رادیو سخن سبز(فایل صوتی)مقالاتمهارتهاي ارتباطي

هوش هیجانی – نشانه های افرادی که هوش هیجانی بالا دارند

ارتباط موثر
هوش هیجانی

سلام  سلام دوستان هدفمند .. در این مقاله هو ش هیجانی می خواهم در رابطه با  افزایش هوش هیجانی صحبت کنم .  در این لینک می توانید تعریف سایت ویکی پدیا از هوش هیجانی ، هوش هیجانی بالا، کاربرد هوش هیجانی ،  را مطالعه کنید .

طبق تحقیقی که روی ۹۵ دانشجو دانشگاه هارواد انجام شده مشخص شده که تیزهوش ترین دانشجویان  آن سالها  که الان به میانسالی رسیدند در مقایسه با دانشجویان متوسط موفق نبودند به ویژه از لحاظ درامد و شادی و رضایت از زندگی . تحقیقی روی ۸۱ دانش اموز دبیرستان هم انجام شده و به نتیجه رسیدند که دانش اموزان با نمرات بالا در دبیرستان و ممتاز در دانشگاه، بعد از فارغ التحصیلی فقط یک چهارم انها از لحاظ شغلی در سطح خوبی بودند. دریافتند

اینکه شخص چقدر در مهارت های عاطفی و احساسی خبره باشد برای او سرنوشت ساز است زیرا همین قابلیتهاست که از میان دو نفر با هوش و استعداد یکسان ،یکی را به رفاه و دیگری ناکام. 

این مهارت اشاره به توانایی فرد برای کنترل احساسات و استفاده از آن برای بالا بردن قدرت تفکر است. افراد با هوش هیجانی بالا در تشکیل و حفظ روابط بین فردی و گروهی بهتر عمل می کنند. هوش هیجانی یکی از مهارتهای مورد نیاز تا سال ۲۰۲۰ عنوان شده است . در زندگی امروزه برقراری ارتباط با دیگران امری ضروری است. برای دستیابی به موفقیت در برقراری ارتباط، مخصوصا در روابط کاری، عوامل زیادی از جمله فن‌ بیان، هوش‌ هیجانی، ظاهر آراسته و موارد دیگر دخیل هستند. آنچه جامعه ما را به پیش میبرد هوش هیجانی یا هوش اجتماعی است. هوش تحصیلی به تنهایی جوابگوی نیاز ما نیست.

 بسیاری از افراد فکر می کنند که دوست داشتنی بودن ناشی از ویژگی‌های ذاتی و غیرآموختنی است که فقط تعداد محدودی از افراد این ویژگی را دارند ،  این را بدانید که دوست داشتنی بودن تحت کنترل شماست و با هوش هیجانی در ارتباط است . 

در مشاغلی که با مشتریان در ارتباط هستید، برخورداری از هوش بالای هیجانی بسیار ضروری است چرا که این امکان وجود دارد که مشتری ها در مواقعی برخورد صحیحی نداشته باشند و باید در ان مواقع عکس العمل مناسب را نشان دهید. به همین دلیل نیز در برخی از محل های کار، آموزش های حرفه ای در این زمینه ها به کارمندان داده می شود. تاکید اصلی چنین آموزش هایی، تمرکز بر مدیریت و ابراز احساساتی است که مستقیما در ارتباط های کاری به کار می آیند.

بهتر است بدانید که «هوش هیجانی» یک توانایی شناختی محسوب می شود و می تواند طول عمر شما را نیز افزایش دهد. بنابراین اگر ناتوانایی در ارتباط با موارد برشمرده در شما وجود دارد، نگران نباشید چرا که قادر به تقویت آنها در خود هستید.

این مقاله را بخوانید : مهارتهای ارتباطی

۴ دلیل برای اهمیت هوش هیجانی

سلامت جسم  

خب در ادامه خواهیم گفت که کنترل احساسات یکی از نشانه های هوش هیجانی بالاست و زمانی که بتوانیم احساساتمان را با به کار گیری هوش هیجانی کنترل کنیم نه زیاد عصبانی می شویم ..نه استرس زیاد سراغ ما می آید . طبیعتاً تاثیر مثبتی روی سلامتی ما خواهد گذاشت.

ارتباطات موثرتر 

۸۵ درصد زندگی ما ارتباطات است و هوش هیجانی باعث می شود که ارتباطات موثرتری را با اطرافیانمان برقرار کنیم .

حل اختلافات در زندگی روزمره

درصورتی که بتوانیم طرف مقابل مان را به خوبی درک کنیم به راحتی می توانیم کش مکش هایی که بینمان وجود دارد را نیز حل کنیم و هوش هیجانی است که این توانایی را به ما می دهد.

موفقیت ها 

هوش هیجانی به ما کمک می کند که انگیزه هایمان را پرورش دهیم و با با قدرت به سمت موفقیت های بیشتر حرکت کنیم .

هوش هیجانی

نشانه افراد با هوش هیجانی بالا

 هوش هیجانی زمانی که نسبت به حرکات بدن، حالت چهره و لحن صدای‌تان آگاه باشید و سعی کنید آنها را مثبت نشان دهید، مردم به سمت‌تان جذب می‌شوند. استفاده از لحنی مشتاق، باز کردن دست‌ها (دست به سینه نبودن)، ارتباط چشمی مداوم و قرار گرفتن به سمت فردی که در حال صحبت با شماست، همگی شکل‌های مختلف مثبت زبان بدن هستند که افراد دارای هوش هیجانی بالا برای جذب و همراه کردن دیگران با خود استفاده می‌کنند.

هوش هیجانی شاید در زندگی با افرادی مواجه شده‌اید که همواره در حالت روحی خوبی قرار دارند و قادرند از سخت‌ترین مشکلات زندگی با متانت عبور کنند و به‌ نوعی باعث آرامش دیگران نیز هستند. این افراد در برابر مشکلات و ناکامی ها از کوره در نمی روند و بر احساسات خود مسلط هستند. روان‌شناسان به این تیپ‌های شخصیتی، افراد دارای هوش هیجانی می‌گویند.

هوش هیجانی افراد با هوش هیجانی بالا همدلی را به خوبی یاد گرفته‌اند. با هر کسی که بخواهند همدلی می‌کنند، اما اجازه نمی‌دهند شخصی از عواطف آنان سوء استفاده کند. آنان به خوبی می‌دانند که لزومی ندارد غصه مشکلات هر کسی را بخورند. البته افراد دارای هوش هیجانی با صبر و حوصله و به دقت به مشکلات دیگران گوش می‌دهند و راهکار ارائه می‌کنند.

هوش هیجانی «تعادل» می تواند کلید مدیریت احساس باشد و افرادی که از «هوش هیجانی» بالایی برخوردار هستند مهارت هایی دارند که به واسطه آن مهارت ها قادر به تغییر احساسات شان هستند. شاید به همین دلیل نیز افرادی که از بهره «هوش هیجانی» بالایی برخوردار هستند، سطح اضطراب کمتری دارند.

این مقاله را بخوانید : کاربرد زبان بدن در اتباطات

هوش هیجانی اگر قادر به تشخیص احساسات منفی در خود هستید و برخی از موقعیت ها را به عنون یک چالش مورد بررسی قرار می دهید و بر موقعیت های مثبت و پایدار تمرکز می کنید، از «هوش هیجانی» بالایی برخوردار هستید.

تصور کنید که رابطه تان یا کارتان را از دست داده اید. اگر فردی با «هوش هیجانی» بالا باشید، احتمالا احساسات خود را سرنخی برای انجام کاری در این راستا قرار خواهید داد. با چالش های این روند، کنترل احساسات و افکار خود نیز کنار خواهید آمد. فردی که از هوش هیجانی ضعیفی برخوردار است، احتمالا در برخورد با این مشکل، ناامید و افسرده ( عدم مدیریت احساسات ) خواهد شد.

هوش هیجانی افراد با هوش هیجانی بالا غرنمی زنند! غرزدن زدن نشانه دو مسئله است ؛ فرد، قربانی یا مظلوم واقع شده است و یا اینکه راه‌حلی برای رفع مشکلش ندارد. این در حالی است که فرد دارای هوش بالای هیجانی به ندرت احساس قربانی بودن می‌کند و شاید بتوان گفت به هیچ وجه خود را در وضعیت گنگ و بی‌پاسخ نمی‌یابد.
از سوی دیگر آنان به خوبی می‌دانند که غر زدن ثمره‌ای جز انتقال انرژی منفی به اطرافیان ندارد. زمانی که مشکلی برایشان پیش می‌آید، فوراً در صدد حل مشکل بر می‌آیند

هوش هیجانی هوش هیجانی» می تواند به مفهوم تفاوت میان عکس العمل خوب و بد در محیط های گوناگون باشد. 

افرادی که هوش هیجانی قوی ندارند ، بیشتر در معرض بروز یک عکس العمل معمولی هستند و به بررسی جزئی و دقیق موقعیت ها نمی پردازند . پژوهش های مرتبط انجام داده نشان داده نشانه های افسردگی بیشتری در میان افرادی با «هوش هیجانی» پایین تر دیده می شود .

فایل صوتی هوش هیجانی را می توانید از لینک زیر دریافت کنید :

فایل صوتی افزایش هوش هیجانی

 

راستی اگر هنوز در دوره رایگان فن بیان، سخنرانی و افزایش عزت نفس ما شرکت نکرده اید از طریق لینک زیر می توانید در دوره شرکت کنید .

دوره رایگان فن بیان ، سخنرانی و عزت نفس
امتیاز 3 از 2 رای
برچسب ها

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. با سلام
    ممنون از وبسایت خیلی خوبتون
    لطفاً از موضوعات مربوط به هوش هیجانی بیشتر مطلب بگذارید.
    ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن