند تا  از این کلمات در طول روز استفاده می کنیم طبق بررسی های انجام شده بین ۱۵۰ الی ۴۰۰ تا …پس سوال این است که بقیه کلمات کجا هستند؟ آنها یک جایی در گوشه ذهنمان وجود دارند و چون استفاده نمی کنیم دایره واژگانمان محدود است . ولی باید آنها را به دایره واژگانمان وارد کنیم ..چطور .. با دفتر چه صببح گاهی ..هر روز صبح به محض بلند شدن هر کلمه ای که به ذهنمان می رسد در دفترچه صبح گاهی اضافه می کنیم این تمرین به ما کمک می کند که کلماتی که در ذهن داریم ولی به علت عدم استفاده در دایره واژگان روزمره مان نیست را وارد دایره واژگانمان کنیم.

 

امتیاز 4.1 از 10 رای
برچسب ها

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. این مطالب عالی هستند ****من در نمایشگاه خودرو کارشناس فروش هستم این مطالب برای من خیلی مفید بود (لندرانی)
  ۰۹۱۹۸۸۰۶۳۹۱________مطهری بعد از چهارراه سهروردی_________

 2. سلام یه سوال داشتم
  من هنگام صحبت کردن از تمام واژگانی که در ذهن دارم نمیتونم به درستی استفاده کنم ولی به فاصله خیلی کم پس از پایان صحبت به خودم گوش زد میکنم که میتوانستم از کلمات بهتری استفاده کنم باید چطور میتونم در عین حال از تمام واژگان که در خاطر دارم استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید یا کتابی رو معرفی کنید

  1. سلام دوست عزیز اینکه شما بعد از مکالمه به این فکر می کنید که چه کلماتی استفاده می کردید بهتر بود این خوب است و چیز بدی نیست اما در رابطه با اینکه چه تمرینی برای شما کارساز است در محصول جطور فن بیان خوبی داشته باشیم تمرینات فن بیان گفته شده است که لینک ان را در ادامه قرار خواهم داد.تمرین بداهه گویی هم برای شما مفید است یعنی ۳ الی ۵ دقیقه راجع به موضوعات مختلف صحبت کنید . مثلا ۵ دقیقه در رابطه با قوری ، کتری و..به شما کمک می کند روان صحبت کنید

   لینک محصول چطور فن بیان خوبی داشته باشیم
   https://sokhanesabz.com/?p=2257

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن