مقالاتفن بيان در كسب و كار

اشتباهات رایج در هنگام مذاکره حقوق کدامند؟ چگونه در مذاکره حقوق برنده شویم

 

در این مقاله قصد دارم اشتباهاتی را که ممکن است هنگام مذاکره حقوق مرتکب شویم را مطرح کنم.

مذاکره حقوق

اگر در فکر این هستید که در مذاکره حقوق به نتیجه برسید .اگر بارها و بارها در ذهن خودتان در این باره به صحبت پرداخته اید ..ولی به دلیل اینکه نمی دانید چه نتیجه ای در انتظارتان هست و از عواقب آن می ترسید هنوز وارد این مذاکره نشدید..این مقاله کلیدهایی به شما می دهد که با به کاربستن آنها می توانید به پیشنهادحقوقی که مطرح می کنید و شایسته شماست برسید.

.در این مقاله به اشتباهاتی می پردازم که در هنگام مذاکره حقوق ممکن است مرتکب شوید.

ارتکاب این اشتباهات گاهی باعث می شود نه تنها به هدف خودمان نرسیم بلکه گاهی منجر به از دست دادن شغل ما نیز می شود.

وارد مذاکره نشدن( اجتناب از مذاکره)

یک اتفاقی که می افتد این است که افراد به دلیل ترس و ریسک نکردن اصلاً وارد مذاکره حقوق نمی شوند. در یکی از مجموعه هایی که بودم خانمی بود که به شدت از این که بخواهد در رابطه با افزایش حقوق مذاکره کند واهمه داشت . خب نتیجه این بود که همیشه نالان و شاکی بود و نمی توانست با رضایت کار خود را انجام دهد.

تحقیقات نشان می دهد که معمولاً آقایون جوان جویای کار و اکثر خانمها این اشتباه را مرتکب می شوند.در حقیقت به دلیل ندانستن مراحل مذاکره حقوق شانس دریافت افزایش حقوق را از دست می دهند.

و همواره دارای حس عدم رضایت از حقوق پایین خود هستند. اگر دل به دریا نزنید و وارد این مذاکره نشوید نه تنها از لحاظ دریافتی ناراضی خواهید بود بلکه تا زمانی که این خواسته خود را مطرح نکنید همچنان خودخوری خواهید کرد.

این مقاله را هم مطالعه کنید: چگونه درباره افزایش حقوق صحبت کنیم؟

– آشکار(فاش) کردن میزان حقوق مد نظرتان

اطلاعات کلید هر مذاکره است و اشتباه رایجی که افرد جویای کار مرتکب می شوند این است که این اطلاعات را به راحتی تحت اختیار کارفرما قرار می دهند.

گاهی اوقات که کارفرمای مورد نظر دررابطه با حقوق قبلی فرد یا حقوق درخواستیش سئوال می کنند، برای افراد بسیار سخت است که این اطلاعات را ندهند. البته این حرف شاید ازدیدگاهی یک مدیر خوشایند نباشد . و این مقاله از دیدگاه یک جویای کار (افزایش حقوق) بررسی شده است . در مقاله انگلیسی که خواندم توصیه شده بود که در این موارد سعی کنید زود تسلیم نشوید تا این مرحله هم به خوبی طی شود.

 تمرکز بر روی نیازتان / توقع زیاد غیرمعقول

یکی از اشتباهات رایجی که ممکن است در مذاکره حقوق انجام دهید، تمرکز روی نیازهایتان است. به عنوان مثال بعضی از افراد زمان مذاکره حقوق دائماً‌ ا زمشکلات مالی و ….صحبت می کنند.اگر به صورت منطقی نگاه کنیم اینکه اجاره خانه ما عقب افتاده، فرزند ما نیاز به رسیدگی مالی دارد و یا اینکه درآمد ما کفاف هزینه های ما را نمی دهد هیچ کدام نمی تواند دلیلی باشد بر این که کارفرما با در خواست افزایش حقوق ما موافقت کند.

در نتیجه اگر برنامه ای برای مذاکره حقوق دارید،‌قبل از اینکه مطرح کنید تحقیقی درباره مجموعه خود انجام دهید. هیچ گاه به کارفرمای خود نگویید که من دقیقاً به این مبلغ حقوق نیاز دارم.

 تحقیق ضعیف یا مذاکره بدون آمادگی

یک سری منابع یا مراکزی وجود دارد که ما می توانیم قبل از مذاکره حقوق درباره حدود میانگیندریافتی خود با توجه به سابقه و دانش خود اطلاعات کسب کنیم. هیچ عذری پذیرفته نیست که ما ندانیم که میانگین حقوق دریافتی ما در بازار چگونه است. و البته باید درباره کارفرمای موردنظر،‌سطح درآمدی سایر پرسنل هم سطح، سیاستهای مذاکره سازمان موردنظر تحقیقاتی انجام دهید. حتی اگر نخواهید که مذاکره حقوق انجام دهید این تحقیقات می تواند به شما کمک کند که ارزش کار خودتان را در بازار تخمین بزنید. قطعاً برای کارفرما خوشایند نخواهد بود. یا افرادی که توقع کاملاً غیر معقول بابت افزایش حقوق خود دارند.

 خیلی زود وارد مذاکره حقوق شدن

خیلی از افراد جویای کار خیلی سریع درباره حقوق و پاداش و… خود سئوال می کنند. معمولاً زمان ایده آل برای پرسیدن سئوال پیرامون حقوق دریافتی زمانی است که شما به عنوان گزینه برتر انتخاب شده اید. اشاره زود هنگام به این مسئله می تواند بیانگر این مطلب باشد که شما بیش از حد تمرکز به مادیات دارید.

این مقاله را هم مطالعه کنید: چگونه درباره افزایش حقوق صحبت کنیم؟

پذیرفتن پیشنهاد بدون فکر

خیلی از افراد بعد از مدتها بی کاری  و انتظار کشیدن به محض مواجهه شدن با همان لحظه بدون فکر پیشنهاد را قبول می کنند. پیشنهاد ما این است که مدتی روی پیشنهاد کاری فوق فکرکنید وهمه جوانب را در نظر بگیرید. و فکر این را نکنید که فرصت از دست برود زیرا شما توسط کارفرمای فوق انتخاب شده اید.

رد کردن پیشنهاد بدون فکر

بسیاری از افراد جویای کار به سرعت کاری که به آنها پیشنهاد شده به – بدون بررسی و در نظر گرفتن سایر مزایا – دلیل حقوق کمی که مطرح شده رد می کنند . به عنوان مثال برخی سازمانها حقوق کمی به پرسنل می دهند اما مزایای دیگری چون بیمه و پاداش های متفاوتی دارند..

درخواست های متعدد

اشتباه دیگری که افراد جویای کار ممکن است مرتکب شوند این است که فکر می کنند باید همه شرایط مورد نظر آنها فراهم شود . اگر شما شغل و کارفرمای  مورد نظر را دوست دارید باید خواسته ها و در خواستهای خود را تعدیل کنید . به یک یا دو مورد مهم بسنده کنید.

پیشنهاد حقوق کتبی در زمان استخدام

زمانی که یک پیشنهاد کاری دریافت کردید دادن یک پیشنهاد کتبی درباره حقوقتان، اشتباه بعدی است که به ضرر شما خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

‫۱۱ نظرها

 1. با سلام واحترام
  تمرکز کردن بر روی چیزی که می خواهیم موردی بود که در این مقاله یاد گرفتم
  با تشکر

 2. خانم قهرمانی

  پیش از هر چیز بابت انتشار این مقاله ممنونم

  لطفا در این زمینه هم مقاله‌ای بنویسید که چگونه برای کارهای پروژه‌ای (نه استخدامی) درخواست دستمزد دهیم. یعنی چگونه در این موارد با کارفرما و فرد سفارش‌دهنده مذاکره کنیم.

 3. با سلام از مقاله زیبایتان کمال استفاده را بردم موفق باشید و سربلند

 4. سلام و خداقوت
  مقاله نوشته شده بسیار عالی بود
  سپاس فراوان

 5. ممنون از شما
  مذاکره در حقوق یکی از مهمترین مذاکرات می باشد که در بیشتر زندگی های ما نقش به سزایی داردو شما به درستی به آن پرداخته اید

 6. سلام استاد وقت بخیر
  مقاله بسیار عالی بود از شما سپاسگزارم.

 7. سلام مرسی از مطالب خوب و کاربردی که برای همه مفید است به آن به صورت کامل به آن پرداختید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید