مقالاتاعتماد به نفس و عزت نفس

رفع خجولی | تست کمرویی و خجالتی بودن | راهکار رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس

 

سلام  سلام سلام بر دوستان پرانرژی و هدفمند. در این مقاله در رابطه با رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس صحبت خواهم کرد . داشتم در این موضوع جستجویی در اینترنت می کردم تا ببنیم که دغدغه بیشتر افراد در این حوزه چیست و جالب است به این عبارت برخوردم: دعای رفع خجالت . 🙄  😉 . یعنی اینکه من بنشینم کنج خانه و با دعا خواندن و التماس کردن، خجالتم رفع شود!

 در همین ابتدا به شما پیشنهاد می کنم ویدئوی ۳ راه کار مهم برای این که خجالتی نباشیم را تماشا کنید:

رفع خجولی هم مانند سخنرانی نیاز به تمرین کردن دارد. مثلا فردی از صحبت کردن با جنس مخالف، خجالت می کشد. خب چه کار کند؟ باید اصول صحیح برقراری ارتباط را بیاموزد و بعد سعی کند ارتباطاتی هدفمند در این زمینه را فراهم کند. خیلی از افراد بدون این که بدانند خجولی گری را دارند، در مواجهه با یکسری از موقعیت ها، دچار کم رویی می شوند. دانستن و عمل کردن به راه های افزایش اعتماد به نفس باعث می شود که ما بتوانیم با تمرینات رفع خجولی این مسئله را کمرنگ کنیم و از بین ببریم. اگر این مسئله را رفع نکنیم از عوارض آن رنج خواهیم برد. خجولی حسی است که مانع از حضور شما در یک جمع، درخواست دادن، نه گفتن، اظهار نظر کردن و … می شود. داخل جمع نشدن شما در حالی که همه در حال صحبت و برقراری ارتباط هستند یا حس استرسی که با نگاه دیگران به شما وارد می شود نشانه های آشنایی از خجالتی بودن است که اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد و باعث می شود حس خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید. با تمام مشکلاتی که کم رویی و خجولی گری به بار می آورد باید بدانیم که خجولی گری یک روند قابل تغییر است و چالشی است که با بی توجهی خود فرد به مشکلی حاد تبدیل شده است و به راحتی می توان با تکنیک های رفع خجولی، کم رویی و کم حرفی آن را برطرف نمود.

تمرین برای رفع خجولی

دغدغه های افراد خجول

 • چرا نمی‌توانم حرف‌هایم را در جایی که باید بزنم؟
 • چرا مردم از من سوء استفاده می‌کنند؟
 • چگونه می‌توانم بر ترس و استرس خود برای صحبت در جمع غلبه کنم؟
 • چگونه می‌توانم به‌راحتی و بدون ترس با دیگران ارتباط برقرار کنم و اعتماد آنان را جلب نمایم؟
 • چطور می‌توانم خجولی در مورد پول و مسائل مالی را کنار بگذارم؟
 • آیا رفع خجولی واقعاً عملی است ؟

خبر خوب این است که می توان بر خجولی با تکنیک های رفع خجولی غلبه کرد. 

تکنیک های رفع خجولی

اگر می خواهید خجالت را کنار بگذارید از این قسمت مقاله به بعد رو با دقت کامل بخوانید و در صورت نیاز دو یا سه بار هم این نکات را بخوانید تا ملکه ذهنتان شود.

نگید من خجالتی هستم!

تلقین خجالتی بودن

 

من بارها با افرادی روبرو شدم که به خود نسبت خجول بودن داده اند. اما من در برخورد با شخص متوجه این موضوع نشدم، پس نیازی به جار زدن این موضوع نیست!

چون در اکثر موارد این موضوع اصلاً مشخص نیست، ولی وقتی راجع به آن صحبت می کنید در ذهن طرف مقابل این مسئله پررنگتر می شود. 

تفاوت خجالتی بودن و درونگرایی

برای بسیاری از افراد سوال است که درونگرایی و خجالتی بودن چه فرقی دارد. کم نیستند کسانی که درونگرایی را بیانِ علمی خجالتی بودن می‌دانند. خجالتی بودن و درون‌گرایی معادل هم نیستندکمرویی و خجولی ناشی از کمبود اعتماد به نفس است و به معنی ترس از قضاوت منفی..  اما درون‌گرایی یعنی ترجیح دادن محیط ‌های آرام و با کمترین میزان هیجان.

در همین راستا دعوت می‌کنیم ویدئویی با عنوان «استعداد و قدرت افراد درون‌گرا» از سری کنفرانس‌های TED را تماشا کنید.

 

درونگرایی یکی از ویژگی های شخصیتی فرد محسوب می شود که قابل تغییر نمی باشد و تلاش برای تغییر فرد درونگرا و تبدیل آن به یک شخص برونگرا فقط باعث ایجاد استرس و از بین رفتن عزت نفس او می گردد و قابل تغییر نیست. افراد درونگرا از تنها بودن لذت می برند. اما افرادی که کم رو هستند تمایل به برقراری ارتباط و بودن در فضاهای اجتماعی و تعامل را دارند اما مهارت کافی را ندارند و با کسب مهارت و تمرین می توانند بر کمرویی خود غلبه کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که از نظر ما افرادی که سریع و بیشتر از بقیه صحبت می‌کنند به مراتب شایسته‌تر، دوست‌داشتنی‌تر و حتی باهوش‌تر از افراد آرام هستند.

به خودتان برچسب خجول بودن نزنید!

به هیچ وجه به خودتان برچسب خجالتی بودن نزنید، بلکه به خود به عنوان یک فرد معمولی نگاه کنید. تصویر ذهنی که از خودتان دارید بسیار مهم است. سعی کنید یک تصویر ذهنی از یک فرد با اعتماد به نفس بالا را در ذهن خود ببنیید.

این مقاله را بخوانید :تمرین افزایش اعتماد به نفس

نگران سرخ شدن نباشید!

وقتی خجالت می‌کشید هورمون آدرنالین در بدن‌تان آزاد می‌شود. این هورمون یک محرک طبیعی است و تأثیرات مختلفی روی بدن می‌گذارد که یکی از آن سرخ شدن صورت است. پس این واکنش طبیعی بدن است و هرچقدر بتوانید آرامش خودتان را در این موقعیت حفظ کنید راحت تر با این مسئله کنار خواهید آمد.

سرزنش ، احساس گناه ممنوع!

برای رفع خجولی باید روی واگویه های ذهنی خود کار کنیم. این که بعد از یک خراب کاری چقدر خودتان را سرزنش می کنید، به چه میزان احساس گناه دارید بسیار مهم است. سرزش و احساس گناه قاتل عزت نفس و اعتماد به نفس است و برای رفع خجولی باید حواستان به این مسئله باشد. 

نقاط قوت خودتان را بشناسید

برای رفع خجولی گام مهم این است که نقاط قوت خود را بسازید. یک لیست از ویژگی ها و دارائی های مثبت خود بنویسید مثل خانواده و دوستان خوب، درآمد، حس خوب، قد متناسب و … سعی کنید همیشه به این لیست نقاط قوتتان را اضافه کنید و همیشه به خودتان این موارد را یادآوری کنید. تمرکز برروی داشته ها گامی مهم برای افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی است .

 

این مقاله را بخوانید :تمرین افزایش اعتماد به نفس

دوستان با اعتماد به نفس انتخاب کنید

معمولاً افراد خجول دوستان کمتری نسبت به افراد معمولی دارند و از آن طرف روابطشان با همان تعداد معدود عمیق است، از همین رو باید با دقت بیشتر دو رو بری های خود را انتخاب کنند. اگر من یک فرد خجالتی باشم و با افرادی که اعتماد به نفس بالاتری نسبت به من دارند معاشرت کنم همین ارتباط به شدت در رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس من می تواند نقش داشته باشد.

اعتماد به نفس در رفع خجولی

 

وارد ترس هایتان شوید

از چه موقعیت هایی خجالت می کشید. آیا از صحبت کردن مقابل جمع هراس دارید؟ آیا درخواست کردن برای شما سخت است ؟ خب اگر این طور است که دور شدن از موقعیت ها نه تنها به شما کمک نمی کند بلکه آن ترس را در ذهن شما بزرگ و بزرگ تر می کند. پس در اولین فرصت وارد ترس هایتان شوید و ببینید که چقدر خجالت هایمان گاهی در موارد واقعا ً بی ارزش بوده است. 

 

این مقاله را بخوانید : عزت نفس و اعتماد به نفس

 

درمان کم حرفی در جمع

همانطور که در مقاله رفع کم حرفی و خجالت صحبت کردیم برای درمان کم حرفی تمرینی که وجود دارد این است که در طول روز سعی کنید در مورد موضوعات مختلف، بداهه صحبت کنید. مثلاً دیوار، سنگ، کمد، آبکش، دلار، ثروت، شادی، غرور، بخشش، آینده و…. نکته مهم این است که حتماً تا سه دقیقه صحبت کنید. یعنی این طور نباشد که یک دقیقه صحبت کنیم بعد چون چیزی به ذهنمان نمی رسد رها کنیم. این تمرین زمانی موثر است که سه الی پنج دقیقه راجع به موضوعات مختلف صحبت کنیم. همین الان لطفا زمان بگیرید و در رابطه با آبنبات چوبی سه دقیقه صحبت کنید ۸-) 

این تمرین برای درمان کم حرفی معجزه می کند.

لیستی از نگرانی ها و خجولی گری هایتان تهیه کنید

برای رفع خجولی این تمرین خیلی می تواند به شما کمک کند. یک لیستی از نگرانی ها و موقعیت هایی که در آن ها قرار می گیرید تهیه کنید. برای به اتمام رساندن و حذف این نگرانی ها نقشه راه ترسیم کنید. مثلاً فرض کنید که شما از صحبت با جنس مخالف خجالت می کشید، چون در این موقعیت نمی دانید رفتار و برخورد مناسب چیست. پس خجالت می کشید. حال باید برای این موقعیت راه کار مناسب بیابیم، یعنی من بدانم که دفعه بعد که قرار است با یک نفر صحبت کنم چطور صحبت را شروع کنم، چطور ارتباط را ایجاد کنم.

چند توصیه برای رفع خجولی و غلبه بر خجالتی بودن:

اگر کسى تصمیم جدى داشته باشد، می تواند با این مشکل مقابله کند اولین گام تغییر، خواستن است. پس این توصیه ها را جدی بگیرید و بخواهید که تغییر کنید و خجول نباشید.
 
۱- در دادن سلام پیش قدم باشید.
۲- بعد از سلام با جملات مرسوم، احوال‏پرسى کنید و اجازه بدهید افراد دیگر اول از اون ها جدا بشوند.
۳- در کارهاى اجتماعى، در محیط خانه و … در فعالیت های دسته جمعى شرکت نموده و نقش فعالى رابپذیرید.

۴- هنگام صحبت با دیگران یا در مقابل جمع به اعضاى بدن خود (دست، پا، نحوه صحبت و…) هیچ توجهى نکنید و توجه خود را بر مطلبى که می گویید متمرکز نمایید. این به معنای عدم استفائه از زبان بدن نیست.(مفهوم این است که حرکات بدن نباید تمرکز شما را از اصل صحبت ها پرت کند).
۵- قبل از این که مطلبى را در مقابل جمع بازگو کنید چندین بار در مقابل آینه تکرار کرده و فرض کنید در مقابل جمع هستید.
۶- سعى کنید بر آن چه می ‏خواهید بگویید تسلط کافى داشته باشید.

۷- اگر با شکست مواجه شدید، خود را نبازید و براى بار دیگر خود را آماده انجام آن کار نمایید.
۸- قبل از این که در مقابل جمع قرار بگیرید به خود تلقین کنید که «می توانم در مقابل جمع صحبت کنم».
۹- زمانی که حالت اضطراب در شما ایجاد می شود سعى کنید همه ماهیچه‏ هاى بدن تان را آرام و شل کنید.

۱۰- براى شکستن جو حاکم بر جمع و آرامش در صحبت کردن سعى کنید داستان‏ هاى کوچک، طنز، لطیفه‏ هاى شیرین و مناسب را که افراد خبره در جلسات سخنرانى بیان می کنند، در دفترچه ‏اى یادداشت کنید و در شرایط مقتضى از آن ها استفاده نمایید .

آزمون آنلاین کمرویی و رفع خجولی

آزمون آنلاین کمرویی و رفع خجولی

 

آیا شما کم رو هستید؟ نسبت به روابط خود با دیگران مطمئن نیستید؟ آیا این احساس ناراحتی که در شما، سبب رفتار تشویش آمیز می شود مانع آن است که استعداد ذهنی و درونی خود را نشان بدهید؟ افراد کم رو از همه کس می ترسند و از برخورد با دیگران حتی اگر خیلی مختصر و کوتاه هم باشد خجالت می کشند. احساسات منفی مانند افسردگی، اضطراب و احساس تنهایی از همراهان کم رویی هستند. آیا شما هم در برخورد با دیگران در خود فرو می روید؟ این آزمون به شما در شناخت بیشتر خودتان کمک می کند.

 

 

کمرویی و خجالت

کانال تلگرام رفع خجولی

 

دز کانال تلگرام سخن سبز فایل های صوتی بسیاری در رابطه با رفع خجالت ، افزایش عزت نفس ،افزایش اعتماد به نفس قرار داده شده است . حتما به شما توصیه می کنم عضو این کانال شوید.

sokhane_sabz@   

برای ورود به کانال تلگرام با فیلترشکن وارد لینک پائین صفحه بشید.

کانال تلگرام سخن سبز

 

پیشنهاد ویژه تهیه محصول غیر حضوری افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی

⇓⇓⇓⇓⇓⇓

دوره آموزشی افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی

رفع خجولی – راهکارهای رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

 1. سلام خجولی وکمرویی و بی اعتماد به نفسی و استرس و اضطراب و ترس اگه بصورت ذاتی باشه میشه بطور کامل رفعش کرد اون بخش ذاتی رو؟

  1. سلام .خجولی و کمرویی از دوران کودکی اکتسابی است . یعنی ما رفتارهای خجولی گری به مرور کسب می کنیم حتی از پدر و مادر. بله قابل رفع هست . دوره انلاین اعتماد به نفس و رفع خجولی و دوره حضوری اعتماد به نفس هر دو برای شما مفید است

   https://sokhanesabz.com/product/training-public-speaking-online/

 2. سلام خجولی وکمرویی و بی اعتماد به نفسی و استرس و اضطراب و ترس اگه بصورت ذاتی باشه میشه بطور کامل رفعش کرد اون بخش ذاتیه رو؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید