اعتماد به نفس و عزت نفسمهارتهاي ارتباطي

جرات ورزی و ابراز وجود – هوش هیجانی خود را با این مهارت تقویت کنید

مهارت جرات ورزی و خود ابرازی

 

سلام خدمت همه شما دوستان پرانرژی و هدفمند، چند وقت پیش داشتم به این موضوع فکر می کردم که ما امروزه برای  وسائل و مسائل زندگی مدرن مان آگاهی کسب می کنیم ، مثلاً نحوه کار کردن با اینستاگرام، کارکردن با کامپیوتر و.. حتی ممکن است کلاس های آموزشی مرتبط را هم شرکت کنیم، اما واقعاً تا چه اندازه سعی می کنیم پیرامون خود زندگی و چگونه زندگی کردن هم مهارت کسب کنیم . مثلاً اینکه ذهن من چطور کار می کند؟ من چطور می توانم درست مثل کامپیوتر به ذهنم نگاه کنم و با دادن ورودی مناسب منتظر خروجی مناسب باشم ؟ یا اینکه چطور می توانم تعارضی که در خانواده ام وجود دارد را با آموزش مدیریت و کنترل کنم؟ و…

در این مقاله قصد دارم پیرامون یک موضوع بسیار مهم در مقوله ارتباطات و رشد فردی صحبت کنم. مهارت جرات ورزی ، در این مقاله جرات ورزی پیرامون این موراد هم صحبت خواهیم کرد: تمرین جرات ورزی ، جرات ورزی و قاطعیت ، جرات ورزی و نه گفتن 

وقتی صحبت از مهارت های ارتباطی می شود، مهارتهایی چون جرات ورزی ، مهارت حل تعارض ، رابطه اجتماعی سالم، روابط عاطفی صمیمانه مطرح می شود.

تعریف جرات ورزی

جرات ورزی یک مهارت است که به ما می آموزد ضمن احترام به حقوق دیگران ، از مواضع و حقوق خود دفاع کنیم . در این حالت نه در وضعیت منفعلانه هستیم که از حق خود بگذریم و نه در حالت پرخاشگرایانه که حدود احترام از بین برود. در اینجا تعریف ویکی پدیا از مهارت جرات ورزی را مطالعه می کنیم:

جرات‌ ورزی یک ویژگی رفتاری است که مشخصه آن رفتار اجتماعی مثبت به‌ منظور دفاع از حق یا رسیدن به هدف است. رفتار حاکی از جرات ورزی را باید روی یک پیوستار تجسّم کرد، در منتهی‌الیه چپ رفتار منفعلانه قرار دارد، و در منتهی‌الیه راست رفتار پرخاشگر قرار دارد. رفتار حاکی از جرئت‌ورزی در وسط قرار دارد و پاسخ “درست” است به وضعیتی اجتماعی که می‌تواند موجب احساس ناکامی شود. 

جرات ورزی

جرات ورز :  مطمئن و رک و صریح در برخورد با دیگران

اهمیت داشتن مهارت جرات ورزی در والدین 

در دوره آموزشی نوجوان قهرمان همیشه این جمله تکرار می شود : فرزندان کپی برابر اصل والدین هستند! اوه خدای من به نظر شما چند درصد از والدین مهارتهای مورد نیاز از جمله جرات ورزی و ابراز وجود را خود دارند که بخواهند به فرزندان خود انتقال دهند؟! مطمناً والدینی که می خواهند فرزندانی جرات مند و با اعتماد به نفس به بار بیاورند اول باید روی خودشان در این زمینه کار کنند. گاهی خود والدین توان پذیرش حضور و رفتار جرات ورزانه فرزند خود را ندارند و آنها را یا به داشتن رفتار منفعلانه یا پرخاشگرایانه سوق می دهند. 

اهمیت داشتن مهارت جرات ورزی برای مدیران

این ذهنیت و نگرانی ممکن است برای مدیران وجود داشته باشد که آموزش جرات ورزی و ابراز وجود  به کارکنان ممکن است آنها را جسور کند و فراِیند مدیریت را برای آنها دشوار سازد. اما در حقیقت جرات ورزی صداقت و شفافیت را افزایش می دهد. انسان جرات ورز ، افکار، احساسات ، نیازها ، انتقادات و شکایت های خود را به جای اینکه پشت سر مدیر یا مجموعه مطرح کند، به صورت قاطعانه و شفاف احساسات خود را مطرج می کند و راندمان کار هم افزایش می یابد. خطر واقعی از سوی افراد منفعل و پرخاشگر مدیریت را تهدید می کند. 

جرات ورزی با حفظ تعادل 

ما با جرات ورزی تعادلی میان نیازهای خود و نیازهای دیگران ایجاد می کنیم. با دیگران آنگونه رفتار می کنیم که انتظار داریم با ما رفتار شود. 

جرات ورزی

همانطور که در نمودار بالا می بینید زمانی که ما به هر دلیلی رفتار قاطعانه نداشته باشیم دچار حالت های زیر می شویم:

خانه آبی : زمانی که تمام نیاز های دیگران را قبل از نیاز های خود قرار می دهیم

خانه نارنجی: زمانی که نیازهای خودمان را  قبل از نیازهای دیگران ( بدون رعایت حقوق آنها) قرار می دهیم 

خانه سبز : نه به نیاز های خودمان نه به نیازهای دیگران توجه نمی کنیم.

خانه زرد: زمانی که بین نیازهای خودمان و نیازهای دیگران تعادل ایجاد می کنیم و در هر موقعیت با توجه به اولویت همان موقعیت رفتار می کنیم.

رفتارهای غیر جرات ورزانه 

 

مقاله پیشنهادی
عزت نفس بالا - چطور می توان عزت نفس را افزایش داد ؟سخن سبز

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی عدم تمایل به ابراز وجود و اظهار نظر کردن

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی عدم تمایل به ابراز احساسات

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی احساس مورد سوءاستفاده قرار گرفتن

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی ضعف در نه گفتن 

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی تسلیم شدن در برابر خواسته های دیگران 

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی عدم توانایی اعتراض یا حق خواهی

حال سؤال اینجاست که چرا افراد نمی توانند واکنش های مناسب همراه با جرات ورزی داشته باشند؟

آموزش سخنرانی و فن بیان  ترس از ناراحت کردن دیگران :

شخصیت ما مستقل از تمایلات دیگران است . فکری که دیگران در مورد ما می کنند نه از شما چیزی کم می کند و نه چیزی به ما اضافه می کند . ما هرگز نمی توانیم همه افراد را از خود راضی نگه داریم  بنابراین نباید تلاشی هم در این راستا انجام دهیم .

آموزش سخنرانی و فن بیان ترس از طرد شدن :

می ترسیم که طرف مقابلمان به دلیل درخواستی دیگر به ما اعتماد نکند و ما را طرد کند. در هر رابطه ای باید بده بستون متعادلی برقرار باشد. اگر رابطه تماماٌ براساس گرفتن باشد فاتحه  آن را رابطه خوانده شده است! البته یه این نکته باید توجه کنیم که وقتی شخصی به ما نه می گوید به معنی طرد کردن ما نیست .

تمرین جرات ورزی 

مورد اول :  بخش مهم جرات ورزی مرتبط با عزت نفس و دیدگاه ما نسبت به خودمان است . روی عزت نفس و احساس ارزشمندی خود کار کنید قبلش حتما تست عزت نفس را بدهید .

تست عزت نفس

مورد دوم : دفتر چه ای تهیه کنید و در ان موارد زیر را یادداشت کنید . و به طور منظم این دفترچه را بخوانیدو به روز کنید.

 • سؤالاتی که به ذهنتان می رسد
 • حقوق انسانی تان
 • تأئیدهای شخصی تان
 • فهرستی از تخیلات و رویاهایتان
 • فهرستی از اهدافتان
 • فهرستی از دستاوردهایتان( شغلی، اجتماعی ، خانوادگی)

مورد سوم : جرات ورزی را می توان در هر زمان و مکانی تمرین کرد :

 • سعی کنید یک روز در مسیر خانه تا محل کار با افراد ارتباط چشمی برقرار کنید و درراستای این تمرین به آنها لبخند بزنید و بگوئید صبح بخیر.
 • به فروشگاهی بروید و سعی کنید سر قیمت چانه بزنید و تخفیف بخواهید 
 • در برخورد با اطرافیان تلاش کنید رفتار قاطعانه ای داشته باشید و با بیان محکم صحبت کنید 

 

مقاله پیشنهادی
افزایش اعتماد به نفس - چطور اعتماد به نفس مان را افزایش دهیم؟

در دوره جامع لایف مستری یکی از مباحث مهم که ( در کنار مهارتهای مهم دیگر )  کار می کنیم جرات ورزی، قاطعیت،ابراز وجود، افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس است . برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت مصاحبه حضوری یا تلفنی دوره  کلیک کنید . 

دوره جامع لایف مستری

 

امتیاز 4.2 از 6 رای
برچسب ها

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۱۰ نظرها

 1. سلام…
  وقت بخیر….‌‌برای رسیدن به اهدافمون باید توانایی ابراز وجود را داشته باشیم…..
  ممنون از شما بخاطر مقا لات خوبی که در سایت قرار می دید….

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن