سخنرانی

۱۳ راهکار برای تقویت حاضرجوابی در مکالمات

حابسیاری از مردم آرزو می کنند که قدرت بذله گویی و بداهه پردازی (۱۸ تکنیک بداهه گویی میتواند به شما کمک کند) بیشتری داشته باشند. همه ما می خواهیم که به عنوان فردی باهوش و تیزبین دیده شویم. شما با طرح کنایه های هوشمندانه می توانید یک مکالمه را به نفع خود پیش ببرید. آیا برایتان پیش آمده که در یک گفتگوی ناخوشایند، کاملا گیج شوید و پاسخی نداشته باشید؟ شما نیز جزء افرادی هستید که ساعاتی بعد از اتمام مکالمه، به جواب های مناسب می رسید؟ خبر خوب این است، شما می توانید یاد بگیرید که چگونه حاضرجواب باشید. در ادامه ۱۳ راهکار برای تقویت مهارت حاضرجوابی را بررسی می کنیم.

چگونه در یک مکالمه جواب های هوشمندانه و به موقع بدهیم؟

برای برقراری ارتباط موثرتر با مردم و داشتن توانایی ارائه پاسخ های زیرکانه و خنده دار، به توصیه های زیر عمل نمایید.

 

 1. بیش از حد فکر نکنید

خونسردی خود را حفظ کرده و مسائل را خیلی برای خود پیچیده و جدی نکنید. اگر پیش از گفتن حرفی که می خواهید بزنید، زیاد از حد به آن فکر کنید، در نهایت ممکن است چیزی نگویید. فشار زیاد و استرس، ذهن شما را خالی می کند. این دقیقا برعکس مهارت مدنظر شما، یعنی حاضرجوابی می باشد. از نظر علمی خالی شدن ذهن حالتی ناشی از غریزه جنگ یا گریز است. لوب پیش فرونتال مغز شما که سازماندهی حافظه را بر عهده دارد، نسبت به اضطراب بسیار حساس است. بنابراین زمانی که وحشت می کنید ذهن شما خاموش می شود.

 1. از کمدین ها بیاموزید                                                        

یک راه سرگرم کننده و آسان برای حاضرجواب شدن، تماشای کمدین ها است. نیازی نیست که حرف های آنها را به خاطر بسپارید، یا از آنها تقلید کنید. تنها با مشاهده کمدین مورد علاقه خود، می توانید نحوه عملکرد او در ارائه پاسخ های هوشمندانه را یاد بگیرید.

 1. با دقت گوش کنید

بر اساس تحقیقات، ۱۰% انسان ها به طور موثر گوش می دهند. این ثابت می کند که اکثر ما به خوبی به مکالمات توجه نمی کنیم. حتی اگر محیط اطراف حواس ما را پرت نکند، ما معمولا منتظریم تا نوبت حرف زدن خودمان برسد. گوش دادن، برای بهبود زیرکی اهمیت دارد. اگر از مکالمه فاصله بگیرید و به آن توجه نکنید، شانس خود را برای ارائه یک پاسخ مناسب، از دست خواهید داد.

 1. دانش خود را افزایش دهید

به یاد داشته باشید، یک زندگی خسته کننده منجر به گفتگوهای تکراری می شود. برای اینکه حاضرجوابی و شوخ طبعی خود را بهبود ببخشید، باید دانش بیشتری کسب کنید. اگر می خواهید شوخ و باهوش باشید، همیشه ذهن خود را با اطلاعات جدید تغذیه نمایید. کتاب های خوب بخوانید، با افراد جدید صحبت کنید و سرگرمی های تازه ای بیابید. در مورد موضوعات روز و پرطرفدار اطلاعات کسب کرده و از وبسایت های خبری معتبر بازدید کنید. با ایجاد تنوع در زندگی و کسب دانش بیشتر، می توانید دیدگاه خود را گسترش دهید.

 1. در لحظه باشید

اگر درگیر افکار خود باشید، پیدا کردن کلمات درست برای گفتن، سخت خواهد بود. برای تقویت مهارت حاضرجوابی، می بایست از ذهن خود خارج شوید. بدین منظور آهسته نفس بکشید. به خود یادآوری کنید که فقط لحظه حال را دارید. به آنچه در اطرافتان اتفاق میفتد، توجه نمایید. زمانی که آرامش دارید و در لحظه هستید، می توانید به راحتی به جواب های خوب نیز برسید.

 1. تمرین کنید

درست مانند هر مهارت دیگری برای حاضرجواب بودن نیز باید تمرین داشته باشید. بدین منظور چیزهایی که دیگران به شما گفته اند، یا در طول روز شنیده اید را یادداشت نمایید. تایمر گوشی خود را برای مدت ۵ دقیقه تنظیم کنید. در این مدت به جواب های زیرکانه و حاضرجوابی های خنده دار در راستای مکالماتی که یادداشت کرده اید، بیندیشید. شاید در ابتدا جواب های خوبی به ذهنتان نرسد، اما به مرور زمان و با تمرین مداوم، پیشرفت خواهید کرد.

 1. پاسخ های آماده داشته باشید

اگرچه حاضرجواب بودن به معنی پاسخ دادن در موقعیت های منحصر به فرد و بداهه است، اما بدان معنا نیست که نمی توانید تقلب کنید. برخی موقعیت ها کلی تر هستند. بنابراین پاسخ های از پیش تعیین شده ای را می توان برای آنها ارائه داد. در صورت داشتن جواب های آماده، تنها باید بدانید که چه زمانی آنها را به کار ببرید.

 

 1. موقعیت را بسنجید

یکی از مهم ترین نکات در مورد حاضرجواب بودن، این است که بدانید چه زمانی از آنها استفاده نکنید. هر جوابی برای هر موقعیتی مناسب نیست. اگر پاسخ خود را در محیط نامناسب به کار ببرید، ممکن است در نهایت باعث خجالت زدگی خود شوید. قبل از اینکه با کسی شوخی کنید یا با کنایه حرف بزنید، جایگاه او را در نظر بگیرید. به طور حتم شما نمی خواهید در مقابل غریبه ها یا رئیس خود، بی ادب باشید.

 1. از لحن مناسب استفاده کنید

فقط آنچه که می گویید مهم نیست، لحن حاضرجوابی و نحوه بیان آن نیز بسیار اهمیت دارد. اگر قصد شوخی دارید، لحن صدایتان باید بیانگر طنز باشد. چنانچه لحن نامناسبی به کار ببرید، سخنان شما ناخوشایند جلوه کرده و باعث سوء تفاهم می شود. پس اهمیت لحن بیان را دست کم نگیرید.

 1. از توهین بپرهیزید

برای دادن جواب های سریع و موثر باید شوخ طبع باشید، نه تلخ. اگر به نظرات منفی یا توهین های شخصی متوسل شوید، از نظر اخلاقی تصویر خوبی از خود بر جای نمی گذارید. با توهین کردن به افراد، این شما هستید که حقیر به نظر می رسید. گفتن جملات ناخوشایند، به معنی حاضرجوابی نیست.

 1. از تجربیات گذشته بهره ببرید

بارها برای همه ما پیش آمده که هنگام شب، وقتی به رخدادهای طول روز فکر می کنیم، جواب های خوبی به ذهنمان خطور می کند. این مسئله هیچ اشکالی ندارد، زیرا یک تمرین خوب محسوب می شود. شما با فکر کردن به موقعیت های مختلف و یافتن پاسخ ایده آل، می توانید مهارت خود را تقویت کنید.

 1. جملات کوتاه استفاده کنید

بهترین جواب ها اغلب کوتاه هستند. هرچه جمله بیشتر طول بکشد، تاثیرگذاری آن کاهش می یابد. از سوی دیگر، جملات کوتاه به یادماندنی تر خواهند بود. خلاصه گویی، رکن حاضرجوابی است.

 1. برای بداهه گویی آماده شوید

بداهه گویی با توانایی مغز ارتباط مستقیم دارد. چنانچه نحوه بداهه صحبت کردن را یاد بگیرید، قدرت مغزتان در یافتن پاسخ های مناسب افزایش می یابد. بنابراین سعی کنید سخنرانی های بداهه داشته و در گفتگوهای خود بداهه پرداز باشید. اگر فکر می کنید در این مهارت ضعف دارید، در کلاس های تئاتر شرکت نمایید. در این کلاس ها به تقویت بداهه پردازی و واکنش های فوری می پردازند. شما بدین ترتیب یاد می گیرید که سریع تر فکر کرده و در مواقع لزوم پاسخ مناسب را پیدا کنید.

چرا تقویت مهارت حاضرجوابی مهم است؟

توسعه این ویژگی مزایای بسیاری برای فرد خواهد داشت. بدین وسیله شما می توانید مرکز توجه بوده و همگان را به سوی خود جلب کنید. اغلب افراد حاضرجواب، باهوش تر نیز به نظر می رسند. با تقویت این مهارت می توانید، دامنه لغات خود را گسترش داده و در عین حال بامزه باشید. با حاضرجواب بودن قادرید، بدون بی ادبی در مباحث و گفتگوها برنده شوید. به کمک این ویژگی دیگر نیازی نیست ساعت ها، به بحث های غیرمنطقی بپردازید. گاه با شوخی های نا به جا و ناراحت کننده ای مواجه می شویم. در این شرایط با حاضرجوابی به موقع و مناسب می توانید ناراحتی خود را بروز دهید. در عین حال با دادن پاسخ های سنجیده، فرد را از ادامه رفتارش باز می دارید. یک فرد حاضرجواب می تواند به تمسخرها و رفتارهای ناشایست بعضی اشخاص، پایان دهد

چگونه بدون بی ادب بودن حاضرجواب باشیم؟

گاهی افراد بی ادبی و توهین را با حاضرجواب بودن اشتباه می گیرند. البته در بعضی مواقع تشخیص این دو مورد نیز دشوار است. فراموش نکنید، شما قصد دارید شیرین زبان و شوخ طبع به نظر برسید؛ نه بی ادب و گستاخ. اگر در انتخاب کلمات هوشمند نباشید، به جای حاضرجوابی احتمالا تنها توهین کرده اید. حتی ممکن است، دیگران شما را به عنوان فردی مغرور و خودشیفته ببینند و در نهایت از شما دوری کنند. پس باید به خوبی برای پرورش این مهارت تمرین کنید. همواره به خاطر بسپارید که مرز باریکی بین خوش زبانی و بی ادبی وجود دارد. در نتیجه پیش از هر اظهار نظری، اطلاعات بیشتری کسب کرده، موقعیت را بسنجید و پا را از حد فراتر نگذارید.

جمع بندی

شوخ طبعی و حاضرجواب بودن، به معنی بیان اظهارات غیرمنتظره است. شما با اظهار نظرهای خنده دار و جالب، می توانید ارتباط موثرتری با افراد برقرار کنید. حاضرجوابی نیازمند تمرین و تقویت هوش هیجانی، بداهه پردازی و حس شوخ طبعی می باشد. علاوه بر این، از اهمیت زمان بندی نیز نباید غافل شوید. برای اینکه شخصی حاضرجواب باشید، باید بتوانید به سرعت کلمات جالبی را برای گفتن پیدا کنید. این نیازمند قدرت بالای ذهنی است. خوشبختانه شما با تمرین، می توانید سریع تر فکر کنید. در این مطلب به بررسی اساسی ترین نکات لازم برای حاضرجواب بودن پرداختیم. با توجه به این موارد مهارت های گفتاری و ارتباطی خود را تقویت نمایید.

آپارات ما را هم دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید