مقالاتمعرفي كتاب

هفت عادت مردمان موثر |کتابی مهم در مسیر موفقیت |معرفی کتاب

هفت عادت مردمان موثر

سلام سلام خدمت همه شما همراهان عزیز . واقعیت امر این است که همیشه بین کلاسهایمان در کلاس فن بیان یا دوره لایف مستری همیشه از کتابهای مهم خواهیم گفت که دوستان شرکت کننده در طول هفته بخوانند. در این بخش سایت خواستم کتابها را اینجا هم معرفی کنم. در این بخش از معرفی کتاب قصد دارم کتاب هفت عادت مردمان موثر (The seven habits of highly effective people) را معرفی کنم.  این کتاب که از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان است، تاکنون به ۱۲ زبان ترجمه شده و به عنوان کتاب مرجع مورد استفاده نویسندگان و محققان قرار گرفته است.

نویسنده کتاب هفت عادت مردمان موثر

نویسنده ی کتاب، استفان کاوی می‌باشد. کاوی علاوه بر فعالیت در زمینه سخنرانی، و نوشتن کتاب، به نوشتن مقالات جذابی در زمینه رفتارهای فردی و اجتماعی و حتی خانوادگی مشهور بود. کمتر مدیر برتری را می توان یافت که از شاگردان و دنبال کنندگان سخنان معجره آسای کاوی نباشد. او به خاطر دستاوردهایی که در زمینه مدیریتی و پرورش مدیران شرکتها داشته است، مفتخر به دریافت چند دکترا بوده است.

ابتدا با شنیدن نام کتاب ممکن است این سوال برایمان پیش می‌آید که مردمان موثر چه کسانی هستند. و سوال دوم این است که عادات مردمان موثر شامل چه نکاتی است و در نهایت چه تاثیراتی را می تواند در زندگی ما داشته باشد.

استفان کاوی کتاب خود را با این مقدمه آغاز می‌کند تا مخاطب را برای ادامه کتاب ترغیب کند:

“قانونهای جهانی برای سعادت وجود دارد  که در طول تاریخ و در  همه جوامع مشترک است. من این قانون ها را کشف نکرده ام، صرفا شناسایی کرده ام. پیروزی در هر جایی وابسته به هماهنگ بودن با قوانین آنجاست. قانونها ثابت است ولی چگونگی بکارگیری آنها در هر فرد متفاوت است و بسته به ابتکارها و استعدادهای ما دارند.”

اگر میخواهید تحولی در زندگی شما رخ دهد، پیشنهاد میکنیم این کتاب را بخوانید، البته کتاب به خودی خود در شما معجزه نمی کند، بلکه جرقه ای در ذهن شما ایجاد می کند و در ادامه این شما هستید که باید برای رسیدن به آن چه که در این کتاب گفته شده تلاش کنید. در واقع این کتاب مسیر را فقط به شما نشان می دهد. کتاب پرفروش هفت عادت مردمان موثر که در سال ۱۹۸۹ نوشته شده، تاکنون به ۴۰ زبان زنده دنیا ترجمه و منتشر شده است. این کتاب با فروش بی سابقه ی ۱۵ میلیون نسخه ای در بیش از ۷۰ کشور روبرو بوده است. از همه مهمتر این کتاب مدیریتی به مدت ۱۰ سال در کنار کتابهای پرفروش و یکی از ده کتاب برتر و موثر قر بیستم معرفی شده است.

سرفصل های کتاب هفت عادت مردمان موثر

کتاب هفت عادت مردمان موثر شامل هفت فصل می‌باشد. 

 • عامل بودن
 • در ذهن از پایان شروع کردن
 • اولویت قرار دادن امور اولیه
 • فکر کردن به اصل برد-برد
 • ابتدا فهمیدن و سپس فهماندن به دیگران
 • هم افزایی
 • اره تیز کردن

۱٫عامل بودن

عامل اول که در کتاب هفت عادت مردمان موثر آمده است این است که باید مسئولیت کارهایی را که میکنیم بر عهده بگیریم و مسائل را به گردن اطرافیان نیندازیم و اعتماد به نفس کافی برای قبول تعهد و استقلال فردی داشته باشیم. به اصطلاح منفی باف نباشیم و از شرایطی که انرژی منفی برای خود درست میکنیم دور شویم. در واقع هرکسی باید برای خود اصولی داشته باشد که متناسب با آنها زندگی کند. این گونه افراد بهتر می توانند روی دیگران تاثیرگذار باشند.

۲٫ در ذهن از پایان شروع کردن

این مرحله به آینده نگری نیز مشهور است. در ذهن از پایان شروع کردن یعنی، به روشنی مقصدتان را بشناسید. یعنی بدانید به کجا می‌روید، تا بتوانید بهتر دریابید که اکنون کجا هستید وگام‌هایی را که برمی‌دارید همواره در مسیر درست است.

۳٫ اولویت قرار دادن امور اولیه

عادت سوم کتاب هفت عادت مردمان موثر ، از هفت عادت، این است که تنبلی را کنار گذاشته و کارهای سخت را انجام دهید. در این قسمت از کتاب ذکر شده که ۸۰ درصد نتایج، حاصل ۲۰ درصد از تلاش ماست. در واقع می توان گفت که این ۲۰ درصد، همان کار اولیه سخت اولیه است. لازم است توجه کنید که مردمان موثر به جای اینکه به مسائل بی اهمیت و غیرضروری بپردازند به اولویتهای خود می پردازند. در واقع به جای مدیریت زمان، به مدیریت خود توجه می کنند.

۴٫ فکر کردن به اصل برد-برد

برنده – برنده یعنی تمام توافق‌ها و راه حلها برای هر دو طرف نافع، سودمند و رضایت‌بخش است.با راه‌حل برنده – برنده، همه از تصمیمی خود خرسند و برای اجرایی آن احساس تعهد می‌کنند، برنده -برنده زندگی را عرصه همکاری تلقی می‌کند ونه میدان رقابت. برنده –  برنده براین اصول استوار است که همه چیز برای همگان به وفور یافت می‌شود. این معنا که موفقیت یکی در گروی عدم موفقیت دیگری نیست.

۵٫ ابتدا فهمیدن، سپس فهماندن به دیگران

عادت پنجم در کتاب هفت عادت مردمان موثر این است که همیشه فردی می تواند موثر باشد که فقط به قصد جواب دادن، سخنان دیگران را گوش نکند. ابتدا سخنان طرف مقابل را خوب درک کند و احساسات نامعتبر را در تحلیل دیگران وارد نکند. در اینجا به جای اینکه قضیه را از دید خود نگاه کنیم، بهتر است از دید مخاطب به قضیه بنگریم تا بتوانیم به درستی وی را درک کنیم.

۶٫ هم افزایی

هم افزایی به معنی افزایش انرژی است. مدیران گروه‌ها در این مرحله، کل مجموعه را بسیار بزرگتر از مجموع تک تک اجزای آن می‌دانند. انها در این مرحله به جای تقویت نقاط مشترک، به درک کردن تفاوتهای یکدیگر می پردازند. از نظر او افراد مثبت اندیش و متواضع به رفتار خود و واکنشی که درباره نظرهای مخالف باید نشان دهند فکر می کنند.

۷٫ اره تیز کردن

برای درک این قسمت حالتی را در نظر بگیرید که اره دارید و میخواهید درختی را اره کنید. اگر تمام روز بدون توجه به تیزی اره این کار را انجام دهید، عملا کاری را پیش نخواهید برد و فقط وقت شما تلف خواهد شد. پس به تیزی و کارکرد اره نیز باید توجه کنید تا به مقصد خودتان که همان بریدن درخت است برسید. یکی از کارهایی که برای تیز کردن اره مان در پیشبرد کسب و کار ، روابط ، درامدمان باید انجام دهیم کسب مهارت های ضروری است .یکی از این مهارتهای مهارت فن بیان و سخنرانی است . اگر تا کنون در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی شرکت نکردید پیشنهاد می کنم از این طریق ثبتنام کنید.

 

شرکت در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی 

استفان کاوی معتقد است که در این عادت که عادت مهمی نیز به شمار می رود باید درون را بازسازی کرد. بازسازی کردن مداوم درون به رسیدن به مقصد کمک شایانی خواهد کرد. در واقع علاوه بر اینکه باید به مقصد توجه کرد، باید به اهمیت سفر نیز پی برد. از نظر کاوی سفر همان وجود هر فرد است که در تقویت ارزش وجود آن باید کوشید.

 

کتاب هفت عادت مردمان موثر

نوشته های مشابه

‫۹ نظرها

 1. تشکر و درود بر شما…
  این کتاب رو تهیه خواهم کرد و مطالعه میکنم…
  اصل برد برد بسیار مفید بود اگر این اصل رو در هر زمینه ای بکار بگیریم بسیاری از مسائل حل خواهد شد…

 2. سلام..
  فصل ۲ از کتاب بسیار عالی بود….در ذهن از پایان شروع کردن باعث میشه به روشنی مقصد رو ببینیم……
  ممنون از مطالب بسیار خوبی که در سایتتون قرار میدید….

 3. سلام و خداقوت..
  یک کتاب خوب برای کسانی که بدنبال موفقیت هستند….تشکر

 4. کتاب بسیار خوبی معرفی کردید،من بخشی از این کتاب رو مطالعه کردم خیلی مفیده…‌‌‌‌..ممنونم از خداوند و شما که با سایت شما آشنا شدم..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید