دانلود رایگان ( ویدئو )مقالات

انگیزه چیست ؟ ۵ گام برای ایجاد انگیزه

 

سلام، سلام ، سلام بر همراهان عزیز..

برای همه ما اتفاق می افتد که گاهی از وضعیت موجود نا امید و مایوس می شویم و با اینکه برای رسیدن به هدفی مشخص در تلاش هستیم اما گاهی اوقات از ادامه راه دلزده می شویم. در این شرایط تنها کاری که باید انجام بدهیم ادامه دادن و پیوستگی در تلاش است. وقتی با شرایط کسل کننده ای روبرو شدید و احساس کردید از ادامه و پیگیری هدف دلزده هستید به این حقیقت بیندیشید که کسالت و دلسردی موضوعی کاملا طبیعی است. کاری که شما باید انجام دهید توقف نکردن و ادامه دادن با همان قدم ها و کارهای کوچکی است که شما را به هدفتان می رساند.

گاهی با این سؤال مخاطبین مواجه می شوم که چطور در خود انگیزه ایجاد کنیم ؟ چطور انگیزه مان را افزایش دهیم ؟ در واقع افراد زیادی را چه در دوره  فن بیان نوجوانان (نوجوان قهرمان) ، چه در کلاس فن بیان دیده ام که  با چالش بی انگیزه بودن دست و پنجه نرم می‌کنند.

واقعیت این است که وقتی این سؤالات مطرح می شود با خودم می گویم اگر کسی انگیزه نداشته باشد: چطور قرار است از خواب بلند شود ؟ با چه شوقی وارد دانشگاه شود ؟ با چه اشتیاقی ارتباطی را شروع کند ؟ چطور می تواند دنبال شغل برود ؟ ازدواج کند و….

تعریف انگیزه چیست؟

 

 انگیزه ( Motivation)  یک حس درونی است که  منجر به برخاستن ، اقدام کردن و حرکت کردن خواهد شد .

در ویکی پدیا : انگیزه ممکن است برای موارد زیر به کار رود:

راههای ایجاد انگیزه 

 

انجام کاری که علاقه دارید 

انجام کاری که واقعاً دوست دارید از موارد مهم در ایجاد انگیزه است. یکی از وظایف اولیه و مهم شما در زندگی تشخیص این است که از انجام چه کاری لذت می‌برید و استعداد طبیعی شما در چه زمینه‌ای است. سپس با تمام قوا به انجام آن کار پرداخته و آن را به بهترین وجه انجام دهید.

میلیونرهای خودساخته آنهایی هستند که زمینه ای دقیقاً متناسب با توانایی‌ها و نقاط قوت طبیعی خود یافته و سپس به نتایج مطلوب رسیده‌اند. اغلب میلیونرهای خودساخته می گویند «هرگز حتی یک روز در زندگی شان کار نکرده اند» .شما باید کاری را انجام دهید که در شما انگیزه و شوق ایجاد کند. از کجا بدانم که به چه کاری علاقه دارم در ویدئو پائین کامل در رابطه با ان توضیح داده شده است .

داشتن هدف مشخص

گاهی باید حواسمان باشد که ما گاهی هدف خود را به درستی مشخص نکرده‌ایم، اما فکر می‌کنیم مشکل‌مان بی انگیزگی است. کم نیستند کسانی که دغدغه انگیزش دارند، اما مشکل اصلی آن‌ها ابهام در هدف گذاری است. پس داشتن هدف ، آن هم یک هدف چالشی باعث می شود که ما انگیزه حرکت داشته باشیم. برای اهدافمان باید چرایی داشته باشیم .  اگر نمی‌دانیم که به چه دلیل می‌خواهیم کاری را انجام دهیم یا اینکه دلیل کافی برای انجام آن نداریم، پس ادامه دادن مسیر برایمان سخت خواهد بود. کاری را  انتخاب کنید که دلیل قوی و کافی برای انجام آن داشته باشید. .هر چقدر چرایی بزرگتر ، انگیزه هم بیشتر..

در تعیین هدف چرایی هدف بسیار مهم است. چرا من باید به …برسم ؟

تجسم رسیدن به هدف

در حقیقت ما نمی توانیم حس شادی و انگیزه درونی عمیقی داشته باشیم مگر که احساس کنیم در حال حرکت به سوی هدفی و بدست آوردن چیزی که می خواهیم هستیم.

تجسم خلاق در انگیزه دادن به شما بسیار مهم است . شما باید در ذهنتان یک تصویر واضح و روشن و هیجان انگیز و احساسی از هدف تان خلق کنید. به طوری که انگار همین الان به واقعیت تبدیل شده است . اهداف تان را ببینید که هم اکنون به آنها دست پیدا کرده اید. خودتان را تصور کنید که از به انجام رساندن آن هدف در حال لذت بردن هستید. اگر هدف تان قبول شدن در دانشگاه است به بعد از قبولی فکر کنید. خودتان را در ان موقعیت ببینید.

 

ارتباط با افرادی که به هدف شما رسیده اند

ارتباط  ( حضوری، مجازی، خواندن کتاب هایشان و…) با افرادی که به هدفی که من برای خودم تعیین کرده ام رسیده اند به من احساس انگیزه بالایی خواهد داد. 

دنبال عوامل بیرونی نباشید

منتظر انگیزه بخش های بیرونی نباشید، خودتان به خودتان انگیزه دهید . اگر بی‌حوصله‌اید و انگیزه کاری را ندارید، تصور کنید که سرشار از انگیزه‌اید. حسن این کار در این است که به محض شروع، آرام آرام احساس می‌کنید که شور و علاقه، حقیقتا در وجود شما زنده شده است. با بی‌حالی که نوعی تنبلی است، خداحافظی کنید و برای ایجاد انگیزه در خود، با مشکلات مبارزه کنید. 

همه ما می‌دانیم که شرایط ویژه‌ای یا کار‌های خاصی سبب شادی ما می‌شوند، پس کاری که شما را شاد می‌کند، انجام دهید؛ هر اندازه که می‌توانید یا می‌خواهید. 

در این ویدئو در رابطه با انگیزه و راههای افزایش آن صحبت کرده ام .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید