سخنرانيمقالات

نحوه کنترل ترس و استرس سخنرانی – غلبه بر ترس و استرس

 

ترس و استرس سخنرانی

-آیا هنگام سخنرانی دچار استرس سخنرانی می شوید و رفع این مشکل ازدغدغه های شماست؟

-آیا علاقمند هستید بدون استرس سخنرانی کنید وترس شما از تریبون ازبین برود؟

-آیا در سازمان یا محل کار شما توانایی صحبت درجمع همکاران و یا مدیرانتان برای شما ضروری است و برای شما امتیاز محسوب می شود؟

-آیا موعد دفاع ازپایان نامه تان نزدیک است و شما ترس از ارائه آن درمیان اساتید و همکلاسی هایتان دارید؟

-آیا شغلتان معلمی ویا تدریس است وترس از حضور دانش آموزان ویا دانشجویان دارید؟ و……                                

اگرپاسخ شما حتی به یکی از موارد بالا مثبت است شمارا به خواندن ادامه این مقاله دعوت می کنم.

اصولا ما زمانی که به انجام کاری که عادت نداریم برای انجام و شروع آن با ترس روبرو می شویم و شروع آن کار برای ما است، سخت ترس از سخنرانی و صحبت در ملاعام نیز یکی از این ترس هاست. ترس از سخنرانییکی ازریشه های ترس مربوط می شود به این مسئله که ما نمی دانیم وقتی به جایگاه سخنرانی می رویم چه اتفاقی قرار است برای ما بیفتد. .

بسیاری از سخنرانان برجسته در ابتدا ازصحبت کردن در یک جمع کوچک هم ترس داشتند و بسیار برای آنها دشوار بوده است ولی با مرور زمان وکسب مهارتهایی در این زمینه و تمرین توانستند برترس خود غلبه کنند.

خود من برای اجرای اولین سخنرانی خود (که یکی ازبزرگترین ترس های زندگیم بود) بارها با خود کلنجار می رفتم ولی با هر بهانه ای از انجام آن دوری می کردم ولی در نهایت به این نتیجه رسیدم که تنها راه غلبه بر ترسم وارد شدندر آن است و بالاخره اولین سخنرانی خود را ارائه کردم .مسلما اولین سخنرانی ما قرار نیست که بی نقص و از هر نظرعالی باشد و یا بر ترسمان به کلی غلبه کرده باشیم بلکه همین که با ترس خود روبرو شدیم، یک قدم به هدفمان نزدیک تر می شویم.

اگرشما هم ترس ازسخنرانی یا صحبت درجمع دارید تا زمانی که با ترس خود روبرو نشوید نمی توانید آن را درخود از بین ببرید. هرچقدر رویارویی با ترستان را به تعویق بیندازید به همان اندازه میزان ترس در ذهن شما بزرگ و بزرگتر می شود . بنابراین بر ترس خود، با ارائه سخنرانی های گوناگون در هر موقعیتی که برایتان پیش می آید، غلبه کنید.

موقعیت های ایجاد استرس سخنرانی:

گاهی مشاهده می کنیم برخی ازسخنرانان بعد از مدتها سخنرانی هنوزهم هنگام آغاز سخنرانیشان با  استرسوترس مواجه می شوند. بنابراین باید توجه کنید که ترس ازسخنرانی یکی از رایج ترین ترس ها  می باشد. طبق مطالعاتی که انجام می دادم متوجه شدم که اکثر افراد ثروتمند ،معروف و رهبران موفق بیزینسی در تلاشند مهارتهای سخنرانی در جمع را آموزش ببینند.

هریک ازما هم به تناسب موقعیت های تحصیلی وشغلی خود درطی زمانها وموقعیت هایی ممکن است  با این نوع ازترس ها در شرایط گوناگون مواجه شده باشیم مانند:

ترس یک دانشجوهنگام ارائه مطلب در کلاس یا نمونه ای که خودمن تجربه کردم درزمان دفاع ازپایان نامه

کارشناسی ارشد   

ترس یک سخنران هنگام شروع سخنرانی

ترس یک کارمند هنگامی که می خواهد به همکاران خود درسازمانش آموزش خاصی رابدهد 

ترس یک مدیر هنگام مذاکره با بانک جهت دریافت تسهیلات بانکی  

ترس یک معلم برای شروع تدریسش

تمامی موارد بالا مواردی هستند که هریک ازما ممکنه در زندگی روزمره خودمان ودر شرایط گوناگون تجربه کنیم.

 

این مقاله را هم مطالعه کنید: روش های مهم جلب مخاطب در شروع سخنرانی

 

راه حل چیست؟

تحقیقات علمی در زمینه ارتباطات می گوید که تقریبا غیر ممکن است که ما به طورکامل استرسسخنرانی را  در خود ازبین ببریم .زیرا این ترس یک واکنش طبیعی و ریشه ای از هزاران سال پیش وجود داشته است که بشر در ابتدا برای پذیرش در گروههای اجتماعی برای زنده ماندن نیاز به داشتن توانایی سخن گفتن و برقراری ارتباط بوده است .

درحقیقت افرادی که اصلا نگرانی وترس در رابطه با سخنرانیشان ندارند افرادی هستند که در رساندن  پیام سخنرانیشان ناموفق عمل می کنند زیرا به درک مخاطب از مطالبی که عنوان می کنند اهمیت نمی دهند.

اما سخنرانان موفق سعی می کنند این ترس را به درستی مدیریت کنند نه اینکه آنرا انکار ویا حذف کنند.

گاهی ما انتظارداریم که ترس ازسخنرانیمان به طورکامل ازبین برود سپس اقدام به سخنرانی کنیم  درحالیکه مهمترین گام درازبین بردن این ترس وارد عمل شدن و سخنرانی کردن است. اما درادامه نکاتی جهت ازبین بردن استرس سخنرانی مطرح خواهیم کرد، راههایی که به ما در جهتبه کنترل درآوردن این ترس و هدایت این انرژی در جهت مثبت کمک خواهد کرد.

قدم اول تسلط برموضوع ومحتوای سخنرانی :

 

در زمان سخنرانی هرچقدر به موضوع گفتگو و سخنرانیمان اشراف بیشتری داشته باشیم و افکارمان سازمان یافته تر باشد، در این صورت آرامش بیشتری خواهیم داشت و بهتر می توانیم روی مواردی که قرار است صحبت کنیم تمرکز کنیم.

 به تناسب آن ترس مان هم از سخنرانی کمتر خواهد شد، درنمونه عینی فرض کنیم قراراستبرای  کارمندانیک سازمان در رابطه با افزایش فروش سخنرانی ارائه دهیم، در این صورت شناحت نیازهای  مشتریان آن سازمان جزء الویت های مطالعه مابرای ارائه خواهد بود.

درمثالی ملموس ترفرض کنیم قرار است برای افزایش فروش در حوزه بیمه قرار است یک سخنرانی برای کارکنان آن سازمان ارائه دهیم در این صورت در اولین قدم به مطالعه تاریخچه سازمان می پردازیم،  مطالعات خود را در رابطه با اهداف واولویت های سازمان ونیازهای مشتری گسترده می کنیم.  در این صورت هرچقدر قبل از سخنرانی با نیازمخاطب بیشترآ‌شناشویم و بر مطالبی که می خواهیم عنوان  کنیم تسلط بیشتر داشته باشیم استرس سخنرانی ما کمتر خواهد شد.

 

این مقاله را هم مطالعه کنید:گزارش کارگاه فن بیان و سخنرانی

قدم دوم آشنایی با محل برگزاری سمینار:

 

شایدبرای شماهم مانند من اتفاق افتاده باشد که وقتی برای اولین بار وارد محیط جدیدی شدید، ترس و استرس را تجربه کرده باشید، بنابراین برای کاهش ترس و استرس سخنرانی باید با محل برگزاری سمینار آشنایی داشته باشیم،‌ به این منظور باید قبل از برگزاری سمینار به محل برگزاری سمینار مراجعه کرده تاهمه موارد مورد نیاز را بررسی نماییم. ازجمله میکروفن ، نورپردازی، دستگاه پخش فیلم و…… مسلما هرچقدر اطمینان شما از اجرای بدون نقص فنی بیشتر باشد دراین صورت از ترس شمادرروزسخنرانی کاسته می شود.

موارد دیگر را در مقالات بعدی مطرح خواهم کرد.

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرمانی هستم مربی توسعه فردی . در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۱۶ نظرها

 1. با سلام استاد گرامی.
  مقاله ای بسیار کاربردی و خوبی بود.
  موفق و پیروز باشید.

 2. با سلام استاد گرامی
  مقاله خیلی خوب و با محتوائی است، یکی از مواردی که همیشه در ابتدای هر سخنرانی با آن مواجه میشوم، ترس از سخنرانی است، امیدوارم با این راهکارهای خوب بتوانم بر آنها غالب شوم.

 3. خانم قهرمانی منم همیشه اضطراب میگیرم اما بهش اجازه ندادم جلوی سخنرانی و سمینارهامو در محیط های کاری و علمی بگیره . یه راهکار خوب دارم که همیشه جواب داده. اونم اینکه یکی دو روز قبل از سمینار از خودم تنهایی در حال اجرای سخنرانیم فیلم میگیرم. به طرز عجیبی‌ فوق العاده موثره. خیلی سال پیش تو یه وبسایت خوندم…
  در مورد بیمه عمر اگر اطلاعات خواستید خوشحال میشم کمکی باشم

  1. تجربه ای که مطرح کردین برای از بین بردن ترس از سخنرانی بسیار عالی بود ممنون از شما

 4. سلام استاد گرامی
  مقاله جالبی بود .
  و خیلی روان و ساده در مورد مدیریت ترس بیان شده بود

 5. با سلام
  به نظر من مشکل اصلی یک سخنرانی شروع سخنرانیه. بیشترین استرس تو شروع سخنرانیه. اگه بتونید با تکنیکی شروع سخنرانی رو رد کنید بعدش رو غلطک میافتین. بعضی ازین تکنیکا اینه:
  – با یه داستان ساده شروع کنید.
  – شروع سخنرانی رو با یه عکس یا فیلم انجام بدید و کم کم توضیح بدید.
  – مثه آخوندا که اول سخنرانیشونو ۵ دقیقه از حفظ یچیزایی مثه دعا و صلوات میگن تا ترسشون بریزه اول سخنرانی رو کلا سعی کنید از بر باشین و چیز خیلی ساده بگین. یهو از حل معادله شرودینگیر نسبیتی تو دستگاه مخصات کروی با جرم تامیم یافته شروع نکنین.

  1. ممنون از شما دوست عزیز که تجربیاتتون در اختیار اعضای سایت قرار دادید

 6. سلام
  شروع سخنرانی بهتر است توپ را در زمین مخاطب بیندازید و از او یک سوال بپرسید. و تکه تکه حرف بزنید یعنی امید داشته باشید کسی غیر از شما هم قرار است حرف بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Secured By miniOrange