سخنرانیمهارتهاي ارتباطي

درونگرایی چیست ؟ ویژگی افراد درونگرا – سخن سبز

 

سلام سلام سلام خدمت همه شما همراهان عزیز ..در این مقاله قصد دارم درباره درونگرایی صحبت کنم . و عجیب است مرا این همه توجه و تمرکز افراد روی این مبحث… 😀  بارها و بارها شده است که دوستان بسیار زیادی در باره درونگرایی و برونگرایی سوال پرسیدند و دغدغه آنها بوده است. واقعیت این است که اگر من در رابطه با برونگرایی و درونگرایی بیشتر بدانم در درجه اول به شناخت بهتر خودم کمک می کنم و بعد می توانم ارتباط موثر با اطرافیانم با توجه به سبک ارتباطی آنها برقرار کنم.

فیلم سمینار ارتباطات سرنوشت ساز

اوایل کار من و داستان درونگرایی 

بد نیست که خاطره ای در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم. یادم می آید اوایل کار آموزش من ، کلاس فن بیان و سخنرانی برگزار کردم. آن زمان تجربه کمی در آموزش داشتم و نمی دانستم که ممکن است شخصی درونگرایی را ویژگی منفی بداند و نسبت به آن گارد بگیرد 😥  خلاصه اینکه من در کلاس بحث درونگرایی را مطرح کردم و آن زمان به دلیل تجربه کم به چند نفر دورنگرایی و یا برونگرایی شان را گفتم! آن کلاس فن بیان تمام شد. بعد از آن دوره ای برگزار کردم که اتفاقاً شخصی از آن کلاس ثبت نام کرده بود. وقتی به بحث درونگرایی و برونگرایی رسید، آن فرد موضوعی گفت که برای من درس شد 😆 او گفت که آقایی که کنار ایشون در آن کلاس سخنرانی حضور داشت به دلیل اینکه من به او گفته بودم که درونگراست به شدت دلگیر شده بود و از من عصبانی بوده است . آن شخص در ادامه گفت که بارها این موضوع را مطرح کرده بود که چرا من به او گفتم درونگراست! در این اتفاق متوجه شدم که بسیاری از افراد نسبت به درونگرایی حس خوبی ندارند و دوست دارند برونگرا باشند. البته لازم به ذکر است که شما گاهی با یک فرد درونگرا برخورد داشتید اما بعد از اینکه خود فرد گفته که برونگرا است شما باورتان نشده . فکر می کنید چرا؟ چون مهارتهای مورد نیاز را در خود پرورش داده یکی از این مهارتهای فن بیان و سخنرانی است که پیشنهاد می کنم در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی از طریق لینک زیر شرکت کنید .

شرکت در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی

 

تعریف درونگرایی 

تعریف درونگرایی از دیدگاه یونگ ( روانشناس مشهور) : درونگرایی و برونگرایی یک ویژگی دوگانه یا دوقطبی(Dichotomy) محسوب می‌شود. به این معنا که شما یا درونگرا هستید یا برونگرا. فرد درونگرا از خلوت کردن با خودش انرژی می‌گیرد و در تعامل با دیگران، انرژی خود را از دست می‌دهد.

در این تعریف درونگرایی به این معنا است که توجه و علایق و دغدغه‌های فرد، به احساسات و افکار و دنیای درونی او معطوف است. در مقابل، برونگرایی به این معنا است که توجه و علایق و دغدغه‌های فرد به دنیای بیرونی معطوف می‌شود.

درونگرایی

ویژگی های افراد درونگرا 

برای اینکه پی ببرید درونگرا هستید یا خیر همین الان به سوالات زیر پاسخ دهید . هرچقدر پاسخ های خیر شما بیشتر باشد ویژگی های درونگرایی دارید .

  •   آیا شما فرد پرحرفی هستید؟
  • آیا از دیدن افراد جدید لذت می‌برید؟
  •  آیا نسبتاً بانشاط و سرزنده هستید؟
  •  آیا می‌توانید در یک مهمانی شاد شرکت کنید و لذت ببرید؟
  •  آیا در ایجاد دوستی‌های جدید پیش‌قدم می‌شوید؟
  •   آیا از قاطی شدن با مردم لذت می‌برید؟
  •   آیا از محیط پرهیجان و شلوغ لذت می‌برید؟

برخی ویژگی های افراد درونگرا :

شنونده خوبی هستند

افراد درون‌گرا شنونده‌های خوبی هستند.افراد برونگرا بیشتر دوست دارند صحبت کنند. درونگراها برای درک حرف‌های طرف مقابل گوش می‌دهند، نه فقط برای پاسخ دادن به او. اگر از آنها خواسته شود که توصیه‌ای بکنند، توصیه‌ی آنها چیزی است که کاملا درموردش فکر کرده‌اند و فقط مختص آن فرد خاص است. گوش دادن به حرف‌های دیگران راهی است که توسط آن علاقه و احترام خود را نشان می‌دهند. به‌همین دلیل، وقتی افراد هم‌صحبت‌شان می‌فهمند که آنها بادقت درمورد گفته‌هایشان فکر کرده‌اند، به‌شدت خوشحال می‌شوند. 

 قبل از حرف زدن فکر می‌کنید

افراد درون‌گرا کلماتی را که به‌زبان می‌آورند با دقت انتخاب می‌کنند و قبل از حرف زدن فکر می کنند.برونگراها اول عمل می کنند بعد فکر می کنند 😆 

 حریم شخصی برایشان اهمیت دارد

افراد درونگرا به حریم شخصی‌شان اهمیت می‌دهند و درمورد افکارشان و کسانی که به آنها اجازه‌ی ورود به حریم شخصی‌شان را می‌دهند، سختگیر هستند . اما افراد برونگرا دایره ارتباطی گسترده ای دارند و بدون دغدغه و حساسیت ارتباطات جدید را آغاز می کنند .

 

به نوشتن علاقه مند هستند

افراد درونگرا بیشتر ترجیح می‌دهند که برای ارتباط‌ برقرار کردن از متن و ایمیل استفاده کنند، چون با نوشتن، زمان و فضای بیشتری برای توضیح دادن و روشن کردن افکارشان دارند. البته لازم به ذکر است که من به شخصه افراد درونگرای زیادی را می شناسم که از تلفن و صوت تلگرام و واتس آپ برای صحبت کردن به جای متن استفاده می کنند که البته آنها جز افرادی هستند که روی درونگرایی خودشان کار کردند و مهارتهایشان را ارتقا داده اند.

درونگرایی

 

تفاوت درونگرایی و خجالتی و بودن

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که درون‌گرایی و خجالتی‌بودن به یک معنی است، شاید شما هم جز افرادی هستید که به شما می گویند خجالتی ..باید بررسی کنیم … خجالتی‌بودن به دلیل کمبود اعتماد به نفس است و فرد مهارت کافی در موقعیتی که خجالت می کشد ندارد.  به عنوان مثال می خواهد با جنس مکمل صحبت کند اما نمی داند صحبت را چطور شروع کند و.. می خواهد ارتباطات بیشتری داشته باشد اما نمی تواند. اما فرد درونگرا ترجیحش به داشتن دوستان محدودتر و عمیق تر است. درواقع افراد درون‌گرا از دیگران ترسی ندارند، ولی اگر برای مدتی طولانی کنار افراد زیادی باشند، احساس می‌کنند خسته شده‌اند و انرژی‌شان کم شده است. این افراد همیشه به زمان‌های تنهایی نیاز دارند تا بتوانند انرژی‌شان را بازیابی کنند. 

در اینجا بد نیست که کتاب سکوت در این زمینه را به شما معرفی کنم . کتاب سکوت سال ۲۰۱۲ در آمریکا به چاپ رسید و در ان سال پرفروش ترین کتاب سال نیویورک تایمز/ واشینگتن پست/ لوس آنجلس تایمز/ NPR/ INDIE/هفته نامه ناشران آمریکا شناخته شد. خانم سوزان کین یک فرد درون گرا است نویسنده این کتاب است.

 ویدئوی سخنرانی از خانم سوزان کین در تد : 

 

اگر بخواهم صحبتم را جمع بندی کنم همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید فرد درونگرا از خلوت خود انرژی می گیرد و فرد برونگرا از جمع و بودن در اجتماع . نمی توان گفت که درونگرایی ویژگی منفی است بلکه درونگرایی و برونگرایی ترجیح است .

درون گرایی یا برون گرایی تحت تأثیر ترجیح است. اینکه یک فرد انرژی خود را از چه طریقی کسب می‌کند؟ از ارتباطات و بودن در جمع یا در خلوت خود؟

 

درونگرایی

در انتها، این کتاب The art of speedreading people (هنر تشخیص شخصیت انسان‌ها) هم می تواند به شما ذر برقراری ارتباط موثر و..کمک کند. این کتاب توسط پاول و باربارا تایگر نوشته شده است، در حقیقت کتابی است کاملاً کاربردی در مورد MBTI . 

محصول صوتی اعتماد به نفس و رفع خجولی

 

درونگرایی چیست ؟ ویژگی افراد درونگرا – سخن سبز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید