مقالاتتوسعه فردی

گامهای مهم در مسیر رشد و توسعه فردی | ارتباط بین معنویت و توسعه فردی

 

انسان موجودی که همواره باید در پی رشد پیشرفت خود باشد لازمه وجودی ما به این صورت هست که از هر لحظه عمرمون بهترین استفاده را داشته باشیم و در مسیر هدف هایمان که تکامل هست قرار داشته باشیم. 

شرکت در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی 

رشد و تعالی انسان از نقطه ای شروع میشود و همواره به سمت حقیقت مطلق و متعالی در حرکت است. بدون تلاش هیچ بهره ای برای انسان نیست . انسان برای رشد و شکوفایی استعدادهایش برای زندگی بهتر باید در پی رشد و توسعه فردی خود باشد. در بحث رشد و توسعه فردی از دو جنبه ذهنی و جسمی فرد را مورد بررسی قرار می دهیم. انسان اگر بتواند از ظرفیت روحی خود به بهترین نحو استفاده کند، تاثیر آن مسلماً عملکرد جسمی فرد را تحت تأثیر قرار میدهد. ظرفیت روحی انسان با رشد معنویت به بهترین حالتی که قابل تصور است خواهد رسید. در این مقاله قصد داریم در رابطه با گامهای مهم در راستای توسعه فردی صحبت کنیم .

توسعه شخصی

سلستین چاو یکی از افرادیست که معتقد است هدف زندگی، رشد فردی و هر روز بهتر شدن است و در این زمینه به خودش و دیگران کمک می‌کند. او بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیده که این سفر برای رشد فردی هیچوقت به انتها نمی‌رسد. همیشه چیزی درمورد ما وجود دارد که می‌توانیم بهترش کنیم، یعنی هیچوقت به نقطه‌ای نمی‌رسیم که دیگر هیچ رشدی امکان‌پذیر نباشد. در هر موردی که خوب هستیم، می‌توانیم بهتر هم بشویم. خانم سلستین حاصل تجربیاتش را در قالب چند نکته عملی در اختیار افرادی که مشتاق رشد و توسعه فردی هستند قرار داده، که با هم مرور می‌کنیم. بعضی از آن‌ها انقدر ساده هستند که می‌توانید از همین الان شروع کنید.

۱. هر روز کتاب بخوانید

۲. یک زبان جدید یاد بگیرید

۳. سرگرمی‌های جدید انتخاب کنید

۴. در یک دوره آموزشی جدید شرکت کنید

۵. اتاق‌تان را الهام‌بخش کنید

۶. به ترس‌هایتان غلبه کنید

۷. مهارت‌هایتان را ارتقا دهید

۸. سحرخیز باشید

۹. برنامه ورزشی روزانه داشته باشید

۱۰. برای زندگی‌تان کتاب راهنما بنویسید

۱۱. برای خودِ آینده‌تان نامه بنویسید

۱۲. راحت‌طلب نباشید

۱۳. دیگران را به چالش بکشید

۱۴. نقاط کورتان را شناسایی کنید

۱۵. از دیگران نظر بخواهید

۱۶. روی لیست کارهای روزانه‌تان متمرکز بمانید

۱۷. برای خودتان اهداف بزرگ و جسورانه تعیین کنید

۱۸. نقص‌هایتان را بپذیرید

۱۹. وارد عمل شوید

۲۰. از افرادی که مورد قبولتان هستند یاد بگیرید

۲۱. یک عادت بد را ترک کنید

۲۲. یک عادت خوب پیدا کنید

۲۳. از آدم‌های منفی دوری کنید

۲۴. یاد بگیرید با آدم‌های مشکل‌دار کنار بیایید

۲۵. از دوستانتان یاد بگیرید

۲۶. دفتر خاطرات بنویسید

۲۷. زمانی را که در برنامه‌های چت می‌گذرانید کاهش دهید

۲۸. شطرنج یاد بگیرید (یا هر بازی استراتژیک دیگری)

۲۹. تلویزیون تماشا نکنید

۳۰. مدیتیشن کنید

۳۱. گذشته را رها کنید

۳۲. با اطرافیان‌تان مهربان باشید

۳۳. به خودتان استراحت بدهید

۳۴. به رشد فردی‌تان متعهد بمانید

تعیین رسالت شخصی اولین گام در توسعه فردی

 

توسعه فردی

شناخت یکی از مولفه های بسیار مهم در رسیدن به هدف نهائی انسان است به قول شاعر نامدار مولانا از کجا آمده ام، آمدنم بهر چه بود، به کجا میروم آخر ننمایی وطنم..

وقتی انسان به این شناخت برسد که هدف از خلقتش چه بوده به راحتی میتواند در آن مسیر که مسیر تکامل انسان هست حرکت کند و به هدف نهایی خودش برسد. باید رسالت خودمان را در زندگی بشناسیم. ماموریت واقعی ما در زندگی چیست؟ اگر این ماموریت را بشناسیم و در این مسیر حرکت کنیم بدون شک به هدفمان که تکامل انسان است نزدیک و نزدیکتر میشویم. 

انسان برای رشد و توسعه خود باید به کمالات مطلق تمایل داشته باشد این افراد هرکاری را به بهترین نحو انجام خواهند داد و بهترین خروجی و نتیجه را از کارشان دریافت خواهند کرد.

در آن موقع است که انسان به موجودی توانمند تبدیل خواهد شد و باعث میشود موفقیت های زیادی را در زندگی تجربه کنند. مهم این است که با توکل بر خداوند برای رسیدن به موفقیت های بیشتر قدم برداریم و از هیچ شکستی نترسیم. چیزی به نام شکست وجود ندارد وقتی کاری به  سرانجام نمیرسد، میتواند تجربه ای باشد برای آینده و مسلماً انسان را در آینده و در مواجهه با مسائل مختلف پخته تر میکند.

انسان باید هرروز برروی خود کار کند و خود را بهتر کند. نکته ای که باید توجه داشت اینکه انسان هیچ وقت به نقطه انتهایی رشد نمیرسد و انسان همیشه باید در حال رشد باشد اگر خوب هستیم میتوانیم بهتر شویم مثلاً یکی از راه های مفید برای رشداین هست که در دوره های آموزشی مختلف شرکت کنیم، یک راه عالی برای یاد گرفتن دانش و مهارت های جدید است……

به دنبال راحتی نباشیم  پیشرفت تنها با تلاش به دست می آید در واقع همیشه در حال یاد گرفتن باشیم و اینکه چطور از آموخته هایمان به بهترین صورت استفاده کنیم…

 یکی از موارد دیگر اینکه از ناحیه امن خودمان خارج شویم نباید به دور خود حصاری بکشیم برای پیشرفت باید خود را با محیط سازگار کنیم….

اصلاح باور و نگرش ها 

 

خب بعد از تعیین رسالتم در زندگی ، اصلاح باورها ( نگرش ها) بسیار مهم است. فرض کنیم رسالت من در زندگی کمک و خدمات رسانی به کودکان کار است . اگر خود من در مسیر رشد دارای باورهای منفی باشم ، این باورها حکم زنجیری دست و پای من را می بندد و نمی گذارند که در مسیر رشد بمانم . مثلا ممکن است که من این باور مخرب را داشته باشم من به عنوان خانم نمی توانم در جامعه موفق باشم ، یا من که کارمند هستم امکان ندارد بتوانم کاری دیگر در کنار کارم داشته باشم ، یا اینکه من توانایی لازم ندارم ، من شانس ندارم و….خب وقتی این باورها را داشته باشم هیچ تلاشی هم در جهت رسیدن به اهدافم نمی کنم . شناسایی باورها و نگرش های منفی و اصلاح آن در مسیر توسعه فردی بسیار مهم است .

این مقاله را بخوانید: تغییر و اصلاح باورها

 

اهداف بزرگ داشته باشیم

بعد از تعیین رسالت و اصلاح باورهای مخرب ، باید برای خودمان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنیم.  اهداف کوتاه مدت باید راهی برای رسیدن به اهداف بزرگ باشد. مگر میشود انسان با رسیدن به هدفی به فکر رسیدن به اهداف بزرگتر نباشد. باید سختی های مسیر را تحمل کرد و مطمئناً با پذیرش این سختی ها و تلاش برای تغییر و بهبود و رشد با توکل برخداوند موفقیت ها در انتظار شخص خواهد بود…..

انسان اشرف مخلوقات است. روح خداوندی در انسان دمیده شده پس انسان می تواند کارهای خارق العاده ای انجام دهد فقط باید خود را باور داشت، با توکل برخداوند تمام مسیرها برای انسان باز میشود….

باید قدرت خداوند را باور داشته باشیم نکته بسیار مهمیه. در بعضی از جمع ها افرادی هستند که مدام از نداری و فقر و بی پولی دم میزنند، مسئله اصلی این هست که این افراد قدرت خداوند را باور ندارند و خودشان هم هیچ تلاشی نمیکنند و فقط منتظرند از آسمان کسی بیاید و آنها را نجات دهد به خداوند اعتماد داشته باشیم و از توانمندی های خودمان نهایت استفاده را ببریم بدون شک موفقیت در نزدیکی ماست اگر بخواهیم…..

ارتباط توسعه فردی و معنویت

معنویت موتور محرک برای رشد انسان است.

خداوند از آفرینش ما هدفی داشته و اگر بندگی خداوند را در تمام مراحل زندگی انجام بدهیم مسلماً به هدف نهائی خودمان خواهیم رسید. یکی از ابعاد رشد و توسعه فردی انسان نزدیکی هرچه بیشتر به خداوند است خداوندی که از رگ گردن به انسان نزدیکتر است. افرادی که به رشد فردی رسیده اند اما به رشد معنوی نرسیده اند: این افراد علیرغم ثروت زیاد یا دانش زیاد همواره خلاء یک چیزی را در زندگیشان احساس میکنند از زندگیشان راضی نیستند.  باید از ثروت، دانش و تمام نعمت هایی که خداوند در اختیار ما قرار داده در راه درست استفاده کنیم باید تفاوت بین حق و باطل را تشخیص دهیم و این جز با بندگی خداوند امکانپذیر نیست.

 رشد و تعالی انسان از طریق اتصال فرد به خود والاتر است و نتیجه آن آرامش درونی است که برای فرد به ارمغان می آورد.

قرآن با بینشی عمیق، سرنوشت نهایی و هدف از آفرینش انسان و حتّی جهان را مورد بررسی و کنکاش قرار داده و مقصد و مقصود مشخصی را برای آفرینش بیان نموده است. چرا که آفرینش این جهان بزرگ و خلقت موجود عظیمی به نام انسان، نمی‌تواند بدون هدف و باطل باشد.  در قرآن کریم آمده است :

«أَ فَحَسِبْتُمْ أَنَّما خَلَقْناکُمْ عَبَثاً وَ أَنَّکُمْ إِلَیْنا لا تُرْجَعُونَ؛ آیا می‌پندارید که شما را بیهوده آفریده‌ایم و به سوی ما باز نمی‌گردید؟»

بنابراین با بندگی خداوند به هر آنچه که میخواهیم میرسیم به رشد و تکامل فردی که خداوند برای انسان تعیین کرده و هدفی که برای خلقت انسان مشخص کرده است.

در انتها پیشنهاد می کنم که در سمینار نقشه راه رشد شخصی که در همین راستا طراحی شده است از طریق لینک زیر ثبت نام کنید .

سمینار نقشه راه رشد شخصی

 

نویسنده مرتضی رعیت / مربی توسعه فردی و معنویت

 

گامهای مهم در مسیر رشد و توسعه فردی | ارتباط بین معنویت و توسعه فردی

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. سلام،
  هر جا سخن از خوشی، آرامش، لذت و… در این دنیا دیده میشه پای پول در میان است، بله خدای این دنیا پوله پول، وقتی پول نباشه حتی همون خدا هم که روحانیون و کلا نمازخوناش ازش دم میزنن هم راهی رو واست هموار نمیکنه، همون خدایی که میگن جدای از مادیاته ولی باید و باید حتما اول اون رو پرستید و واسش نماز خوند میگن بی نیازه ولی نماز رو واجب کرده میگن بی نیازه ولی همیشه باید ازش اطاعت کرد و در نهایت حتی در این دنیا نتونستی بندگیش را ادا کنی و نماز و عبادت خاصش رو ادا کنی میتونی با پول دادن یکی رو اجیر کرد تا بجای طرف مرده نماز بخونه و عبادت کنه تا ثوابش به اون مرده برسه، بله خدای واقعی و حلال اصلی پوله پول، اگر پول بود هم این دنیا را داشتی هم اون دنیا رو، اگر پول بود اون جمله که “باید ناحیه امن خودمان خارج شویم نباید به دور خود حصاری بکشیم” هم امکان پذیر بود. اگر پول بود نیاز به نوشتن این کامنت هم نبود و چند روز قبل از سیمینار شما حتما به شهر شما میامدم و شرکت میکردم، اگر پول بود آرامش خوشی هم بعدش می آمد البته درسته صددرصد مشکلات فقط پول نیست ولی نودونه درصد پوله، الان همیشه اون خدای معنویات هست ما که حسش تا الان نکردیم جز هر چی خواستیم نشد و هر چی نخواستیم شد، پس با اینکه اون خدای معنویات هست اما مشکلات هم هست، ولی با وجود خدای کاربردی (پول) اکثر مشکلات حل شدنی است. البته جمله ” برخی افراد هم هستند تلاش نمیکنند و همیشه ناله فقر و نداری سر میدن و منتظرن از آسمان یکی کمکشون کنه” فقط نیست عده ای هم هستند تلاش میکنند سختی میکشن اما همون خدا کارش رو خراب میکنه یا در کل یه جوری کل زحمات نابود میشه.
  وااااااااااا شد یه طومار، خودمونیما چه دل پری داریم از این دنیا
  اینو باید ابتدای کامنتم مینوشتم سایتتون یکی از سایتهای مورد علاقه ام هستش و هر از گاهی از طریق ایمیل بهش سری میزنم.
  خوشحالم از موفقیتهای روزافزونتون چون باعث دلگرمی و اعتمادبه نفس میشه و آدم حس میکنه هنوز دنیا سیاه سیاه نیست هنوز امیدی هست

  1. بله پول دوای درد همه ما انسان هاست چون ما انسان ها بهش ارزش داده ایم ولی بهتر است از خود بپرسی اگر همه انسان ها پول داشتند آنگاه هدفی بود یا خدایی بود بابت خواسته ای (پول) اگر زحمت نکشی یک کافر میشوی و قرار بر این نیست که خداوند مارا آفریده وما هرچه بخواهیم به ما بدهد اگر قرار بر این بود دنیایی ایجاد نمی کرد اما برای اینکه مارا آفریده روزی یمان را همیشه خواهد داد وبدان قرار نیست خواسته هایمان را بدهد پس تلاش کن رفیق البطه تلاش اصولی

  2. مشکل ما انسان ها این است که همه چیز رو تا زمانی دوست داریم و میخایم تا که خدمت گزارمون باشه حتی خدا رو هم زمانی دوست داریم و قبولش داریم که در خدمتمون باشه.همین پول که گفتید خداست نعوذبالله.همین رو هم چون بهمون خدمت میکنه و حوائجمون رو برطرف میکنه میخایم.خیلیا هستن انقدر پولدارن و پولشون از پارو بالا میره اما آیا اونا هم راضین از زندگی؟
   اصلیترین اشتباه ما اینه که ما انسان ها فراموش کردیم که ما در خدمت خداییم نه خدا در خدمت ما خدا ما رو جانشین و خلیفه خودش رو زمین آفرید تا دست خدا رو زمین باشیم اما ما چقدر به وظیفه و رسالتمون عمل کردیم؟ ما سرگرم دنیا شدیم.
   خود خدا فرمودن ای انسان همه چیز رو برای تو آفریدم و تو را برای خودم
   پس همه چیز در خدمت ما آفریده شده و ما در خدمت خدا
   اما نگرش ما اینطوریه که خدا در خدمت ماست و در حالی که خودمون در خدمت دنیاییم…و گاهی خدا رو بدبینانه قضاوت میکنیم.
   در آخر خدا تنها کسیه که ما رو میخاد و با ما میمونه

 2. سلام و عرض ادب…
  تشکر ویژه از استاد فرهیخته سرکار خانم قهرمانی که از محضر پر فیض تدریسشان بهره ها برده ام و سپاسگزاری خودم را از تلاش و زحمات ارزشمند شما استاد گرانقدر در مسیر رشد و تعالی فردی و خدمت به مردم ایران تقدیم میدارم….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید