دانلود رایگان ( ویدئو )اعتماد به نفس و عزت نفس

تغییر باورها | نگرش|باورها چه تاثیری در زندگی ما دارند ؟

سلام خدمت همه شما همراهان عزیز …در رابطه با باور و اعتقادات در مقالات قبلی صحبت کردم . در این مقاله می خواهم در رابطه با تغییر باورها صحبت کنم . زمانی که ما باورهای محدود خودمان را شناسیایی می کنیم ، دو تا اتفاق می افتد. 
۱) اول اینکه می فهمیم ما چه کسی هستیم( یعنی در واقع با شناسایی باورهایمان خودمان را بیشتر می شناسیم)      ۲)  دلیل اتفاقات و نتایج زندگی مان نیز بر ما آشکار می شود.به عنوان مثال من در پروسه تغییر باورها متوجه می شوم که به شدت باور کمبود دارم . مثلاً کمبود شغل مناسب ، پول و…در این مرحله باید این سؤال را از خودم بپرسم که این باور کمبود چه نتایجی را برای من به ارمغان آورده است . مثلاً من هر بار صحبت از شغل و کسب و کار می شود می گویم” کار کجابود کار نیست که” ..بعد از آن طرف می بینم که تمام افرادی که اطرافم هستند نیز شغل یا شغل مناسب ندارند . زمانی که متوجه می شوم که به دلیل سیستم  ras  مغزی این مسئله برایم رخ می دهد .

 ما در مغز خود قسمتی به نام RAS داریم که مخفف این عبارت (Reticular activating system) است. باورها و اعتقادات

وظیفه اش پردازش میلیاردها اطلاعات ورودی است که در هر لحظه وارد مغز ما میشود که فقط به آن دسته از اطلاعات اجازه ورود می دهد که برای ما مهم باشد این سیستم در مغز انسان که وظیفه آن فیلتر کردن اطلاعات خصوصی از بین اطلاعاتی است که به ما می رسند. مثلا اگر تصمیم بگیرید که فکر کنید شما انسان خوشحالی هستید  , سیستم فعال کننده مشبک یا RAS در مغز مشغول جمع آوری اطلاعاتی است که نشان گر خوشحال بودن شماست و بعد آن را به سیستم پردازش مغز شما وارد می کند و ذهن شما هم با توجه به اطالاعاتی که دریافت می کند به شما ثابت می کند که شما درست گفته اید و آنچه فکر می کنید هستید . اگر همین الان  تصمیم بگیرید که موفق باشید و بر تصمیم خود پایبند باشید, در اینصورت  سیستم سیسم فعال کننده مشبک یا RAS در مغز شما سعی می کند  شما را به چیزی که می خواهید برساند.
..  یکی از سیستم های جالب و قابل توجه در مغز انسان سیستم فعال کننده مشبک یا RAS مثلا اگر شما یک کفش  بخرید, پس از آن وقتی به خیابان می روید دائما کفش هایی از نوع و رنگ کفش  خود را می بینید , گویی کفشهایی از نوع کفش شما در پای مردم  بیشتر شده اند درحالیکه  که این طور نیست فقط سیستم فعال کننده مشبک یا RAS در مغز شما کفش های هم شکل را از بین کفش های مردم انتخاب می کند  و به ذهن شما وارد می کند.

وظیفه  RAS نیز همین انتخاب و گزینش اطلاعات از دنیای اطراف و نتایج کارهای شما است, با توجه به چیزی که شما می خواهید, یعنی نوعی فیلتر کردن اطلاعات که به مغز شما وارد می شوند.

در نتیجه متوجه می شوم که من با توجه به نگرش و باورهایم نتایج را مشاهده می کنم  و اگر نگرش ها و باورهایم را تغییر دهم نتایج و دستاوردهایم نیز تغییر پیدا می کند.

 

اهمیت تغییر باورها و نگرش ها 

 

باورها و اعتقاداتی که نسبت به خودمان داریم اثر مثبت یا منفی در احساس و رفتار ما دارد . اگر من اعتقاد و باور این را داشته باشم که” من باید موفق شوم ” ، من یک انگیزه قوی کسب می کنم ، پس این باور مثبت است . حال اگر نگرشم به موفقیت این باشد که ” موفقیت ظالمانه و خودخواهانه است ” ، در این صورت انگیزه ای برای تلاش نخواهم داشت. پس از طریق احساساتی که داریم باورهای مثبت یا منفی مان را شناسایی می کنیم.

حال بیایید چند باور و نگرش خوب برای خودمان بسازیم:

من دوست داشتنی هستم 

من شایسته هستم

من قابل اعتماد هستم 

من محترم هستم 

تغییر باورها

گاهی باورها و نگرشهای ما از کودکی در ما ساخته شده است و به این راحتی قابل تغییر نیستند.  نکته ای که در اغلب افراد دیده می شود این است که افراد با توجه به نتایجشان در گذشته نگرش و باورهای محدود دارند . مثلاً شخص شغل خودش را از دست داده است و این باور در او شکل گرفته که ادم بدشانسی است و این باور باعث می شود که جنبه های دیگر زندگی او نیز تحت تاثیر قرار بگیرد . یکی از روشهای تغییر باورها این است که دلایل منطقی برای خود بیاورید. یعنی در مثال ذکر شده من به این نکته فکر می کنم که درست است که از کار فعلی خارج شده ام اما از کجا معلوم که کار بهتری پیدا نکنم . دومین روش برای تغییر باورها این است که به نتایجی که به واسطه باورهای فعلی دارید فکر کنید . ببنید که اگر با همین روند ادامه بدید چه فرصتهای بیشتری از دست خواهید داد. برای تغییر باورها یی که نسبت به خودتان دارید باید باور کنید که : شما بدون قید و شرط دوست داشتنی هستید و خودتان را بپذیرید .  

۱-باورها و اعتقادات  سرنوشت مان را می سازند.

زیرا آنها عینک هایی هستند که ما از درون آنها دنیا را می نگریم.در واقع آنچه در این دنیا تجربه می کنیم ابتدا از درون فیلتر باورهای ما می گذرد و ما بیش از آنکه حقیقت را کامل درک بکنیم بخش هایی از آن را درک می کنیم که با باورهای ما سازگار هستند و باقی را یا نمی بینیم و نمی شنویم یا دگرگون می بینیم و می شنویم.بنابراین باورهای ما تعیین می کنند که چگونه تجربه کنیم،چگونه احساس کنیم و چگونه بشنویم.باورها مانند نرم افزاری هستند که در ذهن ما ریخته و به محض ریخته شدن نصب و اجرا می شوند.

۲-باورها و اعتقادات  احساسات ما را تعیین می کنند.

در ایالات متحده زمانی که پرچم ستاره دار آن به اهتزاز در می آید،مردم کف می زنند و احساساتی می شوند.اما همین پرچم در نقطه دیگری از دنیا در مردمی که در امریکا به دنیا نیامده اند،هیچ احساسی بر نمی انگیزد و حتی ممکن است در برخی نقاط دنیا به جای آنکه آنها را شاد کند،خشمگین کند.تفاوت در چیست؟ در جایی که آنها متولد شده اند و سیستم باوری که والدین و جامعه به آنها تزریق کرده اند.بنابراین هرچیزی که شما در این دنیا می بینید به آن رنگی خواهد بود که لنز عینک شماست.

۳-باورها و اعتقادات  شناسنامه ما را  می شوند.

دوره رایگان فن بیان و سخنرانیمن بی ارزشم

دوره رایگان فن بیان و سخنرانیمن نمی توانم در مسابقات برنده شوم

دوره رایگان فن بیان و سخنرانیمن قدرتی ندارم

یا

من ارزشمندم
من توانمندم
من دوست داشتنی ام.

 

باورهای شما نقاب های روی چهره تان خواهند بود چیزی که مردم شما را با آن می شناسند.باورهای شما می توانند کلید قصر شما یا قفل زندان شما بشوند.

۴-هر چقدر تغییر باورها خود را به عقب بیندازیم،تغییر آنها برایمان دشوارتر خواهد بود.

باید درخت باورهای محدود کننده خود را از ریشه در آورید زیرا حتی با بریدن شاخه های آن تا زمانی که ریشه وجود دارد باز هم انتخاب ها و آینده ما را تحت کنترل خود خواهد داشت.

من اعتقاد دارم مواردی چون ترس،تنبلی و اهمال کاری، خجولی و کمرویی و بسیاری موارد دیگر، همگی میوه و نهایتا ساقه درخت باورهای منفی هستند باید ریشه را درست کرد نه اینکه ساقه را برید.بنابراین بسیاری از اوقات تکنیک و ترفند همان بریدن ساقه است باید از تکنیک ها و ترفندها به سمت اصلاح سیستم باوری مان حرکت کنیم.

با کمک تغییر باورها و برنامه ریزی ذهن قدرتمندتان کمک می کنم تا قهرمان سفر زندگیتان باشید.

لطفأ ویدئویی که در ادامه قرار دادیم را تماشا کند  و نظرات ارزشنمند تون در قسمت کامنت ها بنویسید .

آخرین فرصت ثبت نام سمینار باورهای یک قهرمان با تخفیف 

 
 
 

تغییر باورها | نگرش|باورها چه تاثیری در زندگی ما دارند ؟

نوشته های مشابه

‫۵ نظرها

  1. سلام….
    از مقاله بسیار خوبتون ممنونم….باورها نقش بسیار مهمی در موفقیت ما دارند،هر چیزی که تجربه میکنیم از فیلتر باورهای ما میگذرد….

  2. سلام…مقاله جامع و کاملی بود…..باید بر روی باور هامون کار کنیم و باورهای مثبت رو جایگزین باورهای منفی کنیم…..سپاس و درود

  3. سلام و عرض خداقوت….
    باورهای محدودکننده عامل بسیاری از ناکامی های ما میباشد…..تشکر از مقالات عالی که در سایت قرار میدید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا