سخنرانیمقالات

سخنرانی بانوان : نکات مهم برای داشتن یک سخنرانی اثر بخش

 

در این مقاله قصد دارم نکاتی در رابطه با سخنرانی بانوان مطرح کنم .در حال حاضر ما شاهد حضور زنانی هستیم که همانند مردان در مهمترین، سخت ترین و گاهی کلیدی ترین پست ها مشغول به کارند.

سخنرانی

در کشور آمریکا حدود ۵۰۰ زن در حال مدیریت و سرپرستی کالج ها و دانشگاهها هستند. طبق تحقیقاتی در کشور مذبور حدود نیمی از مشاغل کاملاً تخصصی به عهده خانمها قرار دارد.

 

در مجلس سنا و کاخ سفید حضور فعال خانمها را می بینیم. همچنین زنان با حضور قدرتمند در بخش های مدیریتی وصنایع بزرگ و سخنرانی ثابت کرده اند که حرف زیادی برای گفتن دارند.

سخنرانی

 

 

در شرایط فعلی صدای زنان در هر جا به گوش می رسد، ایده های آنها همه جا شنیده می شود.

در مبحث سخنرانی اکثر سخنرانان در خارج از کشورخانم ها هستند. اما در ایران تعداد سخنرانان خانم انگشت شمار هستند.

تبدیل شدن به یک بانوی سخنران درهرقسمت از زندگی اجتماعی و مسیرشغلی به شما کمک می کند موجب جلب احترام و توجه دیگران به شما می شود.

باعث می شود که بین دوستانتان با ارزشتر شوید و توجه افرادی که می توانند در آینده شغلی و اجتماعی شما مؤثر باشند را به سوی شما جلب می کنند . هر اندازه بهتر و متقاعد کننده تر سخنرانی کنید بیشتر خودتان را دوست خواهید داشت . هراندازه بیشتر خودتان را دوست داشته باشید، عزت نفس درنتیجهاعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند و در نتیجه در روابط با اطرافیان تون چه در محیط های کاری چه در ارتباطات شخصی تون مثبت تر و زیباتر ظاهر می شوید.

 

وقتی در نتیجه زیباسخن گفتن از اطرافیانتان بازخورد مثبت میگیرید درنتیجه تصویر ذهنی تان از خودتان مثبت تر می شود و باعث بهبود عملکرد تان در زندگی شخصی، اجتماعی وشغلی می شود. در این مقاله نکاتی در رابطه با پوشش خانمها در سخنرانی مطرح می کنم:

پوشش وظاهر در سخنرانی بانوان

.

 

در سه تا هفت ثانیه اول هر ارتباطی از روی ظاهر ما نسبت به ما قضاوت می شود. برهمین اساس ظاهر ما نقش بسیار مهمی در هر ارتباطی دارد.اللخصوص در سخنرانی که در مقابل عده زیادی در حال صحبت هستیم. نکاتی را باید در پوشش خود رعایت کنیم که اکنون به چند مورد اشاره می کنم.

مورد اول این است که پوشش ما باید متناسب با موضوع و افراد حاضر در سمینار یا جلسه باشد. به عنوان نمونه فرض کنیم قرار است برای جمعی از مدیران سخنرانی داشته باشیم . مسلماً پوشش رسمی باید داشته باشیم .

 

این مقاله را هم مطالعه کنید: چگونه متن سخنرانی را آماده کنیم ؟

 
حال اگر قرار باشد که درجمعی از نوجوانان سخنرانی داشته باشیم در این شرایط پوشش خیلی رسمی نیاز نیست. مورد بعدی پوشش ما باید متناسب با فرهنگ مخاطبان و شرایط جامعه باشد.

مثلاً‌اگر قرار باشد در شهر مذهبی مثل قم سخنرانی داشته باشیم پوشش خاص آن شهر را در نظر بگیریم. چند وقت پیش دریک سمیناری که در قم برگزارشد سخنران خانم درحال سخنرانی بود.

از آنجایی که پوشش متناسب با جو مذهبی آن شهر را نداشت بسیار بازخورد بدی از طرف مخاطبین که عموماً مذهبی بودند مشاهده شد. سخنران اصلاً نتوانست ارتباط خوبی را با مخاطبین برقرار کند.

.
باید به این نکته توجه کنیم که هدف ما در هر سخنرانی و سمینارو همایشی صرفاً دادن حس خوب به مخاطب است. وقتی فرهنگ و شرایط حاکم بر آن شهر را در نظر می گیریم ارتباط بهتری را با مخاطب برقرار می کنیم.

آرایش داشتن در سخنرانی آری یا خیر؟

.

 

قرار است سخنرانی در جمع داشته باشیم نه اینکه به مهمانی برویم! توصیه من به شما بانوان عزیز این است که از آرایش کردن بپرهیزید و یا خیلی ملایم آرایش داشته باشید. آرایش شدید باعث جلب توجه مخاطبین و عدم توجه آنها به مبحث سخنرانی خواهد شد. از لاک زدن بپرهیزید و تا جای ممکن زیور آلات نداشته باشید.

استفاده از عطر ملایم بسیار خوب است و حس خوبی را منتقل می کند.

پوشش مناسب سخنرانی بانوان

.

 

از مقنعه حدالامکان استفاده کنید. زیرا حالت رسمی تری دارد. مانتو و شلوار رسمی بسیار مناسب است . رنگ سورمه ای رنگ کاملاً رسمی می باشد.

سخنرانی بانوان
بعد از رنگ سورمه ای رنگ مناسب رنگ مشکی برای سخنرانی های رسمی است. استفاده از رنگ های تند به هیچ وجه مناسب جایگاه یک خانم در سخنرانی نمی باشد.

مورد آخر استفاده از کفش مناسب سخنران است . نباید پاشنه کفش خیلی بلند باشد تا سخنران در راه رفتن مشکل نداشته باشد.. باید حتماً واکس زده و تمیز باشد. چند وقت پیش در سمینار خانمی با کفش پاشنه بلند، باعث جلب توجه مخاطبین به کفش هایش شد. زیرا احساس راحتی نمی کرد. بنابراین کفشی مناسب که در آن احساس راحتی کنید حتماً به شما توصیه می شود. سخنرانی بانوان در کشورمان جای رشد دارد زیرا تعداد سخنرانان خانم در ایران بسیار کم می باشد.

نوشته های مشابه

‫۸ نظرها

  1. از سایتتون بازدید کردم. چقدر خوب که شما توانمندسازی خانم ها رو با آموزشهاتون دنبال می کنید. موفق و موید باشید.

  2. سلام وقت شما بخیر و شادی
    ممنونم که پست زیبایی گذاشتید و علم عمل به آن بسیار مهم و تاثیر گذار است
    سپاسگزارم از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید