فن بيانمقالات

فن بیان چیست ؟راههای تقویت فن بیان و مهارت خوب صحبت کردن

 

فن بیان چیست ؟ می توانیم توانایی صحبت کردن را فن بیان بنامیم . فن بیان خوب یک مهارت است که با تمرین و ممارست می توانید از آن برخوردار شوید. فن بیان، در حقیقت انتخاب رویکرد ما برای برقراری ارتباط با دیگران است..بر همین اساس ما با افراد مختلف یکسان صحبت نمی کنیم.

صحبت من با یک کودک ۵ ساله آیا می تواند با صحبت من با یک فرد سالخورده یکسان باشد؟ آیا کلماتی که من هنگام صحبت کردن با یک همکار استفاده می کنم با واژه هایی که در صحبت با مدیر بانک یا یک شخص با جایگاه بالاتربه کار می برم ، یکسان است؟!

اما یک مثال فرض کنیم من قرار است یک دوره جدید و متفاوت را برگزار کنم و با ذوق و شوق دوست دارم با همه راجع به آن صحبت کنم ..

⊗زمانی که در مورد دوره مذکور با بهترین همکارم صحبت می‌کنم، درباره‌ی دوره با جزئیات و آب‌ و‌ تاب حرف می‌زنم، هر کاری که انجام داده‌ ام مفصل برای او تعریف می‌کنم

⊗زمانی که در مورد آن با مادرم صحبت می‌کنم،آیا به نظر شما درباره جزئیات با آب‌و‌تاب حرف بزنم یا نیازی نیست؟

⊗زمانی که با مخاطبین دوره صحبت می کنم ایا نیاز به دادن همه اطلاعات هست یا خیر؟ پس صحبت ما در موقعیت های مختلف متفاوت خواهد بود.

 

 فن بیان و ملک الشعرای بهار

ملک الشعرای بهار در کتاب سبک شناسی، ضعف نحوه سخن گویی ما را امری کلی دانست  و ازضایع شدن آهنگ صدای ما وجود الحان عاجزانه، صوت های نازک و شکسته و بسته، حروف  جویده جویده مظلومانه و حیلت گرانه در آن سخن گفت و از قول مردی فاضل نقل کرد که “مردم  ما به جای سخن گفتن ، ناله می ک‌نند”

 فن بیان فقط به پرورش صدا و بیان و کار فنی و فیز کیی ختم نمی شود . بیان خوب ، با دانش ما از زبان و نیز با آگاهی ما نسبت به آنچه که «بیانش می کنیم» ارتباطی تنگاتنگ دارد .

 صدا و بیان انسان محصول عوامل مختلف فیزیولوژیک ) مانند چگونگی اندام های تنفسی و گفتاری (، روانشناختی )مانند شخصیت ( و اجتماعی)  مانند آموزش و پرورش و پایگاه اجتماعی ( است .                                                                                                                                                       

 عوامل تأثیرگذار در فن بیان

 • نویسنده، مؤلف، سخنران یا گوینده که با عنوان ریتور (rhetor) شناخته می‌شود؛
 • مخاطب
 • موضوع بحث
 • هدف گفتگو 

  و زمینه و فرهنگی که یک بحث در قالب آن شکل می‌گیرد.

 باید توجه کنیم که فن بیان مختص به یک قشر یا افرادی با یک جایگاه اجتماعی خاص نیست. گاهی افراد این تصور اشتباه را دارند که فن بیان خوب فقط به کار یک سخنران یا یک گوینده می خورد یا اینکه یادگیری فن بیان برای یک سن خاص مناسب است .

این مقاله را هم بخوانید: آموزش فن بیان

 

اما کجا این فن بیان به کار می آید و استفاده می شود؟

 • در حین سخنرانی
 • هنگام صحبت در جلسات رسمی
 • زمان مشاوره دادن
 • صحبت یک وکیل یا قاضی و…
 • صحبت کردن یک کارمند با مشتری یا با مدیر خود
 • صحبت کردن یک معلم یا استاد دانشگاه
 • صحبت کردن یک گوینده یا مجری

    و…

نقش گوش دادن در فن بیان چیست ؟

برای داشتن فن بیان خوب باید دارای «گوش خوب » بود . مفهوم داشتن گوش خوب آن است که باید به شنیدن – و درست شنیدن – صدای خود و دیگران و صداهای اطرافمان که ما اصطلاحاً آن را «صدای طبیعت » می نامیم ، عادت کنید دقت و توجه نسبت به صدای خود و صدای طبیعت امکان داشتن یک گوش خوب

را می دهد به شرط آنکه این توجه و دقت به صورت تمرین مستمر و همیشگی درارتباط تا نتیجه مطلوبی به دست دهد.

 

رابطه بین اعتماد به نفس و  فن بیان چیست ؟

برای فن بیان خوب داشتن و روان صحبت کردن با دیگران، سعی کنید اعتماد به نفس خو د را بالا ببرید که لازمه آن تسلط داشتن بر موضوع سخن است.

که باید این اهرم را در اختیار داشته باشید و بعد از آن در برابر هر ذهنیتی که به شما ناتوانی را القا می کند ایستادگی کرده و بلکه خو د را کاماً مسلط و توانا بشمارید و همین اوصاف را به خود تلقین کنید و با خود بگوئید من توانا، قادر، مسلط بر خود، سخنرانی ماهر و زبر دست هستم و تحت تأثیر جو و محیط و ایرادات دیگران و حتی مزاحمتهای شنوندگان قرار نمی گیرم و… .

 

این مقاله را هم بخوانید: اصول سخنروی

راههای قوی شدن فن بیان چیست ؟

– زیاد مطالعه کنید تا با واژه ها و کلمات و جمله بندی های مختلف بیشتر آشنا شده و هنگام نیاز از آن استفاده کنید و سطح قدرت و توان خو د را بالا ببرید.

– با دوستان و نزدیکان سر سخن را باز کنید و درباره یکی از موضوعات روز و عمومی صحبت کنید و یا درباره نقطه نظرات دیگران فعال برخورد کنید و اظهار نظر کنید تا با روش و روحیه مواجهه با دیگران آشنا شوید و بیان تان روان تر شود.   

-سعی کنید در کلاس درس درباره یکی از موضوعات رشته تحصیلی و مواد درسی خود، مطالعه بیشتری انجام داده و در قالب کنفرانس و یا سوال و جواب، مطالب گردآوری شده را به دیگر دانشجویان منتقل کنید.

– کتاب هایی که درباره سخن و سخنوری و فن ایراد سخنرانی، نوشته شده است مطالعه کنید. مانند ” آیین سخنرانی، دیل کارنگی ” انتشارات پیمان و نیز سخن و سخنوری، نوشته مرحوم فلسفی.

– به صحبت های دیگران توجه کنید، لحن شان، ریتم و.. ببنید رمز عالی بودن فن بیان چیست ؟ 

 

 یک پیشنهاد عالی:

 شما می توانید محصول چطور فن بیان خوبی داشته باشیم با از اینجا تهیه کنید.

 

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. سلام استاد عزیز ..ممنونم از مقاله خوب شما. در این راستا سوالی دارم . من دوره فن بیان وسخنرانی شما را شرکت کردم و واقعا رشد کردم از این جهت واقعا از شما سپاس گذارم . و تمرینات زیادی در طول روز انجام می دهم . فقط سوالم این است که چقدر باید انجام بدیم که دیگر نیاز نباشد انجام بدیم ؟ تمرینات زیادی در دوره به ما گفته شده هر روز باید انجام دهیم اما اولویت با کدام است

  1. سلام بر شما دوست نازنین …تمرینات فن بیان و سخنرانی را باید روزانه انجام بدید . و سقفی ندارد . مثل ورزش کردن است شما تا کی باید ورزش کنید ؟
   به شما پیشنهاد می دهم که مقاله زیر را بخوانید

   https://sokhanesabz.com/?p=2655

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا