مقالاتسخنرانیفن بيان

آموزش فن بیان و سخنرانی | تمرینات فن بیان | کلمات فن بیان

آموزش فن بیان و سخنرانی

در این مقاله قصد دارم درباره آموزش فن بیان و سخنرانی که توسط مجموعه سخن سبز ارائه می شود صحبت کنم. در ابتدا ببینیم که فن بیان چی هست و کجا ها به درد ما می خورد. 

فن بیان یعنی بتوانید از تمام اجزای ارتباطی خود بهترین پیام را به مخاطب ارسال کنید و آنچه مورد نیاز است را دریافت کنید. خوب صحبت کردن و فن بیان خوب یعنی اینکه بتوانید کلام‌تان را با افکارتان همگام کنید تا جا نمانید و به‌موقع لحن صدای‌تان را تغییر بدهید تا بیان معنی‌دارتری داشته باشید و احساس وارد کلامتان شود.

در یک تعریف ساده فن بیان یعنی چی رو، کجا و کی بگم!

اگر هنوز در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی شرکت نکردید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی

اهمیت آموزش فن بیان و سخنرانی

در دنیای امروز که دنیای رقابت‌ و تخصص‌هاست، قرار گرفتن در موقعیت‌های کاری و نحوه برخورد با آنها اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. حتی کسی هم که بهترین تخصص را داشته و مدتهاست که  در یکی از بالاترین پست‌های شغلی مشغول به کار است، نمی‌تواند بگوید که دیگر نیازی به یادگیری فن بیان و مذاکره برای پیشنهادهای شغلی گوناگون ندارد. بدون اغراق هر فردی که در اجتماع زندگی میکند قطعا به فن بیان خوب نیاز دارد! در کلاس فن بیان و سخنرانی که در مجموعه سخن سبز برگزار می شود این سوال مطرح می شود: من نمی خواهم سخنران شوم آیا آموزش فن بیان و سخنرانی برای من ضروری است ؟

مثال‌هایی از کاربرد مهارت سخنرانی و ارائه :

 • سخنرانی در جلسه شرکت در دفاع یا ارائه یک طرح جدید
 • تنظیم یک پروپوزال و صحبت در مورد آن در یک جلسه با مشتری
 • جلسه معرفی محصول برای مشتریان
 • سخنرانی آموزشی برای مخاطبان
 • دفاع از پایان نامه در دانشگاه
 • ارائه پروژه دانشجویی در محیط دانشگاه
 • تهیه و تنظیم یک مجموعه اسلاید برای معرفی یک نظریه یا ابزار
 • معرفی طرح یک کسب و کار برای سرمایه گذاران و در راستای کارآفرینی 

این مقاله را هم بخوانید: چطور یک سخنرانی حرفه ای ارائه دهیم؟

اهمیت فن بیان درارتباطات

این نکته را توجه کنیم که حتی پیشرفت‌های اندک در قدرت بیان در ارتباط با دیگران، تأثیر عمیقی بر کیفیت زندگی و کارمان خواهند داشت. برای داشتن روابط اجتماعی موفق آموختن مهارت های فن بیان و سخنوری ضروری است.

یادگیری فن بیان را جدی بگیرید، فن بیان شما ممکن است درها را به روی صحبت مهم‌تر باز کند، صحبت هی که می‌تواند به جذب یک مشتری جدید، یک مشاور جدید یا سرمایه‌گذاری خوب منتهی شود . اما اگر در فن بیان خود لغزش داشته باشید، ممکن است، فرصت دوباره‌ای به دست نیاورید. البته واضح است که ایده‌های خوب همیشه به‌طور طبیعی جایگاه خود را به دست می‌آورند، اما شما باید به دنبال روش‌هایی باشید که طرح کسب‌وکارتان را کامل‌تر کند.

کلید واقعی یک فن بیان موفق

کلید واقعی یک فن بیان موفق، ارائه‌ی آن به صورتی عالی و مؤثر است و برای رسیدن به چنین چیزی، شما نیاز به کسب مهارت‌های قوی زبانی برای صحبت کردن در جمع دارید. اگر می‌خواهید سخنوری عالیباشید و همکاران و مشتریان­‌تان را قانع کنید. در فن بیان و ارتباط با مخاطب همیشه سعی کنید بر قسمت‌های مناسبی از صحبت‌تان تأکید داشته باشید.

اگر می‌خواهید مطمئن باشید که مخاطب مهم‌ترین بخش‌های صحبت تان را درک می‌کند، باید از صدای خود کمک بگیرد و تأکیدهای لازم را با صدای‌تان نشان بدهید.

برای تأکید بر قسمت‌های مهم موردنظر خود، می‌توانید اندکی صدای‌تان را پایین بیاورید و سپس آن را بالا ببرید. این روش برای تحریک مخاطب بسیار مناسب است.

این مقاله را هم بخوانید: بهترین تمرین سخنرانی چیست ؟

 تمرین فن بیان و سخنرانی

 مکالمات کوتاه را تمرین کنید

صحبت‌های کوتاه و مختصر، فن بیان شما را تقویت می‌کند. هیچ‌وقت با ملاقات یک شخص جدید بلافاصله شروع به صحبت نکنید. بلکه در عوض سعی کنید، صحبت کوتاهی در مورد وضعیت آب‌وهوا، موقعیت مشترکی که هردو در آن هستید، اخبار روز یا حتی در مورد پوشش شخص موردنظر (جهت حسن جویی) شروع کنید. اگر می‌خواهید، در صحبت‌های کوتاه ماهر شوید، این تمرین را هرروز انجام دهید. 

شخص جدیدی برای این دست صحبت‌ها پیدا کنید تا کم کم راحت‌تر بتوانید، با هرکسی که ملاقات می‌کنید، گفت‌وگوهای کوتاه و دلپذیری داشته باشید.

آموزش فن بیان و سخنرانی

تمرین پرتاب صدا

در آموزش فن بیان و سخنرانی یکی از تمریناتی که در دوره فن بیان و سخنرانی انجام می دهیم تمرین پرتاب صداست . مخاطب فرضی را در فاصله های گوناگون از خود در نظر می گیریم و برای او سخنرانی می کنیم . باید طوری صحبت کنیم که صدا برای مخاطب واضح و آشکار باشد. در کنار این تمرین تمرین بلند خوانی هم بسیار برای واضح تر شدن کلام شما مهم است . یک متنی را انتخاب کنید و با صدای بلند در حد فریاد آن را بخوانید این تمرین کمک می کند صدای شما آزاد شود و واضح ورسا به مخاطب برسد.

چارچوب ارائه سخنرانی

آموزش فن بیان و سخنرانی

طبیعتاً یکی از مراحل مهم آموزش فن بیان و سخنرانی ، آموزش ارائه یک سخنرانی با چارچوب مشخص است . برای ارائه یک سخنرانی اثر گذار باید به تک تک مراحلی که در عکس بالا اشاره شده ، اشراف داشته باشید . قبل از سخنرانی چه تمریناتی را باید انجام دهم ..سخنرانی را چطور آغاز کنم ؟ در حین سخنرانی چه نکاتی را رعایت کنم؟ و سخنرانی را چطور به اتمام برسانم . تک تک این موارد در محصول غیر حضوری فن بیان و سخنرانی مطرح شده است .

محصول غیر حضوری فن بیان و سخنرانی

چی ..کجا …کی …چطوری بگیم؟

در آموزش فن بیان و سخنرانی یک مسئله مهم وجود دارد و آن آگاهانه صحبت کردن است ..گوینده باید بداند که

*در چه زمانی*
*چه چیزی را *
*کجا*
*چگونه* و
* در چه مدتی* بگوید.

منظور این است که بسته به زمان و مکان و تیپ شخصیتی مخاطبان، فردی که صحبت می کند باید کلام خود را تنظیم کند و بداند که منظور خود را چگونه بگوید که مخاطبین را جذب کند.

گاهی برای برخی افراد از جمله مدیران و رهبران سازمانی نباید صحبت را به درازا کشید و مختصر و سودمند گفتن بهترین گزینه است. برای برخی دیگر از افراد باید با جزئیات کامل گفت و برای گروه سوم میانه روی بهترین راه است.

فایل صوتی : چطور قشنگ صحبت کنیم ؟

آیا دوست داری صدای واقعی تو بسازی؟

یکی از مباحث مهم در آموزش فن بیان و سخنرانی که توسط مجموعه سخن سبز ارائه می شود تمرینات صداسازی است . اغلب افراد صدای خودشان را دوست ندارند و تمایلی ندارند که صدای خودشان را بشنوند و تا زمانی که صدایمان برایمان عادی نشود نمی توانیم ایراداتی که در بیانمان ممکن است وجود داشته باشد را رفع کنیم. در کلاس های فن بیان با تمرینات صداسازی می توانید صدای دلخواه خود را با تمرین بسازید.

در دوره  آنلاین فن بیان و سخنرانی سعی می کنیم به صورت کاملاً عملی روی خوب صحبت کردن و کنترل ترس از سخنرانی کار کنیم . آموزش آنلاین فن بیان که توسط مجموعه ما ارائه می شود شامل آموزش های زیر است:

آموزش فن بیان و سخنرانی

آموزش صداسازی

آموزش جذاب صحبت کردن

آموزش کنترل ترس و استرس سخنرانی

آموزش مهارتهای ارتباطی و اجتماعی

آموزش طراحی سخنرانی

 آموزش افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در سخنرانی

آموزش شخصیت شناسی در سخنرانی

آموزش نکات مهم برای ارائه اثربخش 

اطلاعات دوره انلاین فن بیان و سخنرانی

آموزش فن بیان و سخنرانی | تمرینات فن بیان | کلمات فن بیان

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

 1. سلام و تحیت محضر استاد قهرمانی عزیز و دوست داشتنی
  با احترام و ضمن خداقوت و سپاس بیکران بابت ارائه مطالب ارزشمند و مفیدتون
  یه سوال داشتم در خصوص صداسازی اگر لطف کنید پاسخ بدید سپاسگزارم
  نحوه تشخیص دقیق صدای سینه، صدای میانی و صدای سر چگونه است و چه کار باید کرد که تارهای صوتی کمتر فشار کمتری تحمل کند و دچار گرفتگی صدا نشویم؟
  در ضمن هر چه کردم موفق به ورود به سایت نشدم خطا میداد حتی فراموشی رمز هم زدم نشد که بشه!
  پیشاپیش از بذل محبت جنابعالی صمیمانه سپاسگزارم.
  با آرزوی توفیقات روزافزون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید