اعتماد به نفس و عزت نفسمقالات

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس – آموزش عزت نفس و اعتماد به نفس

سلام سلام سلام بر همراهان عزیز ..حالتون چطوره ؟

در این مقاله قصد دارم درباره

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

صحبت کنم . موضوعی که راجع به آن پرسش زیادی مطرح است .. اعتماد به نفس و عزت نفس رابطه تنگاتنگی با هم دارند. در این مقاله ابتدا به تعریفی از عزن نفس و بعد تعریفی از اعتماد به نفس را ارائه خواهیم داد.

 

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

عزت نفس چیست؟

عزت نفس یعنی ارزشمند دانستن خود. بعد نیست اینجا یک تعریفی هم از ویکی پدیا ارائه دهیم . عزت نفس یا حرمت نفس (به انگلیسی: Self-esteem)، اصطلاحی در روانشناسی است که بازتاب ارزیابی یا برآورد یک فرد از ارزشهای خود می‌باشد. عزت نفس، باور و اعتقادی من همیشه در کلاسهایم که موضوع عزت نفس است می گویم یک آینه بردارید و حال خودتان را نگاه کنید و بگوئید که خودتان را چگونه می‌بینید و چه تصوری از خودتان دارید یا بهتر بگوییم: عزت نفس یعنی اینکه خودتان را چقدر دوست می‌دارید و چقدر به خودتان روی خوش نشان می‌دهید. خودتان را یک فرد شکست خورده و افسرده می بینید یا یک فرد موفق و تلاشگر …کلمه‌ی «self steem» در انگلیسی، از کلمه‌ی لاتین «aestimare» به‌معنی «سنجش، ارزش‌گذاری، تخمین یا ارزیابی» ریشه می‌گیرد. بنابراین، عزت نفس یعنی اینکه چقدر برای خودتان ارزش قائلید . عزت نفس یعنی میزان رضایت از خود ..البته این رضایت از خود به این معنی نیست که ما از خودمان صددرصد راضی باشیم و هیچ تلاشی برای تغییر خود انجام ندهیم . در حقیقت وقتی عزت نفس دارید موارد زیر در مورد شما صدق می کند:

 • از آنچه هستید خوشحالید

 • از دست آوردها و قدرتتان آگاهی دارید

 • قادر به بیان احساساتتان هستید

 • به خواسته هایتان توجه می کنید

 • خودتان را دوست دارید

 • خودتان را سرزنش نمی کنید

 • احساس گناه و عذاب وجدان نمی کنید

عزت نفس از خود متشکر بودن نیست و  با خودخواهی فرق دارد، عزت نفس به معنای داشتن یک تصویر خوب از خود است . عزت نفس یعنی به همان اندازه که برای خود احترام قائلید برای اطرافیان هم ارزش قائل هستید. اعتماد به نفس از عزت نفس سرچشمه می گیرد .نکته حائز اهمیت این است که  اعتماد بنفس بالا لزوما همراه با عزت نفس بالا نیست. به عنوان مثال، مریلین مونرو، بازیگر مشهور امریکایی، باوجود اینکه بازیگری توانا، جسور و با اعتماد بنفس بود، حتی در دوران شهرت نیز از مشکل  عزت نفس ضعیف رنج می‌برد. من همیشه در کلاس عزت نفسم این موضوع را مطرح می کنم که اعتماد به نفس شما با توجه به یکسری پارامترها از بیرون قابل سنجش است ولی آیا در مورد عزت نفس هم همینطور است ؟ یعنی از بیرون قابل سنجش است ؟ پاسخ خیر ..چون عزت نفس یک حس درونی است ، حس ارزشمندی ، حس خودباوری ، دوست داشتن خود و ….

 

این مقاله را بخوانید : راههای افزایش عزت نفس بالا

 

اعتماد بنفس چیست؟

اعتماد بنفس یعنی اینکه شما با توجه به مهارتهایتان در حوزه های خاص به توانمندی‌های خودتان باور و اطمینان داشته باشید. در بسیاری موارد، افرادی که در حوزه‌ی خاصی به مهارت و تخصص دست می‌یابند، در همان حوزه از اعتماد بنفس بالاتری برخوردار می‌شوند. اعتماد بنفس کلیِ فرد نیز به‌موجب موفقیتش بهبود پیدا می‌کند. گاهی ممکن است فرد در حوزه‌‌ای خاص احساس اعتماد بنفس کند، اما در حوزه‌ای دیگر اعتماد به نفس نداشته باشد . مثلاً فردی یک فروشنده قابل است و هنگام صحبت با مشتری با اعتماد به نفس بالا صحبت می کند و در این کار مهارت بالا دارد ، اما ممکن است همین فرد وقتی بخواهد مقابل یک جمع بزرگتر صحبت کند مهارت لازم را نداشته باشد و حتی استرس زیادی بگیرد. 

 

حال فردی که اعتماد به نفس دارد موارد زیر در مورد او صدق می کند:

 • شخصی که به خود اطمینان دارد .
 • در برقراری ارتباط با دیگران توانمند است
 • به خودش متکی است
 • توانایی پذیرش اشتباهاتش را دارد
 • می تواند کمک دیگران را بپذیرد
 • …..

سئوالاتی که در زیر آمده است، آزمونی ساده برای اعتماد به نفس است . اینکه چقدر احساس اعتماد به نفس می کنید؟

 • زمانی که افراد جدیدی را ملاقات می کنید، می توانید با آنها کاملاً راحت حرف بزنید؟
 • اگر زمانی مجبور شوید محکم بایستید و حرف بزنید چه احساسی پیدا می کنید ؟
 • آیا زمانی که مقابل جمعی قرارا می گیرید، یا در یک مصاحبه طبیعی رفتار می کنید؟
 • آیا می توانید با وجود مخالفت دیگران به راحتی نظر خود را بگوئید؟
 • آیا به راحتی در جمع های جدید معاشرت می کنید ؟

سئوالات مطرح شده به شما کمک می کند که از میزان اعتماد به نفس خود آگاه شوید .

 

این مقاله را بخوانید : رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس

 

تفاوت عزت نفس با غرور

 

درباره تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس صحبت کردیم. حال تفاوت عزت نفس و غرور..

من زمانی عزت نفس بالا دارم ، خودم و توانمندی هایم را باور دارم و برای خودم ارزش قائل هستم و در عین حال برای اطرافیانم هم ارزش قائل خواهم بود. حال آنکه فرد مغرور می خواهد خودش را به بقیه ثابت کند و برتری خود را به آنها به نوعی نشان دهد و حتی گاهی باعث تخریب آنها شود چون از درون تهی است و در حقیقت خود را ارزشمند نمی داند.

در این مقاله درباره تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس صحبت کردیم امیدوارم که برای شما مفید باشد لطفا نظراتتان را درباره این مقاله در قسمت کامنتهای سایت قرار دهید.

برای تهیه محصول افزایش عزت نفس عکس زیر کلیک کنید.

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

 

برای تهیه محصول صوتی افزایش اعتماد به فنس عکس زیر کلیک کنید.

 

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۹ نظرها

 1. خانم قهرمانی من با مبحث تعریف اعتمادبنفستون مخالفم اینم براساس تعریف اعتمادبنفس خانم باربارا دی انجلس که میگه اعتمادبنفس حقیقی هیچ ارتباطی با انچه در زندگی بیرونی شما رخ میدهد ندارد وبخاطر کاری که انجام می دهید به وجود نمی اید بلکه به واسطه باوردرونی ما به داشتن توانایی انجام هرکاری که مبادرت به انجام ان داربد پدید می اید حالا این کار یا نتیجه مثبتی دارد یانه، مهم اون اراده وتلاشی است که ما در راه این کار هزینه میکنیم اینکه فقط در یک حیطه خاصی اعتمادبنفس داشته باشیم اینو نمیگن اعتماذبنفس، اعتمادبنفس حقیقی زمانیست که ما برای همه کارها و‌رویاهایمان که بتونیم به حقیقت برسونیمش اعتمادبنفس داشته باشیم ما باید اون باور درونیمون رو به صورت ریشه ای حل بکنیم تا بتونیم در همه زمینه ها ونه فقط یک زمینه اعتمادبنفس رو کسب کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا