دانلود رایگان ( ویدئو )توسعه فردیمقالات

کرونا تهدید یا فرصت | مدیریت بحران و چالش های زندگی

 

سلام سلام به همراهان عزیز امیدوارم خوب خوب باشین …امروز می خواهیم در این مقاله در مورد مدیریت بحران صحبت کنیم …و در انتهای این مقاله یک ویدئو در رابطه با مدیریت بحران قرار دادیم که در حقیقت به ما کمک می کند در برخورد با بحران های زندگی هوشمندانه رفتار کنیم .  هر کدام از ما ممکن است در برهه های مختلف بحران های متفاوتی چون طلاق، از دست دادن شغل، وضعیت نامناسب مالی و.. را تجربه کرده باشیم. اکنون نیز در وضعیت فعلی کشورمان کرونا برای بسیاری از افراد در حوزه کسب و کارشان اختلال و بحران ایجاد کرده است و ما باید بدانیم در هر موقعیتی با بحران چطور باید روبرو شویم. 

 افراد در زمان بروز بحران پنج رفتار از خودشان بروز می دهند:

۱- انکار

۲- خشم

۳- اندوه

۴- پذیرش

اگر الان با توجه به شرایط مربوط به ویروس کرونا هر کدام از این ۴ مورد را در نظر بگیریم افرادی که در انکار هستند، شرایط پیش آمده را نمی پذیرند و آن را انکار می کنند . مثلاً فرد می گوید اگر همه هم مبتلا شوند من به هیچ وجه مبتلا نمی شوم چون سیستم جسمانی من قوی است . یا فردی که از شرایط پیش آمده و حتی خساراتی که در کسب و کارش داشته به شدت از وضعیت موجود ناراضی است و دچار خشم شدیدی شده است. یا افرادی که به دلیل شرایط کاری شان در این بحران دچار اندوه شده اند و احساس می کنند راه نجاتی وجود ندارد. اما برخورد آخر پذیرش است . شخص شرایط را می پذیرد و اگر تصمیم به اقدام بگیرد وارد مرحله بعدی می شود.

۵٫ اقدام

می پذیرم که الان این شرایط به وجود امده و من باید به این بیندیشم که چطور در این شرایط کسب و کارم را به جلو برانم . بنابراین می بینیم که افراد نسبت به یک اتفاق واحد عکس العمل های متفاوتی را از خود نشان می دهند. 

در بحران چه کنیم؟

 

پشتوانه خود بودن

 

یادم می آید در گفتگویی که با یک روانشناس برجسته انجام می دادم، در قسمتی از گفتگو ایشون می گفتندکه خیلی از افراد در چالش ها و بحران ها اطرافیانشون مقصر می دانند ( مثلاً در شرایط فعلی و بیماری کورنا دولت ) و به شدت حس منفی نسبت به اطرافیانشون پیدا می کنند. در ادامه می گفتند که اگر حتی پدرو مادر حامی نداشتیم، بیایم تصمیم بگیریم 

خودمون پدر و مادر خودمون باشیم …

و این دیدگاه اوج مسئولیت پذیری است . 

ارتباط با افراد مثبت و راهنما

در زمان بحران ارتباط با دو دسته از افراد را پیشنهاد می کنم.  دسته اول افراد مثبت که زاویه دید مثبتی نسبت به مسائل دارند، دسته دوم افرادی که می توانند ما را در مسیر چالش و بحران هدایت کنند. مدیریت ارتباطات و ورودی ها بسیار مهم است . انرژی، تمرکز ما محدود است اگر به مدیریت آن آگاه نباشیم دچار افسردگی، بی انگیزگی و ناامیدی می شویم . همین الان لیستی از این دو گروه برای خود تهیه کنید. گروه اول افرادی که ارتباط با آنها برای شما انگیزه بخش است و گروه دوم افرادی که می توانید برای مدیریت بحران و چالش تان از آنها کمک بگیرید. 

کنترل ورودی ها 

همین الان برید داخل اینستاگرام ، قسمت اکسپلوره، ببنید که چقدر اخبار منفی ، حاشیه و حتی کذب وجود دارد که می تواند ساعتها وقت شما را بدزد. اینکه گفتم بدزدد عین واقعین است . عدم کنترل ورودی های ذهن درست مثل این است که شما اتوموبیلی دارید که فرمان آن را به دست شخصی دیگر سپردید و او دارد شما را به جایی که می خواهد هدایت می کند. نمی‌توان انکار کرد که قرار گرفتن در معرض این میزان اخبار تلخ و تأثیرگذار همه ما را در معرض آسیب‌های روحی، روانی و در نهایت جسمی قرار خواهد داد.

استیون پینکر، روانشناس و متخصص علوم شناختی، در پژوهشی ویژه که نتایج آن منتشر شده می‌گوید: «انسان امروز در دنیایی زندگی می‌کند که نسبت به قرن‌های گذشته خشونت کمتر و رفاه و امنیت و سلامت بیشتری را تجربه می‌کند.»

اما اگر شما تابع اخبار و رسانه ها باشید که عموماً کارشان جلب توجه است ما احساس می کنید در بدترین زمان و در بدترین شرایط در حال زندگی کردن هستیم.

دید مسئولانه به جای دید مظلومانه

واکنش نشان دادن ، غر زدن ، به زمین و زمان مختص افرادی است که نسبت به اتفاقات پیرامون شان دید مظلومانه دارند.

افرادی که می توانند در بحران ها به خوبی مسلط باشند ، خود را مسئول شرایط خویش می دانند و احساس قربانی بودن نمی کنند و برای هرمشکل، شکست و مسئله، منابع بیرونی را سرزنش نمی کنند. آنها سهم خود را در امور زندگی، همراه با مسئولیت، پذیرفته اند وبر این باورند که هر عملی که انجام می دهند بر زندگیشان بازتاب می یابد. البته واضح است که برخی عوامل از کنترل ما خارج است نظیر حوادث طبیعی .

متمرکز بر روی اهداف

اگر من اهدافم را مکتوب کرده باشم و در طول روز دقیقاً بدانم که برای اهدافم چه کارهایی باید انجام دهم آیا فرصت می کنم که درگیر حاشیه ها باشم؟ تمرکز بیشتر روی اهداف، مساوی است با کاهش قرار گرفتن در معرض اخبار بد!

هدف گذاری

وبینار  از هدف گذاری تا موفقیت 

معنویت در زندگی 

معنویت را در خود تقویت کنید تا به فرد تاب آوری تبدیل شوید. افرادی که ایمان قوی دارند ودر مشکلات و سختی ها ضمن تلاش به خداوند توکل می کنند، آرامش و امنیت وصف ناپذیری را تجربه می کنند.

توجه به گفتگوهای ذهنی 

یکی از مهمترین نکاتی که چه در شرایط بجران چه در شرایط عادی باید به آن توجه کنیم مدیریت و کنترل ذهن است . همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید ما دو پدیده به نام های استعاری فرشته و شیطان در ذهنمان داریم که همیشه در حال حرف زدن هستند. فرشته 😛 🙁 هنگام سخنرانی)، تو می تونی، تو توانمندی، حتی اگر خرابکاری هم کنی هیچ اتفاقی نمی افته اما کلی فرصت می تونی به واسطه این کار بدست بیاری و.. شیطان 😈 : تو  رو چه به اینکار، تو هیچی نمیشی، اگر سوتی بدی و..

حالا به نظر شما این فرشته و شیطان در بحرانی مثل کرونا هر کدامشان چه چیزهایی در ذهن شما  تکرار می کنند؟

من همیشه در کلاس های آموزشی مثلاً کلاس فن بیان و سخنوری به شرکت کننده های عزیز مثالی که برای کنترل ذهن می زنم مثال نگهبان است:« مثل یک نگهبان مواظب ورودی های ذهنتان باشید و اجازه ورود افکار منفی به ذهنتان ندهید». نکته ای که در این مورد مهم است این است که توجه کنیم معمولاً چه سؤالاتی را از خودمان می پرسیم و در ذهن مان جریان دارد؟ آیا سؤالات ذهنی شما مثبت است یا منفی ؟

? چرا این اتفاق رخ داد؟
? تقصیر چه کسی است؟
? چرا یه عده اینقدر بی خیال هستند؟
? چرا یه عده اینقدر وسواس دارن؟
? کی قراره این داستان تموم بشه؟
? چرا مدیریت بحران بهتر نیست؟
? من کی از کار بیکار میشم؟ اصلاً کاری باقی مونده؟

به جای این سؤالات چه سؤالاتی را می توانیم از خودمان بپرسیم؟

? چطور این اتفاق مدیریت کنم؟
? من چه کاری می تونم در این شرایط انجام بدم؟
? چطور می تونم سهم خودم در این شرایط انجام بدم؟
? چطور می تونم به انتشار احساس خوب در اطرافیانم کمک کنم؟
?تا زمانی که این شرایط هست، من چه کار کنم ؟ 
? من خودم چطور می تونم به بهبود شرایط جامعه و اطرافیانم کمک کنم؟
? چطور می تونم در کارم یک متخصص باشم که واقعاً به من نیاز داشته باشند؟

 

 

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید