سخنرانيفن بيان

لهجه چیست؟ چگونه بدون لهجه صحبت کنیم ؟ مدیریت و کنترل لهجه

 

سلام دوستان قدرتمندم ..خیلی خوشحالم که افرادی که دنبال بهبود و ارتقا خود هستند از جمله شما دوست عزیز اطرافم هستند. در این مقاله قصد دارم درباره اینکه  چگونه بدون لهجه صحبت کنیم مطالبی را با شما دوستان عزیز به اشتراک بگذارم .

چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

لهجه در تمام دنیا وجود دارد و تفاوت لحن در صحبت کردن یک زبان مشخص موجب رنگارنگی ملل شده است..لهجه‌ها و گویش‌ها و زبان‌های مختلف بسیار زیبا و قابل احترام هستند اما افراد بسیار زیادی هستند که تمایل دارند بدون لهجه صحبت کنند..من خودم شخصاً بسیار لهجه های شهرهای مختلف را دوست دارم و تمایل دارم وقتی افرادی از شهرهای مختلف با ما در ارتباطند .

و در کلاسهای ما حضور دارند با لهجه شیرین خود صحبت بکنند( البته به غیر از زمانی که ما در حال تمرین در کلاس فن بیان هستیم که در آن حالت ترجیح می دهیم که بدون لهجه و با زبان فارسی صحبت کنند).

این یک واقعیت غیر قابل انکاراست که افرادی که دارای لهجه هستند ممکن است در موقعیت های اجتماعی مانند محیط کار محیط دانشگاه ودیگر محیط های گوناگون اجتماعی مورد تمسخر و تقلید لهجه افراد ناآگاه واقع شوند .

همانطور که خودمان بارها و بارها اطرافمان با این موارد روبرو شده ایم.

مثلا فردی دارای لهجه ترکی است و وقتی در جمعی صحبت می کند با واکنش یک عده خاص مواجهمی شود…ممکن است در محیط کار و یا دانشگاه جدی گرفته نشوند حتی ممکن است به کنفرانس دانشجویی،ارائه های آنها در جلسات و…بی توجهی شود.

 

ممکن است افراد متوجه بعضی کلماتی که آنها ادا می کنند نشوند..ممکن استکه برای یکسری سمت های شغلی که ملاک فن بیان دارند انتخاب نشوند..ممکن است شخص دارای لهجه در جلسه خواستگاری از جانب پسر یا دختر و یا حتی خانواده های انها مورد قبول واقع نشود.همه اینها باعث می شود رفته رفته روی اعتماد به نفس افراد تأثیر منفیبگذارد..

این مقاله را هم مطالعه کنید: اصول درست صحبت کردن در موقعیت های مختلف

چگونه لهجه خود را از بین ببریم؟

یکی از راههای از بین بردن لهجه دیدن فیلم ها و گوش دادن به صحبت و سخنرانی افرادی است که بدون لهجه و استاندارد صحبت می کنند. برای مثال یک شخصیت در یک فیلم، یا یک گوینده خبر یا یک معلم و استاد شما….با دقت به صحبت کردن آنها گوش کنید و سپس سعی کنید حرف زدن آنها را تقلید کنید. مثلاً کلماتیرا که بیان می کنند را عیناً بیان کنید و تکرار کنید مخصوصاً کلماتی که ادای آنها با نوع بیان و گویششما متفاوت است. بنابراین چند فرد را که لهجه استاندارد دارند، در نظر بگیرید.به عنوان مثال شخصی را می شناسم که همواره در اتومبیل خود رادیو را روشن می کرد و کلماتی را که مجری بیان می کرد را همراه او با تلفظ شبیه او تکرار می کرد..

چگونه بدون لهجه صحبت کنیم

مقایسه با افراد بدون لهجه:

وقتی کسی این سئوال را از من می پرسد که چگونه بدون لهجه صحبت کنیم من در پاسخ می گویم که شما زمانی که قرار باشه لهجه انگلیسی بگیرید و هنگام صحبت کردن انگلیسی لهجه فارسی نداشته باشید چقدر به تمرین نیاز دارید؟؟

پیشنهاد دیگر من به شما گوش کردن به کتابها و فایل های صوتی و سپس تقلید نحوه ادای کلمات از آنها است . در این شرایط بعد از اینکه فایل صوتی را گوش کردید کلمات و جمله های آن را می گوئید و صدای خود را ضبط می کنید.

سپس این دو صدا را با هم مقایسه کنید ودر نتیحه در این حالت متوجه اشتباهاتتان در تلفظ کلمات می شوید..ببینید در ادای چه کلماتی شما دارای لهجه هستید.پیدا کردن حروفی که در آنها بیشترین اشتباه را داریم .موارد اختلاف را یادداشت کرده، نسبت به تصحیح آنها تلاش کنید. بعد از اینکه کلمات متفاوت را پیدا کردیدکلمات جدید را در قالب گفتاری خود قرار دهید. به خود زمان بدهید؛ به مرور تفاوت‌ها کمتر و ظریف‌تر خواهد شد.

این مقاله راهم مطالعه کنید: کاربردهای زبان بدن

چگونه لهجه نداشته باشیم؟

برای اینکه لهجه نداشته باشید و لهجه خود را کاهش دهید سعی کنید تا می توانیداین تمرینها را بسیار زیاد انجام دهید.ما با پیدا کردن لغات یا اعرابی که بیشترین لهجه را در آنها داریم و تمرین کردن روی واژگان درست آنها می توانیم بر لهجه ای خود مدیریت داشته باشیم.البته گاهی ما خودمان متوجه این تفاوتها نمی شویم  یعنی زمانی که لهجه کمتر می شود .

به همان نسبت دریافت تفاوت‌ها سخت‌تر خواهد شد. پس نیاز است در این مرحله از یک نفر دیگر کمک بگیریم .در نهایت اینکه نیاز به تمرین روزانه برای به دست آوردن لهجه جدید است. شما می توانید با خودتان( در ذهنتان) تمرین کنید اما بهتر این است که با افرادی که بدون لهجه صحبت می کنند تعامل داشته باشید. این باعث می شود که روی لهجه شما هم تاثیربگذارد. دائماً صدای خود را ضبط کنید و گوش کنید و تغییرات را مشاهده کنید. در مراکز خرید در برخورد با فروشنده ها، منشی و مسئول دفترها، کارشناسان فروش،مجری ها و گوینده ها و….سعی کنید به نحوه صحیت کردن و ادای کلماتشان دقت کنید

دقت داشته باشید مهم‌ترین کار برای ترمیم لهجه آن است که نه با لهجه حرف بزنید و نه لهجه محلی را بشنوید. 

اما یک موردی که ترک زبان های عزیز باید در کنترل لهجه نظر داشته باشند این است که در زبان ترکی صدای ق همان صدای گ در “گاری یا گاو” در فارسی هست و صدای گ در زبان ترکی صدای گ در ” کرگدنیا گوزن” در فارسی هست. پس می شود گفت که در زبان ترکی ق و گ دو حرف مجزا هستنداما در زبان فارسی گ دو صدای متفاوت دارد و ق یک صدای خاص دیگر دارد.

برای رفع این اختلالات باید مجموع تمرین‌های تولید همخوانی در دستور کار قرار گیرند.که در اثر گذر زمان و استمرار در تمرین ها لهجه ها هر چقدر هم که تغییرشان سخت باشد مطمئن باشید اگر تلاش کنید حتما موفق خواهید شد. 

چگونه فارسی را بدون لهجه صحبت کنیم

این سئوالی است که زیاد پرسیده می شود . برای این که بهتر متوجه تفاوتهای گفتاری موجود در صحبت کردنتان و یک فرد بدون لهجه ( لهجه تهرانی ) شویدوقتی صحبت می کنید صدایتان را ضبط کنید و به این شکل خود را ارزیابی نمایید. وقتی که به صدایتان گوش دهید تغییرات لهجه خودتان و افرادی که بدون لهجه یا با لهجه تهرانی صحبت می کنند را به خوبی متوجه خواهید شد.

ما پیشنهاد ویژه ای برای شما داریم . یک محصول برای کنترل ومدیریت لهجه ⇓

 چگونه بدون لهجه صحبت کنیم  ⇓⇓⇓⇓

چگونه بدون لهجه صحبت کنیم

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۵۱ نظرها

 1. با سلام
  مقاله خوب و کاربردی است، خیلی خوب و شیوا به بیان موارد مربوط به لهجه پرداختید، ممنون از شما

 2. ممنون از شما. مقاله جالبی بود. همیشه دوست داشتم بتونم لهجه های مختلف رو تقلید کنم ولی نمیشد. ممنون

 3. ممنون از شما. مقاله جالبی بود. همیشه دوست داشتم بتونم لهجه های مختلف رو تقلید کنم ولی نمیشد. ممنون

  1. سلام دوست عزیز بهتون تبریک می گم که در پی رشد هستید . خب رفع لهجه نیاز به تمرین دارد ..مثل زمانی که ما می خواهیم یک لهجه یک زبان دیگر مثل زبان انگلیسی را یاد بگیریم . تمرین هایی که در محصول کنترل لهجه به آن اشاره شده است .

  2. ادمین ممنونم میشم جوابمو ب ایمیلم بفرستی

   من پدر مادر کرد هستن توی حونه هم کردی حرف میزنن خودم توی همدان زندگی میکنم لحجه مردم همداننم کمی متفاوته پس با این بابات من دو لحجه پیدا کردم چطوری باید این لحجه دار بودنم رو از بین ببرم

   1. سلام دوست عزیز خب محیط در لهجه بسیار موثر است به شما پیشنهاد می کنم که سعی کنید فایلهای صوتی بدون لهجه را که در شبکه های اجتماعی و سایت ها به وفور یافت می شود را زیاد گوش کنید و محصول کنترل لهجه را هم تهیه کنید از لینک زیر می تواند به شما کمک کند.

    https://sokhanesabz.com/?p=1462

 4. از مقاله های شما استفاده می برم

  دو اشکال در پاراگرف آخر مشاهده کردم

  ۱- زبان آذری وجود خارجی ندارد اهالی آذربایجان به زبان ترکی صحبت می کنند.

  ۲- در لحجه ترکی ، ق با گ همخوان نمی شود بلکه موضوع این هست که در زبان ترکی صدای ق همان صدای گ در “گاری یا گاو” در فارسی هست و صدای گ در زبان ترکی صدای گ در ” کرگدن یا گوزن” در فارسی هست. پس می تونیم بگیم که در زبان ترکی ق و گ دو حرف مجزا هستند اما در زبان فارسی گ دو صدای متفاوت دارد و ق یک صدای خاص دیگر دارد.
  در زبان فارسی ک هم دو صدای مجزا دارد در “کمک” صدای ک اول با ک دوم متفاوت است.

  به طور کلی زبان نوشتاری و گفتاری و صوتی زبان فارسی پر از استثناست و یادگیری آن برای دیگران بسیار مشکل است.
  اما به قول شما با ممارست قابل یادگیریست.

  موفق باشید

 5. سلام از شما ممنونم بابت اموزش واینکه من دارای لهجه هستم اما در محیط اجتماعی بدون لهجه صحبت میکنم اما اطرافیان از این رفتار من خوششون نمیاد
  وبا تمسخر مواجه میشم با این افراد چطور برخورد کنم؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز به شما تبریک می گم که در پی اموزش و ارتقا خودتون هستید . خب اینکه در محیطهای اجتماعی بدون لهجه ودر جمع های دوستانه با لهجه صحبت کنید این یک مهارت است که توانستید ان را کسب کنید چون مدیریت لهجه همین است که ما بتوانیم جایی که لازم است بدون لهجه صحبت کنیم ..اما سوال ایا شمادر جمعی که بدون لهجه صحبت می کنید همه با لهجه صحبت می کنند که مود تمسخر واقع شدید ؟ اگر این طور است که که باید سعی کنید در جمع هایی بدون لهجه صحبت کنید که ان جمع نیز بدون لهجه صحبت می کنند . می توانید انهارانیز از مزایای بدون لهجه صحبت کردن در محیطهای اجتماعی اگاه کنید و انهارا با خود همراه کنید چه بسا این مهارت را به انها بیاموزید که انها هم بتوانند بدون لهجه صحبت کنند و همراه شما باشند

 6. سلام،
  من دو نفر بهم گفتن ته لهجه داری در صورتی که من اصالتاً کنی هستم (کن سلوقون) و عملاً تهرانی به حساب میام گرچه تهران قدیم دارای لهجه و زبان خاص به خودش رو داره که داخل کن هنوز این گویش زنده هستش ولی من بلد نیستم اصلاً خانوادمم بلد نیستن ، و من خودم اصلاً احساس نمیکنم لهجه دارم و نظر این دو نفر رفته تو سرم ، چجوری میتونم بفهمم واقعاً لهجه دارم یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز . لهجه اصالت فرد را نشان می دهد و چیز بدی نیست . در فضای حرفه ای ما در پی ان هستیم که بدون لهجه صحبت کنیم . برای اینکه بدانید لهجه دارید یا نه با یک نفر که بدون لهجه صحبت می کند صحبت کنید و از او بخواهید به شما بگوید که لهجه دارید یا خیر . می توانید با ادمین کانال تلگرام ما هم در ارتباط باشید یک فایل صوتی از صحبتون را براش بفرستید و از او بازخورد بخواهید .

   کانال تلگرام
   sokhane_sabz@

 7. سلام کلمه بدون لهجه رو میشه بیشتر توضیح بدید ؟آیا همون لحن وآوای صحبت کردن پایتخت نشینان هست یا منظور طرز صحبت کردن گویندگان رادیو تلویزیون هست ?آخه ما شهرستانیها هم به آوای صحبت کردن تهرانیها میگیم لهجه تهرانی
  باین اوصاف اگرمن بخوام ازیک مغازه توپایتخت خریدی انجام بدم که صحبت منو واضح متوجه بشه اگربه سبک گویندگان یا مجریان وبرگزارکنندگان سمینارها صحبت کنم که خیلی مصنوعی ومتکلفانه میشه ,اگربه قول خودمون لهجه تهرانی رو تقلید وصحبت کنیم این ازنظرشما همون بدون لهجه صحبت کردنه یااینکه تعریف شما ازبدون لهجه صحبت کردن شکل دیگری داره
  متشکرم

  1. سلام دوست عزیز .بله زمانی که ما می گوئیم بدون لهجه منظورمان داشتن لهجه زبان فارسی است . لهجه تهرانی یکی از لهجه‌های زبان فارسی است که معمولاً در ایران لهجهٔ معیار شمرده و در رسانه‌های گفتاری ایرانی از این لهجه استفاده می‌شود. منظور ما صحبت گویندگان و…نیست هر چند از انها و گوش دادن به صحبت شان می توان برای از بین بردن لهجه کمک گرفت …ولی قرار نیست ما به سبک گویندگان صحبت کنیم ان سبک صحبت برای فضای رسمی اجرا و گویندگی است . صحبت خودتان بدون لهجه . مثلا اقای احسان علیخانی مصنوعی صحبت نمی کند مثل گویندگان و لهجه هم ندارد .

 8. باسلام خدمت شما و تشکر بابت مقاله خوبتان
  مقاله خوبی بود،اما جامع نیست!
  من لهجه عربی دارم و میخوام ازبین ببرمش

  1. سلام دوست عزیز . برای از بین بردن لهجه ماباید با یکسری تمرین ها روی بیان و گوش مان کار کنیم تا انها را تقویت کنیم …مثلا زمانی که یک فایل صوتی بدون لهجه گوش میدهیم سعی کنیم عینا تکرار کنیم و متوجه تفاوت لهجه خودمان و لهجه مدنظر شویم . مهمترین تمرین های کنترل لهجه در محصول کنترل لهجه موجود است که می توانید از انها برای کنترل و از بین بردن لهجه تان استفاده کنید.

 9. سلام
  من کلاس بازیگری میرم
  استعدادمم خیلی خوبه
  ولی تو ادای کلمات لهجه دارم اعصابمم به هم میریزه بابت این قضیه
  تو همدان هم کلاس فن بیان و اینا نیس بخوام شرکت کنم
  اینا ک شما گفتین چن درصد کارساز هستن؟

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز تا زمانی که با لهجه خود کنار نیایید نمی تونید به خوبی روی ان کار کنید لهجه اصلیت شما را نشان می دهد و مایه خجولی نیست …شما می توانید از محصول کنترل لهجه تهیه کنید

 10. سلام و خسته نباشید مقالتون را خوندم
  به نظرم خوب بود ولی خیلی کلی گویی بود
  من میخوام سعی کنم حرف چ در لجهم نزنه
  اگه میشه لطف کنید و تکنیک و تمرینهاشو بهم بگید خیلی خیلی ممنونم

  1. سلام دوست عزیز برای حرفی را که در ان لهجه داریم و اعراب متفاوت بیان می شود اصلاح کنیم باید ان حرف را به صورت رگباری ( یعنی به سرعت بالا پشت سر هم بگوئیم) بعد از حروف نزدیکتر هم استفاده کنیم مثلا ج ج ج ج ج چجججججججججج چچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچ یعنی حروفی که از نظر اوایی نزدیک هم هستند را پشت سرهم و باصدای بلند تکرار کنیم شما هم برای چ با حرف ج ژ یا هر حرف دیگر که نزدیک است استفاده کنید و با سرعت بالا تکرار کنید. محصول کنترل لهجه سایت هم برای شما مفید است .

 11. من چندباری اسکرول کردم دنبال محصول و قیمت این محصول گشتم….
  اتفاقی به چشمم خوردبیوگرافیتون
  و توانمندسازی بانوان؟
  خوب چه نیازیه اینو بنویسید!
  حداقل برای برند خودتون خوب نیست.

  میدونم نوشتین( و)
  اما باز تبعیض جنسیتی هست.
  این همه ما مردا کار کردیم نگفتیم براخودمون حالا….

  نمیدونم شاید منم سخت میگیرم.
  نظرمو تایئد نکنین و نمایش ندین صرفا برای استادقهرمانی نوشتم.پس نمایش ندین. مرسی

  1. سلام دوست عزیز من قهرمانی هستم و خوندم نظرتونو ولی متوجه نشدم ایراد کجاست ؟ اینکه تخصصی روی خانمها کار کردن مسئله ای دارد ؟در اینجا ربطش با تبعیض جنسیتی که گفتین متوجه نشدم ؟

  1. سلام دوست عزیز ..خیر

   از انجا که کاهش و مدیریت لهجه یک فرایند تمرینی است . شمامی توانید با استفاده از محصول کنترل لهجه که در قسمت محصولات است روی کاهش و مدیریت لهجه خود کار کنید.

 12. سلام
  من لحجه دارم ولی خیلی کمه مثلا بعضی از کلمات رو با لحجه میگم و ادا کردن درست اون کلمه ها توی جمع برام خیلی سخته و اینکه بعضی از مواقع فراموش میکنم که بدون لحجه حرف بزنم بنظرتون باید چیکار کرد

  1. سلام دوست عزیز بهتون تبریک می گم که در پی رشد و ارتقا هستید و می خواهید مهارتهایتان را ارتقا دهید . حافظ خوانی و شاهنامه خوانی بسیار بهتون کمک می کند .
   و محصول کنترل لهجه هم بسیار برای شما مفید خواهد بود. لینک محصول کنترل لهجه را برای شما ارسال می کنم در انتهای این پست

   http://sokhanesabz.com/product/%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-%D9%84%D9%87%D8%AC%D9%87/

 13. سلام بهمگی.
  لهجه گندی دارم و سنم که میره بالا بدتر میشه!
  حتی گویش و آواشناسی م هم خراب و زشته و کلمات رو شبیه هم ادا میکنم. خیلی وختا ترجیح میدم اصلن حرف نزنم.
  ضعف شنواییم هم نمیذاره از صدای گوینده تقلید کنم.
  فکرشو بکنین چقدر گوه شانسم بنده.
  قدر خودتونو بدونین والا.

  1. سلام دوست عزیز ..شما اگر جای نیک وویچیچ سخنران مطرح که دو دست و دوپا ندارد بودید چه می گفتید؟ هر فردی در زندگی ممکن است با مسائلی مواجه شود یاحتی نواقصی داشته باشد اما اول باید خودش را بپذیرد و خودش را با تمام نقاط ضعف و قوتش بپذیرد. بعد بتواند روی خودش کار کند این است که به شما توصیه می کنم حتما محصول عزت نفس را تهیه کنید و به جای لهجه ابتدا روی نگزش و عزت نفس تان کار کنید .

   لینک تهیه محصول عزت نفس
   https://sokhanesabz.com/?p=736

 14. سلام دکترجان، من جایی زندگی میکنم که همه لهجه داریم و کسی نمیتونه باهام بدون لهجه حرف بزنه، خیلی اذیت میشم وقتی با افراد دیگه غیرهمشهری روبه رو میشم،میشه چندتا فایل صوتی بهم بدین که گوش کنم؟

  1. سلام خدمت شما . برای کاهش و کنترل لهجه محیط خیلی موثر است . سعی کنید درست مثل فردی که زبان اصلیش فارسی است و می خواهد لهجه انگلیسی داشته باشد ، و باید مدام فایلهای صوتی انگلیسی گوش کند . شما هم دائما فایلهای صوتی با زبان فارسی و بدون لهجه گوش کنید. این خیلی به شما کمک می کند که گوش تون تربیت شود. محصول کنترل لهجه در لینک زیر هم برای شما مفید است .

   http://sokhanesabz.com/?p=1462

 15. سلام من کلماتم کاملا فارسی هسش ولی متاسفانه از ته صدام لهجه اصفهانی صحبت میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر از زحماتتون

  1. سلام دوست عزیز ..فرض کنید که ۲۰ سال انگلیس زندگی کزدید بعد وارد شهر تهران می شوید آیا لهجه نخواهید داشت ؟ باید تمرین کنید و محصول کنترل لهجه را در این راستا به شما پیشنهاد می کنیم

   http://sokhanesabz.com/?p=1462

  2. سلام من جنوبی هستم گاهی وقتی میخوام فارسی حرف بزنم جمله های زبان مادریم به فارسی برمیگردونم میشه راهنمایی کنید برای جمله بندی درست چکارکنم

   1. سلام دوست عزیزم بهتون پیشنهاد می کنم فایل های صوتی فارسی بدون لهجه زیاد گوش کنید تا گوش تون عادت کنه
    دو تا محصول بهتون پیشنهاد می کنیم

    محصول کنترل لهجه
    https://sokhanesabz.com/product/%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d9%84%d9%87%d8%ac%d9%87/

    محصول غیر حضوری فن بیان و سخنرانی دوره انلاین
    https://sokhanesabz.com/product/training-public-speaking-online/

 16. با سلام.
  من توی شهری هستم که تمام مردمش با یه لهجه خاص صحبت میکنن در تمام ادارات… تا قبل از اینکه شاغل بشم لهجه نداشتم ولی نزدیک دو سال هست با هرکی صحبت میکنم همه بهم میگن لهجه دارم… و من نمیدونم باید چیکار کنم در حالیکه من لصلا با اون گویش صحبت نمیکنم فقط ۲۴ ساعته در معرض شنیدن این گویش و لهجه هستم.
  من اصلا دوست ندارم این لهجه رو داشته باشم.
  چیکار کنم؟

  1. سلام گوش(حافظه شنیداری ) بسیار در لهجه داشتن مهم است . بخاطر همین اگر ما در خانواده ای که مثلا ترک زبان باشند باشیم چون دائما یک لهجه را می شنویم خودمان هم کسب می کنیم . باید تلاش کنید فارسی فایل صوتی و…گوش کنید ..در ارتباط با افرادی که لهجه ندارند باشید…محیط در داشتن لهجه بسیار مهم است

 17. با درود
  شما به تنهایی برای نابودی هویت که از دیدگاه هزاران پژوهشگرِ تاریخ ریشه در زبان و لهجه دارند اقدام کردین.از بین بردن لهجه برابر با نابودی هویت است. من دو سال پژوهش هایی در این باره انجام دادم و مقاله های ایرانی و غربی زیادی در این باره را اهالی فن نوشتند. البته از این بابت این مورد مطرح میشه که میدونم شما و دیگر دوستان پژوهشگر و یا درس خوانده دانشگاهی هستین و از این رو خواهشمندم در این باره یه بازنگری انجام بدین.

  1. شکی در این نیست که لهجه اصلیت افراد رانشان می دهد و بسیار ارزشمند است . اما گاهی در بعضی موقعیت ها داشتن لهجه باعث می شود که تمرکز افراد به روی لهجه فرد برود و خود شخص بسیار از داشتن لهجه ( گاهی حتی تمسخر دیکران ) آزار ببیند بنابراین کنترل و مدیریت لهجه بسیار مهم است.

 18. سلام وقتتون به خیر مقاله خوبی بود اما من ی مشکل دیگه دارم من وقتی صدای خودمو ضبط میکنم ی طوری دیگه حرف میزنم یعنی اون فراز و فرود ها و شدت روی بعضی کلمات و اینا عوض میشن و نمیدونم چطوری خودم باشم ؟؟

  1. سلام اینکه زمانی که فایل صوتی ضبط می کنید متفاوت صحبت می کنید ایرادی ندارد چون ناخوداگاه رسمی تر ممکن است صحبت کنید. اما برای اینکه خودتون باشید سعی کنید همون فایل صوتی رو بارها گوش کنید و دوباره ساده تر صحبت کنید مقاله زیر برای شما مفید است

   https://sokhanesabz.com/speak-well/

 19. ببخشید کی گفته لهجه تهرانی لهجه معمولیه؟ لهجه تهرانی هم یه لهجه ای مختص تهرانیهاست و خیلی هم تابلو هست. لهجه معمولی مثل گویندگان و سخنرانانه. کاملاً مشخصه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا