سخنرانيمقالات

زبان بدن چیست | تکنیک های زبان بدن

 سلام سلام خدمت همه همراهان عزیز یکی از موضوعات بسیار پر طرفدار زبان بدن است . موضوعی که کسب مهارت در ان دغدغه بسیاری از افراد است .

زبان بدن چیست؟ 

 زبان بدن به مجموعه ی رفتارهای غیرکلامی و فیزیکی گفته می شود که در آن فرد بدون صحبت کردن قادر به انتقال پیام و برقراری ارتباط با دیگران است. توانایی شناخت و استفاده درست از رابطۀ غیرکلامی یا همان زبان بدن ابزار قدرتمندی است که به شما این امکان را می‌دهد که منظور واقعی‌تان را به فرد مقابل برسانید و تعامل با دیگران را به یک تجربه‌ی آسان و لذت‌بخش تبدیل کنید.

زبان بدن به دلیل اهمیتی که در مباحث ارتباطی دارد، در سال‌های اخیر به سوژه مهمی در پژوهش‌های دانشگاهی رفتارشناسان تبدیل شده است. دکتر آلبرت محرابیان روانشناس و استاد دانشگاه ، در پژوهش‌های خود دریافته که میزان اثرگذاری در ارتباطات به سه عامل کلام، لحن صدا و زبان بدن بستگی دارد که در این بین ۵۵ درصد اثرگذاری به زبان بدن مربوط بوده و عامل کلام تنها ۷ درصد در ارتباطات اثربخش است. 

زبان بدن در سخنرانی

از لحظه‌ای که اولین بار حضار ما را می‌بینند، ۴ تا ۶ ثانیه وقت داریم تأثیر مثبتی روی آنها بگذاریم. حالا چطور کاری کنیم که اولین تأثیر ما مثبت باشد؟ برای این کار، نه‌تنها با استفاده از محتویات سخنرانی، بلکه باید از طریق تسلط خود، شنونده را تحت تأثیر قرار بدهیم. هنگامی که روی سن رفتید با مخاطبان ارتباط مثبتی برقرار کنید .لبخند داشته باشید ، با اعتماد به نفس بالا به انها نگاه کنید. برای شروع سخنرانی از نقل قول، آمار ، سوال یا هر خلاقیتی که خودتان سراغ دارید به کار ببرید.

اگر هنوز در دوره فن بیان و سخنرانی رایگان سایت شرکت نکردید از طریق لینک زیر اقدام کنید: 

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی 

ضرب المثلی که همیشه در کلاس فن بیان و سخنراین مطرح می کنم این است :

fake it make it ..تقلید کنید تا همان شوید . 

 اگر اضطراب دارم، ترسیده‌ام یا به خودم اطمینان ندارم، اشکالی ندارد، ولی به‌عنوان یک حرفه‌ای نباید کاری کنم مخاطبان احساساتم را بفهمند( چون ریشه ترس، غم فقط در درون ماست ). وقتی به جایگاه سخنرانی رفتید، هرقدر هم که اضطراب داشته باشید، باید ظاهر خود را حفظ کنید.

ممکن است فکر کنید ایستادن که دیگر نیاز به آموزش ندارد، ولی «درست ایستادن» بزرگ‌ترین مسئله‌ای است که دیده‌ام. متأسفانه، در بسیاری مواقع، حالت نشستن و ایستادن ما اشتباه است. با قوز کردن یا پایین نگه داشتن سر خود، نمی‌توانید تأثیر مثبتی روی مخاطبان تان بگذارید.

درسخنرانی یکجا نایستید! حرکت به سمت مخاطبان و نزدیک شدن به آنها ، احساس مثبتی ایجاد می کند. از قبل به نحوه حرکت خود فکر کنید.

نکته بعدی در زبان بدن در سخنرانی استفاده صحیح از دستهاست. از دستهایمان چطور استفاده کنیم . بسیار می پرسید : «با دست‌هایمان چه‌کار کنیم؟» پاسخ من این است: «از آنها استفاده کنید»!

بهتر است برای تأثیر گذاشتن روی حضار، از آنها استفاده کنید. دستان ما طراحی شده‌اند تا با کمک آنها با دنیای اطراف ارتباط برقرار کنیم، پس بهتر است به بهترین شیوه از آنها استفاده کنیم!

نبایدهای زبان بدن در سخنرانی

 1. زمین یا آسمان را نگاه نکنید (ارتباط چشمی معنی‌داری برقرار کنید)
 2. زیاد راه نروید
 3. با موهای سر و صورت و انگشترخود بازی نکنید
 4. روی یک پا تکیه نکنید
 5. با یک انگشت به کسی یا چیزی اشاره نکنید
 6. دست‌‌به‌سینه نباشید
 7. فقط به یک نفر یا یک گروه خاص نگاه نکنید
 8. به مخاطبان پشت نکنید

تکنیک های زبان بدن برای افزایش جذبه شما

 

مقاله پیشنهادی
تقويت هوش كلامی- فن بیان خوب -آموزش فن بيان و سخنرانی

زبان بدن بر روی ارتباطات ما تاثیرزیادی می گذارد و ما باید آن را یاد بگیریم. یکی از تکنیک های زبان همساز سازی با طرف مقابل است مثل تصویر زیر:

زبان بدن

زیرا این قابلیت را در زندگی شما به وجود می آورد که زندگی شما را از هرنظرمؤثرتر و جالب تر وغنی تر کند. کاربردهای عملی زبان بدن تقریباً نامحدودند واغلب اوقات به طور ناخودآگاه روی می دهند. نمونه ها ی متداولی که چه زمانی و کجا ارتباط غیر کلامی دردنیای واقعی رخ می دهد عبارتند از: اداره، هنگام فروش چیزی، گفتگوها، مصاحبه های شغلی، مباحث متقاعد کننده، تعاملات فروشنده/ مشتری، جلسات،‌سیاست،‌هنگام استخدام نیروی انسانی، آشنایی ، دوستی، تربیت فرزند،‌جلسات کاری،‌معاملات، هنگام غذا خوردن، جلسات معلمان و والدین،‌ خرید، رهبری گروه، فعالیت های ورزشی، برنامه های تفریحی.

در ادامه این مقاله به بررسی نقش های کلیدی فرستنده پیام، گیرنده پیام و نظاره گر پیام در یک ارتباط می پردازیم.

اهمیت یادگیری زبان بدن

ما می توانیم با یادگیری زبان بدن کنترل بیشتری روی پیامی که می خواهیم ارسال کنیم داشته باشیم و پیام ها و رفتارهای دیگران را بهتر شناسایی کنیم.

زمانی که شما فرستنده هستید:

زبان بدن یک فرستنده به دو دسته تقسیم می شود:

آگاهانه (عمدی) و غیر آگاهانه (غیرعمدی)

زبان بدن عمدی

گاهی ما عمدی این رفتارها را انتخاب می کنیم زیرا هدف خاصی را انتخاب می کنیم. برای مثال زمانی که برای مصاحبه شغلی وارد اتاق می شویم، بدنمان را صاف می کنیم ،لبخند می زنیم، دست می دهیم و خودمان را به اشخاصی که در اتاق هستند معرفی می کنیم. یا در مثال دیگر زمانی که در صف خرید فروشگاه باشید و شخص دیگری با شما همزمان واردصف شود،‌ به او نگاه نمی کنید و وارد صف می شوید و جلوتر از او قرار می گیرید نه پشت او.

– زمانی که دیر سرکار و یا پروژه رسیدید سعی می کنید که نگاهتان به نگاه رئیستان نیفتد و از او دوری کنید.

– به مهمانی رفتید و غذایی که از آن متنفرید را برای شما آورده اند . برخلاف میل درونی تان طعم غذا را با تکان دادن سرتان،‌ بستن چشم هایتان و لبخند زدن تایید می کنید .

زمانی هم هست که زبان بدن عمدی شامل هیچ گونه عمل یا رفتاری نمی شودو انتخاب شما مبنی بر این که رفتاری را از خود بروز ندهید ،‌خود یک رفتار عمدی است.

به عنوان مثال دست فروشی در حال نزدیک شدن به شما در داخل مترو است .شما به سرعت خودتان را مشغول کاری می کنید . مثلا به صفحه موبایل خود خیره می شوید زیرا نمی خواهید مستقیم در چشمانش نگاه کنید و به او نه بگویید.

زمانی که شما گیرنده هستید:

زمانی که شما دریافت کننده پیامی هستید زبان بدن نقش مهمی را در دو حالت مهم بازی می کند. اول رفتارهای غیر کلامی خودتان، سپس تفسیرتان از رفتارهای غیر کلامی فرستنده. به عبارت دیگر گیرنده مجبور است که به طور همزمان پیام فرستنده را بفهمد، آن را با زبان بدن خود ترکیب کند و زبان بدن فرستنده را تفسیر کند.تمام اینها در عرض چند ثانیه رخ می دهد.

دریافت پیام شما را مستلزم به قضاوت درباره پیام می کند از این قبیل که :

آیا واقعی است؟

آیا صادقانه است؟

آیا ضروری است؟

آیا مهم است؟

آیا کامل است؟

آیا صحت دارد؟

دریافت پیام شما را مستلزم به قضاوت درباره فرستنده می کند از این قبیل که :

آیا دارد چیزی را از من مخفی می کند؟

آیا می خواهد مرا فریب دهد؟

آیا عصبانی است؟

آیا سعی می کند مرا تهدید کند؟

آیا به من دلگرمی می دهد؟

در حقیقت زمانی که شما گیرنده هستید تفسیرتان از پیام بستگی به خیلی چیزها دارد. واژگان،‌ تجربه،‌شخصیت،‌ تعاملات قبلی و….اما زبان بدن یکی از عوامل بسیار قدرتمند در تفسیر شما از پیام است.

زمانی که شما ناظر هستید 

در این صورت شما درگیر ارتباط نشدید و فقط ناظر زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی هستید. در این منظر تنها مشاهده اتفاق نمی افتد. بلکه شما مانند همه مشاهده کننده های دیگر که به یک تعامل خاص نگاه می کنند به هنگام مشاهده، چیزهایی را که دوست دارید،‌متنفرید،‌ تعصب هایتان،‌تجارب و ویژگی های شخصی تان را با آن چیزی که می بینید ترکیب می کنید.

حتی خلق و خوی شما تأثیر زیادی روی مشاهده و تفسیر تعامل ها و ارتباطتان دارد. اگر شما خلق و خویتان تنگ است و احساس منفی دارید ممکن است در مورد دیگران هم به همین شکل قضاوت کنید. اگر خوشحالید تفسیر شما از زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی دیگران احتمالاً خوشحالی و خوش خلقی است.

این مقاله را هم مطالعه کنید: ارتباط غیر کلامی چیست؟

 

مقاله پیشنهادی
تست هوش هیجانی | تست آنلاین هوش هیجانی |تست بار-اُن (Bar-On)

تمرین: به عنوان تمرین به افرادی که در تلویزیون صحبت می کنند دقت کنید . سپس سعی کنید شماهم با کمتر حرف زدن منظور خودتان را برسانید. برای مثال جلوی آینه بایستید و مکالمه تلفنی انجام دهید و در حین انجان این کار به زبان بدنتان توجه کنید . حتی اگر برایتان مقدور است از یک دوست تقاضا کنید که همزمان که با شما گفتگو می کند از او فیلم برداری کنید و سپس با هم فیلم ضبط شده راتماشا کنید و ببینید که چقدراز آن را متوجه می شوید.

 

زبان بدن چیست | تکنیک های زبان بدن

امتیاز 3.8 از 4 رای
برچسب ها

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۵ نظرها

 1. عالی بود استاد . لذت بردم . مطالب شما ، از نمونه ها و مثالهای جامعه ای است که در آن زندگی می کنیم و بسیار ملموس است .
  توجه شما به مسائل روزمره و مورد نیاز مردم در ارتباطات ، ستودنی است . موفق باشید و پاینده

 2. سلام
  زبان بدن به واقع یکی از مهم‌ترین ابزارهای ارتباطی است. ممکن است حرکات ما باعث شوند مفاهیمی کاملا متضاد با گفته‌هایمان به مخاطب منتقل شود.
  ممنون که با مثال‌هایی گویا این مطلب را بیان کردید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن