دانلود رایگان ( ویدئو )اعتماد به نفس و عزت نفسمقالات

ترس از دست دادن و انواع ترس ها – وارد شدن در ترس ها کلید رشد

راهکارهای مهم برای غلبه بر ترس

 

سلام سلام سلام خدمت همه شما همراهان عزیز… در این مقاله قصد دارم در رابطه با ترس (به خصوص ترس از دست دادن Fear Of Missing Out )صحبت کنم و اینکه چطور با وارد شدن در ترسهایمان ، به انسان با دستاوردتری تبدیل می شویم. هر فردی در زندگی شخصی و کاری خود با مسائلی روبرو می شود که برای او با ترس همراه است. وجود ترس به دلیل انسان بودن ما طبیعی است! انسان است و احساسهایش . احساسات خوشایند و نا خوشایند. در پس هر ترسی یک ترس عمیق تر نهفته است ترس از دست دادن ! ترس از دست دادن آبرو، ترس از دست دادن شغل ، ترس از دست دادن امنیت ، ترس از دست دان شخص ( همسر ، دوست ، فرزند، پدر و مادر و..) ، ترس از دست دادن سلامتی ، ترس از دست دادن مشتری و…

با هر تجربه رویارویی با ترس ، احساس قدرت و اعتماد به نفس بیشتری خواهید کرد. شما باید هرکاری را که فکر می کنید نمی توانید انجام دهید را، انجام دهید و بعد خودتان را با قبل مقایسه کنید . شما انسان قبلی نخواهید بود!

You must do the thing which you think you cannot do

ترس از دست دادن 

ترس از دست دادن ، یعنی نوعی تمایل اجباری به تجربه‌‌‌‌‌‌ای خاص یا بودن در جایی نه به‌خاطر بهره‌ای که می‌برید، بلکه به‌خاطر ترس از نداشتن هر چیزی که  فکر می‌کنیم در غیراین‌صورت عایدمان نخواهد شد. این از‌ دست‌ دادن‌ها و فقدان‌ها تقریبا همیشه واقعی نیستند.

ترس از دست دادن«ترس از دست دادن» نوعی عذاب روانی خودساخته و یکی از بدترین توهم‌های ذهن‌ ماست. ترس از دست دادن یعنی همان تصور غیرمنطقی‌، که همیشه به بقیه بیشتر از خودت خوش می‌گذرد یا مثلا این تصور پوچ که لحظه‌ی ناب زندگی درست نزدیک توست، اما این خودت هستی که تحویلش نمی‌گیری. 

همین می‌شود که مثلا با وجود اینکه از رفتن به مهمانی بیزارید، اما چون نمی‌خواهید از قافله عقب بمانید، با خودتان فکر می‌کنید این مهمانی فرصت بزرگی است تا با افراد جدید برای شروع پروژه های عالی وارد صحبت شوید. خلاصه مهمانی شام را هرطور شده می‌روید؛ اما چون بودن در آنجا خواسته‌ی واقعی‌تان نیست،آنطور که می خواهید برای‌تان رقم نمی‌خورد و با فردی صحبت نمی کنید ، بلکه برعکس گوشه‌ای کز می‌کنید و درحالی‌که سرتان در گوشی موبایل‌تان است، به همه‌ی خوش‌گذرانی‌های دیگری که می‌توانستید به‌جای این شام کسل‌کننده داشته باشید، فکر می‌کنید.

برای رهایی از ترس از دست دادن باید بدانید که هیچ‌ جایی ( اگر به جای این کشور فلان کشور رفته بودم بهتر بود)  و هیچ رابطه‌ای ( شاید اگر او بود بهتر بود ) نمی‌تواند کامل و بی‌عیب‌ونقص باشد. بهتر و بدتر تا حد زیادی نسبی هستند و به چیزهای بسیار دیگری غیر از آنچه روی کاغذ یا در فضای مجازی می‌بینید، بستگی دارند. خیلی چیزهایی که زندگی را خوب یا بد می‌کنند، غیرقابل پیش‌بینی و خارج از کنترل‌ ما هستند.

 درواقع اگر خوب فکر کنید، می‌بینید که همیشه درحال از دست‌دادن چیزی هستید که بعضا نداشتن‌ آن چیز می‌تواند برایتان بهتر باشد.

ترس از سخنرانی 

یکی از ترس های رایج ترس از سخنرانی است . ترس از سخنرانی ممکن است با نوعی ترس از دست دادن همراه باشد . ترس از دست دادن آبرو ، اعتبار و جایگاه ، موقعیت سخنرانی دوباره و.. که در مقاله زیر بیشتر دررابطه با ان صحبت کرده ام.

 

کنترل ترس از سخنرانی

محصول کنترل و مدیریت ترس از سخنرانی نیز پیشنهاد ما به شماست برای اینکه بتوانید ترس و استرس تان را هنگام سخنرانی کنترل کنید .

محصول کنترل و مدیریت ترس و استرس سخنرانی

یکی از نکات مهم برای غلبه بر ترس از سخنرانی تسلط بالا بر سخنرانی است که در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی نکات مهمی  را در بحث فن بیان و سخنرانی مطرح کرده ام . اگر هنوز در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی شرکت نکردید از طریق لینک زیر اقدام کنید .

شرکت در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی

غلبه بر ترس با :

۱)  “حساسیت زدایی منظم”

به گفته دکتر کاترین براونلو، کلید این نوع درمان، تدریجی بودن آن است و نباید یکباره داخل ترس پرید . شما برای غلبه بر ترس تان باید در دنیای واقعی با موقعیت، فرد یا چیزی که از آن می‌ترسید رو به ‌رو شوید. این به معنای تغییر هیجانی و ناگهانی همه‌ی رفتارهای‌تان نیست. شما می‌توانید روند تغییر رفتارتان را به چند مرحله‌ تقسیم کنید. مثلا اگر از اظهار نظر در کلاس می‌ترسید، می‌توانید با پرسیدن سؤال از معلم پس از پایان کلاس شروع کنید. پس از اینکه چند بار این کار را انجام دادید، می‌توانید در طی کلاس سؤال بپرسید. این روند را با ابراز نظر پس از پایان کلاس ادامه دهید. سرانجام شما به حدی قوی می‌شوید که می‌توانید نظرتان را در طی کلاس بیان کنید. 

حساسیت زدایی منظم به فرد اجازه می‌دهد گام به گام موقعیت مورد نظر را بررسی و تجربه کند.

یا در مثالی دیگر اگر یک فردی که از سخنرانی در جمع بزرگ می ترسد پیشنهاد این است که از صحبت در جمع های کوچک شروع کند و کم کم وارد ترس های بزرگتر خود شود . یا فردی که از جواب رد شنیدن می ترسد و دائما در پی تائید گرفتن است ، خود را در موقعیتی قرار دهد که جواب رد بشنود . 

 این نکته مهم است که هنگام مواجهه با ترس فرد احساس کند می‌تواند آن موقعیت را کنترل کرده و در هر زمانی که خواست آن را متوقف کند.

۲) با گام های کوچک آغاز کنید

واقعیت این است که گاهی موقعیت هایی که می ترسیم از دور خیلی ترسناک هستند ۸-O وقتی در جهت عاملی که می ترسیم اقدام می کنیم متوجه می شویم که آنقدر ها هم ترسناک نبوده است 😉 

 • اگر از صحبت کردن در جمع ها و مهمانی های جدید می ترسید و برایتان سخت است . از سلام دادن به یک نفر در مهمانی یا جمع مورد نظرتان شروع کنید 
 • اگر نه گفتن برای شما سخت است ، از نه گفتن به افرادی که برایتان راحتتر است یا از نه گفتن در موقعیت های راحتتر شروع کنید 
 • اگر از درخواست دادن می ترسید ( مثلا درخواست افزایش حقوق) از درخواست های کوچک از افرادی که راحتتر هستید شروع کنید 
 • اگر صحبت با جنس مکمل شما را به وحشت می‌اندازد، با یک «سلام» ساده شروع کنید، سپس سؤالی بپرسید و در ادامه می‌توانید علاقه‌مندی‌ها و افکارتان را با او در میان بگذارید.

مهم این است که شروع کنید :    Do it now

ترس از دست دادن

۳) تصویرسازی مثبت 

 یادم می آید زمانی که کارمند بودم بزرگترین ترسم این بود که بروم و مدیر بخش مربوطه درخواست افزایش حقوق بدهم . اما این کار واقعا برایم سخت بود . من دائما تصویر سازی ذهنی انجام می دادم که اینکار را انجام دادم اما همیشه به بدترین شکل ممکن داستان ذهنی من تمام می شد 🙄 در حقیقت من قبل از وقوع اتفاق ان را به شکل منفی در ذهنم پایان می دادم. از تصویر سازی مثبت قبل از رویارویی با ترس تان استفاده کنید .

مثلا اگر می‌ترسید  از شخصی که به او پول قرض دادیددرخواست کنید، که پول شما را پس دهد، خود را درحال انجام این کار در ذهن تان ببینید . مجسم کنید هیچ یک از موقعیت‌های ناخوشایندی که شما را می‌ترسانند وجود ندارند و نتیجه آن گونه که شما می خواهید پیش می رود. روش دیگر این است که تصور کنید با موفقیت این موقعیت را پشت سر گذاشته‌اید و سپس چگونگی این کار را مرور کنید. گاهی همین فکر کردن  قبل از اتفاق، به شما ایده برای عملی کردن آن را می دهد. پس از انجام چندین‌ باره‌ی این تمرین‌ها و هنگامی که احساس کردید ترس‌تان در حال کاهش است، برای گام آخر آماده هستید.

بزرگترین ترس شما چیست ؟

سالانه یا حتی روزانه تعدادی از مردم در اثر تصادف ، بیماری و..می میرند . آیا کسی را می شناسید که از سخنرانی مقابل جمع ، صحبت کردن با جنس مکمل ، شروع کسب و کار و… مرده باشد! 🙄 با دلایل منطقی با واگویه های منفی ذهنتون صحبت کنید و خودتان را برای اقدام کردن قانع کنید . به این فکر کنید که با اقدام عملی در جهت رفع ترس تان چه چیزی را از دست می دهید ! 💡 

کلام آخر دوست دارید اگر دوست دارید که در موقعیتی که هستید بمانید ، تمایلی به رشد ندارید اصراری نیست همچنان راحت و آسوده و بدون هیچ چالشی در همانجا که هستید با تمام ترس ها و استرس ها بمانید . اما اگر می خواهید گامی بزرگ بردارید بسم الله همین حالا بنویسید که بزرگترین ترس شما چیست ؟ اولین کاری که برای وارد شدن در ترس تان می خواهید انجام دهید چیست ؟ 💡 

این ویدئو را هم  در رابطه با ترس و شیوه های مقابله با ان حتما ببینید . منتظر خواندن نظرات شما در قسمت نظرات هستم .

 

 

پیشنهاد ویژه ما شرکت در دوره فن بیان و سخنرانی است که شما با تمرینات عملی افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی وارد ترس هایتان خواهید شد. اگر شرایظ شرکت در دوره حضوری را ندارید آموزش غیر حضوری فن بیان و سخنرانی نیز به شما توصیه می شود . 

 

شرایط دوره فن بیان، سخنرانی و افزایش عزت نفس

 

دوره غیرحضوری فن بیان، سخنرانی و افزایش عزت نفس

 

 

ترس از دست دادن و انواع ترس ها – وارد شدن در ترس ها کلید رشد

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

 1. سلام وقت بخیر…
  مهمترین کاری که میتونیم برا ی مقابله با ترس انجام دهیم وارد شدن در ترسمون هست وقتی اعتماد به خداوند داشته باشیم هیچ ترسی وجود نخواهد داشت..‌..
  تشکر از مطالب عالیتون…

 2. سلام….سپاسگزارم از شما که همواره مطالب خوب و ارزشمندی در سایت قرار میدهید…..موضوع بسیار خوبی مطرح کردید ممنونم…..

 3. سلام خانم قهرمانی
  ممنون بابت مطالبتون
  رشته تحصیلیتون چی بوده؟
  آیا کسی بهتون گفته که از روش های ارائه شده شما استفاده کرده و الان عزت و اعتماد به نفسش افزایش چشمگیر داشته؟

  1. سلام دوست عزیز عزت نفس و اعتماد به نفس مقوله جدایی از ارائه است . عزت نفس و اعتماد به نفس هم جز مباحث اموزشی ما هم در دوره لایف مستری هم دوره فن بیان است . دوستانی که با ما همراه بودند و تمرین کردند پیشرفت های چشم گیر داشتند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید