مقالاتسخنرانیفن بيانفن بيان در كسب و كار

متن جلسه تودیع و معارفه – آموزش سخنرانی و فن بیان – سخن سبز

سلام سلام سلام خدمت همه شما همراهان گرامی . خب سوالی که با آن بارها برخورد کردم و با توجه به جامع بودنش تصمیم گرفتم مقاله ای در رابطه  با آن بنویسم جلسه تودیع و معارفه است. موضوعاتی که در این مقاله به آن می پردازم : متن تودیع و معارفه ، نمونه متن معارفه ، متن معارفه مدیر جدید

علت اصلی نوشتن این مقاله پیامهایی بود که از شما در رابطه با محتوای صحبتتون در جلسه تودیع و معارفه دریافت کردیم ( در اینباره در کلاس فن بیان وسخنرانی صحبت خواهیم کرد ) . پیشنهاد من به شما این است که قبل از اینکه ادامه مقاله را بخوانید اگر این موقعیت را پیش رو دارید لطفا برگه ای بردارید و بنویسید که چه مواردی را در جلسه تودیع و معارفه خود بیان خواهید کرد. بعد با توجه به نوشتار زیر آن را اصلاح کنید. این روند به شما کمک می کند که از خلاقیت خودتان هم استفاده کنید  و البته این نکته را هم در نظر بگیریم که اصول کلی یکسان است اما ریزه کاری ها با توجه به هر سازمان و مجموعه متفاوت است. به شما پیشنهاد می کنم که در ابتدا در لینک زیر در دوره فن بیان و سخنرانی شرکت کنید . در این دوره که به صورت جلسه به جلسه به ایمیل شما ارسال می شود در رابطه با اصول کلی فن بیان و سخنرانی و تمرینات مهم صحبت شده است.

دوره رایگان فن بیان ، سخنرانی و عزت نفس

در جلسه تودیع و معارفه ، آغاز به کار و معرفی شخصی که برای پستی تعیین شده است، اعلام می گردد. مراسم تودیع و معارفه در آغاز به کار افراد در پست های مهم اجرایی و مدیریتی در دولت یا شرکت های بزرگ خصوصی، مربیان و بازریکنان ورزشی و به خصوص مردان سیاسی به کار می رود. در برخی مجموعه ها در این مراسم ، مراسم خواندن سوگندنامه هم وجود دارد.

یکسری نکات مهم را در رابطه با جلسه تودیع و معارفه مطرح می کنم.

 1. شناخت کامل از موقعیت و جایگاه و وظایف جدید 
 2. عنوان کارها و تجارب قبلی مفید
 3. جلب اعتماد افراد و عدم سرکوب و بدگویی از شرایط قبل 
 4. تشریح شرایط موجود و بیان چشم اندازها و اهداف پیش رو 
 5. آمادگی کامل برای سخنرانی و پاسخ به سوالات احتمالی
 6. سخنرانی مختصر و کامل

شناخت کامل از موقعیت و جایگاه و وظایف جدید 

در محصول متقاعد سازی  کامل در این باره صحبت کردم که مسلط بودن ما نا خوداگاه چه تاثیر مثبتی دراطرافیان خواهد گذاشت . پس هرچقدر ما تحقیقات مان نسبت به موقعیت ، شرایط، افراد و کارهایی که قرار است انجام دهیم بیشتر باشد ناخوداگاه اعتماد بیشتری جلب خواهیم کرد . یادم می اید در جلسه ای بودیم که قرار بود موقعیت شغلی به فردی واگذار شود ولی به دلیل اینکه خود فرد با اطمینان صحبت نمی کرد و تسلط کافی هم به جایگاه مورد نظر نداشت مدیر عامل مجموعه بسیار دو دل و مردد برای واگذاری شغل به شخص مورد نظر بود . 

عنوان کارها و تجارب قبلی مفید

این قسمت باید از قبل با مجری برنامه یا برگزار کننده هماهنگ شود چون همانطور که عرض کردم در سازمانها و مجموعه های مختلف شرایط متفاوت است . به عنوان مثال ممکن است خود مجری سوابق، رزومه مدیر جدید را مطرح کند، یا اینکه به صورت مختصر خود شخص بیان می کند.

جلب اعتماد در جلسه تودیع و معارفه

 

متن جلسه تودیع و معارفه
متن جلسه تودیع و معارفه

گام مهمی است که ما بتوانیم اعتماد افراد را جلب کنیم .ایمی کادی، استاد روانشناسی دانشکده ی کسب و کار هاروارد، بیش از یک دهه است که روی تأثیر اولین برخورد تحقیق می کند. او و همکارانش متوجه شده اند که ما در مورد کسانی که پاسخی برای این دو سؤال در اختیارمان قرار می دهند قضاوتی آنی می کنیم:

 • آیا می توانم به این شخص اعتماد کنم؟
 • آیا می توانم برای توانایی های این فرد احترام قائل شوم؟

بنا بر تحقیق کادی، ۸۰ تا ۹۰ درصد تأثیری که فرد در اولین برخورد روی طرف مقابل خود می گذارد بر اساس این دو ویژگی شکل می گیرد. شما و شخصی که ملاقات می کنید به طور ناخودآگاه از خودتان می پرسید «آیا می توانم به نیت مثبت این فرد اعتماد کنم؟»، «آیا او فرد قابلی هست؟»

ما اغلب تصور می کنیم توانایی های ما، مهم ترین عامل اثرگذاری در برخورد اول محسوب می شود؛ اما تحقیق کادی نشان می دهد در برخورد اول، اعتماد مهم ترین عامل است.اگر اعتمادی در میان نباشد، دیگران توانایی شما را به عنوان نکته ای منفی در نظر خواهند گرفت. همان طور که کادی می گوید، فرد قابل اعتمادی که توانمند هم هست موجب تحسین دیگران می شود، اما توانایی های شما تنها زمانی از یک تهدید به یک نکته ی مثبت تبدیل می شوند که میان شما و فرد مورد نظر اعتمادی به وجود آمده باشد. حال در جلسه تودیع و معارفه اگر من مدام از مدیر قبلی ، کارکنان ، شرایط فعلی بد بگویم به نظر شما اعتماد جلب می شود ؟ مثلاً به کارمندان بگویم شما خوب کار نمی‌کنید و من از شما رضایت ندارم، این خروجی، خروجی مناسبی نیست و… مسلماً خیر. هرچقدر حس مثبتتری انتقال دهید احتمال اعتماد به شما بیشتر خواهد بود.

تشریح شرایط موجود و بیان چشم اندازها و اهداف پیش رو 

اجازه بدهید در این رابطه مثال ساده بزنم . در کلاس فن بیان و سخنرانی همیشه در جلسه اول از دوستان شرکت کننده هنگام سخنرانی فیلم  سخنرانی شان را ضبط می کنیم. اتمام دوره این فیلم با فیلمی که جلسه اخر از سخنرانی افراد گرفته شده مقایسه می شود و به وضوح افراد تغییر و پیشرفت را می بینند. حال در جلسه تودیع و معارفه هم فرد از شرایط موجود بدون سوگیری و دادن حس منفی یا بدگویی از نفرات قبلی، می گوید. اما حواسمان باشد که اینکه بگویم فرد قبلی عملکرد خوبی نداشته غیرحرفه‌ای هست و نباید شما در این جلسه کسی را زیر سوال ببرید.

آمادگی کامل برای سخنرانی و پاسخ به سوالات احتمالی

پیشنهاد من این است که چند بار متن سخنرانی مقابل آینه یا برای اطرافیانتان اجرا کنید . فایل صوتی یا فایل ویدئویی سخنرانی خود را ضبط کنید و بررسی کنید ، خود شما تحلیل های خوبی به کار خودتان خواهید داد. نکته مهم این است که کل متن سخنرانی در جلسه تودیع و معارفه را ننویسید بلکه فقط سر فصل های اصلی را بنویسید و  در طول سخنرانی تان به آن نگاه کنید. کلمه به کلمه به هیچ وجه ننویسید. سخنرانی آیت الله خامنه ای را هنگام تحویل سال نو یا سخنرانی های دیگر توجه کنید . یک برگه کوچک همراه اوست که گاهی به آن نگاهی می اندازد.

سخنرانی مختصر و کامل

گاهی درک نمی کنم که چرا سخنران متوجه نیست که صحبت به درازا کشیده و مخاطبین خسته شده اند( خمیازه میکشند، دائماً گوشی خود را چک می کنند و..)  و دیگر توجه نمی کنند. در جلسه تودیع و معارفه هم همینطور، از صحبت های کلیشه ای و تکراری خودداری کنیم . لپ مطلب و تمام !

در دوره سخنرانی ، فن بیان و عزت نفس در رابطه با طراحی سخنرانی ، اصول فن بیان و راههای افزایش عزت نفس صحبت خواهیم کرد.

دوره فن بیان ، سخنرانی ، عزت نفس

نوشته های مشابه

‫۲۴ نظرها

 1. سلام. چرا در این سایت حتی یک عکس از یک انسان ایرانی نیست؟ همه اینها عکس آدمهایی خارجی هستن. این با آنچه آموزش میدید تناقض داره!

 2. با سلام
  لطفا مختصر توضیحی دهید که جلسه معارفه چیست
  بنده شناختی نسبت به تودیع و معارفه ندارم

 3. لطفا یک نمونه متن سخنرانی برای معارفه برای جلسه تودیع هم بذاریذ

 4. سپاس از شما
  سرکار خانم قهرمانی دقیقا با استفاده از همین نکات این هفته من ک مجری بودم
  توی جلسه تودیع و معارفه در شرکت استفاده کردم
  و خیلی هم همه تعریف کردن از اجرای مراسم

 5. ممنون میشم یک متن زیبا برای مراسم تودیع و معارفه هم به مطلب خوبتون اضافه کنید

 6. بهترین روش، ارائه یک نمونه است. اگر امکان داره، لطفا یه نمونه رو با مخاطبتون به اشتراک بذارید.
  با تشکر فراوان

 7. سلام وقت بخیر
  به کمک شما استاد گرامی در خصوص جلسه پرزنت جهت دستاوردهای مجموعه ای که در حال خدمت هستم دارم
  ۰۹۱۲۴۲۰۲۴۹۷

  1. درود بر شما با شماره مجموعه هماهنگ کنید جهت تایم مشاوره انلاین یا حضوری

   ۰۲۱۶۵۵۳۵۸۹۴

 8. سلام تشکر از شما بخاطر مقالات بسیار ارزنده ای که همیشه در سایت قرار میدهید…..
  ۶ موردی که در رابطه با جلسه تودیع و معارفه مطرح کردید بسیار عالی بود و همچنین بقیه موارد…..
  خدا خیرتان بدهد….موفق باشید….

 9. سلام و عرض ادب و احترام….
  من حدوداً یکساله که با مجموعه شما آشنا شدم…..از هر نظر عالیه،بینظیره….با خودم میگم کاش زودتر با مجموعه شما آشنا میشدم…..‌من واقعا از خداوند سپاسگزارم بخاطر این آشنایی خوبی که برای من فر اهم کرد…..پایدار و برقرار باشید…..

  1. دوست عزیر ممنونیم بابت همراهی شما با مجموعه آموزشی سخن سبز

 10. سلام خداقوت…..
  همانطور که ذکر کردید در جلسه تودیع و معارفه یکی از مهمترین نکاتی که باید مد نظر داشت این هست که اعتماد افراد ررا جلب کنیم……
  اعتمادسازی در سخنرانی بسیار اهمیت دارد…‌.
  ممنون از نکات خوب و عالیتون…..

 11. سلام….مطالبتون بسیار کامل،جامع و کاربردی بود….
  من همیشه سایت شما رو دنبال میکنم…..بسیار عالی با مطالب آموزنده…‌‌هزاران سپاس

 12. باسلام واحترام وتشکراز مطالب مفیدتان درصورت مقدور گزیده ای از مطالب به ایمیل بنده ارسال شود.پیشاپیش ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید