دانلود رایگان ( ویدئو )اعتماد به نفس و عزت نفس

افزایش عزت نفس – ۴ راهکار مهم ( راههای افزایش عزت نفس )

سلام سلام سلام خدمت شما دوستان پرانرژی و هدفمند من ..زندگی من دو بخش است قبل از کار کردن روی عزت نفس و بعد از کار کردن روی افزایش عزت نفس . به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله قصد دارم درباره افزایش عزت نفس ، راههای افزایش عزت نفس صحبت کنم.


عزت نفس قیمت، ارزش و برچسبی است که ما روی خودمان می گذاریم. من” فرزانه قهرمانی“خودم را چطور ارزیابی می کنم. عزت نفس میزان رضایت از خود می باشد. چقدر از خودت راضی هستی ؟ اکثر اوقات ما از خودمان راضی نیستیم چون تمرکزمان روی نقاط ضعف مان است. البته منظور این نیست که از خودمان صددرصد راضی باشیم چون در این صورت حرکتی برای بهبود و رشد خودمان نمی کنیم. من یک معیاری که برای خودم درنظر گرفتم این است که استانداردهایم از آن چیزی که دیگران از من توقع دارند بالاتر باشد ( البته باز هم تأکید می کنم که این به این معنا نیست که از خودم ناراضی باشم) . آن چیزی که الان هستیم حاصل فکر و باورهای ماست و می توانیم آن را تغییر دهیم به شرطیکه آن را بپذیریم .


قهرمانی“خودم را چطور ارزیابی می کنم. عزت نفس میزان رضایت از خود می باشد. چقدر از خودت راضی هستی ؟ اکثر اوقات ما از خودمان راضی نیستیم چون تمرکزمان روی نقاط ضعف مان است. البته منظور این نیست که از خودمان صددرصد راضی باشیم چون در این صورت حرکتی برای بهبود و رشد خودمان نمی کنیم. من یک معیاری که برای خودم درنظر گرفتم این است که استانداردهایم از آن چیزی که دیگران از من توقع دارند بالاتر باشد ( البته باز هم تأکید می کنم که این به این معنا نیست که از خودم ناراضی باشم) . آن چیزی که الان هستیم حاصل فکر و باورهای ماست و می توانیم آن را تغییر دهیم به شرطیکه آن را بپذیریم .


عزت نفس یعنی چه باوری نسبت به خودت داری؟ خودت چطور می بینی؟ چه دیدگاهی نسبت به خودت داری؟ چقدر به خودت و ارزشهایت بها می دهی؟ وقتی خودت را در آینه می بینی یک انسان زشت می بینی یا دوست داشتنی ؟ موفق یا شکست خورده؟ تصورت از خودت یک انسان فقیره یا فکر می کنی می تونی پول ساز باشی ؟

پذیرش خود

بنابراین پذیرش خود به این معنا نیست که من از رفتار بد یا ویژگی ناشایست خودم چشم پوشی کنم . منظور من این است که در اولین گام من باید خودم را بپذیرم، برای خودم ارزش قایل باشم و بعد در این حالت که من احساس خوبی نسبت به خودم پیدا کردم قادر خواهم بود که تغییرات مثبتی در خودم ایجاد کنم . اما در شرایطی که من خودم را نپذیرم و حس خوبی نسبت به خودم نداشته باشم مسلماً تلاشی هم برای خودسازی خودم نخواهم کرد.

تصمیماتی که گرفتید را عملی کنید

وقتی تصمیمی می گیرید و به آن عمل نمی کنید ، روی عزت نفس تان تأثیر منفی می گذارد . وقتی من تصمیمی بگیرم و به آن عمل نکنم ، کم کم ضمیر ناخودآگاهم به این نتیجه می رسد که این تصمیم هم مثل تصمیم های قبلی عملی نخواهد شد . افرادی که عزت نفس بالا دارند تصمیم گیرنده های خوبی هستند که در عین حال به تصمیم های خود عمل می کنند .

خود آگاهی

دلیلی وجود دارد که امروزه ورزش یوگا به یکی از محبوب ترین ورزش های دنیا تبدیل شده است . البته مهم است که بدانیم تمرین خودآگاهی لزوماً به معنای انجام دادن یوگا یا حتی مدیتیشن نیست. اگر چه هردو این موارد به خودآگاهی منجر می شود. خودآگاهی باعث آرامش، افزایش کارایی، خلاقیت و در نهایت افزایش عزت نفس می شود. یعنی اینکه ما هرلحظه مواظب افکار و ورودی های ذهنمان باشیم . مثلاً وقتی من حس بدی دارم، پی بردن به این مسئله که الان به چه مسئله ای فکر می کنم که باعث ایجاد این حس شده است ، به نوعی خودآگاهی است .

احساسات خود را بشناسید و بروز دهید

ابراز احساسات صحیح، به بهبود شخصیت و حال روحی ما، کمک می کند. در موقعیتی که احساسات منفی در من پدیدار می شود یک کندوکاو ذهنی انجام می دهم! همیشه این سؤال را از خودم می پرسم ، چه فکری الان در ذهنم در جریان است که باعث به وجودآمدن این حس منفی شده است، به سرعت ریشه آن فکر را پیدا می کنم. دراین حالت آن فکر را تغییر می دهم و به موضوع دیگری فکر می کنم یا اینکه سعی می کنم مسئله را از پایه درست کنم. احساسات بر جسم و سلامتی تأثیر زیادی دارد. احساسات خوب با اتفاقات خوب برابر است. باید حواستان به ورودی های ذهنتان باشد و اجازه ورود افکار منفی را به ذهنتان ندهید. این افکار منفی هستند که احساسات منفی را به وجود می اورند.

در ادامه برای شما یک پیشنهاد عالی داریم : شرکت در دوره حضوری افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس و رفع خجولی

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

  1. عالی استاد، همینطوره خیلی مهمه که روی عزت نفسمون کار کنیم

  2. درود بر استاد ارجمند
    واقعاً زیبا و کارساز در زندگی روزمره است

  3. سلام بسیار نکات عالی و کاربردی بود ولی دوست عزیز یک پیشنهاد دوستانه دارم خدمتوون حرکات موزونتون کمتر باشه عالی میشه امیدوارم جسارت بندرو ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید