مقالاتفن بيان

نه گفتن در صورتی که طرف مقابل از ما ناراحت و دلگیر نشود

نه گفتن

یکی از موضوعاتی که در کلاس فن بیان و سخنرانی بارها توسط شرکت کنندگان مورد پرسش قرار می گیرد نه گفتن است. در این مقاله درباره نه گفتن موارد مهمی را مطرح می کنم .

“حالا چند دقیقه‌ی دیگر بمون. نترس، دیر نمی‌شه!”؛

” قربونت این بچه‌ی ما را نگهدار تا ما از خرید برگردیم”؛

“نمی‌شه! باید امشب به جشن بیای وگرنه دلخور می‌شم”؛

“می‌بخشید، امشب بچه‌ها هوس کردن برن گردش.

قربونت اون ماشینتو یه دو ساعت بده دست ما باشه ممنون می‌شم”

و….

بدون شک همه‌ی ما بارها و بارها با مواردی این چنین برخورد کرده‌ایم و چه بسا گاهی به دلیل عدم تمایل روحی و یا قرار داشتن در موقعیتی خاص، از ته قلب آرزو کرده‌ایم که ای کاش چنین چیزی از ما خواسته نمی‌شد. پاسخ شما در اینگونه مواقع چیست؟ آیا جرات می‌کنید با صراحت و قا طعانه “نه” بگویید؟ آیا وقتی در یک جمع قرار می‌گیرید، به خود اجازه می‌دهید نظراتی که با آن مخالف هستید را رد کنید؟ یا اینکه مانند بسیاری افراد توی رودربایستی گیر می‌کنید و برای رعایت قاعده‌ی “مردم داری”، با کراهت اینگونه خواسته‌ها را برآورده می‌کنید؟

راضی نگه داشتن تمام آدم‌هایی که در اطراف ما هستند تقریبا غیرممکن است ضمن اینکه

وظیفه نداریم برای رضایت دیگران بیش از توان خود مسئولیت بپذیریم.

به نظرمی‌رسد در جوامع مدرن امروز به کسانی احترام می‌گذارند که گرایشات و رفتارهای مثبت داشته و آمادگی ورود به هر درگیری و چالش تازه‌ای را دارند. بر همین اساس، بسیاری از مردم حتی در مواقعی که با موضوعی مخالف هستند هم ترغیب می‌شوند، بگویند “بله“.

و زمانی این موضوع جدی تر می‌شود که کاری را تنها و تنها بخاطر پاسخ مثبت‌ی که داده‌اند مجبور به انجامش شوند و در واقع هیچ تمایلی برای انجام آن وجود ندارد. تا جایی که ممکن است منجر به اضطراب یا حتی بیماری فرد شود. نه گفتن چه به رئیسمان، چه به فرزندمان و چه به دوستانمان آسان نیست. در نتیجه بسیاری از ما به انجام کارهایی مجبور می شویم که دوست نداریم، یا برایمان سخت هستند.

گفتن این کلمه دو حرفی برای بسیاری از ما دشوار است، نه گفتن چه به رئیسمان، چه به فرزندمان و چه به دوستانمان آسان نیست. در نتیجه بسیاری از ما به انجام کارهایی مجبور می شویم که دوست نداریم، یا برایمان سخت هستند.

بسیاری از کودکان در محیط خانواده و تحت تاثیر تربیت والدین می آموزند که برای حفظ آرامش یا برای مودب بودن،باید درخواست دیگران را بپذیرند.

به یاد داشته باشید که دنیا با “نه” گفتن ما به پایان نخواهد رسید، بلکه این کلمه مانند همه کلمات دیگر نوعی مبادله اطلاعات است.

 

این مقاله را هم مطالعه کنید:چگونه می توانیم ارتباط موثر با اطرافیان برقرار کنیم

نحوه صحیح نه گفتن 

 

با احترام به در خواست گوش کنید:

میان حرفهای طرف مقابل نپریم و حرفهای شخص را قطع نکنیم. با دقت حرفهای او را گوش کنیم.

اگر هنوز در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی شرکت نکردید از طریق زیر ثبت نام کنید .

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی 

 پاسخ نه خود را با زبانی نرم مطرح کنید:

گاهی افرادی که می خواهید با آنها روبرو شوید افرادی هستند که به نوعی با آنها رودربایسی دارید و نمی خواهید که از دستتان ناراحت شوند و نه گفتن برای شما مشکل می شود . مثل افرادی که تازه با آنها آشنا شده اید . پس باید با دقت رفتار کنید.

 • صدای خود را بالا نبرید.
 • به هیچ وجه عصبانی نشوید. خیلی راحت بگویید که معذورید و نمی توانید درآن زمینه کمک کنید.
 • با اعتماد به نفس و رک نظرتان را بگویید.

از تکنیک نه اما استفاده کنید:

برای نه گفتن بهتر است که جواب نه را با اما بگید. یعنی که گزینه دیگری را به شخص دهید . به عنوان مثال من امروز نمی توانم مهمانی شما بیایم اما اگر روز دیگری بود می توانستم. یا اینکه اگر زمانبندی خاصی دارید آن را مطرح کنید. توضیح بیشتری نیاز نیست بدهید.

مجبور به توضیح نیستید :

شما دلایل خودتان را برای نه گفتن دارید و نیاز نیست برای فرد لزوما توضیح بدهید. که حتی منجر به بحث بشه. فقط بگویید من نمی توانم . سپس آنجا را ترک کنید  و یا بحث را تغییر دهید. فقط درمواقعی که حس می کنید که واجب است توضیح دهید.

روی حرفتان قاطعانه بمانید :

گاهی اوقات نیاز است که ما یک نه قاطع به طرف مقابل بگوییم. معمولاً درمواجهه با همکاران از این نه استفاده می کنیم.  البته برای نه گفتن خیلی خوب است که جمله مثبت هم استفاده کنیم. مثلاً  ازشما دعوت شده که در یک جشن حضور پیدا کنید و به هر دلیلی نمی خواهید دراین صورت می گویید خیلی دوست دارم که کنار شما باشم ولی نمی توانم امیدوارم که به شما خوش بگذرد.

اگر به هر دلیلی طرف مقابل حرف شمارا نپذیرفت. به او بگویید که شما تصمیم تان راگرفته اید و کسی نمی تواند آن را تغییر دهد. این رو همیشه در ذهن داشته باشید که این وقت شماست.این شما هستید که باید درنهایت تصمیم بگیرید که در خواست طرف مقابل را قبول  یا رد کنید.

در انتها اگر تمایل دارید بیشتر در باره مهارت نه گفتن مهارت کسب کنید محصول نه گفتن را از لینک زیر تهیه کنید.

محصول نه گفتن ( چطور نه بگوئیم)

نه گفتن 

نوشته های مشابه

‫۵ نظرها

 1. ممنون از این موضوعی چنین کاربردی و مهم که به آن پرداخته اید

 2. مقاله ی با ارزشی بود. در روانشناسی اجتماعی در مورد این مشکل زیاد حرف زده میشه. چیالدینی جزو استراتژی قدرت بیانش کرده. وقتی یکی دستور میده سخته بگیم نه..
  من همیشه با آخی شروع میکنم. مثلا آخیییی نه نمیتونم ؛)
  از سایت ماهم بازدید کنید‌ برای بیمه عمر ایران. سرمایه گذاری خوب و ایمنی

 3. بسیار عالی
  نه گفتن مشکل خیلی ها از جمله خود بنده هستش
  ممنون بابت مقاله مفید و کاربردیتان استاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید