اعتماد به نفس و عزت نفسمقالات

رفع خجولی | تست کمرویی و خجالتی بودن | راهکار رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس

 

سلام  سلام سلام بردوستان پرانرژی و هدفمند …در این مقاله  و همینطور ویدئو بالا  در رابطه با رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس صحبت خواهم کرد . داشتم در این موضوع جستجویی در اینترنت می کردم تا ببنیم که دغدغه بیشتر افراد در این حوزه چیست و جالب است به این عبارت برخوردم: دعای رفع خجالت . 🙄  😉 . یعنی اینکه من بنشینم کنج خانه و با دعا خواندن و التماس کردن، خجالتم رفع شود! رفع خجولی هم مانند سخنرانی نیاز به تمرین کردن دارد. مثال من از صحبت کردن با جنس مخالف، خجالت می کشم. خب چه کار کنم ؟ باید اصول صحیح برقراری ارتباط را بیاموزم و بعد سعی کنم ارتباطاتی هدفمند در این زمینه را فراهم کنم . خیلی از افراد بدون اینکه بدانند خجولی گری را دارند، در مواجهه با یکسری از موقعیت های دچار کم رویی می شوند. دانستن و عمل کردن به  راههای افزایش اعتماد به نفس  باعث می شود که ما بتوانیم با تمرینات رفع خجولی این مسئله را کمرنگ کنیم و از بین ببریم . اگر این مسئله را رفع نکنیم از عوارض آن رنج می بریم. خجولی حسی است که مانع از حضور شما در یک جمع ، درخواست دادن، نه گفتن ، اظهار نظر کردن و … می شود. داخل جمع نشدن شما در حالی که همه در حال صحبت و برقراری ارتباط هستند یا حس استرسی که با نگاه دیگران به شما وارد می شود نشانه آشنایی از خجالتی بودن است که اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد  و باعث می شود حس خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید . با تمام  مشکلاتی که کم رویی و خجولی گری به بار می آورد باید بدانیم که خجولی گری یک روند قابل تغیر است و  چالشی است که با بی توجهی خود افراد به مشکلی حاد تبدیل شده است و به راحتی می توان با تکنیک های رفع خجولی ، کم رویی و کم حرفی آن را برطرف نمود. سئوالات زیر دغدغه بسیار از افراد خجول است .

  • چرا نمی‌توانم حرف‌هایم را در جایی که باید بزنم؟
  • چرا  از من مردم  سوء استفاده می‌کنند؟
  • چگونه می‌توانم بر ترس و استرس خود برای صحبت در جمع غلبه کنم؟
  • چگونه می‌توانم به‌راحتی و بدون ترس با دیگران ارتباط برقرار کنم و اعتماد آنان را به خود جلب نمایم ؟
  • چطور می‌توانم به‌راحتی خجولی در مورد پول و مسائل مالی را کنار بگذارم؟
  • آیا رفع خجولی واقعاً عملی است ؟

خبر خوب این است که می توان بر خجولی با تکنیک های رفع خجولی غلبه کرد. 

 

نگید من خجالتی هستم! 

من بارها با افرادی روبرو شدم که به خود نسبت خجول داده اند اما من در برخورد با شخص متوجه این موضوع نشدم ، پس نیازی به جار زدن این موضوع نیست!

چون در اکثر موارد این موضوع اصلاً مشخص نیست ، ولی وقتی راجع به آن صحبت می کنید در ذهن طرف مقابل این مسئله پررنگتر می شود. 

تفاوت خجالتی بودن و درونگرایی

 

برای بسیاری از افراد سوال است که درونگرایی و خجالتی بودن چه فرقی دارد. کم نیستند کسانی که درونگرایی را بیانِ علمی خجالتی بودن می‌دانند. خجالتی بودن و درون‌گرایی معادل هم نیستندکمرویی که ناشی از کمبود اعتماد به نفس است به معنی ترس از قضاوت منفی است و درون‌گرایی یعنی ترجیح دادن محیط ‌های آرام و با کمترین میزان هیجان.

 

در همین راستا دعوت می‌کنیم ویدئویی با عنوان «استعداد و قدرت افراد درون‌گرا» از سری کنفرانس‌های TED را تماشا کنید.

 

 

درونگرایی یکی از ویژگی های شخصیتی فرد محسوب می شود که قابل تغییر نمی باشد و تلاش برای تغییر فرد درونگرا و تبدیل آن به یک شخص برونگرا فقط باعث ایجاد استرس و از بین رفتن عزت نفس او می گردد و قابل تغییر نیست.  افراد درونگرا از تنها بودن لذت می برند. اما افرادی که کم رو هستند تمایل به برقراری ارتباط و بودن در فضاهای اجتماعی و تعامل را دارند اما مهارت کافی را ندارند و با کسب مهارت و تمرین می توانند بر کمرویی خود غلبه کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که از نظر ما افرادی که سریع و بیشتر از بقیه صحبت می‌کنند به مراتب شایسته‌تر، دوست‌داشتنی‌تر و حتی باهوش‌تر از افراد آرام هستند.

به خودتان برچسب خجول بودن نزنید!

به هیچ وجه به خودتان برچسب خجالتی بودن نزنید، بلکه به خود به عنوان یک فرد معمولی نگاه کنید. تصویر ذهنی که از خودتان دارید بسیار مهم است . سعی کنید یک تصویر ذهنی از یک فرد با اعتماد به نفس بالا را در ذهن خود ببنیید.

این مقاله را بخوانید :تمرین افزایش اعتماد به نفس

نگران سرخ شدن نباشید!

وقتی خجالت می‌کشید هورمون آدرنالین در بدن‌تان آزاد می‌شود. این هورمون یک محرک طبیعی است و تأثیرات مختلفی روی بدن می‌گذارد که یکی از آن سرخ شدن صورت است . پس این واکنش طبیعی بدن است و هرچقدر بتوانید آرامش خودتان را  در این موقعیت حفظ کنید راحتتر با این مسئله کنار خواهید آمد.

سرزنش ، احساس گناه ممنوع!

برای رفع خجولی باید روی واگویه های ذهنی خود کار کنیم. اینکه بعد از یک خرابکاری چقدر خودتان را سرزنش می کنید ، به چه میزان احساس گناه دارید بسیار مهم است . سرزش و احساس گناه قاتل عزت نفس و اعتماد به نفس است و برای رفع خجولی باید حواستان به این مسئله باشد . 

نقاط قوت خودتان را بشناسید

برای رفع خجولی گام مهم این است که نقاط قوت خود را بسازید . یک لیست از ویژگی ها و دارائی های مثبت خود بنویسید مثل خانواده و دوستان خوب ، درآمد ، حس خوب ، قد متناسب و … سعی کنید همیشه به این لیست نقاط قوتتان را اضافه کنید و همیشه به خودتان این موارد را یادآوری کنید. تمرکز برروی داشته ها گامی مهم برای افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی است .

 

این مقاله را بخوانید :تمرین افزایش اعتماد به نفس

با چه کسانی در ارتباط نزدیک هستید

معمولاً افراد خجول دوستان کمتری نسبت به افراد معمولی دارند و از آن طرف روابطشان با همان تعداد معدود عمیق است ، از همین رو باید با دقت بیشتر دو رو بری های خود را انتخاب کنند . اگر من یک فرد خجالتی باشم و با افرادی که اعتماد به نفس بالاتری نسبت به من دارند معاشرت کنم همین ارتباط به شدت در رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس من می تواند نقش داشته باشد.

وارد ترسهایتان شوید

از چه موقعیت هایی خجالت می کشید . آیا از صحبت کردن مقابل جمع هراس دارید ؟ آیا درخواست کردن برای شما سخت است ؟ خب اگر این طور است که دور شدن از موقعیت ها نه تنها به شما کمک نمی کند بلکه آن ترس را در ذهن شما بزرگ و بزرگ تر می کند . پس در اولین فرصت وارد ترسهایتان شوید و ببینید که چقدر خجالت هایمان گاهی در موارد واقعا ً بی ارزش بوده است . 

 

این مقاله را بخوانید : عزت نفس و اعتماد به نفس

 

درمان کم حرفی در جمع 

برای درمان کم حرفی تمرینی که وجود دارد این است که در طول روز سعی کنید در مورد موضوعات مختلف،بداهه صحبت کنید. مثلاً دیوار، سنگ،کمد، آبکش، دلار، ثروت، شادی، غرور، بخشش، آینده و…. نکته مهم این است که حتماً تا سه دقیقه صحبت کنید. یعنی اینطور نباشد که یک دقیقه صحبت کنیم بعد چون چیزی به ذهنمان نمی رسد رها کنیم. این تمرین زمانی موثر است که سه الی پنج دقیقه راجع به موضوعات مختلف صحبت کنیم. همین الان لطفا زمان بگیرید و دررابطه با آبنبات چوبی سه دقیقه صحبت کنید ۸-) 

این تمرین برای درمان کم حرفی معجزه می کند.

 

لیستی از نگرانی ها و خجولی گری هایتان تهیه کنید

برای رفع خجولی این تمرین خیلی می تواند به شما کمک کند . یک لیستی از نگرانی ها و موقعیت هایی که در آنها قرار می گیرید تهیه کنید . برای به اتمام رساندن و حذف این نگرانی ها نقشه راه ترسیم کنید. مثلاً فرش کنید که شما از صحبت با جنس مخالف خجالت می کشید ، چون در این موقعیت نمی دانید رفتار رو برخورد مناسب چیست پس خجالت می کشید . حال باید برای این موقعیت راهکار مناسب بیابیم ، یعنی من بدانم که دفعه بعد که قرار است با یک نفر صحبت کنم چطور صحبت را شروع کنم ، چطور ارتباط را ایجاد کنم ..

جند توصیه برای رفع حجولی و غلبه بر خجالتی بودن :

اگر کسى تصمیم جدى داشته باشد، مى‏تواند با این مشکل مقابله کند اولین گام تغییر خواستن است. گا
 
۱- در دادن سلام پیش قدم باشند.
۲- بعد از سلام با جملات مرسوم، احوال‏پرسى کنند و اجازه بدهند افراد دیگر اول از اونها جدا بشوند نه ایشان از اونها .
۳-  که در کارهاى اجتماعى ، در محیط خانه و … در فعالیتهای دسته جمعى شرکت نموده و نقش فعالى رابپذیرند.

۴- هنگام صحبت با دیگران یا در مقابل جمع به اعضاى بدن خود (دست، پا، نحوه صحبت و…) هیچ توجهى نکنند و توجه خود را بر مطلبى که مى‏گویید متمرکز نمایند.
۵- قبلاً مطلبى را که مى‏خواهند در مقابل جمع بازگو کنید چندین بار در مقابل آینه تکرار کرده ، فرض کنند در مقابل جمع هستند.
۶- سعى کنند بر آنچه مى‏خواهید بگویند تسلط کافى داشته باشند

۷- اگر با شکست مواجه شدید، خود را نبازند و براى بار دیگر خود را آماده انجام آن کار نمایند.
۸- قبل از این که در مقابل جمع قرار بگیرند به خود تلقین کنند که «مى‏توانم در مقابل جمع صحبت کنم».
۹- زمانی که حالت اضطراب در ایشان ایجاد می شود سعى کنند همه ماهیچه‏هاى بدنشان را آرام و شل کنند.

۱۰- براى شکستن جو حاکم بر جمع و آرامش در صحبت کردن سعى کنند داستان‏هاى کوچک، طنز، لطیفه‏هاى شیرین و مناسب را که افراد خبره در جلسات سخنرانى بیان مى‏کنند، در دفترچه‏اى یادداشت کنند و در شرایط مقتضى از آنها استفاده نمایند .

آزمون آنلاین کمرویی و رفع خجولی

 

آیا شما کم رو هستید؟ نسبت به روابط خود با دیگران مطمئن نیستید؟ آیا این احساس ناراحتی که در شما، سبب رفتار تشویش آمیز می شود مانع آن است که استعداد ذهنی و درونی خود را نشان بدهید؟ افراد کم رو از همه کس می ترسند و از برخورد با دیگران حتی اگر خیلی مختصر و کوتاه هم باشد خجالت می کشند. احساسات منفی مانند افسردگی، اضطراب و احساس تنهایی از همراهان کم رویی هستند. آیا شما هم در برخورد با دیگران در خود فرو می روید؟ این آزمون به شما در شناخت بیشتر خودتان کمک می کند.

 

کانال تلگرام رفع خجولی

 

دز کانال تلگرام سخن سبز فایل های صوتی بسیاری در رابطه با رفع خجالت ، افزایش عزت نفس ،افزایش اعتماد به نفس قرار داده شده است . حتما به شما توصیه می کنم عضو این کانال شوید.

sokhane_sabz@

کانال تلگرام سخن سبز

 

پیشنهاد ویژه تهیه محصول غیر حضوری افزایش اعتماد به نفس و رفع خجولی

⇓⇓⇓⇓⇓⇓

رفع خجولی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رفع خجولی – راهکارهای رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا