رفع خجولی – راهکارهای رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس

سلام دوستان عزیزم در این مقاله قصد دارم در رابطه با رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس صحبت کنم . خیلی از افراد بدون اینکه بدانند خجولی گری را دارند . اگر این مسئله را رفع نکنیم از عوارض آن رنج می بریم. خجولی حسی است که مانع از حضور شما در یک جمع ، درخواست دادن، نه گفتن ، اظهار نظر کردن و … می شود. داخل جمع نشدن شما در حالی که همه در حال صحبت و برقراری ارتباط هستند یا حس استرسی که با نگاه دیگران به شما وارد می شود نشانه آشنایی از خجالتی بودن است که اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد  و باعث می شود حس خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید . با تمام  مشکلاتی که کم رویی و خجولی گری به بار می آورد باید بدانیم که خجولی گری یک روند قابل تغیر است و  چالشی است که با بی توجهی خود افراد به مشکلی حاد تبدیل شده است و به راحتی می توان با تکنیک های رفع خجولی و کم حرفی آن را برطرف نمود. سئوالات زیر دغدغه بسیار از افراد خجول است .

  • چرا نمی‌توانم حرف‌هایم را در جایی که باید بزنم؟
  • چرا  از من مردم  سوء استفاده می‌کنند؟
  • چگونه می‌توانم بر ترس و استرس خود برای صحبت در جمع غلبه کنم؟
  • چگونه می‌توانم به‌راحتی و بدون ترس با دیگران ارتباط برقرار کنم و اعتماد آنان را به خود جلب نمایم ؟
  • چطور می‌توانم به‌راحتی خجولی در مورد پول و مسائل مالی را کنار بگذارم؟
  • آیا رفع خجولی واقعاً عملی است ؟

خبر خوب این است که می توان بر خجولی با تکنیک های رفع خجولی غلبه کرد. 

 

نگید من خجالتی هستم! 

من بارها با افرادی روبرو شدم که به خود نسبت خجول داده اند اما من در برخورد با شخص متوجه این موضوع نشدم ، پس نیازی به جار زدن این موضوع نیست!

چون در اکثر موارد این موضوع اصلاً مشخص نیست ، ولی وقتی راجع به آن صحبت می کنید در ذهن طرف مقابل این مسئله پررنگتر می شود. 

به خودتان برچسب خجول بودن نزنید!

به هیچ وجه به خودتان برچسب خجالتی بودن نزنید، بلکه به خود به عنوان یک فرد معمولی نگاه کنید. تصویر ذهنی که از خودتان دارید بسیار مهم است . سعی کنید یک تصویر ذهنی از یک فرد با اعتماد به نفس بالا را در ذهن خود ببنیید.

این مقاله را بخوانید :تمرین افزایش اعتماد به نفس

نگران سرخ شدن نباشید!

وقتی خجالت می‌کشید هورمون آدرنالین در بدن‌تان آزاد می‌شود. این هورمون یک محرک طبیعی است و تأثیرات مختلفی روی بدن می‌گذارد که یکی از آن سرخ شدن صورت است . پس این واکنش طبیعی بدن است و هرچقدر بتوانید آرامش خودتان را  در این موقعیت حفظ کنید راحتتر با این مسئله کنار خواهید آمد.

سرزنش ، احساس گناه ممنوع!

برای رفع خجولی باید روی واگویه های ذهنی خود کار کنیم. اینکه بعد از یک خرابکاری چقدر خودتان را سرزنش می کنید ، به چه میزان احساس گناه دارید بسیار مهم است . سرزش و احساس گناه قاتل عزت نفس و اعتماد به نفس است و برای رفع خجولی باید حواستان به این مسئله باشد . 

نقاط قوت خودتان را بشناسید

برای رفع خجولی گام مهم این است که نقاط قوت خود را بسازید . یک لیست از ویژگی ها و دارائی های مثبت خود بنویسید مثل خانواده و دوستان خوب ، درآمد ، حس خوب ، قد متناسب و … سعی کنید همیشه به این لیست نقاط قوتتان را اضافه کنید و همیشه به خودتان این موارد را یادآوری کنید. تمرکز برروی داشته ها گامی مهم برای افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی است .

 

این مقاله را بخوانید :تمرین افزایش اعتماد به نفس

با چه کسانی در ارتباط نزدیک هستید

معمولاً افراد خجول دوستان کمتری نسبت به افراد معمولی دارند و از آن طرف روابطشان با همان تعداد معدود عمیق است ، از همین رو باید با دقت بیشتر دو رو بری های خود را انتخاب کنند . اگر من یک فرد خجالتی باشم و با افرادی که اعتماد به نفس بالاتری نسبت به من دارند معاشرت کنم همین ارتباط به شدت در رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس من می تواند نقش داشته باشد.

وارد ترسهایتان شوید

از چه موقعیت هایی خجالت می کشید . آیا از صحبت کردن مقابل جمع هراس دارید ؟ آیا درخواست کردن برای شما سخت است ؟ خب اگر این طور است که دور شدن از موقعیت ها نه تنها به شما کمک نمی کند بلکه آن ترس را در ذهن شما بزرگ و بزرگ تر می کند . پس در اولین فرصت وارد ترسهایتان شوید و ببینید که چقدر خجالت هایمان گاهی در موارد واقعا ً بی ارزش بوده است . 

 

این مقاله را بخوانید : عزت نفس و اعتماد به نفس

 

لیستی از نگرانی ها و خجولی گری هایتان تهیه کنید

برای رفع خجولی این تمرین خیلی می تواند به شما کمک کند . یک لیستی از نگرانی ها و موقعیت هایی که در آنها قرار می گیرید تهیه کنید . برای به اتمام رساندن و حذف این نگرانی ها نقشه راه ترسیم کنید. مثلاً فرش کنید که شما از صحبت با جنس مخالف خجالت می کشید ، چون در این موقعیت نمی دانید رفتار رو برخورد مناسب چیست پس خجالت می کشید . حال باید برای این موقعیت راهکار مناسب بیابیم ، یعنی من بدانم که دفعه بعد که قرار است با یک نفر صحبت کنم چطور صحبت را شروع کنم ، چطور ارتباط را ایجاد کنم ..

 

 

پیشنهاد ویژ شرکت در سمینار افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی

⇓⇓⇓⇓⇓⇓

رفع خجولی

درباره نویسنده

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم آموزش فن بیان، سخنراني و پیشرفت شخصی است .

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
دوست قدرتمندم آماده ای برای شرکت در یک دوره رایگان و بی نظیر
دوره رایگان فن بیان و سخنرانی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید