سخنرانيفن بيانمقالات

آموزش فن بیان و سخنرانی – چطور این مهارت را می توان آموخت؟

آموزش فن بیان و سخنرانی

 

 

در این مقاله قصد دارم درباره آموزش فن بیان و سخنرانی که توسط مجموعه سخن سبز ارائه می شود صحبت کنم.

در ابتدا ببینیم که فن بیان چی هست و کجا ها به درد ما می خورد.

فن بیان یعنی بتوانید از تمام اجزای ارتباطی خود بهترین پیام را به مخاطب ارسال کنید و آنچه مورد نیاز است را دریافت کنید. خوب صحبت کردن و فن بیان خوب یعنی اینکه بتوانید کلام‌تان را با افکارتان همگام کنید تا جا نمانید و به‌موقع لحن صدای‌تان را تغییر بدهید تا بیان معنی‌دارتری داشته باشید و احساس وارد کلامتان شود.

 

اهمیت آموزش فن بیان و سخنرانی

 

 

در دنیای امروز که دنیای رقابت‌ و تخصص‌هاست، قرار گرفتن در موقعیت‌های کاری و نحوه برخورد با آنها اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. حتی کسی هم که بهترین تخصص را داشته و مدتهاست که  در یکی از بالاترین پست‌های شغلی مشغول به کار است، نمی‌تواند بگوید که دیگر نیازی به یادگیری فن بیان و مذاکره برای پیشنهادهای شغلی گوناگون ندارد. بدون اغراق هر فردی که در اجتماع زندگی میکند قطعا به فن بیان خوب نیاز دارد!

 

این مقاله را هم بخوانید: چطور یک سخنرانی حرفه ای ارائه دهیم؟

 

اهمیت فن بیان درارتباطات

 

 

این نکته را توجه کنیم که حتی پیشرفت‌های اندک در قدرت بیان در ارتباط با دیگران، تأثیر عمیقی بر کیفیت زندگی و کارمان خواهند داشت. برای داشتن روابط اجتماعی موفق آموختن مهارت های فن بیان و سخنوری ضروری است.

یادگیری فن بیان را جدی بگیرید، فن بیان شما ممکن است درها را به روی صحبت مهم‌تر باز کند، صحبت هی که می‌تواند به جذب یک مشتری جدید، یک مشاور جدید یا سرمایه‌گذاری خوب منتهی شود اما اگر در فن بیان خود لغزش داشته باشید، ممکن است، فرصت دوباره‌ای به دست نیاورید. البته واضح است که ایده‌های خوب همیشه به‌طور طبیعی جایگاه خود را به دست می‌آورند، اما شما باید به دنبال روش‌هایی باشید که طرح کسب‌وکارتان را کامل‌تر کند.

 

کلید واقعی یک فن بیان موفق

کلید واقعی یک فن بیان موفق، ارائه‌ی آن به صورتی عالی و مؤثر است و برای رسیدن به چنین چیزی، شما نیاز به کسب مهارت‌های قوی زبانی برای صحبت کردن در جمع دارید. اگر می‌خواهید سخنوری عالیباشید و همکاران و مشتریان­‌تان را قانع کنید. در فن بیان و ارتباط با مخاطب همیشه سعی کنید بر قسمت‌های مناسبی از صحبت‌تان تأکید داشته باشید.

اگر می‌خواهید مطمئن باشید که مخاطب مهم‌ترین بخش‌های صحبت تان را درک می‌کند، باید از صدای خود کمک بگیرد و تأکیدهای لازم را با صدای‌تان نشان بدهید.

برای تأکید بر قسمت‌های مهم موردنظر خود، می‌توانید اندکی صدای‌تان را پایین بیاورید و سپس آن را بالا ببرید. این روش برای تحریک مخاطب بسیار مناسب است.

.

این مقاله را هم بخوانید: بهترین تمرین سخنرانی چیست ؟

.

 

یک نمونه تمرین فن بیان

 مکالمات کوتاه را تمرین کنید

صحبت‌های کوتاه و مختصر، فن بیان شما را تقویت می‌کند. هیچ‌وقت با ملاقات یک شخص جدید بلافاصله شروع به صحبت نکنید.

?بلکه در عوض سعی کنید، صحبت کوتاهی در مورد وضعیت آب‌وهوا، موقعیت مشترکی که هردو در آن هستید، اخبار روز یا حتی در مورد پوشش شخص موردنظر (جهت حسن جویی) شروع کنید. اگر می‌خواهید، در صحبت‌های کوتاه ماهر شوید، این تمرین را هرروز انجام دهید. 

شخص جدیدی برای این دست صحبت‌ها پیدا کنید تا کم کم راحت‌تر بتوانید، با هرکسی که ملاقات می‌کنید، گفت‌وگوهای کوتاه و دلپذیری داشته باشید.

 

آموزش فن بیان و سخنرانی

 

چی ..کجا …کی …چطوری بگیم؟

در آموزش فن بیان و سخنرانی یک مسئله مهم وجود دارد و آن آگاهانه صحبت کردن است ..گوینده باید بداند که

*در چه زمانی*
*چه چیزی را *
*کجا*
*چگونه* و
* در چه مدتی* بگوید.

منظور این است که بسته به زمان و مکان و تیپ شخصیتی مخاطبان، فردی که صحبت می کند باید کلام خود را تنظیم کند و بداند که منظور خود را چگونه بگوید که مخاطبین را جذب کند.

گاهی برای برخی افراد از جمله مدیران و رهبران سازمانی نباید صحبت را به درازا کشید و مختصر و سودمند گفتن بهترین گزینه است.

برای برخی دیگر از افراد باید با جزئیات کامل گفت و برای گروه سوم میانه روی بهترین راه است.

 

آیا دوست داری صدای واقعی تو بسازی؟

 

یکی از مباحث مهم در آموزش فن بیان و سخنرانی که توسط مجموعه سخن سبز ارائه می شود تمرینات صداسازی است . اغلب افراد صدای خودشان را دوست ندارند و تمایلی ندارند که صدای خودشان را بشنوند و تا زمانی که صدایمان برایمان عادی نشود نمی توانیم ایراداتی که در بیانمان ممکن است وجود داشته باشد را رفع کنیم. در کلاس های فن بیان با تمرینات صداسازی می توانید صدای دلخواه خود را با تمرین بسازید.

در دوره های آموزش فن بیان و سخنرانی سعی می کنیم به صورت کاملاً عملی روی خوب صحبت کردن و کنترل ترس از سخنرانی کار کنیم . آموزش فن بیان که توسط مجموعه ما ارائه می شود شامل آموزش های زیر است:

 

آموزش خوب و صحیح صحبت کردن

آموزش صداسازی

آموزش کنترل ترس و استرس سخنرانی

آموزش طراحی سخنرانی

 آموزش افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در سخنرانی

آموزش شخصیت شناسی در سخنرانی

آموزش نکات مهم برای ارائه اثربخش 

آموزش فن بیان و سخنرانی – چطور این مهارت را می توان آموخت؟

 

پیشنهاد ویژه: شرکت در دوره فن بیان و سخنرانی شروع دوره فروردین ۹۷     ⇓⇓

 

 

آموزش فن بیان و سخنرانی

امتیاز 0 از 0 رای
برچسب ها

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن