مقالاتمهارتهاي ارتباطي

ویژگی افراد کاریزماتیک چیست ؟ تعریف کاریزما چیست ؟

 

ویژگی افراد کاریزماتیک

سلام بر همراهان پرانرژی و هدفمند من ..امیدوارم که حالتون عالی باشد و هدفهای عالی را هم برای خودتان برگزیده باشید و پیش به سوی اهدافتان حرکت کنید . در این مقاله می خواهم درباره ویژگی افراد کاریزماتیک صحبت کنم و این که کاریزما اساسا چه تعریفی دارد و  ویژگی افراد کاریزماتیک چیست ؟؟

بیایید یک تعریفی از کاریزما و شخصیت کاریزماتیک ارائه بدهیم . زمانی شما کاریزما دارید که اولاً ارتباطات عالی با اطرافیانت داشته باشی و دوماً مهارتهای میان فردی خوبی هم داشته باشی و بتوانی دیگران را تحت تاثیر قرار دهی . که البته خبر خوب این است که ما می توانیم با کسب مهارت به فرد کاریزماتیک تبدیل شویم . از جمله ویژگی افراد کاریزماتیک این است که تعامل خوبی با مردم دارند . در نتیجه شخصیت کاریزماتیک داشتن یکی از ویژگی های رهبران بزرگ است .

پس بریم که این سوالات پاسخ بدهیم که :

ویژگی افراد کاریزماتیک چیست ؟

چطور شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟

ویژگی افراد کاریزماتیک

ویژگی افراد کاریزماتیک : اعتماد به نفس بالا دارند

افراد کاریزماتیک اعتماد به نفس بالایی دارند یا لااقل وانمود می کنند که فرد با اعتماد به نفسی هستند. اعتماد به نفس داشتن در شرایط و موقعیت های مختلف ، در ارتباطات نفر به نفر ، صحبت مقابل جمع و …یک نکته جالب می خواهم از ویژگی افراد کاریزماتیک بگویم و آن این است که به نه تنها اعتماد به نفس بالایی دارند بلکه کمک می کنند که دیگران هم اعتماد به نفس بالایی کسب کنند و همین عامل باعث می شود که با دیگران رابطه بهتری ایجاد کنند .

 

این مقاله را بخوانید: راههای افزایش اعتماد به نفس

 

یک شخصیت کاریزماتیک مثبت اندیش است

یکی دیگر از ویژگی افراد کاریزماتیک این است که سعی می کنند نکات مثبت اطرافیان و اتفاقات مختلف را ببینند . یک فردی که شخصیت کاریزماتیک دارد توانایی این را دارد که استعدادها و توانایی های اطرافشان را بببنند و آنها را تشویق کنند .

کاریزماتیک شدن با تمرین گوش دادن موثر

خب وقتی می گوئیم که افراد کاریزماتیک ارتباطات خوبی با اطرافیانشان دارند پس مسلم است که مهارت  گوش دادن موثر را دارند . محققان در دانشگاه کلورادو دریافته‌اند که گوش دادن موثر می‌تواند از به وجود امدن سوءتفاهم جلوگیری کند و افراد را به بیشتر حرف زدن ترغیب کند. پس یکی از ویژگی افراد کاریزماتیک انتقال توجه و احساس مهم بودن به مخاطبینش است . با تکان دادن سر ، تأئید جملات ، لبخند و ارتباط چشمی به شخص مقابل احساس مهم بودن می دهید و در نتیجه همه روزهای تان عید باشد .

کاریزما داشتن : ارتباط چشمی برقرار می‌کنند

پیام شما جایی منتقل می شود که نگاه تان آن را هدایت می کند ، بنابراین تماس چشمی را فراموش نکنید. تماس چشمی باعث می‌شود هم طرف مقابل روی صحبت‌های شما متمرکز باقی بماند و هم شما روی کلمات و معانی آنها متمرکز باقی بمانید. اگر قرار است سخنرانی کنید، چون مقدرو نیست به همه نگاه کنید بهتر است چند گروه در ذهن خود داشته باشید که در قسمت های مختلف سالن هستند و در حقیقت تماس چشمی خود را با اون گروهها برقرار کنید .

این مقاله را بخوانید: ارتباط موثر با اطرافیان

دوست داشتنی هستند و دیگران را دوست دارند

یکی دیگر از ویژگی افراد کاریزماتیک این است که افراد به شدت دوست دارند به صحبت هایشان توجه کنند ( افراد با ویژگی های کاریزماتیک ، فن بیان خوبی دارند و می توانند توجه مخاطب را به خود جلب و این توجه را نگه دارند ، از زبان بدن باز در مراودات شان استفاده می کنند ) و مهمتر اینکه آنها خودشان هم به صحبت های دیگران توجه می کنند و در حقیقت به افراد حس مهم بودن می دهند ، با انها همدلی می کنند ، و همدلی توانایی است که ما خودمان را دقیقاً در موقعیت آن شخص تصور کردهو  درواقع خودمان را جای شخص بگذاریم و فقط زمانی قادر به انجام این کار خواهیم بود که  از صمیم قلب به آنها اهمیت بدهیم .

ویژگی افراد کاریزماتیک

اسامی را به ذهن می سپارند

دِیل کارنِگی (Dale Carnegie)، نویسنده‌ی افسانه‌ای‌ و موفقی که به عنوان «آقای کاریزما» معروف است، زمانی گفت: «نام یک فرد برای خودِ او، شیرین‌ترین نام و مهم‌ترین صدا به هر زبانی است». نام،‌ ساده و در عین حال تأثیرگذار است. وقتی برای بار اول بار نام کسی را می‌شنوید، آن را با گفتنِ جملاتی نظیر: «سلام، جناب آقای ….» یا «از آشنایی با شما خوشبختم خانم …» برای او تکرار کنید. هنگام اتمام صحبت نیز از نام فرد استفاده کنید که کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

با دانش و به روز هستند

یکی دیگر از ویژگی افراد کاریزماتیک این است که  ارتباطات موثری را با اطرافیانشان برقرار می کنند و برای همین هم به روز هستند و اطلاعات مفید و جدیدی در رابطه با موضوعات مختلف مخصوصاً حیطه های کاری خود دارند .

متقاعد کننده های خوبی هستند

افراد داری شخصیت کاریزماتیک می توانند طرفداران خود را تشویق به انجام کاری کنند که خود می خواهند ، به آنها انگیزه دهند و آنها را به سمتی هدایت کنند که مد نظر خودشان است .

این مقاله را بخوانید: اصول متقاعد سازی

 

یکی از شاخصه های مهم برای کاریزماتیک بودن داشتن فن بیان مناسب است . یعنی در حقیقت صدا و بیان ما هم یکی از پارامترهای ارتباط بهتر و جذاب بودن است . اگر این مهارت را نداشته باشیم چطور دیگران را با خودمان همراه کنیم مگر می شود ؟ محصول چطور فن بیان خوبی داشته باشیم در این زمینه می تواند بسیار به شما کمک کند که روی فن بیان تان کار کنید. برای تهیه محصول روی عکس زیر کلیک کنید .

اینستاگرام سخن سبز

 

ویژگی افراد کاریزماتیک

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا