سخنرانيفن بيانمقالات

چگونه جذاب صحبت کنیم ؟ فن بیان قوی – آموزش فن بیان و سخنرانی

 

در این مقاله درباره اینکه چگونه جذاب صحبت کنیم ، مطالبی را با شما دوستان و همراهان گرامی به اشتراک می گذارم.  یکی از فاکتورهای مهم موفقیت برای هر شخصی فن بیان قوی و توانایی خوب صحبت کردن است.

نکته ای که هنگام صحبت کردن باید حتماً مدنظرمان باشد این است که با زبانی صحبت کنیم که طرف مقابل بفهمد. همیشه استفاده از کلمات قلمبه سلمبه تأثیرگذار نیست.

تخمین نسبی اولیه در مورد سطح سواد، طبقه اجتماعی و اقتصادی طرف مقابل می تواند در این زمینه به ما کمک کند. این درست نیست که ما با زبانی که با یک تحصیلکرده صحبت می کنیم با یک فردی که تحصیلات بالا ندارد هم همانگونه صحبت کنیم زیرا در این حالت فرد مقابل احساس بیگانگی،‌غریبی با ما می کند .

آیا به نظر شما طرز صحبت کردن ما با یک فرد ۱۳ ساله با یک پیرمرد هفتاد ساله یکسان باید باشد؟ هر فردی برای خود اصطلاحات، جملات خاصی دارد که ما باید به آن توجه کنیم.

پس اولین گام برای اینکه چگونه جذاب صحبت کنیم را بیاموزیم ،  این است که زبان آنها را بفهمیم و با همان زبان با آنها صحبت کنیم. 

 

 

چگونه جذاب صحبت کنیم

توجه به موضوعات مورد علاقه طرف مقابل

بعضی‌ها هنگام صحبت کردن، مرتکب این اشتباه  می‌شوند که فقط درباره موضوعات مورد علاقه خودشان حرف می‌زنند. به نظر شما نباید گوینده به این نکته توجه کند که چه چیزی شنونده را سرگرم می‌کند، نه خودش را! برای جذاب صحبت کردن باید به خواسته‌های مخاطبان توجه کنید. با این اقدام شما مؤثرترین و قوی ترین راه برای برقراری ارتباط خوب را نیز انجام می دهید. یکی از مهمترین مطالب مورد علاقه افراد هدفها و آرزوهای آنهاست. افراد دوست دارند که درباره اهداف و آرزوهای آنها صحبت کنیم بنابراین اگر ما درباره این موضوعات با آنها صحبت کنیم آنها به ما علاقمند می شوند. 

 

این مقاله را بخوانید: سرعت صحبت کردن مناسب

 

بنابراین اگر می خواهید جذاب صحبت کنید و بردیگران نفوذ کنید با آنها درباره آنچه که علاقمند هستند صحبت کنید.

 

 انتقاد نکنید

ما معمولاً دوست داریم که عقایدمان پذیرفته شود . اگر کسی از عقاید ما ایراد بگیرد و انتقاد کند سعی می کنیم که از او دور شویم زیرا او را شبیه خود نمی دانیم . هر چند انتقاد می تواند سازنده باشد اما در بررسی روابط اجتماعی دیده شده که انتقاد مانع علاقمندی می شود و ما برای اینکه جذاب باشیم و مردم دوستمان داشته باشند باید به این نکته توجه کنیم . 

 

این مقاله را بخوانید: تغذیه مناسب برای داشتن صدای عالی

 

فن بیان قوی

 

وقتی صحبت از فن بیان قوی و جذاب صحبت کردن می شود همه فکر می کنند که منظور ما  استفاده از کلمات قلمبه، سلمبه است درصورتی که اینطور نیست ..برای جذاب صحبت کردن و داشتن فن بیان قوی یک راهکار این است که ، باید کمی تمرینات آوازی انجام دهید. مثلا مقابل آینه بایستید، دهان‌تان را شل کنید و تارهای صوتی‌ خود را به حالت استراحت دربیاورید. برای اینکه تارهای صوتی‌تان استراحت کنند یک خمیازه‌ی کشدار بکشید، فک‌تان را به چپ و راست تکان دهید یا مثلا آهنگی را که بلد هستید پیش خودتان زمزمه کنید. 

همچنین سعی کنید ظرفیت و حجم تنفسی‌ خود را بالا ببرید. باید تمام هوایی را که به داخل ریه‌ها فرو می‌دهید، در هنگام بازدم کاملا از ریه‌ها خارج کنید. سپس یک نفس عمیق بکشید و قبل از بازدم ۱۵ ثانیه نفس‌تان را نگه دارید. دیگر اینکه روی گام صدای خود کار کنید. برای تمرین، صدایی مثل صدای “آ” ، “ای” “او”را ابتدا با گام معمولی به شکل آواز بخوانید و به تدریج گام صدایتان را پایین بیاورید و اغراق وار دهانتان را باز و بسته کنیم . 

استفاده از داستان و طنز در صحبت 

من در کلاس ها و کارگاه هایم بارها و بارها به دوستان شرکت کننده گفته ام که یک لیست از داستان های خود تهیه کنند . داستان به شدت درجذاب صحبت کردن نقش دارد . داستان ها به شدت در جلب توجه مخاطبین نقش دارد و در ذهن مخاطبین باقی می مانند . حتماً از داستان های شخصی خود فراخور موضوع چندنمونه قبل از صحبت آماده داشته باشید. استفاده از طنز به جا و مناسب جمع مخاطبین هم می تواند بسیار در جذاب بودن صحبت نقش داشته باشد . 

.

تمرین عملی فن بیان برای جذاب صحبت کردن

تا جای ممکن به افرادی که بیان خوبی دارند و لحن صحبت کردن آنها را دوست دارید توجه کنید. (این افراد می‌توانند سخنران، گوینده، بازیگر، مجری و … باشند) به نوع صحبت کردن آنها توجه کنید و ببینید که چه زمانی لحن شان را تغییر می دهند . ویدئوهای سخنرانی که جذاب صحبت می کنند را ببینید و به ویژگی خاص آنها توجه کنید.

 

 

چگونه جذاب صحبت کنیم ؟ فن بیان قوی

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرمانی هستم مربی توسعه فردی . در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۷ نظرها

 1. ممنون خانم قهرمانی. بسیار عالی. وقتی کسی موضوع سخنرانی یا صحبتشو دوست داشته باشه، نیروی اشتیاق باعث میشه عالی حرف بزنه و مطلب رو به بهترین شکل به مخاطب انتقال بده. بدون نیاز به هیچ تکنیکی. موافقید؟
  اما متاسفانه اغلب موضوعات صحبت رو دوست نداریم پس باید از تکنیک های شما استفاده کنیم

  1. سلام خدمت شما . در مراحل تعیین موضوع سخنرانی یکی از موضوعاتی که برای انتخاب عالی است موضوعات مورد علاقه است چون بسیار حس و شورو هیجان و علاقه ما به مخاطب منتقل می شود.

 2. سلام خانم قهرمانی من هنگام صحبت کردن خیلی تپق میزنم راهکاری در این زمینه دارید؟

  1. سلام به تو دوست عزیز و نازنینم
   به شما تبریک می گم که در پی ارتقاء مهارتهایت از جمله فن بیان هستی
   از سوال خوبت متشکرم
   در رابطه با تپق زدن ، اگر شما زمانی که در مقابل جمعی ایستادی و صحبت می کنی طبیعی است و پیش می آید چون در این زمان شما استرس دارید ولی باید به مرور بسیار کم و کم شود . اگر هم که در شرایط عادی و بدون استرس شما باز هم تپق می زنی در این صورت به تمرین بیشتری نیاز داری ..اما چه تمرینی ..
   یک : شما باید زیاد صحبت کنی و در موقعیت های مختلف ….صدای خودت را زیاد ضبط کن و بسنج که در یک فایل ۳ دقیقه ای چند تا تپق می زنی و …رفته رفته باید این تپق ها با تمرین کمتر و کمترشود. تمرین دیگر هم تند گویی هست یک وسیله یا موضوع انتخاب می کنی و به سرعت بالا شروع می کنی راجع به ان ۳ دقیقه صحبت می کنی این تمرین فوق العاده به تو کمک می کنه . سعی کن مدت زمان را بیشتر وبیشتر کنی .

 3. بیان خوب و توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران از موارد مهم در رسیدن به موفقیت است. هنر گفتگو مهارتی است که باید فرا گرفت و از آن استفاده کرد

  1. سلام خانم قهرمانی
   برای بالا بردن دایره لغات از چه کتاب‌هایی شروع کنیم

   1. درود بر شما برای بالا بردن دایره لغات کتاب خاصی وجود ندارد اما مطالعه بسیار به افزایش دایره لغات تون کمک می کند. تمرین دیگر این است که معادل هر کلمه سعی کنید ۲۰ کلمه بیابید . به ذهن بسپارید. مقاله زیر به شما کمک می کند در این زمینه

    https://sokhanesabz.com/%da%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%a7%d9%8a%d8%b1%d9%87-%d9%84%d8%ba%d8%a7%d8%aa/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Secured By miniOrange