مقالاتاعتماد به نفس و عزت نفس

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس – آموزش عزت نفس و اعتماد به نفس

سلام سلام سلام بر همراهان عزیز. حالتون چطوره ؟ در این مقاله قصد دارم درباره تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس صحبت کنم. موضوعی که راجع به آن پرسش زیادی مطرح است. در واقع اعتماد به نفس و عزت نفس رابطه تنگاتنگی با هم دارند. در این مقاله ابتدا به تعریفی از عزت نفس و بعد تعریفی از اعتماد به نفس خواهیم پرداخت. در ادامه هم به تفاوت و ویژگی های هر کدام اشاره خواهیم کرد. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

عزت نفس چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی از عزت نفس داشته باشیم باید بگوییم که عزت نفس یعنی ارزشمند دانستن خود. بد نیست اینجا یک تعریفی هم از ویکی پدیا ارائه دهیم. عزت نفس یا حرمت نفس (به انگلیسی: Self-esteem)، اصطلاحی در روانشناسی است که بازتاب ارزیابی یا برآورد یک فرد از ارزش های خود می‌باشد.

تعریف و مفهوم عزت نفس

من همیشه در کلاس هایم که در رابطه با موضوع عزت نفس است می گویم یک آینه بردارید و خودتان را نگاه کنید و بگوئید که خودتان را چگونه می‌بینید و چه تصوری از خودتان دارید یا بهتر بگوییم: عزت نفس یعنی این که خودتان را چقدر دوست می‌دارید و چقدر به خودتان روی خوش نشان می‌دهید. خودتان را یک فرد شکست خورده و افسرده می بینید یا یک فرد موفق و تلاشگر …کلمه‌ی «self esteem» در انگلیسی، از کلمه‌ی لاتین «aestimare» به‌معنی «سنجش، ارزش‌گذاری، تخمین یا ارزیابی» ریشه می‌گیرد. بنابراین، عزت نفس یعنی این که چقدر برای خودتان ارزش قائلید. عزت نفس یعنی میزان رضایت از خود. البته این رضایت از خود به این معنی نیست که ما از خودمان صددرصد راضی باشیم و هیچ تلاشی برای تغییر خود انجام ندهیم . در حقیقت وقتی عزت نفس دارید موارد زیر در مورد شما صدق می کند:

ویژگی های فرد با عزت نفس

تیک از آنچه هستید خوشحالید.

تیک از دست آوردها و قدرتتان آگاهی دارید.

تیک قادر به بیان احساساتتان هستید.

تیک به خواسته هایتان توجه می کنید.

تیک خودتان را دوست دارید.

تیک خودتان را سرزنش نمی کنید.

تیکاحساس گناه و عذاب وجدان نمی کنید.

عزت نفس از خود متشکر بودن نیست و  با خودخواهی فرق دارد، عزت نفس به معنای داشتن یک تصویر خوب از خود است. عزت نفس یعنی به همان اندازه که برای خود احترام قائلید برای اطرافیان هم ارزش قائل هستید. از طرف دیگر اعتماد به نفس از عزت نفس سرچشمه می گیرد. نکته حائز اهمیت این است که  اعتماد بنفس بالا لزوما همراه با عزت نفس بالا نیست. به عنوان مثال، مریلین مونرو، بازیگر مشهور امریکایی، باوجود اینکه بازیگری توانا، جسور و با اعتماد بنفس بود، حتی در دوران شهرت نیز از مشکل  عزت نفس پایینش رنج می‌برد. من همیشه در کلاس عزت نفسم این موضوع را مطرح می کنم که اعتماد به نفس شما با توجه به یکسری پارامترها از بیرون قابل سنجش است ولی آیا در مورد عزت نفس هم همی نطور است؟ یعنی از بیرون قابل سنجش است؟ در جواب باید بگوییم خیر.

چون عزت نفس یک حس درونی است. حس ارزشمندی، حس خودباوری، دوست داشتن خود و …

این مقاله را بخوانید : راههای افزایش عزت نفس بالا

اعتماد بنفس چیست؟

اعتماد بنفس یعنی این که شما با توجه به مهارت هایتان در حوزه های خاص به توانمندی‌های خودتان باور و اطمینان داشته باشید. در بسیاری موارد، افرادی که در حوزه‌ی خاصی به مهارت و تخصص دست می‌یابند، در همان حوزه از اعتماد بنفس بالاتری برخوردار می‌شوند. اعتماد بنفس کلیِ فرد نیز، به‌موجب موفقیتش بهبود پیدا می‌کند. گاهی ممکن است فرد در حوزه‌‌ای خاص احساس اعتماد به نفس کند، اما در حوزه‌ای دیگر اعتماد به نفس نداشته باشد. مثلاً فردی یک فروشنده قابل است و هنگام صحبت با مشتری با اعتماد به نفس بالا صحبت می کند و در این کار مهارت بالا دارد، اما ممکن است همین فرد وقتی بخواهد مقابل یک جمع بزرگتر صحبت کند مهارت لازم را نداشته باشد و حتی استرس زیادی بگیرد.

تعریف اعتماد به نفس

حال فردی که اعتماد به نفس دارد موارد زیر در مورد او صدق می کند:

ویژگی های فرد با اعتماد به نفس

تیکشخصی که به خود اطمینان دارد .

تیکدر برقراری ارتباط با دیگران توانمند است.

تیکبه خودش متکی است.

تیکتوانایی پذیرش اشتباهاتش را دارد.

تیکمی تواند کمک دیگران را بپذیرد.

آزمون اعتماد به نفس

سئوالاتی که در زیر آمده است، آزمونی ساده برای اعتماد به نفس است. این که چقدر احساس اعتماد به نفس می کنید؟

  • زمانی که افراد جدیدی را ملاقات می کنید، می توانید با آن ها کاملاً راحت حرف بزنید؟
  • اگر زمانی مجبور شوید محکم بایستید و حرف بزنید چه احساسی پیدا می کنید؟
  • آیا زمانی که مقابل جمعی قرار می گیرید، یا در یک مصاحبه، طبیعی رفتار می کنید؟
  • آیا می توانید با وجود مخالفت دیگران به راحتی نظر خود را بگوئید؟
  • آیا به راحتی در جمع های جدید معاشرت می کنید؟

سوالات مطرح شده به شما کمک می کند که از میزان اعتماد به نفس خود آگاه شوید و در یک وجه مثبت این آگاهی با آموزش هایی گامی در جهت رفع خجولی و تقویت اعتماد به نفس بردارید.

این مقاله را بخوانید : رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

حال که با تعریف عزت نفس و اعتماد به نفس آشنا شدید می خواهیم برای تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس مطالبی را بیان کنیم که به طور کامل این دو مقوله برایتان تفهیم شود.

در ابتدا باید بگوییم که همانطور که از تعاریف متوجه شدین این دو شاید در ظاهر شبیه هم باشند ولیکن واقعیت نشان از تفاوت این دو با یکدیگر دارد. هم چنین وجود یکی از آن ها ( یعنی اعتماد به نفس و عزت نفس) موجب داشتن ویژگی دیگر نمی باشد. اگر بخواهیم ساده تر بگوییم منظور این است که مثلا اگر کسی اعتماد به نفس بالایی داشت این امر لزوما موجب بالا بودن عزت نفسش  نخواهد بود. در واقع عزت نفس یک حس درونی نسبت به خودتان و ارزشمندی خودتان است. ولی اعتماد به نفس یک باور فردی در مورد مهارت هایی است که شما در خود کشف کرده اید.

از نگاه دیگر افرادی که عزت نفس بالایی دارند، احساس نیاز به پول زیاد و مقام و جایگاه خاصی نمی کنند و در وجود خود حس رضایت از زندگی خود را دارند.(به معنی تلاش نکردن نیست). و در مقابل کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند در موقعیت های حساس و چالش های زندگی به خوبی از پس مسائل پیش آمده بر می آیند و شاید تهدید را هم به فرصتی ناب تبدیل کنند.

به طور خلاصه عزت نفس به معنای ارزیابی احساس خود ارزشی است و از تجربه های مثبت زندگی نشات می‌گیرد و همراه با خصوصیاتی همچون انعطاف‌پذیری، جسارت، احترام به خود و دیگران دیده می شود. اما اعتماد بنفس یعنی اعتماد فرد به توانایی هایش. در واقع اعتماد بنفس زمانی شکل می گیرد که موفقیتی به دست بیاید و حاصل یک پیروزی در یک مهارت است و همراه با خصوصیاتی همچون رفتن در دل چالش‌ها، مسئولیت‌‌ها و فرصت‌های نو نمود پیدا می کند.

تفاوت عزت نفس با غرور

درباره تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس صحبت کردیم. حال تفاوت عزت نفس و غرور.

تفاوت غرور با اعتماد به نفس

من زمانی عزت نفس بالا دارم ، خودم و توانمندی هایم را باور دارم و برای خودم ارزش قائل هستم و در عین حال برای اطرافیانم هم ارزش قائل خواهم بود. حال آن که فرد مغرور می خواهد خودش را به بقیه ثابت کند و برتری خود را به آنها به نوعی نشان دهد و حتی گاهی باعث تخریب آنها شود چون از درون تهی است و در حقیقت خود را ارزشمند نمی داند.

در این مقاله درباره تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس صحبت کردیم امیدوارم که برای شما مفید باشد لطفا نظراتتان را درباره این مقاله در قسمت کامنتهای سایت قرار دهید.

—–برای تهیه محصول افزایش عزت نفس عکس زیر کلیک کنید—–

محصول عزت نفس

—–برای تهیه محصول صوتی افزایش اعتماد به فنس عکس زیر کلیک کنید—–

دوره آموزشی افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی

نوشته های مشابه

‫۹ نظرها

  1. خانم قهرمانی من با مبحث تعریف اعتمادبنفستون مخالفم اینم براساس تعریف اعتمادبنفس خانم باربارا دی انجلس که میگه اعتمادبنفس حقیقی هیچ ارتباطی با انچه در زندگی بیرونی شما رخ میدهد ندارد وبخاطر کاری که انجام می دهید به وجود نمی اید بلکه به واسطه باوردرونی ما به داشتن توانایی انجام هرکاری که مبادرت به انجام ان داربد پدید می اید حالا این کار یا نتیجه مثبتی دارد یانه، مهم اون اراده وتلاشی است که ما در راه این کار هزینه میکنیم اینکه فقط در یک حیطه خاصی اعتمادبنفس داشته باشیم اینو نمیگن اعتماذبنفس، اعتمادبنفس حقیقی زمانیست که ما برای همه کارها و‌رویاهایمان که بتونیم به حقیقت برسونیمش اعتمادبنفس داشته باشیم ما باید اون باور درونیمون رو به صورت ریشه ای حل بکنیم تا بتونیم در همه زمینه ها ونه فقط یک زمینه اعتمادبنفس رو کسب کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید