مقالاتتوسعه فردی

هدف گذاری | چگونه هدف گذاری کنیم و به آن برسیم | تکنیک های هدف گذاری

 

سلام به همه شما اهالی رشد  و توسعه فردی ..در این مقاله قصد دارم در باره  هدف و هدف گذاری صحبت کنم.

نکته مهم در هدف گذاری این است که هر فرد باتوجه به موقعیت، شرایط، آرمان‌ها، انتظارات و خواسته‌هایش اهداف متفاوتی دارد، که باید بر اساس استعداد‌هایش بهترین اهداف را انتخاب کند و برای رسیدن به آنها برنامه‌ریزی مشخص داشته باشد تا بتواند پس از مدتی خود را به درستی ارزیابی کرده و تصمیم‌گیری مناسب داشته باشد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک هدفی را مشخص کرده باشید  در ابتدا بسیار ذوق و شوق برای رسیدن به آن داشته اید اما بعد از مدتی خبری از آن شوق اولیه نبوذه و نسبت به هدف تان دلسرد شدید.  خب پس چکار باید کرد؟ در ادامه بیشتر در این رابطه صحبت می کنیم.

هدف گذاری

هدف گذاری چیست؟

 

تعریف هدف گذاری چیست ؟هدفگذاری فرآیندی است که طراحی و پیاده سازی پیشرفت یک شخص یا گروه از طریق آن انجام می شود. هدف گذاری باعث انگیزه می شود و فرد یا گروه را تا رسیدن به هدف یا مقصد مورد نظر راهنمایی می کند. گاهی در کلاسها یا دوره های آموزشی که راجع به هدف  از شرکت کننده ها سوال می کنم ‍‍‍با این پاسخ روبرو می شوم که من هدفی ندارم. به نظر شما کسی که در زندگی هدف ندارد به کجا می خواهد برود. داشتن هدف باعث می شود تا رفتار و اعمال ما تحت تاثیر آن هدف قرار بگیرد و عملکرد ما جهت بگیرد.. مثلا من هدفم این است که زبان انگلیسی یاد بگیریم از زمانی که هدف گذاری می کنم روی این موضوع روی عملکرد من تاثیر می گذارد. مثلا اگر می خواستم فیلم یا سریالی رابا زیر نویس فارسی تماشا کنم تصمیم می گیرم که به جای آن با زیر نویس زبان اصلی برای تقویت زبانم تماشا کنم.

چطور هدفگذاری کنیم و به آن برسیم؟

 

هدف گذاری

چرایی هدف ؟!

مهم تر از هر چیز دیگری در  هدف گذاری  ، این است که در ابتدا و قبل از اینکه هدفی را برای خود در نظر بگیرید، بدانید که “چرا” می‌خواهید به آن هدف دست پیدا کنید؟ تا زمانی که پاسخ قانع کننده ای برای این”چرا” نداشته باشید، نمی‌توانید به صورت پایدار و ثابت قدم در مسیر حرکت کنید. به عنوان مثال من می خواهم وزنم را کاهش دهم . چرا ؟ چون لباس های مورد علاقه ام را بپوشم . چرا این موضوع  برایت مهم است ؟چون اعتماد به نفسم بالاتر برود. چرا افزایش اعتماد به نفس برایت ضروری است. چون دوست دارم با افراد بیشتری ارتباط داشته باشم. چرا ارتباطات برایت مهم است. چون دوست دارم در اجتماع مورد توجه باشم, رشد کنم و دستاورد داشته باشم . چرا فکر می کنی تناسب اندام به ارتباطاتت کمک می کند. چون ظاهر مهم است و عقل اغلب آدمها به چشم شونه! 😉 

اگر در هدف خود به تعداد کافی به چرایی نرسیدید بدانید که هدف شما درست انتخاب نشده است و ممکن است هوس یا رویا باشد.

۵ تا چرایی محکم برای این هدف باید داشته باشم تا انگیزه م قوی باشد تا با برخورد با چالش ها و موانع به راحتی دست از تلاش بر ندارم.

هدف گذاری بر مبنای ارزش ها و رسالت زندگی

 

شاید شما هم با افرادی مواجه شدید که از شغل خود راضی نیستند‌‍؛ نمی دانند در زندگی چه می خواهند؛ در انتخابهایشان در زندگی بسیار دچار تردید می شوند؛ نمی دانند در ایران بمانند یا مهاجرت کنند و…در این مرحله و در این شرایط داشتن یک قطب نما یا همان رسالت زندگی بسیار در تصمیم گیری ها به ما کمک می کند.

مهارت تاب آوری و تحمل سختی

رسالت یک فرد مقصود فلسفه وجودی آن فرد است.  پاسخ به این سوال که برای چه کاری به این دنیا آمده ام؟ رسالت زندگی هر فرد منحصر به فرد اوست که باعث می شود او از سایر افراد در این عالم جدا شود. رسالت هر فرد باید موجب رضایت مندی او باشد و موجب خشنودی او را فراهم کند. در حقیقت تفاوت بین رسالت و هدف این است ک رسالت به هدف جهت می دهد و دورنمای دورتر و بزرگتری دارد.

ارزشها هم معیارهایی هستند( ارزش‌ آزادی؛ صداقت؛ ثروت؛ خانواده؛ سلامتی و…) که بر اساس آنها انتخاب می کنیم؛ تصمیم می گیریم و رفتار می کنیم. بعد از آنکه قطب نمای حرکت را مشخصی کردیم حال هدف گذاری را در جهت رسالت مان و مطابق با ارزشهای خود انجام می دهیم. در این بین استعداد و علایق مان هم بسیار مهم است. به عنوان مثال رسالت من آموزش و کمک به رشد افراد است و اینکه بتوانند به حال درونی خوب برسند. ارزش مهم من تاثیرگذاری است. علاقه و استعداد سخنوری هم دارم .حال می خواهم هدفم را در نظر بگیرم. یکی از هدفهایم آموزش اصلاح باورهاست. خب این هدف هم در راستای علاقه و استعداد و ارزش من است هم در راستای رسالت زندگیم.

اگر به هدفم نرسم چی؟

 

مسیر هدف به اندازه خود هدف مهم است.

آنتونی رابینز : فرض کنید هدف گذاری کردید که بتوانید در سال مالی جدید حدود ۱۰۰۰۰۰ دلار درآمد کسب کنید. اما شما بجای اینکه تمرکز خود را بر روی این مبلغ بگذارید. شما ابتدا باید در نظر بگیرید که چرا به دنبال چنین هدفی هستید و چطور طی مسیر شما تا رسیدن به این هدف کمک می‌کند که شما انسان بهتری شوید و رشد کنید.

  این مسیر هدف است که شما را می‌سازد و باعث پیشرفت شما می‌شود نه خود هدف. گاهی ما هدف گذاری می کنیم, در مسیر به خوبی رشد می‌کنیم اما به هدفمان هم نمی‌رسیم. اما همین رشد عامل موفقیت‌های بعدی و بزرگ‌تر ما می‌شود. بنابراین در پاسخ به این سوال که اگر به هدفم نرسم چی. حتی اگر به هدفی که درنظر داشتیم نرسیم در مسیر رسیدن به هدف آنقدر تجربه کسب می کنیم و تغییر می کنیم که به انسان متفاوتی با مهارت ها و تسلط بیشتر، اعتماد به نفس بالاتر تبدیل می شویم. فرض کنید من می خواهم یک سخنران انگیزشی شوم. برای تحقق هدفم دوره های کلاس فن بیان و  سخنرانی ، فن بیان شرکت می کنم ، کتابهای مرتبط را می خوانم و بسیار در این حوزه تلاش می کنم. اما به هدفی که در نظر داشتم نمی رسم. من در این مسیر آموزشهای زیادی دیدم, تمرینات زیادی انجام دادم , در کل به انسان متفاوت تری از قبل تبدیل شدم , حتی اگر به هدفم نرسم. ضمنا اگر هنوز در دوره رایگان فن بیان و سخنرانی ما شرکت نکردید ، وارد شوید.

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی

هدف گذاری برایان تریسی

هدف گذاری

قدم اول : مشخص کنید دقیقاً در هر قسمت از زندگیتان چه می خواهید؟

این کار بلافاصله شما را از ۸۰ تا ۹۰ درصد جامعه جدا می کند. مهمترین کلمه ای که من در علم موفقیت پیدا کرده ام « شفافیت » است. افراد موفق در مورد چیزی که می خواهند خیلی شفاف و روشن هستند. در واقع تا هدف نداشته باشید نمی توانید هدف گذاری کنید. آیا می دانید خواسته قلبی تان چیست؟ هدف باید روشن، شفاف، دست یافتنی و واقعی باشد.  آدم های موفق از چهار بعد خانواده، درآمد، سلامتی و سرمایه خالص دیدگاه روشنی دارند

قدم دوم : تمام اهداف خود را مکتوب کنید 

بررسی ها نشان می دهد تنها ۳ درصد از افراد هدف خود را به صورت مکتوب مشخص می کنند. این درحالی است که نوشتن می تواند ۱۰ برابر امکان رسیدن به هدف را بیشتر کند. هر آنچه که شما می نویسید مستقیماً در ضمیر ناخودآگاهتان برنامه ریزی می شود. اهداف شما باید “شفاف” و “خاص” و “با جزئیات” و “قابل اندازه گیری” باشند.

قدم سوم :زمان بندی داشته باشید

قانون پارکینسون: هر کاری به اندازه ای که شما برایش زمان تعیین می کنید، طول می کشد. بنابراین زمان بندی برای هدف بسیار مهم است. بعد از این مرحله در هدف گذاری، هر هدف را به گام های کوچکتر تقسیم کنید برای هر کدام از آن گام ها مهلت های کوتاه تری مشخص کنید.

قدم چهارم : موانع و محدودیت های احتمالی را شناسایی کنید

طبق اصول هدف گذاری برایان تریسی ۸۰ درصد موانع و محدودیت ها در درون انسان است و تنها ۲۰ درصد از محدودیت ها وجود خارجی دارند. این تئوری به قانون ۸۰-۲۰ معروف است. باورهای منفی در هدف گذاری، محدودیت های ذهنی ایجاد می کنند و باید آنها را شناسایی و برطرف کرد.

قدم پنجم : اطلاعات و مهارت های لازم را شناسایی کنید

مهارت هایی را که باید توسعه دهید تا در ۱۰ درصد بالای زمینه کاری خودتان باشید را شناسایی کنید و آن ها را مکتوب کنید. مهمترین مهارت ها را به صورت لیستی بنویسید و سپس مهارت شماره یک را مشخص کنید. هدف گذاری برایان تریسی روی بهبود فردی و ارتقا مهارت ها تاکید دارد.

قدم ششم : همراه و حامی پیدا کنید

آیا می خواهید به تنهایی بار همه مشکلات را به دوش بکشید. تعداد افرادی که توانسته اند در یک استارتاپ به صورت منفرد، پیشرفت کنند چند نفر است؟ افراد زیادی هستند که می توانند و می خواهند به شما کمک کنند کافیست این افراد را در زمان مناسب پیدا کنید موفق ترین مردم کسانی هستند که بزرگترین شبکه را از کسانی که به یکدیگر می توانند کمک کنند را ساخته و نگهداری می کنند.

قدم هفتم : یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید

چک لیستی از تمام کارهایی که از ابتدا تا انتها باید انجام دهید ، تهیه کنید. احتمال رسیدن به هدف تان ۱۰ برابر می شود. این یکی از مهم ترین کارها در هدف گذاری برایان تریسی است.

قدم هشتم : لیست گام ها را اولویت بندی کنید

 

انرژی ، زمان و توان ما محدود است برای همین اولویت بندی اهداف و تمرکز روی اولویت های اصلی بسیار مهم است . قانون ۲۰-۸۰ در مورد این قضیه را میتوان این گونه بیان کرد که ۲۰ درصد زمانی که در ابتدای کار سازماندهی میکنید ارزشی معادل ۸۰ درصد زمانی است که بدون سازماندهی آن کار را انجام می دهید.

قدم نهم : برنامه ریزی داشته باشید

همه ی افراد موفق از قبل برنامه ریزی می کنند. بهتر است یک برنامه ریزی ماهانه، هفتگی و روزانه را تنظیم کنید. به این ترتیب از شب قبل می دانید برای فردا چه برنامه ای کنید. همینطور مشخص است در هفته بعدی و ماه بعد باید چه کارهایی انجام شود.

قدم دهم : برای هر روز یک اولویت اصلی در نظر بگیرید

مشخص بودن هدف و تمرکز داشتن در هر روز از مهمترین نکات کلیدی رسیدن به موفقیت است. برایان تریسی پیشنهاد می کند که کارآفرینان ۷ کار مهم را برای هر هدف به ترتیب اهمیت رتبه بندی کنند و طبق آن کار را انجام دهند.

قدم یازدهم :  انضباط شخصی داشته باشید

 مهم ترین وظیفه شما اینست که تک تک وظایف محوله را به طور کامل انجام دهید. تا زمانی که ۱۰۰ درصد کار تمام نشده نباید آن را رها کنید. به مرور عادت می کنید که خودتان مثل یک ناظم مدرسه، مراقب انجام کارها باشید. با انجام هر کار ساده اعتماد به نفس بیشتری برای ادامه کار پیدا می کنید.

قدم دوازدهم: از قدرت تجسم خلاق استفاده کنید

 تجسم ذهنی نوعی تصویرسازی است که روی ضمیر ناخودآگاه فرد تاثیرگذار است. شما باید در ذهنتان یک تصویر واضح و روشن و هیجان انگیز و احساسی از هدفت تان خلق کنید. به طوری که انگار همین الآن به واقعیت تبدیل شده است. اهداف تان را ببینید که هم اکنون به آنها دست پیدا کرده اید. خودتان را تصور کنید که از به انجام رساندن آن هدف در حال لذت بردن هستید. اگر هدف تان یک خانه زیبا است ، خودتان را در حال زندگی کردن در یک خانه زیبا ببینید.

برای هدف گذاری عملی و حرفه ای فیلم وبینار از هدف گذاری تا موفقیت  پیشنهاد ما به شماست؛ که بتوانید هدفگذاری اصولی را بیاموزید .لینک آن در ادامه امده است.

فیلم وبینار از هدف گذاری تا موفقیت 

 

 

هدف گذاری | چگونه هدف گذاری کنیم و به آن برسیم | تکنیک های هدف گذاری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید