فن بيانفن بيان در كسب و كارمقالات

فن بیان و مهارت خوب صحبت کردن – چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

نقل‌قول: هرچه ارتباطتان را بیشتر کنید، فرصت‌ها بیشتر خواهند شد. “Sun Tzu”     

 

فن بیان جیست؟

فن بیان را داشتن توانایی صحبت کردن می توان تعریف کرد. فن بیان، در حقیقت انتخاب  رویکردهایی دربرای برقراری ارتباط با دیگران است. این ارتباط ممکن است نوشتاری، گفتاری و حتی دیداری و شنیداری باشد.

زمانی که ما با افراد مختلفی در مورد یک موضوع واحد صحبت می‌کنیم، برای هر طیف از مخاطبان، رویکردهای متفاوتی را در نظر می گیریم.

نحوه صحبت کردن من با یک مقام بالای کشور آیا یا ِیک فرد معمولی یکی باید باشد؟

داشتن مهارت فن بیان فقط برای سخنرانان، مدرسان و…نیست بلکه یک مهارت ضروری و همگانی است که باعث سوق دادن ما به  برقراری ارتباطات بیشتر و بهتر می شود. باید دقت کنید که اگر کسی از فن بیان خوبی دارد، لزوماً نه گوینده خوبی است، نه سخنران خوبی و نه مذاکره کننده خوب! بلکه کسی که فن بیان خوبی دارد پیش‌زمینه این را دارد که یک سخنران، مذاکره کننده و مدرس خوب باشد!

در مقاله آموزش فن بیان چیست کاملاً در این باره توضیح داده ام . 

چرا داشتن فن بیان خوب مهم است؟ 

                                                        

طبق تحقیقات به طور میانگین،۴۳ درصد از ارتباطات ما، صرف شنیدن و ۳۲ درصد صرف صحبت کردن می‌شود! این عدد فوق‌العاده قابل تأمل است! ۷۵ درصد ارتباطات ما،‌ارتباطات کلامی است و اگر فن بیان خوبی نداشته باشیم،نمی‌توانیم ارتباطات خوبی را برقرار کنیم.

هنگامی‌که مؤثر سخن گفتن را یاد می‌گیریم، تصویر ذهنی که از خودمان داریم ارتقاء پیدا می‌کند.

هراندازه تصویر ذهنی که از خودمان داریم مثبت‌تر باشد، عملکردمان در هر بخشی از زندگی کاری،اجتماعی و شخصی‌مان بهتر می‌شود.

در واقع داشتن تصویر ذهنی مثبت و روشن از خودمان بهتر از هر اقدام دیگری عملکرد ما را بهبود می‌بخشد. روانشناسان می‌گویند که سطح خودباوری شما یا ” مقدار علاقه‌ای که به خودتان دارید ” تعیین‌کننده کیفیت زندگی درونیو بیرونی شماست.

هراندازه شما بهتر و متقاعدکننده‌تر صحبت کنید، فن بیان بهتری داشته باشید، بیشتر خود را دوست خواهید داشت. هرچقدر بیشتر خودتان را دوست داشته باشید، در روابط با دیگران مثبت‌تر و زیباتر ظاهر می‌شوید و در نتیجه سالم‌تر، خوشحال‌تر و مثبت‌تر خواهید بود.

 افکار و احساسات و مخصوصاً احترامی که دیگران برای ما قائل می‌شوند، در زندگی ما بسیار مهم  است. ما معمولاً در زندگی‌مان بسیاری از انتخاب‌ها و تصمیماتمان به خاطر جذب احترام و یا حداقل از دست ندادن احترام از سوی دیگران است. 

بنابراین داشتن فن بیان خود و توانایی خوب صحبت کردن باعث می‌شود، موردتوجه بیشتری بین اطرافیانمان قرار بگیریم و درنتیجه عزت‌نفس ما بیشتر می‌شود.

وقتی درنتیجه زیبا سخن گفتن در هر موقعیتی از دوستان، خانواده، همکاران و…

بازخورد مثبت می‌گیریم، میزان علاقه و احتراممان نسبت به خودمان افزایش پیدا می‌کند و در مورد خودمان مثبت می‌اندیشیم. بنابراین توانایی خوب صحبت کردن باعث بالا رفتن اعتماد به‌نفس و قدرت شخصی‌مان می‌شود.

این مقاله را هم مطالعه کنید: افزایش دایره لغات

 

 

فن بیان در محل کار :

فن بیان خوب در محیط کار از نیازهای ضروری در جامعه امروزی است و مزیت رقابتی ما محسوب می‌شود.

فردی که حرفه‌ای صحبت می‌کند و دارای مهارت‌های کلامی است خیلی زود در محل کار موردتوجه قرار می‌گیرد و به‌سرعت جایگاه شغلیش ارتقاء پیدا می‌کند. بیان خوب داشتن در کسب‌وکار بر امتیازات ما می‌افزاید.

افرادی که دارای فن بیان خوبی هستند به ‌سرعت توجه اطرافیانشان را به سمت خود جلب می‌کنند.

فن بیان

 

من در محیط‌های کاری (البته بیشتر بخش خصوصی) که بودم، کمتر کسی را در جایگاه‌های بالای سازمانی بدون داشتن فن بیان خوب و قدرت کلام می‌دیدم. شاید عبارت “خوش‌سروزبان ” توصیف خوبی برای افراد با بیان خوب باشد.

حتماً این جمله را شنیده‌اید که فلانی چقدر سروزبان‌دار است. در مجموعه مذکور، مدیر فروش مجموعه  شخصی با فن بیان عالی بود که توانایی ارتباط برقرار کردن و گفتگو در هر شرایطی را به بهترین نحو داشت.

با هرکس از پایین‌ترین سطح اجتماع یا محیط کار گرفته تا افرادی با سطح اجتماعی و سمت‌های بالا در  محیط کار به نحوی عالی و متناسب با او صحبت می‌کرد.

همین توانایی باعث بالا رفتن موقعیت او در محیط کار و جلب احترام اطرافیان شده بود.

یا بالعکس یکی از همکاران که بسیار در کارش حرفه‌ای بود، به دلیل نداشتن فن بیان مناسب بسیار کم‌رنگ‌تر بود و موردتوجه نبود. در یک دوره کاری من با مدیری کار می‌کردم که یکی از ویژگی‌های پرسنلی که می‌خواست این بود که قدرت بیان خوبی داشته باشد و به‌اصطلاح خودشسروزبان‌دار باشد.

یعنی کسی که دارای بیان قوی و اعتمادبه‌نفس بالاست.

این مقاله را هم مطالعه کنید: شروع صحبت در محیط های جدید

 نقش فن بیان در رشد سازمان ها:

 

یک تحقیق فوق‌العاده جالب می‌خواندم که در آن مطرح‌شده بود که سازمان‌هایی که دارای ارتباطات قوی و اصولی هستند، ۱۱۳ بار بیشتر از سازمان‌های دیگر احتمال دارد که به سطوح بالای سودآوری و بهره‌وری برسند.

در تحقیقی مشابه بیان شده بود که ۹۷ درصد از افرادی که دارای ارتباطات ضعیف هستند، مهارت‌های کلامی ناکافی دارند و فن بیان خوبی ندارند.

 ۸۳ درصد پرسنل سازمان‌ها به دلیل نداشتن مهارت‌های کلامی  و فن بیان خوب باعث تأثیرات منفی در زمینه‌های مختلف ازجمله فروش، سوددهی و بهره‌وری سازمان‌ها می‌شوند.

شاید شما هم به‌وفور در اجتماع و محل کارتان تجربه کرده باشید، فردی که در خوب صحبت کردن توانا نیست، حتی موجب بروز سوءتفاهم در ارتباطات با اطرافیانش می‌شود.

پیشنهاد ویژه

یک دوره غیر حضوری برای مهارت‌های خوب صحبت کردن و افزایش مهارت‌های ارتباطات مؤثر:

برای اطلاعات بیشتر اینجا یا روی تصویر زیر کلیک کنید

فن بیان

 

اهمیت ارتباط چشمی در فن بیان

یکی از موثرترین راههای برقراری ارتباط، ارتباط چشمی است. اما در جمع های کوچک می شود با همه ارتباط چشمی برقرار کرد اما جمع های بزرگتر چی؟

اگر کمی خوش شانس باشید حتی در یک جمع کوچک چند ده نفری هم، همیشه دو یا سه نفر انسان مثبت پیدا می‌کنید.

کسانی که حتی وقتی غلط هم صحبت کنید، به شما لبخند می‌زنند.

حتی از حرف‌های بی‌خاصیت‌ هم با دقت یادداشت برمی‌دارند.

و یا اینکه با شما احساس همدلی می‌کنند و حواسشان هست که هر بار نگاه‌شان می‌کنید لبخند بزنند تا روحیه بگیرید.

حتماً گاه و بیگاه به آنها نگاه کنید و اجازه دهید با نگاه‌شان از شما حمایت کنند. بارها برایم در دوره ها و کلاسها پیش آمده که افرادی بودند که به شدت ارتباط چشمی با  آنها به من حس مثبت داده و به نوعی حس حمایتگری داشته اند .

 

انتخاب سرعت مناسب در صحبت کردن 

 

شاید با فروشندگانی برخورد داشته اید که آنقدر تند صحبت می کنند که مهلت صحبت کردن را به کسی نمی دهند! در این صورت به جای خرید از فروشنده مذکور فرار را برقرار ترجیح می دهیم . یا از آن طرف افرادی که بسیار کند صحبت می کنند در این صورت هم ممکن است صحبت برای ما کسل کننده باشد. پس ما باید سرعت مناسب صحبت کردن خود را پیدا کنیم نه تند و نه کند. 

در مقاله زیر به صورت کامل درباره سرعت مناسب ، صحبت شده است.

این مقاله را هم بخوانید:سرعت مناسب صحبت کردن

اما سوال اینجاست که با چه تمرین‌هایی می‌توانند به ما کمک کنند که سرعت حرف زدن خود را بهتر کنترل کنیم.

صدای خود را با سرعت‌های متفاوت ضبط کنید. یک بار کند، یک بار تند و …سرعت صحبت کردن تان را تغییر دهید. این تمرینِ ساده ولی مهم است. گاهی در هنگام صحبت کردن لازم است به صورت آگاهانه سرعت صحبت کردنمان را بالا ببریم که به نوعی القاکننده یک حس هیجان  واضطراب است . گاهی نیاز است که سرعت صحبت کردنمان را کم کنیم .

زبان بدن و فن بیان 

 

مقاله ای در رابطه با اهمیت زبان بدن نوشتم . 

 زمانی که شما در هنگام صحبت کردن زبان بدن خوبی نداشته باشید تمام توجه ها به سمت حرکات و زبان بدن شما جلب می شود. نکته مهم در استفاده از زبان بدن این است که نه خیلی کم باشد و نه خیلی زیاد ..افراط  و تفریط تأثیرگذرای صحبت  را کم می کند. 

اگر قصد دارید زبان بدن را به شکلی موثرتر در سخنرانی‌ها به کار بگیرید می توانید از الگوها پیروی کنید. زبان بدن سخنرانان و افرادی که زبان بدن خوب دارند را بررسی کنید و از آنها الگوبرداری کنید.

 

برهمین اساس داشتن فن بیان خوب جزء پارامترهای اصلی برای موفق شدن در فعالیت‌های شغلی و اجتماعی و صدالبته در زندگی شخصی می‌باشد.

وقتی بتوانیم مهارت‌های ارتباطی ازجمله خوب صحبت کردن را در خود تقویت کنیم و در آن بیشتر ازآنچه که انتظار می‌رود عالی عمل کنیم در آن صورت قادر به برقراری ارتباط عالی با شریک، زیردست، رئیس، مشتری، همکار و…خواهیم شد.

این‌گونه ارتباطات عالی درون و بیرون سازمانی نتیجه‌ای جز سودآوری و منفعت برای سازمان و صدالبته برای پرسنل نخواهد داشت.

پیشنهاد شرکت در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی 

 

پیشنهاد شرکت در دوره قدرت بیان و نفوذ کلام

امتیاز - ۱۰

۱۰

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

  1. نقش ارتباطات در رشد سازمان ها بسیار کاربردی بود استاد
    با تشکر فراوان

  2. سلام
    مقالات سایتتون بسیار مفید هست . امیدوارم همیشه سلامت باشید استاد قهرمانی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا