دانلود رایگان ( ویدئو )اعتماد به نفس و عزت نفسمقالات

عزت نفس چیست؟ چطور عزت نفس مان را افزایش دهیم؟

سلام سلام خدمت شما دوستان پرانرژی و هدفمند امیدوارم که حالتون خوب خوب باشه.. در تحقیقی که درانجمن روانشناسان امریکا انجام شده است محققان به این نتیجه رسیده اند که عامل مهم در خشنودی و رضایت افراد  عزت نفس بالاست که در این مقاله بیشتر در رابطه با ان صحبت خواهیم کرد. 

زندگی من دو بخش است ، قبل از کار کردن روی عزت نفسم و بعد از آن…حس و حالم، روابطم و درامد من قابل مقایسه با قبل از اینکه روی این موضوع کار کنم، نیست. قصد دارم در این مقاله دررابطه با موضوع بسیار مهم عزت نفس و راههای افزایش آن صحبت کنم. در مباحث فن بیان ، صحبت کردن در جمع و یا کسب هر موفقیت دیگر میزان عزت نفسمان نقش بسیار مهمی دارد. اکثر روانشناسان معتقدند که اعتماد به نفس و عزت نفس کم، دلیل اصلی بسیاری از مشکلات روحی افراد و ریشه بسیار از ناخوشی هاست. ناخوشی در وضعیت درآمد، روابط خانوادگی، حال خوب و...بنابراین اگر نسبت به خودتان دید بدی داشته باشید، این نگرش شما را در مقابل هر نوع تنش و ضربه ای آسیب پذیر می کند . به دلیل اهمیت این موضوع در کلاس فن بیان که توسط مجموعه ما برگزار می شود همیشه یکی از موضوعات اصلی بحث عزت نفس است.

تعریف عزت نفس:

عزت نفس زیر بنای اعتماد به نفس است. برای اینکه اعتماد به نفس داشته باشیم باید ابتدا  باید عزت نفسمان را بالا ببریم. عزت نفس یعنی احساس شایستگی، ارزشمندی و کارایی نسبت به خودمان داشته باشیم.. میزان رضایت ازخودتان چقدراست؟

پاسخ این سؤال نشان دهنده میزان عزت نفستان است .

مگر می شود کسی احساس رضایت و ارزشمندی نسبت به خود نداشته باشد ولی ایمان به توانایی های خود(اعتماد به نفس) داشته باشد؟ برای سنجش عزت نفستان باید به یکسری سؤالات در درون خودتان پاسخ دهید.

عزت نفسخودتان را وقتی در آینه می بینید یک انسان زشت یا زیبا می بینید؟

عزت نفسخودتان را انسانی موفق یا شکست خورده می پندارید؟

عزت نفسحساس رضایت بالایی از خودتان دارید؟

عزت نفسخود را فرد فقیر می پنداری یا فردی پولساز وثروت آفرین؟

عزت نفسچه دیدگاهینسبت به خودت(ظاهر،توانمندی و…) داری؟

هر پاسخی که به این سؤالها دادید نشان دهنده میزان عزت نفستان است .

به عنوان مثال خانمی که بدون آرایش نمی تواند در جمع ظاهر شود، احتمالاً عزت نفسش پائین است و خودش را آنگونه که هست نمی پذیرد.

هرباوری که نسبت به خودمان داشته باشیم بر مبنای آن شخصیتمان ساخته می شود.

اگر عزت نفس انسان را روی یک کفه ترازو و بقیه عوامل را روی کفه دیگر ترازو قرار دهیم. کفه عزت نفس سنگین تر و با ارزش ترخواهد بود.اگر بخواهم لپ مطلب را بگویم در واقع زمانی یک فرد می تواند به موفقیت برسد که خود و توانایی خود را باور داشته باشد و برای خودش ارزش قائل باشد.

این مقاله را هم مطالعه کنید: راهکارهای افزایش عزت نفس

چه کاری در جهت افزایش عزت نفس مان انجام دهیم

فرد که از درون احساس ارزشمندی می کند نگران دیدگاه دیگران نسبت به خود نیست و به تائید دیگران نیازندارد. بنابراین اصلاً مهم نیست که دیگران چه نظری نسبت به ما دارند…ما را قوی و یا ضعیف می بینند .شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زمانی فردی را دیده باشید که از نظر بقیه فرد بسیار بی استعداد و فاقد توانایی لازم برای انجام کاری بوده است . اما ناگهان یک کارخارق العاده دور از ذهن ما انجام داده است.

این مقاله را هم مطالعه کنید: اعتماد به نفس چیست

اگر قرار بود این فرد به نظر دیگران در مورد خود توجه می کرد آیا می توانست یک تغییر این چنین را به وجود بیاورد؟ یک فرد با عزت نفس بالا وقتی می خواهد کاری را شروع کند همان ابتدا با خود می گوید من می توانم ..من از عهده این کار بر می آیم…من احساس ارزشمندی و کارایی می کنم…برای افزایش عزت نفستان باید تا می توانیم روی خودمان کار کنیم. باید خودمان را با وجود همه نقص ها و ضعف های خود بپذیریم. نیاید روی ضعف های خود تمرکز کنیم ..البته نظرمن این نیست که از خودمان صد درصد راضی باشیم چون درآن صورت دیگر حرکتی نمی کنیم..(تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس را هم در اینجا بخوانید)

سعی کنیم یک سری استانداردها برای خودمان در نظربگیریم که ازسطح توقع بقیه بالاتر باشد. اما این مسئله به این معنی نیست که از خودمان راضی نباشیم. چیزی که الان هستیم حاصل فکر و باورهای ماست و می توانیم آن را تغییر دهیم به شرطیکه آن را بپذیریم..

عزت نفس

دنبال مقصر نباشیم

ممکنه که هرکدام از ما بخاطر اتفاقات مختلفی که در زندگی و دردوران کودکی تجربه کردیم عزت نفس مان تخریب شده باشد. وقتی یک کودک به دنیا می آید اعتماد به نفس و عزت نفسش کامل است .اما گاهی والدین واطرافیان بدون اینکه بدانند عزت نفسی که در کودک است ازبین می برند . مثلاً‌ زمانی که کودک کار اشتباهی را انجام می دهد و والدین کودک را سرزنش و یا تنبیه می کنند.در این حالت کودک دیگر جرئت حرکت را نخواهد داشت و عزت نفسش به شدت کاهش پیدا می کند. یا زمانی که والدین کودک خود را به دلیل اینکه نمره پایینی در یک درس گرفته اند تنبیه و سرزنش می کنند .درصورتیکه نمره بالای او را در درس دیگر درنظر نمی گیرند.

با وجود این نکات موردی که اینجا مهم است، این است که

به هیچ وجه دنبال مقصر نباشیم..

جملاتی از این قبیل..

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی اگر مادرم در کودکی آن رفتار را با من نداشت..

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی اگر معلمم در مدرسه یا استادم دردانشگاه من را خورد نمی کرد…

 دوره رایگان فن بیان و سخنرانی اگر رئیسم با من آن برخورد را نداشت…

 دوره رایگان فن بیان و سخنرانی اگر…….

این اتفاقات مربوط به گذشته است تا زمانی که به گذشته چشم دوخته اید …تا زمانی که دنبال مقصر بگردید نمی توانید عزت نفستان را افزایش دهید. بنابراین هرگز در گذشته و در اتفاقات زندگیتان دنبال مقصر نگردید.. با خود بگویید همین الان و در همین لحظه چطور می توانم این مشکل را در خودم حل کنم.

 

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس – آموزش عزت نفس و اعتماد به نفس

راهکار مهم افزایش عزت نفس

زمانی که روی افزایش عزت نفسمان کار می کنیم باید عمیق و درونی ذهنمان را کنکاش کنیم . احساس ارزشمندی و خودباوری یک احساس درونی است . پس ارتباط مستقمی و با افکار و احساسات ما دارد . کنترل ذهن و مدیریت افکار که منجر به احساس خوب می شود به شدت در روند افزایش عزت نفسمان کمک می کند. فایل صوتی زیر را حتما در این راستا گوش کنید .

 

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس یعنی احساس ارزشمندی، اعتماد به نفس یعنی احساس توانمندی. احساس ارزشمندی در تمام اتفاقات زندگی ما سایه افکنده است. احساس توانمندی یا اعتماد به نفس، یعنی من در یک حوزه خاص مثلاً رانندگی چقدر مهارت دارم و از عهده آن کار بر می آیم. درنتیجه اعتماد به نفس در یک زمینه خاص سنجیده می شود. به عنوان مثال ممکن است من اعتماد به نفس بالایی در سخنرانی داشته باشم، اما اعتماد به نفسم در خیاطی بسیار پائین باشد.

در انتها حتما این ویدئو را که پیرامون عزت نفس و عوامل کاهش آن است، راحتما ببنید . 


در انتها شرکت در دوره غیر حضوری عزت نفس و احساس ارزشمندی را که دوره ای بسیار کاربردی همراه پشتیبان هست ، را به شما پیشنهاد می دهیم

اطلاعات دوره عزت نفس و احساس ارزشمندی

عزت نفس چیست؟ چطور عزت نفس مان را افزایش دهیم؟ 

نوشته های مشابه

‫۸ نظرها

 1. خانم قهرمانی مرسی از لایوهای زیبا و بسیار مفید شما. من میخواستم که خواهش کنم. در خصوص موضوع حساسیت و حساس بودن هم لایو بگذارید. سپاس

 2. سلام من حدودا ۶ ماه هست که تصمیم گرفتم روی خودم کار کنم. ممنونم از مقاله خوبتون عالی بود واقعا در جهت گیری ذهنیم تاثیر داشت خ خوشحالم که با سایتتون آشنا شدم دیشب ی مقاله هام تو سایت راز موفقیت در مورد همین موضوع خوندم که بنظرم خالی از لطف نیومد گفتم اینجا معرفی کنم ک اگه دوستان هم مث من مشتاق بودن مطالعه کنند

 3. سلام
  .
  من از گوگل اتفاقی اومدم اما جالبه برام ۳۰ دقیقست اینجا دارم
  .
  با اجازتون اینجا برای دوستم تو واتس اپ فرستادم
  .
  ممنون

 4. با سلام
  مقاله بسیار عالی و کاربردی بود
  در این مقاله به تعاریف جدیدتر عزت نفس و اعتماد به نفس اشاره شد .من معتقدم به تعداد انسان ها تعاریف مختلفی نسبت به موضوع مقاله وجود دارد خودمن از این تعریف بیشتر لذت می برم که هر انسان چه دیدگاهی نسبت به خود دارد .
  شاد، سلامت و ثروتمند باشید

 5. بسیار عالی
  با تشکر از مقاله خوبتان
  مطلب بسیار مفیدی بود ، مخصوصاً قسمتی که نباید دنبال مقصر بگردیم برای من جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
آموزش فن بیان و سخنرانی سخن سبز
دریافت فایل صوتی
برای دریافت هدیه ویژه ایمیل خود را وارد کنید