سخنرانيمقالات

فن سخنرانی چیست؟ و چطور می توانیم یک سخنرانی اثر بخش طراحی کنیم؟

فن سخنرانی

فن سخنرانی و صحبت کردن در جمع یکی از ابزار های اثرگذاری و مورد نیاز هر شخص است .این مهارت پایه و اساس ارتباطات ، مذاکرات و … است.

 

شروع و پایان سخنرانی

مخاطبان در یک سخنرانی اول و آخر را متفاوت تر از بقیه ی سخنرانی گوش می دهند. و شما باید ان را خیلی خاص و عالی تر از بقیه ی سخنرانی اجرا کنید چون توجه مخاطب در این قسمت بسیار بالاست .در شروع چون مخاطب شما را نمی شناسد هر مدل که اجرا کنید با همان دید ادامه ی سخنرانی شما را گوش می دهد، یعنی اگر بد باشید در شروع با همان برداشت بد اولیه به ادامه ی سخنرانی شما زیاد توجه نمی کند. مغز انسان در ۳ ثانیه، ۷ ثانیه و ۳۰ ثانیه شروع به قضاوت می کند و اگر شروع خوبی داشته باشید این قضاوتی که نسبت به شما شکل می گیرد مثبت است . پس اگر برای کل سخنرانی یک ساعت تمرین میکنید همیشه برای شروع و پایان آن بیشتر و مثلا ۳ ساعت تمرین کنید. 

این مقاله را هم بخوانید: لرزش صدا هنگام سخنرانی را چطور می توان برطرف کرد؟

 اصول شروع یک سخنرانی

همان قدر که مخاطب از خسته کننده بودن یک بحث کسل می شود می تواند با یک بحث جذاب به وجد بیاید. از این رو ما مواردی را به عنوان اصول اولیه یک سخنرانی جذاب می شناسیم که بهتر است شما هم در هر شرایطی این اصول را به خاطر داشته باشید:

فن سخنرانیداستان گویی برای برقراری ارتباط نزدیک تر مخاطب با موضوع

فن سخنرانیبه اشتراک گذاری آمار و ارقام برای 

فن سخنرانی سوال و جواب از مخاطبان

نکته: هر قسمت از سخنرانی مخصوصاً در میانه سخنرانی حس کردید مخاطب خسته شده باید یک کاری انجام دهید تا حواس مخاطب را به سخنرانی برگردانید. که در ادامه بیشتر توضیح می دهم. شما برای یک سخنرانی می توانید از روش زیر استفاده کنید

 

۱- جلب توجه اولیه
۲-بدنه ی سخنرانی خود را بیان می کنید.
۳-سخنرانی را جمع بندی می کنید.
۴-یک اقدام به عمل مطرح می کنید

 

این مثال به نظرم جالب امد.یک سخنران پزشک را در نظر بگیرید که برای صد نفر در مورد ترک سیگار سخن می گوید و اینگونه سخن خود را مطرح کند :در کشور ایران ۱۵ میلیون سیگاری داریم که طبق این آمار در جمع ۱۰۰ نفره ما تقریبا ۲۰ نفر سیگاری اند. همین عده کافی است تا کل فضای اتاق آلوده شود. پس همین الان از جای خود بلند شوید،لطفا بلند شوید! و سیگاری که در جیب دارید را بیرون بیاورید برای آخرین بار به آن نگاه کنید ،با آن وداع کنید و آن را در سطل زباله سالن بریزید. در این جا سخنران به طور واضح از همه دعوت به یک کاری کرد. توجه کنید که مخاطبان دوست دارند در کار دخیل باشند این برای مخاطب خیلی جالب است.

این مقاله را هم بخوانید: بهترین تمرین سخنرانی چیست ؟

فن سخنرانی : جلب توجه در  شروع  

برای جلب توجه در شروع می توانید چند کار انجام دهید. یک داستان شخصی از خود بگویید که دلیلی شود تا مخاطبان ادامه ی سخنرانی شما را گوش دهند. مخاطبان بیش از آن چیزی که فکر کنید به داستان علاقه دارند و مخصوصاً اگر داستان شخصی باشد. یک آمار تکان دهنده مثلا در مورد افزایش وزن بگویید ( اگر موضوع شما مرتبط است) یا مثلا یک موردی بگویید و بیان کنید که جواب آن را در وسط یا پایان سخنرانی می دهید. و مخاطبان تا آخر حواسشان جمع خواهد بود که پاسخ آن را دریافت کنند.

فن سخنرانی : بدنه سخنرانی

در بدنه سخنرانی یک سخنران حرفه ای باید بتواند به روشهای گوناگون مخاطب را در سخنرانی خود درگیر کند. یکی از این روشها، پرسیدن یک پرسش مناسب است. در زیر، دو روش پرسش از مخاطبین را بیان می کنیم.

۱- پرسشهایی که در پاسخ به آنها مخاطب فقط دست خود را به علامت تایید بالا ببرد. مثال :همه شما که در این سمینار حضور دارید دوست دارید که اعتماد به نفس تان افزایش پیدا کند .چه کسانی در این مورد با من موافق هستند؟ لطفا دست شان را بالا بگیرند.

۲- پرسشهایی که با اجازه شما برخی از مخاطبین به آنها پاسخ دهند؟ مثال : اینجا کسی هست که بخواهد بگوید هدفش از حضور در این سمینار چیست؟این کار شما به عنوان سخنران سبب میشود مخاطبین خود را در مرکز سخنرانی ببینند و از یک طرفه شدن سخنرانی و خستگی آنها جلوگیری میکند.حتی اگر شما بهترین سخنران باشید، باز هم مغز برخی از مخاطبین شما تمایل دارد هر از گاهی از همراهی با شما طفره برود و توجه نکند و توجه مخاطب محدود است . سخنران حرفه ای باید تلاش کند با روشهای گوناگون مخاطبین خود را متوجه سخنرانی کند و آنها را به سالن برگرداند .

 

فن سخنرانی

طنز در سخنرانی

اگر می خواهید در سخنرانی خود از طنز استفاده کنید؛ از این به بعد در دفترچه یادداشت یا موبایل هوشمند (نرم افزار واندر لیست) طنزی که به گوش شما می خورد یا می بینید، یاداشت کرده و یک لیست برای خود درست کنید تا در موقع لزوم بتوانید از آنها در طراحی سخنرانی خود استفاده کنید. بسیاری از افراد از فراموشی مطالب هنگام سخنرانی واهمه دارند اینکه نکنه من وقتی در جایگاه سخنرانی قرار می گیرم مطالب را فراموش کنم .اگه فکر میکنید که در همه حال باید همه متن سخنرانی خودتان رو به خاطر بسپارید, بدانید که سخت در اشتباه هستید. هیچ کس از شما انتظار نداره که همه متن رو به یاد بیارید.این کار لزومی هم ندارد. راههای زیادی برای به یادسپاری متن سخنرانی هست:

۱. نقشه ذهنی یا همون mind map

۲٫ یادداشت برداری

۳٫ پاورپوینت

با هر یک از این روشها می شود سرتیترها یا کلید واژه های سخنرانی رو یادداشت کرد و با پس از تمرین زیاد، تکرار میکنم پس از تمرین زیاد، به کمک اونها یک سخنرانی خوب ارائه کرد.

این مقاله را هم بخوانید: چطور این مهارت را می توان آموخت؟

فن سخنرانی : پایان سخنرانی

یکی از راههای پایان دادن به سخنرانی، دعوت به اقدام از مخاطبین برای انجام یه کار یا شروع یک تغییر سودمند است.در پایان سخنرانی از مخاطبین خود بخواهید که کاری انجام دهند. این درخواست باید روشن و قابل انجام باشد.

مثلاً:

* همین الان با موضوعی که مدنظرتان است یک سخنرانی را طراحی کنید و.. *

سپس به آنها زمان بدهید تا این کار را انجام دهد.این که درخواست شما کاربردی شود به دو عامل بستگی دارد ..

۱. به مخاطبین نشان داده باشید که انجام این کار برای آنها سودمند است.۲. آن کار برای مخاطب قابل انجام باشد و بتواند از گام های کوچک شروع کند.مغز انسان در برابر هر تغییری مقاومت میکند،چه کوچک چه بزرگ. مگر اینکه آن تغییر به سود او بوده و از تغییرات کوچک شروع شود.

فن سخنرانی چیست؟ و چطور می توانیم یک سخنرانی اثر بخش طراحی کنیم؟

امتیاز 3 از 1 رای
برچسب ها

فرزانه قهرمانی

فرزانه قهرماني هستم. در اين وب سايت هدفم رشد و تعالی فردی شما است.

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن