فن بيانفن بيان در كسب و كارمقالات

تمرینات فن بیان | تمرینهای عملی برای تقویت فن بیان و سخنرانی

 تمرینات فن بیان

سلام ..سلام ..سلام بر دوستان پرانرژی و هدفمند من…امیدوارم که عالی باشید . در این مقاله می خواهم گریزی بزنم به تمرینات فن بیان . مسئله ای که است این است که پارامترهای زیادی در داشتن فن بیان خوب موثر است . پارامترهایی چون صدای خوب ، بیان مناسب و از همه مهمتر عزت نفس در فن بیان و سخنرانی ما قطعا موثر است . من همیشه در کلاس فن بیان این ۵ تکنیک مهم را برای کسب یک مهارت از جمله فن بیان مطرح می کنم :

۱٫تمرین ۲٫ تمرین ۳٫ تمرین ۴٫ تمرین ۵٫ تمرین 

قبل از اینکه بریم سراغ تمرینات فن بیان ، یک فایل صوتی بشنویم راجع به فن بیان. 

 

دانلود فایل صوتی فن بیان

تمرینات فن بیان :واضح و شفاف صحبت کن

یکی از تمرینات فن بیان که به شما توصیه می کنیم این است که سعی کنید شفاف و واضح صحبت کنید ، طوری که مخاطبتان متوجه منظور شما شود . برای این منظور از اطرافیان تان بازخورد بگیرید. در بحث فن بیان من همیشه این را می گویم که از مزایای داشتن فن بیان خوب این است که افراد به راحتی درونیات خود را منتقل می کنند. 

این مقاله را بخوانید: راههای تقویت فن بیان

تمرینات فن بیان :بلند تر صحبت کن

در دوره فن بیان و سخنرانی یکی از تمرینات فن بیان که بسیار زیاد انجام می دهیم بلند خوانی است . بسیار شده که افراد خودشان از صدای پایئین خود ناراضی بوده اند و دوست داشته اند که صدای بلند تری داشته باشند .یکی از نشانه های افراد با اعتماد به نفس بالا این است که صدای واضح و بلندی دارند. بیائید با هم بررسی کنیم که نشانه های غیر کلامی کمبود اعتماد به نفس در افراد چیست ؟ آرام  ( تن صدای پائین ) صحبت کردن ، تند تند صحبت  کردن از استرس زیاد، ارتباط چشمی نداشتن ، تند تند راه رفتن و ….از نشانه های استرس و کمبود اعتماد به نفس است .

پس یکی دیگر از تمرینات فن بیان که حتماً مد نظر قرار بدهید این است که اگر آرام صحبت می کنید سعی کنید تن صدای خود را از حالت معمول بالاتر ببرید و به اصطلاح از گامهای بالاتر صدای خود استفاده کنید .

پس اگر بخواهم در چند مورد نتایج بلند صحبت کردن را بگویم :

 1. جلب توجه : زمانی که می بینید که تمرکز مخاطب شما کم شده است کافی است که بلندتر صحبت کنید . در این صورت به صحبت های شما توجه خواهند کرد حتی اگر با صحبت های شما مخالف باشند . 
 2. جلب اعتماد : یکی از فایده های بلند صحبت کردن این است که باعث می شود که اعتماد افراد را جلب کنید . فرض کنید من می خواهم محصول خود را در جمعی معرفی کنم . اگر با صدای پائین اینکار را انجام بدم موثرتر است یا زمانی که با اعتماد به نفس وبلند صحبت می کنم ؟
 3. نشان دادن احساس : اگر سخنرانی دکتر آزمندیان را شنیده باشید خواهید دید که در قسمت هایی اوج می گیرد و  اوج هیجان و احساس خود را نشان می دهد . پس بالا بردن صدا ، گاهی پائین آوردن صدا همه از پارامترهای فن بیان خوب است و برای تاثیرگذاری بیشتر به ما کمک می کند.

تمرینات فن بیان

تمرینات فن بیان :حذف اضافات کلامی ( تکیه کلام ها ، عه و ……)

یکی دیگر از تمرینات فن بیان این است که صدای خود را ضبط کنید و بعد بررسی کنید ببیند که آیا تکیه کلام ( کلمه یا حفی که زیاد تکرار می شود ) دارید یا خیر . عه زیاد می گوئید؟ همه این موارد بررسی کنید . اضافات کلامی باعث می شود که ناخوداگاه تمرکز بروی تکیه کلامهای شما برود تا صحبت های شما ! بهتون پیشنهاد می کنم در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی ما شرکت کنید .

می خواهم در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی شرکت کنم

تمرینات فن بیان : سرعت مناسب صحبت کردن 

در داشتن فن بیان خوب سرعت صحبت کردن از اهمیت بالایی برخورد دار است . یکی از تمرینات فن بیان این است که یک دقیقه صحبت کنید و تعداد کلماتی که در یک دقیقه می گوئید بشمارید . اگر بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ کلمه در دقیقه باشد مناسب است . سرعت صحبت کردن با توجه به مخاطب هم متفاوت است اگر فردید آرام آرام  یا تند تند صحبت می کند بهتر است با توجه به اصل همسان سازی با او هماهنگ شویم . 

نکته بعدی هم هنگام صحبت کردن استفاده صحیح و به جا از مکث هاست . مکث تاکیدی، زمانی که می خواهید روی کلمه یا مفهومی تاکید کنید ، چند لحظه مکث کنید تا توجه ها جلب شود بعد صحبت تان را ادامه دهید . مکث ناگهانی ، زمانی که برای جلب توجه مخاطب به صورت ناگهانی مکث می کنید . مکث تکمیل کننده ، زمانی که شما مکث می کنید تا مخاطب ادامه جمله شما را بگوید. در نتیجه یکی از تمرینات فن بیان این است که یک متنی را انتخاب کنید و با  استفاده از مکث های به جا در هنگام صحبت کردن ، اثر بخشی صحبت تان را چند برابر کنید . 

این مقاله را بخوانید: چطور صدای خوبی داشته باشیم ؟

تمرینات فن بیان : داستان گویی

دو سه سال پیش زمانی که برای اولین بار در یک دوره آموزشی ( که در یک دانشگاه بود ، حدودا دویست نفر شرکت کننده داشت)  که فضایی برای تمرین سخنرانی بود شرکت کردم تصمیم گرفتم برم روی سن و تمرین سخنرانی داشته باشم. چشمتون روز بد نبینه ..اونقدر ترس و استرس داشتم که قلبم تند تند می زد، دستام عرق کرده بود، تپش قلب شدیدی داشتم ..گفتم می روم هرچی شد شد…رفتم تا کنار سن اما روی سن نه 🙁  😳 برگشتم نشستم سرجام ، اما نمی تونستم رها کنم . دوباره رفتم ..دوباره ..این قضیه چند بار تکرار شد تا این که بالاخره رفتم و صحبت کردم . بعد از ان ترسم به شدت کم شده بود و اعتماد به نفس عجیبی پیدا کرده بودم.     خب این یک داستان واقعی از من بود .

Story-telling یا داستان گویی یکی از پارامترهای مهم جلب توجه ، ایجاد حس صمیمیت و همراهی مخاطب است . پیشنهادمن به شما این است که از داستان شخصی خود که مرتبط با موضوع سخنرانی است استفاده کنید . از قبل یک لیست داستان شخصی آماده داشته باشید و هر اتفاق جالبی که برایتان پیش می  آید در لیست داستان های خود اضافه کنید . از این رو یکی از تمرینات فن بیان که بسیار هم حائز اهمیت است این است که برای سخنرانی که در پیش دارید داستان های مرتبط با آن را در بخش های مختلف در نظر داشته باشید .

این کلیپ در مورد فن بیان است حتما نگاه کنید .

در پایان دوره غیر حضوری فن بیان، سخنرانی و اعتماد به نفس را به شما معرفی می کنیم این دوره  با تمرینات عملی که در ان مطرح شده به شما کمک می کند که بیان خوبی داشته باشید، مهارتهای سخنوری یاد بگیرید، استرس تون از صحبت در مقابل جمع کم کنید، صدای جذابی داشته باشید، اعتماد به نفس تون بالا ببرید . برای کسب اطلاعات بیشتر دوره روی عکس زیر کلیک کنید .

 

افزایش عزت نفس

تمرینات فن بیان | تمرینهای عملی برای تقویت فن بیان و سخنرانی

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۸ نظرها

 1. ممنونم لطفا در رابطه با دوره فن بیان حضوری تون بیشتر توضیح بدید .ممنون. ایا تمرینات عملی گفته می شود؟ یا فقط تئوری است ؟

  1. سلام خدمت شما به شما تبریک می گم که در پی رشد خودتون هستید . دوره های ما کاملاً تمرین محور است و عملی ..شما هر جلسه مقابل جمع سخنرانی می کنید و تمرینات عملی را انجام خواهید داد. لینک دوره فن بیان ، سخنرانی و افزایش عزت نفس
   http://sokhanesabz.com/?p=662

 2. مقاله کاملی بود.ممنونم . برای کنترل لهجه چه پیشنهادی دارید ؟

 3. من از شهر اصفهان هستم . برای من صحبت مقابل جمع به شدت ترسناک است ایا پیشنهادی برایم دارید؟ می دانم که باید مقابل جمع صحبت کنم اما ترس دارم و استرس زیاد پیشنهاد تون چیه برای من ..ممنونم از تیم خوب تون

 4. سلام، ممنون از مقاله مفیدتون
  تمرینات فن بیان را عالی بیان فرمودین. قطعا با این تمریناتی که فرمودین می توان فن بیان عالی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا